Si të instaloni Ambiance / Radiance në LMDE

Në depot e Debian / LMDE ka disa tema Gtk dhe ikonë shumë interesante dhe e bukur, por jo mjaft tërheqëse për shijen time.

Tema e paracaktuar në LMDE, Mint-X, Më duket simpatike, por herë pas here është mirë të ndryshosh dhe Ambienti / rrezatimi temat Gtk që vijnë nga default në Ubuntu, ato janë vërtet të bukura.

Ideja është të shkojmë nga kjo:

Android: D

për këtë:

LMDE me Ambient

ose për këtë:

LMDE me Radiance

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të modifikojmë një parametër në opsionet Synaptic në mënyrë që të marrë si depo kryesore atë të Testimi i Debian dhe jo ajo e LMDE. Kjo është e nevojshme sepse gjatë instalimit të .deb me temat e Ubuntu, do të kemi një gabim varësie, sepse motori Gtk de Murrine instaluar është shumë e vjetër.

Hapim Sinaptik »Cilësimet» Preferencat dhe në skedën e shpërndarjes zgjedhim Testim.

Preferencat Sinaptike

Kjo do të jetë e vlefshme vetëm nëse ata kanë depon e konfiguruar në mënyrën që ju shpjegova kjo lidhje. Epo, ne azhurnojmë paketat duke përdorur Synaptic nëse nuk e kemi bërë tashmë, dhe instalojmë gtk2-motorë-murrine.

Më vonë shkarkojmë 3 skedarë në format .deb, të cilat përmbajnë: Tema e ikonës Ubuntu Mono, Tema e ikonës Ubuntu Humanity dhe Temat e Ubuntu Gtk, të gjitha këto janë të nevojshme për të qenë në gjendje të instaloni në mënyrë korrekte. Ne i vendosim të gjithë në të njëjtën dosje, hapim një terminal dhe ekzekutojmë:

$ sudo dpkg -i * .deb

Ato duhet të instalohen pa ndonjë problem.

Tani mund të zgjedhim temat e reja në Menyja »Aplikime» Preferencat »Pamja, por paketat që ju përkasni nuk do të shfaqen siç duhet Gnome3, kështu që ne aplikojmë majën që tregova Ky artikull.

Hack për ambientin.

sudo cp -r / usr / share / themes / Ambiance / / usr / share / themes / Ambiance3 / sed -e's / Ambiance / Ambiance3 / g '/usr/share/themes/Ambiance/index.theme | sudo tee /usr/share/themes/Ambiance3/index.theme sudo cp -r /usr/share/themes/Adwaita/gtk-3.0/ / usr / share / themes / Ambiance3 /

Hack for Radiance.

sudo cp -r / usr / share / themes / Radiance / / usr / share / themes / Radiance3 / sed -e's / Radiance / Radiance3 / g '/usr/share/themes/Radiance/index.theme | sudo tee /usr/share/themes/Radiance3/index.theme sudo cp -r /usr/share/themes/Adwaita/gtk-3.0/ / usr / share / themes / Radiance3 /

Kjo do të jetë më se e mjaftueshme


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Perseu dijo

  Faleminderit shumë, funksionoi shumë mirë 😀 !!!, kjo pamje e re me të vërtetë duket shumë interesante në ekipin tim.

  Çdo postim në këtë temë (akordimi) vlerësohet shumë ...

  të fala

  1.    elav <° Linux dijo

   Unë jam i kënaqur që ka punuar për ju. Edhe pse në realitet, para se ta botoja artikullin e provova, në mënyrë që të mos kishte gabime.

   Faleminderit që u ndalët

 2.   javilordsith dijo

  Kontribut i madh! E përdor në Debian dhe funksionon në mënyrë perfekte. Faleminderit shumë

  1.    elav <° Linux dijo

   Ne jemi të kënaqur që ju ka shërbyer