Si të instaloni Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal hap pas hapi

Nëse jeni një i porsaardhur në Linux, ata ndoshta ju kanë rekomanduar që të provoni Ubuntu: një shpërndarje shumë e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përdorur që, përveç kësaj, ka një aspekt vizual miqësor (megjithëse i ndryshëm nga ai që jeni mësuar në Windows) dhe që lindi me qëllim të krijimit të një "Linux për qeniet njerëzore". Në këtë këst të ri ne shpjegojmë se si të instaloni Ubuntu 12.10 Quetal Quantal hap pas hapi ... po, për të Dummies.

Para-instalimi

Para se të instaloni Ubuntu 12.10 duhet të kryeni 3 hapa:

 1. download imazhi ISO i Ubuntu. Nëse nuk dini cilin version të shkarkoni, ju rekomandoj ta lexoni më parë paraqitje te disa koncepte themelore që do t'ju ndihmojnë të zgjidhni çdo shpërndarje.
 2. Digjeni imazhin ISO në CD / DVD ose a Sticks Memory.
 3. Konfiguroni BIOS të niset nga CD / DVD ose nga pendrive, në varësi të asaj që keni zgjedhur në hapin e mëparshëm.

Instalimi hap pas hapi

Pasi BIOS të jetë konfiguruar si duhet për të nisur nga pendrive, rindizni makinerinë me pendrive në vend. Pas disa çastesh, GRUB 2, ngarkuesi i nisjes së Ubuntu, do të shfaqet. Këtu janë në thelb 2 mënyra për të shkuar. Këshillohet që së pari të provoni Ubuntu pa instaluar, për të parë nëse sistemi funksionon si duhet; dmth nëse pajisja juaj ju zbulon mirë, nëse ju pëlqen sistemi etj. Opsioni i dytë është instalimi i sistemit direkt.

Në këtë rast, ne do të zgjedhim opsionin Provoni Ubuntu pa instaluar.

Sapo të çizmet Ubuntu, klikoni në ikonën Instaloni Ubuntu 12.10. Do të shfaqet magjistari i instalimit.

Gjëja e parë për të zgjedhur është gjuha e instalimit. Zgjidhni Español, pastaj kliko butonin Instaloni Ubuntu.

Konfirmoni që plotësoni kërkesat minimale të instalimit duke klikuar vazhdoj. Duhet të theksohet se e vetmja kërkesë thelbësore është të kesh hapësirën e nevojshme në disk.

Rekomandohet të kesh një lidhje interneti por jo një kërkesë ekskluzive pasi që do të jeni në gjendje të kaloni në shkarkimin e paketave për kohën kur është më e përshtatshme për ju.

Rekomandohet gjithashtu, megjithëse jo një kërkesë ekskluzive, të lidheni me një prizë të energjisë. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse jeni duke përdorur një kompjuter portativ, pasi që procesi i instalimit harxhon shumë energji dhe nuk duhet një gjeni për të kuptuar se nuk është mirë që makineria të fiket në mes të instalimit, aq më pak nëse Merret me instalimin e sistemit operativ.

Për më tepër, në këtë pjesë të instalimit na ofrohet mundësia për të zgjedhur nëse do të shkarkojmë azhurnimet e sistemit kur instaloni Ubuntu, një opsion që nuk ju rekomandoj ta kontrolloni sepse mund të vonojë procesin e instalimit në mënyrë të konsiderueshme.

Opsioni tjetër është të shkarkoni softuer të palëve të treta që na lejon të luajmë përmbajtje multimedia jo falas si skedarë mp3 ose të shikojmë përmbajtje multimediale në ueb të zhvilluar në Flash, siç janë disa video në YouTube ose lojëra në uebfaqe të tilla si Facebook .

Unë personalisht preferoj ta instaloj të gjithë këtë softuer manualisht pasi të ketë përfunduar procesi i instalimit, por nuk ka asnjë problem nëse doni ta kontrolloni këtë mundësi dhe ta bëni gjatë procesit të instalimit.

Kjo është pjesa më e vështirë: ndarja e diskut.

Para së gjithash, duhet të sqarohet se ekrani mund të jetë paksa i ndryshëm, në varësi të sistemit operativ ose sistemeve që keni instaluar tashmë në atë makinë. Kështu, për shembull, nëse keni të instaluar një version të vjetër të Ubuntu, do të shfaqet edhe opsioni për azhurnimin e sistemit.

Në këtë rast, le të supozojmë skenarin tipik: Keni blerë një kompjuter, erdhi me Windows 8, e kuptuat që ishte mut, doni të provoni diçka të re.

Këtu janë 3 mënyra për të shkuar:

a) Hiqni sistemin e vjetër operativ dhe instaloni: ky është opsioni më i lehtë: fshini gjithçka dhe instaloni sipër. Nuk ka nevojë të ngrohni kokën për ndarjen e diskut ose diçka të ngjashme me të.

b) Instaloni Ubuntu së bashku me Windows: Ky opsion na lejon të kryejmë një instalim të përbashkët me një instalim aktual të Microsoft Windows, duke na ofruar mundësinë e krijimit të një ndarjeje për Ubuntu Linux nga hapësira e lirë në disk që ka makina jonë, madje duke qenë në gjendje të ndryshojmë madhësitë e ndarjes së përmendur direkt nga dialogu i instaluesit.

c) Ndani diskun manualisht.

Nëse zgjidhni opsionin e tretë, do të fillojë magjistari për ndarjen e diskut. Prandaj, ky hap është fakultativ. Rekomandohet vetëm për përdoruesit e ndërmjetëm ose të përparuar që dinë se çfarë nënkupton kjo. Çdo hap i gabuar mund të rezultojë në humbjen e të dhënave në disk. Nëse nuk doni ta rrezikoni, mos e bëni.

Në rast se vendosni për këtë opsion, rekomandimi im është të ndani diskun në 3 ndarje:

1. - Ndarja rrënjë. Ku do të instalohet sistemi. Duhet ta montoni në /. Unë rekomandoj formatin e skedarit EXT4. Madhësia minimale duhet të jetë së paku 5 koncerte (2 GB për sistemin bazë dhe pjesa tjetër për aplikacionet që do të instaloni në të ardhmen). E përsëris, kjo është madhësia minimale, jo ajo ideale (e cila mund të jetë rreth 10/15 GB).

2. - Ndarja shtëpi. Ku do të jenë të gjitha dokumentet tuaja. Duhet ta montoni në shtëpi. Unë rekomandoj formatin e skedarit EXT4. Madhësia është një zgjedhje thjesht personale dhe varet ekskluzivisht nga sa do ta përdorni.

3. - Ndarja bie në ujdi. Hapësira e rezervuar në disk për memorjen swap (kur ju mbaron RAM sistemi e përdor këtë hapësirë ​​në disk për ta "zgjeruar"). Kjo ndarje nuk mund të hiqet dhe duhet të ekzistojë po ose po. Madhësia e rekomanduar është: a) për ndarje prej 1 GB ose më pak, shkëmbimi duhet të jetë dyfishi i RAM-it tuaj; b) për ndarje prej 2 GB ose më shumë, ndërrimi duhet të jetë së paku 1 GB.

Kur gjithçka të jetë gati, klikoni OK dhe sistemi do t'ju pyesë nëse jeni dakord me ndryshimet.

Klikoni mbi Instaloni tani. Gjëja e parë do të jetë zgjedhja e zonës kohore:

Gjëja tjetër që do të konfigurojmë do të jetë tastiera. Mos harroni të provoni tastierën tuaj të zgjedhur (veçanërisht çelësat e ndërlikuar si ñ, ç dhe Altgr + disa kombinime çelësash). Nëse nuk funksionon si duhet, provoni paraqitje të tjera të tastierës.

Pas konfigurimit të tastierës vjen konfigurimi i përdoruesit.

Thjesht duhet të vendosni një emër përdoruesi dhe fjalëkalim, një emër për kompjuterin dhe të përcaktoni nëse është e nevojshme të kërkoni fjalëkalimin për t'u identifikuar. Nga këtu është gjithashtu e mundur të kriptoni dosjen personale, të cilën unë nuk e rekomandoj (sepse mund të ngadalësojë sistemin) nëse nuk shqetësoheni shumë për sigurinë e dokumenteve të ruajtura në atë makinë.

Pas disa çastesh, kopjimi i skedarit do të përfundojë. Ndërkohë, mund të shijoni disa imazhe që tregojnë disa nga përfitimet e Ubuntu.

Pasi gjithçka të jetë gati, mund të ristartoni ose të vazhdoni me testimin e sistemit.

Në fund, rindizni dhe hiqni diskun ose pendrive që keni përdorur.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jordan erdhi dijo

  Kam nevojë për ndihmë me Ubuntu :(, në kohën e instalimit të kopjimit të skedarëve dhe shkarkimit të azhurnimeve, por në fund kthen gjithçka që kisha instaluar është sikur të kisha kthyer instalimin laptopi im është Hp 420 2gb memorje ram, 320 hard disk , procesori Intel Dual Core T4500 2.33gHz, grafika është 64mb

 2.   Link Oni dijo

  Unë thjesht kam një pyetje, a ka ndonjë sistem tjetër me linux apo është thjesht ubuntu?

 3.   CARLOS GELPUD dijo

  shih veten http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Linux_Distribution_Timeline.svg

  por për të filluar në linux ubuntu është mjaft e thjeshtë e mirë në PC tuaj lexoni këtë http://www.slideshare.net/zer0/debian-vs-ubuntu

 4.   CARLOS GELPUD dijo

  duhet të ketë një arsye që mund të jetë që ju nuk keni privilegjin e administratorit ... sudo dhe fjalëkalimin tuaj të instalimit kërkoni ndihmë nga një grup përdoruesish linux

  Për tu pajtuar shkoni në sit:

  http://ctg.caribenet.com/mailman/listinfo/champetux/
  Kolumbi
  http://www.slcolombia.org/

  Free Software

  http://bachue.com/colibri/grupos.html

 5.   CARLOS GELPUD dijo

  google përdor softuer falas nuk është problem pajtueshmërie edhe kromi i tij, pra është një ubuntu i modifikuar

 6.   Gaius baltar dijo

  Kjo është gjëja më e keqe që mund të bësh, Carlos. Instalimi i Ubuntu përmes Wubi është i thjeshtë, por ka disa probleme të lidhura, siç është dita kur dëshironi të formatoni një ndarje ...

  Gjëja e nisjes PAS bios punon, instalojeni ashtu siç e instaloni.

 7.   CARLOS GELPUD dijo

  Kjo është e vërtetë, por ata duan të provojnë se kjo është ajo që vlen pasi që ata vetë do të dinë se çfarë të bëjnë pa u dashur t'u tregojnë gjithçka

 8.   CARLOS GELPUD dijo

  ai opsion është bn të jetë i lirë nga ngatërresa e ndarjeve duke e instaluar atë së bashku me windos ose brenda dritareve që si çdo program tjetër = winan ose excel

 9.   Elias dijo

  Në rastin e tashmë një ndarjeje të bërë ekskluzivisht për të instaluar Ubuntu, cilën opsion duhet të zgjidhni?
  Ose para kësaj lejojmë të zgjedhim se cilën pjesë të diskut duam të instalojmë?
  Ju faleminderit!

 10.   CARLOS GELPUD dijo

  shikoni përgjigjen e Oscar Morales Kam harruar të them se kjo është vetëm për shkak të besimit më të madh tek fillestarët e Ubuntu. - tjetra është se me instaluesin e ISO-së cd ata duhet të formatohen në ext3 ose të ndryshojnë pikat e montimit në ndarje. mund t’i bësh edhe me ISO cd

 11.   CARLOS GELPUD dijo

  kompjuteri juaj është një super makinë

 12.   edd dijo

  Nëse instaloj ubuntu në një ndarje dhe pastaj dua të shoh skedarë nga ubuntu që kam në ndarjen e windows, a është e mundur ????

 13.   CARLOS GELPUD dijo

  Provojeni, si shkon dhe madje mund të pastroni. Dosjet usb riciklojnë që në dritare, hyrja nuk u lejua

 14.   Oscar Morales dijo

  Dhe nëse bëj një ndarje me Partition Magic nuk është më mirë, apo duke qenë ndarja, nuk do të dalin sistemet e tjera operative? cfare bej ??
  A mund të bëj një ndarje, apo duhet ta jap pranë dritareve 7?

 15.   CARLOS GELPUD dijo

  nëse është mirë, unë rekomandoj krijimin e tre / "minimumi 8 GB", ndërroni "dy herë ramin e kompjuterit tuaj", shtëpinë "minimumi 3 GB", në D: nga mbrapa përpara "që të mos dëmtoni skedarët tuaj"

 16.   Tito vilanova dijo

  Fajësojeni atë në gmail ose webapp, mos u tregoni shumë arrogantë për të supozuar se e njëjta gjë ndodh me të gjithë ne.

  STFW!

 17.   NekoDes dijo

  Pse po e sulmon atë? Ndoshta ai thjesht donte ndihmë.

 18.   Chris dijo

  Kam një pyetje, unë kam një PC të vjetër HP me këto specifikime: 4 GB RAM ram DDR2, Intel core 2 duo procesor në 2,66 Ghz, 1 GB karta video Nividia 8400Gs, 250 GB hard disk, me këto specifikime mund ta instaloj Quantal Quetzal ? (Pa pasur probleme rrjedhshmërie?)

 19.   Gaius baltar dijo

  Kjo nuk është aspak një skuadër, asgjë e vjetër Unë punoj me një laptop 3 vjeç, më pak të fuqishëm se kaq dhe me një ati 512MB dhe regjistroj audio me vonesë të ulët dhe luaj lojëra mjaft të reja nën kuantalitet.

 20.   Sëpatë Susho dijo

  Kur rifilloj nuk e marr grubin të zgjedh se në cilin sistem të futem, e dini si?

 21.   Sir Co $ t Granda dijo

  kur jeni në ndarje sigurohuni që më poshtë të thotë se ku ta instaloni ngarkuesin e nisjes, sigurohuni që është në dev / sda (zakonisht është opsioni i parë)

 22.   Fac dijo

  Si mund ta di se cila është, nëse Windows ose Ubuntu, kur ndryshon përmasat në Install Ubuntu pranë Windows

 23.   Elver gonzalez dijo

  udhëzuesi për të instaluar ubuntu është shumë i mirë ... E vetmja gjë që NUK më duket e saktë është; të thuash që dritaret janë kot, se nuk të pëlqen nuk do të thotë se është keq. Mund të jetë vlerësimi i kundërt dhe të tërhiqet.

 24.   Sir Co $ t Granda dijo

  Ngjyrat e ndarjeve janë të ndryshme dhe gjithashtu thotë emrin

 25.   roger Eduard dijo

  Por ai i referohet pjesës ku është instaluar pranë windows8, shfaqen dy kutitë që mund të ndryshohen përmasat ... problemi është që nuk thotë se cilës kuti i takon.
  Nëse është si ubuntu 12.04 ai në të djathtë është ubuntu dhe ai në të majtë janë windows.
  Nuk dua ta rrezikoj, do të vazhdoj të shikoj.

 26.   Alonso Esparza dijo

  ky version eshte i mire

 27.   Imazhi i mbajtësit të vendit Antonio Alcaraz dijo

  Dua të instaloj ubuntu në një kompjuter portativ HP L110 mini, nuk ka vetëm CD ose DVD vetëm USB, si ta instaloj quetzal-in?
  Falënderim

  1.    le të përdorim linux dijo
 28.   Luis dijo

  Vazhdoni të ndihmoni ata prej nesh që filluan me këtë softuer falas LINUX, të cilët nuk kërkojnë të pasurohen si Microsoft që pa mëkat pa u pasuruar dhe ky Bill Gates ka kaq shumë para dhe nuk është i vetëdijshëm duke ditur që çmimet e softuerit të zhvilluar prej tyre janë shumë shtrenjtë ka rezultate kaq shumë para dhe për çfarë ???? SH.B.A. duhet ta padisë atë për atë pasurim të paligjshëm bazuar në nevojën e përdoruesve.

  Paç fat!

 29.   Rodolfo dijo

  Kam një pyetje ………… dhe është se kur përpiqem të instaloj Ubuntu Windows 8 nuk më njeh, çfarë duhet të bëj që Windows 8 ta njohë atë, ajo ishte instaluar paraprakisht në kompjuterin tim …… Faleminderit

 30.   Ramon Lozano dijo

  Faleminderit për këshillën tuaj, do të doja të dija nëse mund ta montoja në XP pasi që ata thonë se ky sistem ka pak kohë për të jetuar. Faleminderit pafund.

 31.   XHORGJ UIDMAN dijo

  SI TST INSTALOHEM, NUK E DI SI T TO INICIoj LIDHJET ME SERVTAR INTT E INTERNETIT DHE SI DUHET T TO TRANSFERoj INFORMACIONIN Q I KAM N MA PUNILN E MY WINDOW DHE MUZIKN Q I KAM ZGJEDHUR N IN YOUTOBE DHE SI TAN JAM I TUND EDHE NE UB?

 32.   anoni dijo

  Si të instaloni Ubuntu 16.04 nga e para?
  https://www.youtube.com/watch?v=j_mLds03Bl4