Si të instaloni Linux Mint 14 Nadia hap pas hapi

Nëse jeni një i porsaardhur në Linux, ata ndoshta ju kanë rekomanduar që të provoni Linux Mint: një shpërndarje shumë e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përdorur që, përveç kësaj, ka një pamje miqësore dhe relativisht të njohur me atë që vjen nga Windows.

Në këtë këst të ri ne shpjegojmë se si të instaloni Linux Mint 14 Nadia hap pas hapi ... po, për të Dummies.

Para-instalimi

Para se të instaloni Linux Mint 14, duhet të kryeni 3 hapa:

 1. download imazhin ISO Mint Linux.
 2. Digjeni imazhin ISO në CD / DVD ose a Sticks Memory.
 3. Konfiguroni BIOS të niset nga CD / DVD ose nga pendrive, në varësi të asaj që keni zgjedhur në hapin e mëparshëm.

Instalimi hap pas hapi

Do të shfaqet GRUB 2, bootloader për Linux Mint. Unë zgjodha opsionin Filloni Linux Mint.

Pasi çizmet Linux Mint, klikoni në ikonë Instalo Linux Mint:

Do të shfaqet magjistari i instalimit. Gjëja e parë për të zgjedhur është gjuha e instalimit. Zgjidhni Español.

Konfirmoni që plotësoni kërkesat minimale të instalimit duke klikuar vazhdoj. Duhet të theksohet se e vetmja kërkesë thelbësore është të kesh hapësirën e nevojshme në disk. Rekomandohet të kesh një lidhje interneti por jo një kërkesë ekskluzive. pasi që do të jeni në gjendje të kaloni në shkarkimin e paketave për sa më mirë.

Kjo është pjesa më e vështirë: ndarja e diskut. Këtu janë 2 mënyra për të ndjekur:

a) hiqni sistemin e vjetër operativ dhe instaloni. Ky është opsioni më i lehtë: fshini gjithçka dhe instaloni më sipër. Nuk ka nevojë të ngrohni kokën për ndarjen e diskut ose diçka të ngjashme me të.

b) ndarjen e diskut manualisht.

Nëse zgjidhni opsionin e dytë, do të fillojë magjistari për ndarjen e diskut.

Ky hap është opsional. Rekomandohet vetëm për përdoruesit e ndërmjetëm ose të përparuar që dinë se çfarë nënkupton kjo. Çdo hap i gabuar mund të rezultojë në humbjen e të dhënave në disk. Nëse nuk doni ta rrezikoni, mos e bëni.

Në përgjithësi, rekomandimi im është që të ndani diskun në 3 ndarje:

1. - Ndarja rrënjë. Ku do të instalohet sistemi. Duhet ta montoni në /. Unë rekomandoj formatin e skedarit EXT4. Madhësia minimale duhet të jetë së paku 5 koncerte (2 GB për sistemin bazë dhe pjesa tjetër për aplikacionet që do të instaloni në të ardhmen). E përsëris, kjo është madhësia minimale, jo ajo ideale (e cila mund të jetë rreth 10/15 GB).

2. - Ndarja shtëpi. Ku do të jenë të gjitha dokumentet tuaja. Duhet ta montoni në shtëpi. Unë rekomandoj formatin e skedarit EXT4. Madhësia është një zgjedhje thjesht personale dhe varet ekskluzivisht nga sa do ta përdorni.

3. - Ndarja bie në ujdi. Hapësira e rezervuar në disk për memorjen swap (kur ju mbaron RAM sistemi e përdor këtë hapësirë ​​në disk për ta "zgjeruar"). Kjo ndarje nuk mund të hiqet dhe duhet të ekzistojë po ose po. Madhësia e rekomanduar është: a) për ndarje prej 1 GB ose më pak, shkëmbimi duhet të jetë dyfishi i RAM-it tuaj; b) për ndarje prej 2 GB ose më shumë, ndërrimi duhet të jetë së paku 1 GB.

Kur gjithçka të jetë gati, klikoni OK dhe sistemi do t'ju pyesë nëse jeni dakord me ndryshimet.

Kur gjithçka të jetë gati, klikoni Instaloni tani. Gjëja e parë do të jetë zgjedhja e zonës kohore:

Gjëja tjetër që do të konfigurojmë do të jetë tastiera. Mos harroni të provoni tastierën tuaj të zgjedhur (veçanërisht çelësat e ndërlikuar si ñ, ç dhe Altgr + disa kombinime çelësash). Nëse nuk funksionon si duhet, provoni paraqitje të tjera të tastierës.

Pas konfigurimit të tastierës vjen konfigurimi i përdoruesit.

Thjesht shkruani një emër përdoruesi dhe fjalëkalim, një emër për kompjuterin dhe përcaktoni nëse është e nevojshme të kërkoni fjalëkalimin për t'u identifikuar. Nga këtu është gjithashtu e mundur të kriptoni dosjen personale, të cilën unë nuk e rekomandoj (sepse mund të ngadalësojë sistemin) nëse nuk shqetësoheni shumë për sigurinë e dokumenteve të ruajtura në atë makinë.

Më në fund, kopjimi i skedarit do të fillojë dhe do të shfaqen imazhet që tregojnë disa nga mirësitë e Linux Mint.

Pasi gjithçka të jetë gati, mund të ristartoni ose të vazhdoni me testimin e sistemit.

Në fund, rindizni dhe hiqni diskun / pendrive.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   John dijo

  U përpoqa të instaloja LMDE 201303 në një ndarje të zgjeruar. Kisha të instaluar win 7 dhe ubuntu 13.04. Fshij plotësisht ubuntu dhe bllokoj makinën. Mund të rimarr vetëm w7 kur kontrollova se nuk kishte ubuntu.

 2.   R14 © dijo

  Përshëndetje, pasi vendosa të kaloja në linux me këtë shpërndarje, kisha një problem. Unë kam instaluar me ndarje manuale pranë dritareve 7 dhe 8 dhe pasi kam arritur të rikuperoj grubin me disa udhëzime, kur zgjedh shfaqet vetëm linux mit, jo një nga 2 dritaret. Si mund të rikthehem në sistemet e mia të vjetra pa pasur nevojë të formatoj? Një përshëndetje!

 3.   Ricardo Ariza-Velez dijo

  azhurnoni grub2 në tastierë dhe do të keni gjithçka të zgjidhur

 4.   Engjëll Molina dijo

  Unë kam qenë duke u përpjekur të instaloj nenexhik, por pothuajse në fund mbyllet dritarja e instalimit, pa më dërguar kutinë e instalimit të përfunduar, dhe kur rinis kompjuterin nuk fillon Mint, ekrani mbetet i zi me kurset që vezullojnë, çfarë mund të bëj bej

 5.   Rodrigo Frias dijo

  Unë isha duke u përpjekur për të instaluar Mint në një LVM, por ajo mundi mua, ajo instaloi gjithçka, por ajo hodhi gabime kur instaloni grub. A dini ndonjë manual për të instaluar nenexhikun si kjo?

  Përshëndetje!

 6.   Gustavo dijo

  Përshëndetje, unë jam i ri në linux, kam instaluar versionin e linux mint 14 nadia, dhe të gjithë të drejtë, çështja është që unë nuk kam plotësisht në spanjisht, dhe unë nuk di si të bëj, ose çfarë të bëj për të zgjidhur këtë problem, i përdorur në dritare kjo nuk më ndodhi, ju lutem më tregoni se si ta bëj atë, falënderoj paraprakisht dhe unë pres që të ndihmoj menjëherë !!!!!! :)

  1.    le të përdorim linux dijo

   Nëse më kujtohet saktë, duhet të instaloni pako të paketave gjuhësore (dhe të gjitha të ngjashme), si dhe mbështetje gjuhësore ose diçka të tillë. Kërkojini ato me menaxherin e paketës.
   Gëzuar! Paul.

 7.   Ricardo Fabara Way dijo

  Përshëndetje nga Ekuadori, urime të sinqerta për punën tuaj të shkëlqyer. Unë kam përdorur Redmond OS për mbi 10 vjet. Kohët e fundit, mësova të vërtetën në lidhje me Programet falas dhe me burim të hapur, kërkova distro-në e duhur për mua; Unë jam një stilist dhe komunikues multimedial në internet; E gjeta në GNU / LinuxMint 15 Cinnammon për një laptop Core i7: 64 bit, 8 GB RAM, 165 GB në C (programe), 325 GB në D (informacion profesional dhe personal). Unë dua ta instaloj këtë distro si një boot të dyfishtë, unë kam kontrolluar faqen tënde të internetit, por nuk di si ta ndaj diskun. Ju lutemi, a është e mundur ta bëni ashtu siç tregon ky tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=-kP77ULr6pk? Pa humbur informacionin në D dhe C. Faleminderit.

  1.    i mërzitur dijo

   Për vite nuk kam përdorur derivate të debian / ubuntu por me sa di unë ju shkruani vetëm sudo aptitude update grub2 në tastierë dhe kaq, dikush më korrigjon nëse kjo ndryshon, por unë e bëra këtë kur instalova së bashku me disa mugrosoft os

  2.    Darvin Paçeko dijo

   Përshëndetje, opsioni më i mirë për të mos humbur asnjë të dhënë është të filloni dritaret normalisht, pastaj klikoni në butonin startues, shkruani menaxhim të pajisjeve, pastaj klikoni menaxhimin e diskut dhe në rastin tuaj specifik do të klikoni në diskun D pastaj klikoni me të djathtën dhe opsioni zvogëloni vëllimin , në këtë hapësirë ​​është vendi ku do të instaloni sistemin tuaj të ri linux, rekomandohet minimumi 20 GB. atëherë kësaj ndarjeje të re ose hapësirës së zbrazët të diskut të ngurtë nuk do të caktoni asnjë ndarje në mënyrë që ta bëni kur të zgjidhni ndarjet ku do të instalohet Linux Mint.

 8.   Kevin dijo

  Përshëndetje, unë dua të instaloj linux në kompjuterin tim Windows 7, a duhet domosdoshmërisht ta ndaj atë?
  regards

  1.    Davidi dijo

   ju mund ta montoni atë në majë të linux, por gjëja më e mirë për mua është të bëj një ndarje, pasi që nëse keni një gabim në një sistem nuk ndikon në tjetrin; do të keni më të sigurt informacionin tuaj për Windows 7.

  2.    kiko dijo

   Unë dua, për herë të parë, të hyj në botën e Linux dhe, duke e instaluar atë, po mendoja ta bëja atë në një ndarje prej 250 GB në hard diskun tim. Lënia e dritareve në një ndarje tjetër të hard driveit tim. A ka një problem? Si mund të zgjedh cilin sistem operativ dua të ngarkoj? Faleminderit,

 9.   santidzs2 dijo

  Përshëndetje, unë dua të kem instaluar dritare dhe dua të kem linux për t'i përdorur të dy, problemi im është që pasi të bëj instalimin siç thotë se ekziston, dhe pasi të mbarojë në mënyrë të përsosur, kur të rifilloj xhiro c mbetet i bllokuar dhe menaxheri vijues i modemit të mesazhit [1618]: sinjali 15 i kapur, po mbyllet dhe ai mbetet atje dhe kur e rindiz kompjuterin manualisht më fillon direkt me windows dhe nuk njeh linux, çfarë duhet të bëj ose cili është problemi (?

 10.   David dijo

  Faleminderit shumë për udhëzuesin, ishte shumë e dobishme për mua.
  E vlerësoj kontributin.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ndryshe! Një kënaqësi!
   Perqafo! Paul.

 11.   EMERALD dijo

  informacioni që ata ofrojnë është shumë i mirë

 12.   Jorge dijo

  Shumë shumë mirë, më pëlqen kjo

 13.   erney dijo

  Unë jam një nxënës dhe ato që kam lexuar në lidhje me Linux më pëlqyen shumë, është më shumë mendoj se sistemi operativ është i shkëlqyeshëm. Më pëlqen ky artikull sepse është shpjeguar mirë. Faleminderit shumë. Shpresoj të vazhdoj të marr lajme linux.

  1.    le të përdorim linux dijo

   ju mirepresim! përqafohem! Paul.

 14.   damian dijo

  Unë kam 2 disqe të ngurta, një primar dhe një sekondar, ai primar kam Windows 8 dhe sekondari është i formatuar. Unë u përpoqa me disa sisteme në mënyrë që të mund të filloja nenexhikun linux por asnjë nuk funksionon për mua: nga i njëjti disk sekondar sekondar e shkarkova atë në këtë dhe pastaj e instalova më vonë kur hyja në bios dhe përpiqesha të boot nga ai sekondar, ajo duket se nuk ka asnjë sistem operativ gjithashtu më ka ndodhur kur kam dashur ta instaloj nga një usb

 15.   Sade dijo

  Linux është mut, nuk mund të instalohet në kompjuterin tim, që nuk më ka ndodhur kurrë me windows, dhe kështu ata duan të jenë një mundësi më e mirë?

 16.   Guillermo dijo

  Mirembrema,

  Epo, edhe unë arrita këtu, ajo që ndodh është që kur ai më kërkon që të rindez MAC-in tim, kur të ndizet përsëri, gjithçka duket se ka shkuar mirë.

  Por pastaj kur jap simbolin e pinguinit, ekrani bëhet i zi me një vijë në pjesën e sipërme të majtë të ekranit dhe qëndron kështu.

  Cfare bera gabim?

 17.   Jaime Cabrera Mayan dijo

  Informacion i shkëlqyeshëm për të na njohur me Linux. Faleminderit. Do ta përdor këtë për të instaluar Linux Mint në PC tim.

 18.   Daniel dijo

  Në rastin e një disku të ri, të pastër. A është më mirë të instaloni Linux fillimisht dhe pastaj Windows? Faleminderit!

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Jo, instaloni Windows më parë dhe pastaj Linux. Nëse instaloni Windows në fund, ai do të shkatërrojë GRUB dhe do t'ju duhet ta instaloni përsëri.

 19.   Amy dijo

  Kam nevoje per ndihme. Nuk e di se çfarë po ndodh, çfarë mund të ndodhë.
  Unë jam duke e instaluar atë pranë Mac OS në një hapësirë ​​të lirë. Por kur e gjej veten në hapin 4 (Përgatitja për të instaluar Linux Mint) plotëson kërkesat, unë e jap atë të vazhdojë dhe nuk ndodh që andej.
  HELPAAAA !!!!

  1.    i gjallë dijo

   Ju lutemi përdorni Forumin tonë për këtë. 😉

 20.   Havier Garcia dijo

  Pershendetje Mirembrema
  Kam instaluar linux mint 17 dhe gjithçka pa probleme, nuk më kërkoi asgjë në lidhje me ndarjet dhe imagjinoni se e instaloi atë në ndarjen time C e cila ishte vendi ku kisha dritare. Problemi është se tani ndarja D nuk më njeh, e cila ishte ajo ku unë kisha të gjitha të dhënat e mia ...

 21.   Carlo dijo

  Në nenexhikun tim linux nuk mund të krijoj ndarjen swap. Si e bej? Çfarë të dhënash vendos?

  1.    le të përdorim linux dijo

   Pershendetje carlo!

   Unë mendoj se do të ishte më mirë nëse ju e ngrini këtë pyetje në shërbimin tonë të pyetjeve dhe përgjigjeve të thirrur Kërkoj DesdeLinux në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj.

   Një përqafim, Pablo.

 22.   Guillermo dijo

  Përshëndetje koleg! faleminderit për postimin tuaj, e vërteta është se unë kisha probleme në instalimin e nenexhikut linux, dhe unë gjithmonë u "ulem" në ndarëse. Unë kam 2 disqe të ngurta me nga 3 ndarje secila, tani që e shoh problemin, unë do të fshij 2 ndarje nga disku i dytë i ngurtë dhe t'i krijoj përsëri siç thoni ju për të instaluar linux.
  Megjithëse për të mbrojtur të dhënat e mia, unë do të shkëpus hard diskun e parë nga bordi para instalimit, siç shoh atje në komentet për grupin që po zhdukin të dhënat dhe kështu, duhet të jetë sepse ato luajnë shumë me redaktorin e ndarjeve .
  1 mirëseardhje.

 23.   Francisco dijo

  Kam gabimin e mëposhtëm pas ndarjes, kur godet "instalo tani": "Formati i tryezës së ndarjes që përdoret në disqet tuaja normalisht kërkon që ju të krijoni një ndarje të veçantë për kodin e ngarkuesit të nisjes. Kjo ndarje duhet të shënohet për t'u përdorur si "Ndarje boot EFi" dhe duhet të jetë së paku 35 MB. Vini re se nuk është e njëjtë me një ndarje të montuar në / boot »

  Nëse nuk ktheheni në menunë e ndarjes dhe nuk e korrigjoni këtë gabim, instalimi i ngarkuesit të nisjes mund të dështojë më vonë, megjithëse mund të jetë akoma e mundur të instaloni ngarkuesin e nisjes në një ndarje »
  Nuk e di çfarë të bëj.

 24.   Marty burgos dijo

  Muahahahahaha !!!! (E qeshura triumfuese).
  Ai kishte probleme serioze me firmware-in e dreq windows 8.1, dhe nuk kishte asnjë rast të instalimit të Windows XP ose 7 ...

  Mbaj mend që kisha diskun Linux Mint ... dhe nuk kaluan më shumë se 5 minuta që Linux shkatërroi firmware budalla dhe tani në fund, unë mund të instaloj Windows XP SP 3 si një ndarje.
  Faleminderit!!

 25.   Sebastian dijo

  Përshëndetje, po përpiqesha të instaloja ubuntu 16 dhe / ose nenexhik në kompjuterin tim me W7. Çështja është që unë kam dy disqe, një SATA dhe një IDE, kështu që vendosa të lë W7 në SATA, gjë që unë e përdor më shumë për programet facultd dhe të tjera dhe të lë IDE të luajë me Linux. Problemi është se kur dëshiroja të instaloja multi boot unë mund të kisha qasje vetëm në linux (kështu që kisha humbur plotësisht Windows) unë shikoja kudo por kurrë nuk mund ta zgjidhja problemin grub.