Nuk mund t'i shpëtoj telnetit? Këtu zgjidhja!

Unë jam lloji i administratorit që për të kontrolluar që një port i caktuar është i hapur, rrallë mendoj si një opsion i parë në hartanc (edhe pse kjo e dyta është bërë posaçërisht për këtë), vitet më mësuan të përdorin telnet.

Problemi është se kur unë hyj në një port duke përdorur telnet dhe ai është i hapur, po, porti është i hapur ... por atëherë telnet i mallkuar nuk më lejon të shkoj, nuk do të më lejojë të shkoj ... … Pavarësisht se sa fort shtyp Ctrl + C unë marr vetëm një ^ C në terminal, por nuk ka përparim për të dalë.

Zgjidhja?

E thjeshtë, duhet të shtypim Ctrl +]… po po, tastin e Kontrollit dhe pa e lëshuar shtypim një kllapa mbyllëse

CTRL + ]

Kjo do të shfaqë konzolën e terminalit ose telnetit, në të cilën shkruajmë lë dhe shtypim Enter.

Këtu është një pamje e ekranit: telnet Tani që jeta do të jetë më e këndshme për ne? 😀

Nuk di për ty, por nuk më pëlqente aspak që të mbyllja terminalin (ose skedën) sepse telneti i mallkuar nuk më linte të shkoja ... tani jo më, jo më tirani telnet !! ^ - ^

Epo asgjë, është diçka e thjeshtë por dreq ndihmon, shijojeni!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   zzz dijo

  super mire, nuk e dija ate, gjithmone duhej ta mbyllja terminalin, faleminderit shume

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Një kënaqësi

 2.   dhunter dijo

  Unë kisha të njëjtën punë për një kohë të gjatë, derisa kuptova që i njëjti telnet po e thotë sa herë që lidhesh: Karakteri i arratisjes është '^]'

  1.    djalosh dijo

   Vërtetë i njëjti telnet e thotë atë xD

 3.   Axel dijo

  Unë nuk e mbylla konsolën, por ajo bëri diçka po aq të bezdisshme. Unë do të hapja një tastierë (ose skedë) tjetër, në një ps afx, do të kërkoja procesin e telnetit që kisha hapur (ps afx | grep telnet) dhe do të më hidhte një vrasje ... me këtë do të më kursente shumë kohë haha, faleminderit.

 4.   Tabris dijo

  I shkruaj lamtumirë dhe hyj

 5.   mau_restor dijo

  Shkrim me shkronja të mëdha ...
  NDËRPRITET
  Dhe voila, ti del jashtë ...

  1.    anonim dijo

   të dua

 6.   dijo

  Derisa dikush i zgjuar dhe duke menduar të publikojë një artikull çfarë nëse funksionon