Si të azhurnoni në Ubuntu 12.10 nga Ubuntu 12.04

Ubuntu 12.10 tani është në dispozicion për shkarkim. Sidoqoftë, që nga Ubuntu 12.04, versioni para atij aktual, ishte një version i afatgjatë (që do të thotë se është i pajtueshëm me rregullimet e defekteve në kod dhe azhurnimet e sigurisë për 5 vjet) nuk do të shfaqet asnjë pop-up që ju tregon se ekziston një i ri version i disponueshëm. Pra, çfarë të bësh nëse dëshiron actualizar, pa instaluar gjithçka nga e para?

Si të azhurnoni në Ubuntu 12.10

1. - Unë hapa Menaxherin e Azhurnimit nga Dash.

2. - Klikoni në butonin "Cilësimet" në këndin e poshtëm të majtë të dritares së Menaxherit të Azhurnimit. Kjo do të hapë dritaren Burimet e softuerit.

3. - Klikoni në menunë pranë "Më njoftoni për një version të ri të Ubuntu" dhe zgjidhni "për çdo version të ri".

Shtë e rëndësishme që asgjë tjetër përveç asaj që përshkruhet më sipër të mos jetë me aftësi të kufizuara ose të ndryshohet.

4. - Pasi të keni bërë ndryshimin, ai ndoshta do t'ju kërkojë të futni fjalëkalimin tuaj të përdoruesit. Pas kësaj, ajo do të mbyllë dritaren e Burimeve të Programit dhe do të rihapë Menaxherin e Përditësimeve.

Mesazhi i mëposhtëm do të shfaqet në krye të dritares:

5. - Klikoni në butonin 'Përditëso' për të filluar azhurnimin në Ubuntu 12.10.

Si shënim, duhet të mbahet mend Ubuntu 12.04, pasi që është një version LTS pritet të jetë më i qëndrueshëm. Së fundmi, mos harroni se çdo "PPA" shtesë që keni shtuar në sistemin tuaj do të çaktivizohet gjatë azhurnimit.

Fuente: O ZOT I MADH! Ubuntu


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Saito Mordraw dijo

  Të gjithë programet kompjuterikë ose distro duhet të lustrohen sapo të dalin në dritë ose me versionet alfa dhe beta ose sapo të botohen zyrtarisht, kështu që ne zbulojmë për një mori gabimesh që mund të ketë dhe prandaj i korrigjojmë ato.

  Ubuntu ka një problem specifik: versionitis, megjithëse është më shumë një problem për përdoruesit sesa për Canonical. Sigurisht që unë nuk do të mbroj të pambrojtshmin, Ubuntu 12.10 është plot gabime. Nga alfa mund të shihni problemin që kur azhurnoni nga uniteti i saktë do të thyhej. Me instalimin e pastër uniteti nuk ka probleme ... nëse nuk doni të aktivizoni shkurtesat me miun ose të shtoni efekte të kompizit (të cilat nuk vijnë si parazgjedhje), megjithëse për të qenë e drejtë se çfarë është casca: kjo nuk është rregulluar nga më shumë raporton gabimin e dërguar nga testuesit beta: s

  Unë jam një romantik dhe nuk ndalem së përdoruri buntu për shkak të lehtësive që më jep me pajisjen time. Por po, unë përdor vetëm LTS sepse le të jemi të sinqertë të gjitha versionet midis LTS janë alfa (përveç atyre çudive të vogla të quajtura Karmic Koala). Shumë e pëlqejnë unitetin, unë e kaloj atë olimpikisht, mendoj se sjell më shumë probleme sesa zgjidhje, prandaj akoma përdor i kthjellët në punë dhe në shtëpi xubuntu dhe opensuse me xfce. Unë mendoj se LTS është opsioni i vetëm që keni nëse doni një përvojë me Ubuntu pa kaq shumë dhimbje koke.

  Nëse dëshironi të përdorni këtë version, ju kërkoj të keni durim, prisni që të rregullohen gabimet dhe për një muaj + ose - do të keni një sistem më të qëndrueshëm ose do të qëndroni në LTS që të paktën me xfce dhe lxde shkon shumë (po aq mirë sa Opensuse 12.2 + Kde që tashmë po thotë diçka). Por nuk mund të shmang dot duke thënë që instalimi i një versioni të Ubuntu përveç LTS është më i etur për të mësuar sesa të shijojë stabilitetin

 2.   Fidel dijo

  Përshëndetje, nuk mund të azhurnoj nga 12.04 në 12.10.
  Unë ndjek hapat e treguar:
  1.- filloni menaxherin e azhurnimit
  2.- Unë klikoj në butonin 'Përditëso' për të filluar azhurnimin në Ubuntu 12.10.
  3.- Hapet një dritare me informacion mbi shënimet e lëshimit dhe klikoj në «azhurnim»
  4.- Shfaqet një dritare që informon për shkarkimin e mjetit të azhurnimit. Dritarja zhduket pas 2 sekondash.

  Dhe pastaj asgjë tjetër, magjistari i azhurnimit nuk fillon dhe asgjë nuk ndodh.

  Ju lutem, kam nevojë për ndihmë nëse është e mundur. Faleminderit.