Si ta gjeni atë komandë që keni futur në terminal

Dje doja të përdorja përsëri ffmpeg për të bërë një shfaqje ekrani dhe nuk mund ta mbaj mend saktësisht komandën e plotë që i përshtatet nevojave të mia (video, format audio, etj.). E dija që e kishit përdorur në një moment, por nuk mund ta mbani mend komandën e plotë, me të gjithë parametrat e saj (të pafund). Zgjidhja? Gjeni mënyrën kërkimrekord de komandat hyri në terminal.


Komanda «histori» ju lejon të renditni historikun e të gjitha komandave të futura në terminal. Për të filtruar rezultatet mund ta kombinojmë me komandën grep si më poshtë:

historia | grep ffmpeg

Kjo do të rendisë të gjitha komandat që keni futur dhe që përmbajnë fjalën "ffmpeg" diku. Kjo është pikërisht ajo që unë po kërkoja.

Një metodë tjetër shumë e dobishme është të shtypni "Ctrl + R" dhe të shkruani fjalën që dëshironi të kërkoni. Dallimi me metodën e mëparshme është se do të kërkojë komandën e fundit të futur që përmban atë fjalë, jo të gjitha.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Computer Guardian dijo

  Unë jam më shumë i CTRL + R (e imagjinoj që për lehtësi); Siç tregojnë disa nga kolegët që kanë komentuar: thjesht shtypni atë disa herë derisa të gjejmë komandën që po kërkojmë

 2.   rizhu dijo

  Faleminderit për informacion. Ndonjëherë komandat që duken shumë të thjeshta ju kursejnë ditën. Sidomos kur keni shtypur dhjetra e dhjetra rreshta. Të fala nga Zapatista në rezistencë.

 3.   Jorsh dijo

  Faleminderit shumë për postimin tuaj, më ndihmoi shumë, unë kam vetëm një pyetje, pasi të kem PID-in që më duhej, si mund ta ekzekutoj atë PID? Faleminderit