Si të vendosni Firefox dhe Thunderbird si parazgjedhje në Debian

Përdoruesit e Debian ne e dimë që në depot tona nuk kemi Firefox y zogu i stuhisë, por një pirun të të dyve me emrin Akullore e pëllumb akulli respektivisht.

E keqja për Akullore e pëllumb akulli është se duhet të presim që ato të azhurnohen në depo dhe shumë herë, ata kanë shumë vonesë në lidhje me versionet e qëndrueshme të të dy aplikacioneve. Për shembull, akoma në Debian eshte versioni 3.1.16-1 de pëllumb akulli dhe si mund ta zbuloni zogu i stuhisë shkon për versionin 10.

Kur përdorni Firefox y zogu i stuhisë Në mënyrën që unë ju tregoj tani, kjo na jep avantazhin që ne mund të azhurnojmë direkt nga interneti, ose thjesht të zëvendësojmë dosjet me aplikacionet me secilin version të ri. Në këtë mënyrë ne gjithmonë do të azhurnohemi. Metoda që po ju tregoj tani na jep gjithashtu mundësinë e vendosjes së të dy aplikacioneve "si parazgjedhje" në Sistem. Epo, mjafton të flasim dhe le të merremi me të.

Firefox

Gjëja e parë që bëjmë është shkarkoni Firefox nga faqja zyrtare. Pastaj e zbërthejmë dosjen dhe e kopjojmë në / opt / firefox /. Ne hapim një terminal dhe vendosim:

$ wget -c http://download.mozilla.org/?product=firefox-10.0.1&os=linux&lang=es-ES
$ bzip2 -dc firefox-10.0.1.tar.bz2 | tar -xv
$ sudo mv firefox /opt/
$ sudo chown -R <su_usuario>/opt/firefox/

Ne kemi Firefox gati për përdorim, por nuk shfaqet ende në menu, as nuk është shfletuesi i paracaktuar. Për ta bërë këtë, së pari krijojmë një lidhje simbolike të shtegut ku mund të ekzekutohet Firefox, drejt drejtorisë / usr / bin /.

$ sudo ln -s /opt/firefox/firefox /usr/bin/firefox

Tani ne krijojmë një skedar brenda / usr / share / aplikacionet / i quajtur firefox. desktop dhe ne e vendosim këtë brenda:

[Hyrja në tryezë] Emri = Firefox GenericName = Shfletuesi i Internetit Koment = Shfletoni në internet Exec = / opt / firefox / firefox% u Terminal = Ikona false = / opt / firefox / icons / mozicon128.png Lloji = Kategoritë e Aplikimit = Aplikimi; Rrjeti; Shfletues uebi; MimeType = teksti / html; teksti / xml; aplikacioni / xhtml + xml; aplikacioni / xml; aplikacioni / vnd.mozilla.xul + xml; aplikacioni / rss + xml; aplikacioni / rdf + xml; imazhi / gif; imazhi / jpeg; imazh / png; StartupWMClass = Firefox-bin StartupNotify = e vërtetë

Dhe së fundmi ne e bëjmë atë Firefox jini shfletuesi i paracaktuar duke e vendosur këtë në terminal:

$ sudo update-alternatives --install  /usr/bin/x-www-browser x-www-browser /opt/firefox/firefox 100

zogu i stuhisë

Në rastin e zogu i stuhisë procesi është shumë i ngjashëm. Së pari ne shkarkojmë Thunderbird nga faqja zyrtare. Pastaj e zbërthejmë dosjen dhe e kopjojmë në / opt / thunderbird /. Ne hapim një terminal dhe vendosim:

$ wget -c http://download.mozilla.org/?product=thunderbird-10.0.1&os=linux&lang=es-ES
$ bzip2 -dc thunderbird-10.0.1.tar.bz2 | tar -xv
$ sudo mv thunderbird /opt/
$ sudo chown -R <su_usuario>/opt/thunderbird/

Ne krijojmë lidhjen simbolike në / usr / bin:

$ sudo ln -s /opt/thunderbird/thunderbird /usr/bin/thunderbird

Tani ne krijojmë një skedar brenda / usr / share / aplikacionet / i quajtur thunderbird. desktop dhe ne e vendosim këtë brenda:

[Hyrja në tryezë] Emri = Thunderbird GenericName = Komenti i Email i Klientit = Kontrolloni postat tuaja elektronike Exec = / opt / thunderbird / thunderbird% u Terminal = Ikona false = / opt / thunderbird / chrome / icons / default / default256.png Lloji = Kategoritë e Aplikimit = Aplikimi; Rrjeti; MailClient; Email; Lajmet; GTK; MimeType = mesazh / rfc822; StartupWMClass = Thunderbird-bin StartupNotify = e vërtetë

Më në fund, për të bërë zogu i stuhisë jetë aplikacioni i paracaktuar për të kontrolluar postat elektronike, ne vendosim në terminal:

$ sudo update-alternatives --install /usr/bin/x-mail-client x-mail-client /opt/thunderbird/thunderbird 10

Gati, tani do t'i kemi të dy aplikacionet si default në Debian dhe ne do të azhurnohemi me versionet e radhës që do të dalin në këtë moment


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

21 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  Whatshtë ajo që nuk më pëlqeu për Debian, intolerancën ndaj Firefox, e cila gjithmonë i rezistoi instalimit

 2.   Christopher dijo

  Në Sid ato janë azhurnuar, së paku Iceweasel është në versionin 10.0.1 dhe Icedove është në versionin 8.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Kjo është një pikë që nuk më ka pëlqyer kurrë në lidhje me Debian, atyre iu desh shumë kohë për të azhurnuar versionet derisa arritën në 9, dhe unë jam duke folur për Iceweasel ... sepse Icedove është akoma në v8. Pse kjo vonesë e madhe? O_O ...

   1.    Ares dijo

    Vonesa është për shkak të faktit se ata nuk kanë një buxhet prej 300 milion dollarësh në vit për të lejuar veten të harxhojnë përpjekjet për të nxjerrë versione si sallam vetëm për të ecur me një kompleks fallik me versionin.

   2.    Ares dijo

    Mos harroni gjithashtu se në stabilitetin e Debian ka shumë rëndësi (siç duhet të jetë) dhe tashmë është "norma" që versionet e lëshuara nga Mozilla në një kohë të shkurtër (ditë ose orë) të rregullohen me diçka, kështu që më mirë prisni për të korrigjuar produkti të dalë dhe "Final" dhe të mos nxitojë me versionin që u lëshua vetëm për të përmbushur datën.

  2.    elav <° Linux dijo

   Po, por kjo është mirë për Testimin ose përdoruesit e Qëndrueshëm

 3.   pandev92 dijo

  Gjithmonë mund të përpiqeni të instaloni një deb të ubuntu ose nenexhik.

  1.    Guxim dijo

   Ju po e degradoni veten ... Tani në sy ...

   1.    pandev92 dijo

    Unë shkruaj nga instituti, dhe windows vista profesional xD është i instaluar, i rëndë.

   2.    emegeve dijo

    Më shumë degradim: tani në Windows Millenium.

    1.    Guxim dijo

     Ndërsa unë nuk e kuptoj

  2.    elav <° Linux dijo

   Ç'kuptim ka? Gjithashtu, do të duhet të varet nga azhurnimi i Ubuntu ose Mint .deb's.

   1.    pandev92 dijo

    Ai po fliste për Linux mint debian, i cili supozohet se ka depot e firefox-it në depon e tij, gjëja tjetër është se është aq e thjeshtë sa të shkosh në depo dhe të shkarkosh vetëm deb-in sa herë të duash, nuk e shoh si të çmendur.

 4.   maksvel dijo

  A nuk mendoni se është më e lehtë të përdorësh backportet e Debian? Në fund të fundit, nuk ka shumë ndryshim midis Iceweasel dhe Firefox, kështu që shmangni konfliktet e varësisë dhe versionit.

  Përshëndetje.

  1.    elav <° Linux dijo

   Jo, sepse ne ende varemi nga "dikush tjetër" që azhurnon paketat.

   1.    maksvel dijo

    E kuptoj, por përsëri mendoj se është më komode, përveç nëse versioni i fundit ka rregullime kritike të defekteve në kod, nuk shoh shumë çështje për azhurnim. Shijoni gjë.

    Përshëndetje.

 5.   Santiago dijo

  Artikull shume i mire.
  E kisha instaluar kështu pak kohë më parë, por kisha një problem kur hapja skedarë të bashkangjitur në thunderbird, ose shkarkoja skedarë me firefox, i cili në kohën e hapjes së tyre nuk propozonte programet e paracaktuara për llojin e skedarit në fjalë (Shembull: Evince për PDF), kështu që unë duhej ta shkarkoja skedarin dhe pastaj ta hapja nga Thunar.
  Me Iceweasel dhe Icedove ai dështim funksionoi për mua.

  Përshëndetje!

 6.   Oscar dijo

  Sot u detyrova të instaloj Firefox 12, nuk kisha probleme me përdorimin e Iceweasel por meqenëse u azhurnua në testim në versionin 10.0.4, ngrihet kur hap ndonjë video ose në faqe që, për t'i parë mirë, të duhet shtojca flash . E vërteta është se është shumë e shpejtë. Faleminderit për udhëzimin.

 7.   analani dijo

  Përshëndetje! Kam nevojë për ndihmë, gjithçka e saktë përveç sudo chown -R / opt / firefox /
  Më jep një gabim që e kam provuar në të gjitha mënyrat, mbase po më mungon një paketë. Faleminderit

 8.   eliotime3000 dijo

  Isshtë më lehtë të shkosh në mozilla.debian.net dhe të ndjekësh hapat e treguar në faqe (përveç shtimit të backport zyrtar, pasi bën një shkarkim të pasigurt, kështu që repo mozilla.debian.net është e mjaftueshme për ta instaluar); pastaj, shkruani në terminal në modalitetin e superpërdoruesit "apt-get install -t squeeze-backports iceweasel-l10n-es-es" (Mund ta përdorni paketën në spanjisht nga Spanja dhe / ose një tjetër nga Meksika, Argjentina dhe / ose ndonjë tjetër i vlefshëm vendi).

  Për testim, duhet të shtoni repon eksperimentale, pasi në këtë mënyrë keni versionin që është në të njëjtin nivel me Firefox.

  Më pëlqen Iceweasel, i cili është në të njëjtin nivel me Firefox në Debian Squeeze, dhe nuk kam asnjë problem me të.

 9.   Nahutiluz dijo

  Një luks, funksionoi, nuk ka logon e dhelprës së përmbysur por rezultati është siç pritej ...
  Firefox 40!