Si të ndryshoni fjalëkalimin e përdoruesit të rrënjës së MySQL me terminal

Unë njoh një administrator tjetër që ka harruar fjalëkalimin e rrënjës së MySQL, kjo mund të jetë një shqetësim i vërtetë, apo jo?

Imagjinoni që ju duhet të krijoni një bazë të dhënash të re, të bëni gjithçka dhe nuk mundeni sepse nuk mbani mend fjalëkalimin e administratorit (rrënja) të serverit MySQL, një problem i vërtetë.

Këtu do t'ju tregoj se si të hyni në serverin MySQL përmes terminalit PA vendosjen e fjalëkalimit rrënjë, kështu që sapo të futeni brenda mund të ndryshoni fjalëkalimin rrënjë.

Artikulli i lidhur:
Kontrolloni tabelat e një baze të të dhënave MySQL dhe riparoni të korruptuar

Gjëja e parë do të jetë ndalimi i shërbimit mysql:

Dy komandat e mëposhtme duhet të ekzekutohen me privilegje administrative, ose duke vendosur sudo në fillim të komandës ose ekzekutimin e tyre drejtpërdrejt si rrënjë

service mysql stop

Kjo e ndaloi shërbimin, tani ne do ta fillojmë atë, por në një mënyrë tjetër, një mënyrë që nuk do të na kërkojë një fjalëkalim më vonë:

mysqld_safe --skip-grant-tables &

Gati, tani le të përdorim terminalin MySQL:

mysql -u root

Ata do të shohin që nuk kërkoi një fjalëkalim, ata do të shohin se ata tashmë kanë hyrë në tastierën ose terminalin MySQL dhe mund të bëjnë çfarë të duan, le të vazhdojmë të ndryshojmë fjalëkalimin e rrënjës së MySQL.

Së pari ne do të hyjmë në bazën e të dhënave MySQL si të tillë:

use mysql;

Pastaj, le të ndryshojmë fjalëkalimin:

update user set password=PASSWORD("ElNuevoPassword") where user='root';

Tani le të rifreskojmë privilegjet:

flush privileges;

Dhe së fundmi dalim jashtë:

quit;

Gati, ne kemi ndryshuar fjalëkalimin e përdoruesit MySQL rrënjë, tani ne do të ndalojmë shërbimin dhe ta fillojmë atë siç duhet të jetë:

service mysql stop

service mysql start

fund

Kjo është e gjitha, ata kanë rifituar kontrollin e serverit të tyre MySQL


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ftohje zjarri dijo

  Këshillë shumë e mirë, faleminderit

 2.   çaparal dijo

  E shkëlqyeshme, e shkëlqyeshme!

 3.   FIXOCONN dijo

  të pres që të më ndodhë ta provoj, asgjë këshilla të mira

 4.   CrisXuX dijo

  I shkëlqyer

 5.   Gustavo Londono L dijo

  artikull shume i mire, nje perqafim !!

 6.   Ricardo dijo

  Shumë e dobishme, sapo më nxore nga një vend i ngushtë. Faleminderit.

 7.   pepe dijo

  Shumë e dobishme, më nxore nga një vend i ngushtë, faleminderit!

 8.   Jose dijo

  Kjo zgjidhje ka funksionuar për mua shumë herë, por tani unë kam një motor të sapo instaluar mysql dhe përpiqem të vendos fjalëkalimin, megjithatë më tregon se fusha "fjalëkalimi" nuk ekziston, verifikoni strukturën dhe fusha nuk ekziston në të vërtetë. Ndonjë ide si ta rregulloni?

 9.   Ignacio farre dijo

  Faleminderit, më ke shpëtuar duke qenë në gjendje të rimarr kontrollin e mysql tim ...

 10.   david dijo

  Kam punuar nga dhjetë mijë falënderime.

 11.   Javierfdez dijo

  Epo, ju e keni zgjidhur problemin tim. Faleminderit!

 12.   freval dijo

  4 hapat e fundit bëjnë një ndryshim faleminderit shumë

 13.   FuzzJS dijo

  Faleminderit që funksionoi shumë mirë për mua, megjithatë unë kisha një gabim pas komandës së parë me mesazhin e mëposhtëm:

  drejtoria mysqld_safe '/ var / run / mysqld' për skedarin e prizës UNIX nuk ekzistojnë

  Krijimi i direktorisë e zgjidhi problemin dhe unë isha në gjendje të plotësoja ndryshimin e fjalëkalimit, unë ndaj komandat në rast se ndodh me dikë.

  mkdir -p / var / drejtuar / mysqld
  chown mysql: mysql / var / run / mysqld

 14.   ANA JULIA dijo

  Shumë e mirë

 15.   Giuseppe dijo

  Faleminderit shumë për artikullin.
  Më ndihmoi të rikuperoja bazat e të dhënave të provës nga një pi mjedër në të cilin kam instaluar një server LAMP për një kohë të gjatë.