Si të shkarkoni torrente nga terminali

Ky post e di se a elav Do të rikthejë kujtime të këqija dhe nuk preferoj të them pse hehe ^ - ^ U

Fakti është se shumë herë kemi nevojë për arsye X ose Y për të shkarkuar skedarë që ndahen nga torrente, ka shumë aplikacione grafike për ta bërë këtë, por, siç e di që ka disa dashamirë të terminalit si unë ... kjo është arsyeja pse ju tregoj një aplikacion që punon në terminal dhe na lejon pikërisht këtë, shkarkimin e torrenteve.

Së pari ne duhet të instalojmë aplikacionin:

torrent

Nëse përdorni Debian, Ubuntu ose derivate, a:

sudo apt-get install ctorrent

 Atëherë ne duhet të shkarkojmë skedarin .torrent ... për shembull, unë do të shkarkoj torrentin ArchLinux:

wget https://www.archlinux.org/iso/2012.11.01/archlinux-2012.11.01-dual.iso.torrent

 Dhe pastaj diçka aq e thjeshtë sa ekzekutimi i ctorrent dhe kalimi i skedarit .torrent si një parametër i parë, domethënë:

ctorrent archlinux-2012.11.01-dual.iso.torrent

Këtu ju tregoj një pamje të ekranit: Aty mund të shihni madhësinë e skedarit (417MB), emrin si dhe informacionin se kush e bëri torrentin. Përveç sasisë së MB të shkarkuar (192 MB) dhe numrit të MB të ngarkuar / shpërndarë (0 MB), ne gjithashtu mund të shohim qartë shpejtësinë e shkarkimit (38612KB / s, domethënë, 38 MB / s ... po, një shpejtësi e egër JAJA) .

Pasi të ketë mbaruar shkarkimi, ajo do të mbetet farë për 72 orë, por shtypja e [Ctrl] + [C] është e mjaftueshme për ta ndaluar këtë.

Ky aplikacion ka disa mundësi të tjera, mund t'i lexoni me: njeri ctorrent

Thjesht dua të shtoj diçka SHUM të rëndësishme:

NO shkarkoni përmbajtje të mbrojtur nga e drejta e autorit, mund t'ju sjellë probleme BIG ... hehe ... ^ - ^ U...

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

26 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   medina07 dijo

  Faleminderit për informacionin, unë tashmë e kisha provuar më parë, por e ndryshova në rtorrent.

 2.   ErunamoJAZZ dijo

  mm .. duke parë burrin, duket se nuk keni mundësi të përdorni lidhjet magnetike: /

  Faleminderit shumë për komentin, është gjithmonë mirë të dish rreth programeve të konsolës, ndonjëherë ato mund të jenë shumë të dobishme ^ _ ^

 3.   MSX dijo

  Unë nuk e di atë, app mirë.
  Para se të përdorja [b] ortorrent [/ b] megjithëse tani e lë serverin tim të shtëpisë duke torrentuar gjithë ditën instalova Transmission i cili ka një ueb-gui të shkëlqyeshëm dhe lejon familjen të hyjë në server përmes emrit të saj (Avahi është një mrekulli!) Dhe ndalo torrentin kur u duhet të shfletojnë ose ndonjë gjë tjetër.

  Shëndet!

  1.    MSX dijo

   Sapo pashë që në repot e distroit tim është aur / enhanced-ctorrent dnh3.3.2-1, këtu lidhja për në uebfaqe: http://www.rahul.net/dholmes/ctorrent/

   Nga ajo që ata komentojnë atje, ctorrent është pak i braktisur, ka vetëm rregullime sporadike dhe shumë pak mirëmbajtje, kështu që kjo pirun premton të jetë një version i përmirësuar, ne do të shohim se çfarë

 4.   Algave dijo

  Faleminderit për INFO, unë do të përdor ctorrent

 5.   Linda dijo

  Faleminderit për kontributin; Unë gjithashtu njoh një alternativë tjetër si Ncurses BitTorrent, funksionon në të njëjtën mënyrë nga terminali

 6.   helena_ryuu dijo

  po …… Unë përdor torrent për të shkarkuar materiale ligjore * kollë kollë * ……… .. të gjitha të mira. xD

  1.    MSX dijo

   Padyshim, të gjithë ne përdorim torrentë për të shkarkuar materiale ligjore ... dhe Cuevana për të parë filma që kemi blerë tashmë, por nuk e dimë se ku i kemi harruar! = D

  2.    diazepani dijo

   po ule mushka shërben gjithashtu për të shkarkuar material juridik.

   1.    i paemëruar dijo

    amule përgjithmonë!

 7.   i paemëruar dijo

  rtorrent r00lz

  1.    MSX dijo

   ato janë gjëra të ndryshme ...

   1.    i paemëruar dijo

    të dy janë për të shkarkuar torrente nga tastiera, cili është ndryshimi?

 8.   heksborg dijo

  Edhe një gjë që mund të bëhet nga terminali. Çdo ditë jam më e varur nga bash. 🙂

 9.   Windousian dijo

  Sigurisht që ata i dhanë elavës një mace për një lepur. Tani më mbetet pyetja se sa të mëdha ishin problemet.

 10.   i duhur dijo

  KZKG ^ Gaara, ti thjesht më ke dhënë një ide të mrekullueshme.
  Faleminderit për këshillën.

 11.   Dragnell dijo

  haha derisa e gjetët atë. Brohoritje

 12.   exe dijo

  Testimi ... torrent është jeta! 🙂

 13.   exe dijo

  hmm .. a e dini nëse është e mundur të përdoret për magnet?

  1.    i paemëruar dijo

   Mendoj se nuk mundesh me ctorrent, por me rtorrent mundesh

   1.    dhe Xe dijo

    OK .. faleminderit .. e vërteta është se nëse nuk funksionon për magnet .. Unë qëndroj ashtu siç jam.

 14.   daniel dijo

  A mund të ndërpriten shkarkimet?

  1.    i duhur dijo

   Të gjithë programet e torrentit kanë mundësinë të ndalojnë shkarkimet dhe të rifillojnë në një kohë tjetër.

 15.   Braybaut dijo

  A ekziston mundësia për të ndaluar dhe filluar shkarkimin pas ???

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po, natyrisht, ju shtypni [Ctrl] + [C] dhe shkarkimi do të ndalet, dhe nëse ekzekutoni saktësisht të njëjtën komandë si më parë ... ajo do të marrë shkarkimin nga aty ku u ndal.

 16.   Roni dijo

  Sa e çuditshme, nuk funksionon për mua, por rtorrent ka punuar mirë për mua, vazhdon të thotë ctorrent.

  paralajmëroni, merrni adresën ip të gjurmuesit dështoi.
  - 0/0/1 [0/607/0] 0 MB, 0 MB | 0,0K / s | 0,0K E: 0,0

  Kjo me çdo përrua.