Si të shndërroni .MTS Video në .AVI

L kamera fotografike dhe video de Sony atë rekord në format MTS zakonisht vijnë me softuer riprodhim Funksionon vetëm në MS Windows, kështu që për të luajtur videot në GNU / Linux duhet t'i drejtoheni programeve kompjuterikë si VLC ose Mplayer, të cilët njohin pothuajse të gjitha formatet.

Sidoqoftë, nëse përveç se i shohim, edhe ne duam redaktoni ato, gjëja është ndërlikon pasi ato nuk mund të importohen direkt në Cinelerra, PiTiVi, Kino, etj. E vetmja mënyrë është shndërrojini ato më parë.


Për këtë mund të përdorim VLC me funksionin e tij "convert", por ky format nuk është shumë miqësor dhe zakonisht jep disa probleme.

Alternativa më e mirë është ffmpeg, e cila edhe pse funksionon sipas rreshtit komandues ka një ndërfaqe grafike: WinFF.

Për të instaluar ffmpeg, hapni një terminal dhe ekzekutoni:

Ubuntu dhe derivatet:

sudo apt-get freskimin e
sudo apt-get instalo ffmpeg

Hark dhe derivatet:

sudo pacman -S ffmpeg

Pastaj, kemi 2 mundësi: ne instalojmë WinFF për të punuar duke përdorur një ndërfaqe grafike më të rehatshme ose përdorim ffmpeg me rresht komandash me një skenar të vogël bash që me siguri do të jetë më i shpejtë dhe më efektiv.

Marrja e të dhënave të sakta të konvertimit

Një nga çelësat e konvertimit është përdorimi i të njëjtave parametra të videos origjinale në konvertim në mënyrë që të mos humbasë cilësinë ose madhësinë (kjo është arsyeja pse kemi blerë një aparat fotografik HD, apo jo?) Kjo është arsyeja pse është interesante që së pari të kryeni një analizë të skedarit origjinal me funksionin e marrjes së informacionit të përfshirë në ffmpeg. Për këtë, ne drejtohemi tek direktoria ku kemi deponitë tona * .MTS dhe ekzekutojmë:

ffmpeg -i File_name.MTS

Ne do të marrim shumë informacion, por ajo që na intereson është pjesa e fundit ku shfaqen të dhënat e kodimit të videos:

Hyrja # 0, mpegts, nga 'file.MTS':
Kohëzgjatja: 00: 01: 13.86, fillimi: 1.000033, bitrate: 9390 kb / s
Programi 1
Rrjedha # 0.0 [0x1011]: Video: h264, yuv420p, 1440 × 1080 [PAR 4: 3 DAR 16: 9], 50 fps, 50 tbr, 90k tbn, 50 tbc
Transmetimi # 0.1 [0x1100]: Audio: ac3, 48000 Hz, stereo, s16, 256 kb / s
Rrjedha # 0.2 [0x1200]: Titra: pgssub

Në këtë shembull, videoja është e koduar me kodikun h264 me 9390kb / s dhe 50 korniza për sekondë, me një madhësi prej 1440 × 1080 pikselë, një raport aspektesh pixel 4: 3 dhe një raport aspekt ekrani 16: 9 Audio ishte e koduar me ac3, në stereo, në 256kb dhe 48kHz.

Konvertimi: duke përdorur WinFF

Për të instaluar WinFF, hapni një terminal dhe ekzekutoni:

Ubuntu dhe derivatet:

sudo apt-get instalo winff

Hark dhe derivatet:

yaourt -S winff

Pastaj, hapni WinFF dhe importoni skedarët që dëshironi të konvertoni. Programi punon në grupe, kështu që është e mundur të krijoni një radhë pune për të kthyer disa skedarë radhazi.

Pasi të importohen, në fund, te Rezultati, zgjidhni kodekët që dëshironi të përdorni. Shtypni butonin e sipërm «Cilësimet» dhe kopjoni të dhënat e videos që keni marrë më parë për të ruajtur cilësinë maksimale në konvertim.

Sigurisht, është gjithashtu e mundur të shndërroni videot në një cilësi më të ulët (për këtë, tashmë ka disa cilësime të paracaktuara për të zgjedhur).

Në fund, shtypni butonin Convert.

Me këtë duhet të keni tashmë video të reja në një format të kuptueshëm nga redaktorët dhe lojtarët e zakonshëm të videos.

Konvertimi: duke përdorur terminalin

Në rast se zgjedhni rrugën terminale shumë më tërheqëse, ekzekutoni ffmpeg me sintaksën e mëposhtme:

skedari ffmpeg -i .MTS -vcodec libxvid -b 12000k -acodec libmp3lame -ac 2 -ab 256k -deinterlace -s 1440x1080. Skedar AVI

Mos harroni të ndryshoni emrat e skedarëve dhe parametrat e konfigurimit bazuar në të dhënat e marra duke ekzekutuar ffmpeg -i.

Në rast se keni nevojë të ktheni të gjitha videot .MTS brenda një direktorie, mund të krijoni një skenar bash shumë lehtë.

Për ta bërë këtë, krijoni skedarin convertmts me redaktuesin tuaj të preferuar të tekstit dhe ngjisni përmbajtjen vijuese:

#! / bin / bash
për një në `ls * .MTS`; bëj ffmpeg -i $ a -vcodec libxvid -b 12000k -acodec libmp3lame -ac 2 -ab 256k -deinterlace -s 1440x1080 `jehonë" $ a "| prerë -d '.' -f1`.avi; bërë
dalje

Mos harroni të përdorni parametrat e konfigurimit që i përshtaten më mirë nevojave tuaja.

Për lehtësi më të madhe, ju mund ta ruani skenarin në / usr / share ku mund të krijoni nga ana tjetër dosjen e shkrimeve (për të ruajtur këto gjëra të vogla).

Në fund, drejtohuni tek drejtoria ku janë ruajtur videot dhe ekzekutoni skenarin si më poshtë:

bash / usr / share / myscript / konvertime

Kjo do të fillojë procesin e konvertimit për të gjitha videot në direktori.

Burimi: Tatblog & Vetëm e qartë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ema dijo

  ti më shpëtove

 2.   Daniel Vazquez dijo

  Faleminderit shumë, ma shpëtove jetën. Sapo migrova nga Windows 8 në Ubuntu 14.04 LTS dhe nuk gjeta mënyrë për të redaktuar / hapur këtë format. Faleminderit.