Si të kontrolloni muzikantin tonë nga terminali

Ata kurrë nuk dëmtojnë më shumë këshilla për terminalin tonë, për ta përdorur atë për të kontrolluar gjithçka (ose pothuajse gjithçka) sistemin tonë.

Lojtarët tanë të muzikës pëlqejnë Clementine, Amarok, Exaile, etj mund të kontrollohen nga komandat, të bëjnë këngën tjetër në listën tonë të luajtjes të luajë, të ndalojë ose të rifillojë, etj.

Për të njohur komandat për këtë duhet (qartë) të dimë cilin lojtar përdorim (për shembull do të përdor Clementine), të hapim një terminal dhe atje shkruajmë komandat, por le të shkojmë hap pas hapi ...

1. Hapni një terminal.
2. Në të shkruajmë sa vijon:

nuestro-reproductor --help

Në rastin tim:

clementine --help

Unë kam si vijon:

klementin-ndihmë

Siç mund ta shihni, kjo është ndihma ose manuali për lojtarin tim (Clementine), me një shikim të shpejtë të tij mund të shohim se parametri -p është Luaj, -r alternative Pauzë / Rifillosi dhe -f do të hidhen në kenga tjeter në listën e dëgjimit. Kjo është, në një terminal për të vendosur Clementine në Pauzë, unë thjesht duhet të shkruaj sa vijon:

clementine -r

Dhe edhe një herë ta ripërtërij të njëjtën gjë:

clementine -r

Shënim: Mos harroni se -r ndryshon midis Pauzës / Rinisjes.

Një opsion ose parametër tjetër është përdorimi i -o i cili do të na ndihmojë të shtojmë këngë X në listën e dëgjimit, për shembull:

clementine -o "/home/kzkggaara/Musik/Nightwish/Imaginaerum/05. I Want My Tears Back.mp3"

Kjo komandë do të shtonte këngën "I Want My Lot Back" nga "Nightwish" në listën aktuale të këngëve në Clementine.

Çfarë parametrash bëjnë –Vëllimi o -Ule volumin është e qartë apo jo? 😉

Valid sqaron se jo të gjithë muzikantët do të kenë të njëjtat opsione, mbase në Clementine ka mundësi që në një tjetër nuk i kanë, dhe anasjelltas, por të paktën ju siguroj se do të kenë më elementaret.

Nuk ka asgjë më shumë për të shtuar për momentin, mbase nuk do të gjeni shumë kuptim në këtë moment, por në artikujt e ardhshëm do t'ju tregoj një mjet të vërtetë për këtë

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elav dijo

  E di, e di ... futem në kompjuterin e të dashurës tënde ose të një shoku tënd nga SSH, dhe luaj një klithmë vdekjeje kur kanë kufjet të ndezura .. 😀

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   JUAZ JUAZ ... se ajo, hahahaha qe eshte nje dobi LOL !!

   Nah seriozisht, unë do të shkruaj këto ditë një dobi të vërtetë dhe të rëndësishme për këtë këshillë ...

 2.   eliotime3000 dijo

  Shume mire. Ndërsa po bëj një koment për mënyrën e instalimit të Slackware 14, një shije e këtij eksperimenti do të ishte shumë e dobishme.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit

   Po po, pashë që po ngarkoni mjaft kapje, kjo është mirë

 3.   truko22 dijo

  Interesante

 4.   le të përdorim linux dijo

  Unë do të doja të dija si të shtypja dokumente nga terminali (pdfs, docs, etj.).
  Kjo është gjithçka, unë ju hodha një temë për një postim tjetër.
  Perqafo! Paul.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Do të shikoj se si

 5.   urKh dijo

  Naaaa, preferoj moc / mocp, është më argëtuese xD

 6.   Fabian dijo

  I përdora ato komanda për të bërë lista të shpejta guximtare, është e dobishme sepse ka probleme serioze që shfaqen në menunë elementare të zërit

 7.   gri dijo

  Preferoj të përdor Ncmpcpp + Mpd (Music Player Daemon) më bën pak më mirë këtu e lë lidhjen për ata që e pëlqejnë. Easyshtë e lehtë të konfigurosh miqtë. lidhje për pak spam.

 8.   Carlos dijo

  Epo, nëse doni të përdorni një muzikant nga terminali, pse të mos përdorni një si MOC (muzikë në tastierë). Isshtë e lehtë për t'u instaluar, për të trajtuar, temat mund të instalohen dhe mund të lihet duke luajtur në sfond ndërsa bën gjëra të tjera nga i njëjti terminal.
  http://moc.daper.net/

 9.   HO2Gi dijo

  E shkëlqyeshme, kur një udhëzues i avancuar në samba dhe ndarjen e skedarëve ubutnu windows XD

 10.   HO2Gi dijo

  * ubutnu (ubuntu)