Si të instaloni TeX Live në Linux Mint dhe Derivatet

Të gjithë duam të shkruajmë tezat tona në Latex, shumë prej tyre kënaqen duke përdorur këtë sistem të përbërjes së tekstit, i cili është shumë elegant, me një estetikë të shkëlqyeshme dhe tregon shumë maturi. Kjo është arsyeja pse duke kërkuar një mënyrë për të instaloni TeX Live në Linux Mint 18.1, Kam një skenar të shkëlqyeshëm që bën një proces instalimi mjaft të pastër dhe automatik.

Autori i tij ka marrë përsipër detyrën e optimizimit të shkrimit me versionet më të fundit të kësaj shpërndarjeje TeX dhe gjithashtu ka krijuar një manual përdorimi të shkëlqyeshëm që ndahet më poshtë

Çfarë është TeX Live?

TeX Live është një Shpërndarje de TeX/LaTeX projektuar të jetë zëvendësimi për teTeXDheIt'sshtë një mënyrë e thjeshtë për të filluar me sistemin e prodhimit të dokumenteve TeX. Siguron një sistem gjithëpërfshirës TeX me makro, paketa dhe gërma, si dhe mbështetje të shumëfishtë të gjuhës.

Çfarë është install-tl-ubuntu?

Është një shkrimin e guaskës bërë nga Scott kostyshak kjo na lejon instaloni Tex Live në Ubuntu automatikisht, është një ndihmë për përdoruesit të cilët përpiqen të kursejnë kohë në instalimin disi kompleks të këtij mjeti (të cilin mund ta instaloni manualisht duke ndjekur këtë proces).

Karakteristikat më të hollësishme që na ofron zhvilluesi i saj janë si më poshtë:

 • Ju lejon të instaloni TeX Live në versionin e tij të fundit (aktualisht TeX Live 2016).
  • Kërkoni automatikisht për depon më të shpejtë.
  • Tregon procesin e azhurnimit dhe instalimit.
  • Rindizet automatikisht nëse instalimi dështon.
 • Mund të përdoret tlmgr për ta mbajtur TeX Live të azhurnuar.
 • Njofto në mënyrë që apt të mos përpiqet të instalojë paketat texlive-* si varësi (Për shembull nëse e bëni sudo apt-get install lyx).
 • Shtoni gërma TeX Live që do të përdoren në të gjithë sistemin.
 • Opsionale instaloni skedarë LaTeX që nuk përfshihen në TeX Live 2016 (–më shumë tex).
 • Ajo punon në mënyrë jo-interaktive dhe për këtë arsye mund të shtohet në një skenar të instaluar në grupe
 • tlmgr Mund të ekzekutohet nga menuja (Nëse është instaluar paketa 'gksu').
 • Mund të instaloni nga një skedar ISO (–iso).

Shkarkoni dhe përdorni install-tl-ubuntu

Për të shkarkuar dhe përdorur skriptin e instalimit Tex Live, thjesht klononi depon zyrtare dhe më pas ekzekutoni skriptin, mund ta bëni me komandën e mëposhtme:

kloni i git https://github.com/scottkosty/install-tl-ubuntu.git instalimi i cd-tl-ubuntu
sudo chmod +x ./instalo-tl-ubuntu

ose në rast se nuk keni git mund ta bëni në mënyrën vijuese

wget https://github.com/scottkosty/install-tl-ubuntu / raw / master / install-tl-ubuntu && chmod +x ./instalo-tl-ubuntu

Kjo do të instalojë automatikisht gjithçka që ju nevojitet në mënyrë që të mund të shijoni Tex Live në shpërndarjen tuaj, procesi i shkarkimit dhe instalimit është disi i ngadaltë por automatik.

Dhe çfarë shkruaj?

Ju mund t'i përgjigjeni kësaj pyetjeje falë fjalëve të le të përdorim linux, të cilit iu dërgua një udhëzues i shkëlqyeshëm tutorial i quajtur LaTeX, duke shkruar me klasë

«Çështja vjen që për disa është më delikate. Redaktori i zgjedhur LaTeX do të jetë thika e ushtrisë zvicerane e përdoruesit texist, me të cilën ai do të bashkëveprojë duke shfrytëzuar në maksimum potencialin e plotë të LaTeX.

Ka shumë, dhe në fakt, redaktimi i një skedari LaTeX është diçka që mund të bëhet me çdo redaktues teksti të thjeshtë. Por ne i quajmë redaktorë vetëm ata që ofrojnë mjetet e duhura për të bërë gjithçka të nevojshme me shpërndarjen tonë LaTeX.

Në përgjithësi karakteristikat e redaktorëve janë shumë të ngjashme. Ato ndryshojnë në thelb në shkallën e ndihmës për përdoruesin, domethënë sa ndihmojnë me kodin, simbolet dhe të tjerët. Këtu janë disa:

Texmaker (http://www.xm1math.net/texmaker/)

instaloni TeX Live

Shtë e preferuara ime. Pse Shtë shumë i plotë, me një ndërfaqe të pastër dhe miqësore, ka magjistarë dhe plotëson automatikisht komandat, është lehtësisht i rregullueshëm dhe i përshtatshëm. »

Për të përfunduar, pohoni se pasi të kemi konfiguruar dhe instaluar mjetet tona, shkrimi do të ketë një kuptim tjetër. Eleganca dhe serioziteti që na ofron është padyshim arma kryesore për të luftuar në një botë ku maturia ka humbur pak kur shkruhet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Përhap dijo

  Në archlnux
  $ yaourt -S lyx
  $ sudo pacman -S tekstier