Si të mbani lidhjet SSH "të gjalla"

Nëse jeni një përdorues i rregullt i SSH, me siguri e keni vërejtur se ndonjëherë "shkëputet vetë". Për të korrigjuar këtë, ju thjesht duhet të merrni duart tuaja "pak të ndyra" dhe të ndryshoni disa skedarë konfigurimi.


Për ta bërë këtë, duhet të ndryshoni vlerat e caktuara në 2 variabla ServerAliveCountMax dhe ServerAliveInterval.

ServerAliveCountMax përcakton numrin e mesazheve "serveri është i gjallë" që mund të dërgohen pa marrë ssh një përgjigje nga serveri. Ky lloj mesazhi është thelbësor për të ditur nëse lidhja është akoma aktive apo jo (mbase serveri "u prish", etj.).

ServerAliveInterval vendos intervalin (në sekonda) pas së cilës, në rast të mos përgjigjes nga serveri, ssh do të dërgojë përsëri një mesazh që kërkon një përgjigje.

Mbi klientin

Që ndryshimet të kenë efekte për të gjithë përdoruesit, skedari duhet të modifikohet  / Etc / ssh / ssh_config. Nga ana tjetër, nëse doni që ndryshimet të hyjnë në fuqi vetëm për përdoruesin tuaj, modifikoni skedarin ~ / .Ssh / config.

Shtoni sa vijon në skedarin e konfigurimit të SSH:

Mikpritës *
    ServerAliveInterval 300
    ServerAliveCountMax 3

Në server

Në mënyrë që serveri të mbajë gjallë lidhjet me të gjithë klientët, shtoni sa më poshtë në skedar / Etc / ssh / sshd_config:

ServerAliveInterval 300
ServerAliveCountMax 3

Ky konfigurim bën që klienti / serveri t'i dërgojë një mesazh homologut të tij çdo 300 sekonda (5 minuta) dhe të heqë dorë në rastin e 3-të nëse nuk ka marrë ndonjë përgjigje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Algave dijo

  Shumë mirë edhe se në Archlinux ne editojmë të njëjtën skedar / etc / ssh / sshd_config dhe heqim komentin (hiqni #) ClientAliveInterval dhe ndryshojmë vlerën nga 0 në 300, ne gjithashtu heqim komentin nga ClientAliveCountMax dhe lëmë vlerën e paracaktuar të 3 (kjo për Klientin) )

 2.   ermimetal dijo

  Faleminderit shumë për informacionin, me këtë do të kursej shumë punë.