Siguria kibernetike, Softueri i Lirë dhe GNU / Linux: Triada Perfect

Siguria kibernetike, Softueri i Lirë dhe GNU / Linux: Triada Perfect

Siguria kibernetike, Softueri i Lirë dhe GNU / Linux: Triada Perfect

La «Ciberseguridad» siç pasqyrohet në artikullin e mëparshëm të quajtur "Siguria e informacionit: Historia, Terminologjia dhe Fusha e Veprimit", është një disiplinë e shoqëruar nga afër në fushën e «Informática» i njohur si «Seguridad de la Información». E cila nga ana e saj, me pak fjalë, nuk është asgjë më shumë sesa fusha e dijes e cila konsiston në ruajtjen e konfidencialitetit, integritetit dhe disponueshmërisë së «Información» shoqerohet me a «Sujeto», si dhe sistemet e përfshira në trajtimin e tij, brenda një organizate.

Prandaj, «Ciberseguridad» o «Seguridad Cibernética» është një disiplinë në zhvillim që i kushtohet tërësisht mbrojtjes së «información computarizada», që është, të sigurojë «Información» që banon në disa «Ciber-infraestructura», të tilla si, një rrjet telekomunikues, ose brenda proceseve që lejojnë këto rrjete. Megjithëse, për të tjerët, Siguria Kibernetike thjesht nënkupton mbrojtjen e a «Infraestructura de información» nga një sulm fizik ose elektronik.

Siguria kibernetike, Softueri i Lirë dhe GNU / Linux: Hyrje

Sipas Eric A. Fischer «Ciberseguridad» o «Seguridad Cibernética» i referohet 3 gjërave:

“Masat e mbrojtjes në teknologjinë e informacionit; informacionin që përmban, proceset, transmetimin, elementët fizikë dhe virtualë shoqërues (hapësira kibernetike); dhe shkallën e mbrojtjes që rezulton nga zbatimi i këtyre masave ”.

Dhe qëllimi i tij është të mbrojë «Patrimonio Tecnológico» publike dhe private, i cili rrjedh përmes rrjeteve përmes TIK-ut për të parandaluar individë ose grupe nga përpjekja ose shkelja e katër linjave makro ose parimet e informacionit që udhëton nëpër hapësirën kibernetike, të cilat janë:

 1. konfidencialiteti: Të dhënat e transmetuara ose të ruajtura janë private, ato duhet të shihen vetëm nga persona të autorizuar.
 2. integriteti: Të dhënat e transmetuara ose të ruajtura janë autentike, me përjashtim të gabimeve të bëra në ruajtje ose transport.
 3. Disponueshmëria: Të dhënat e transmetuara ose të ruajtura duhet të jenë gjithmonë të arritshme, për aq sa është e mundur, për të gjithë subjektet e autorizuara.
 4. Pa Refuzim: Të dhënat e transmetuara ose të ruajtura janë me vërtetësi të padiskutueshme, veçanërisht kur mbështeten nga çertifikata dixhitale të pranueshme, nënshkrime dixhitale ose identifikues të tjerë të qartë.

Çfarë është siguria kibernetike?

përmbajtje

Çfarë është siguria kibernetike?

Përcaktimi në një mënyrë më teknike i konceptit të «Ciberseguridad»ne mund të përdorim si referencë konceptin e zhvilluar nga profesionistët e «Seguridad IT» de isaca në një nga takimet e mbajtura të njohura si «bSecure Conference o IT Master CON», çfarë thotë:

"Siguria kibernetike është mbrojtja e aseteve të informacionit, përmes trajtimit të kërcënimeve që vënë në rrezik informacionin që përpunohet, ruhet dhe transportohet nga sistemet e informacionit që janë të ndërlidhura".

Duke sqaruar se sipas standardit «ISO 27001» koncepti i «activo de información» Shtë përcaktuar si:

"Njohuritë ose të dhënat që kanë vlerë për një organizatë, ndërsa sistemet e informacionit përfshijnë aplikacione, shërbime, asete të teknologjisë së informacionit ose përbërës të tjerë që lejojnë menaxhimin e saj."

Prandaj, dhe në mënyrë të përmbledhur, mund të thuhet me saktësi totale se la «Ciberseguridad» Fokusi i tij është mbrojtja e informacionit dixhital që qëndron në sisteme të ndërlidhura. Rrjedhimisht, është brenda fushës së «Seguridad de la Información».

Siguria kibernetike, Softueri i Lirë dhe GNU / Linux

Siguria kibernetike, Softueri i Lirë dhe GNU / Linux

Pikëpamja aktuale

Si në të kaluarën e afërt ashtu edhe në të tashmen, është treguar se la «Ciberseguridad» është një pikë thelbësore në rrymën tonë «Sociedad de la Información», qoftë në nivelin personal, biznesor apo qeveritar.

Në kohët e fundit, ne kemi parë një rritje dhe fuqi të ndryshme «ataques cibernéticos», të dyja «organizaciones criminales» te organizatat publike dhe private, të tilla si nga vendet në vende, të cilat kanë krijuar shumë shqetësim tek përdoruesit ose njerëzit e zakonshëm, të tillë si profesionistë të IT, programues, menaxherë të ndërmarrjeve dhe drejtues të vendeve.

Prandaj, shumë priren të marrin matjet përkatëse kompjuterike të «Seguridad Cibernética», të tilla si përdorimi i Antivirus, Firewalls, IDS / IPS, VPN ose të tjerë, të cilat shpesh përfshijnë Sistemin Operativ të Pajisjeve, në nivelin e kompjuterëve dhe serverave të platformave të tyre teknologjike.

Dhe megjithëse, platformat «Sistemas Operativos» dhe «Programas de Seguridad Informática» komerciale dhe private janë shumë të miraAta janë gjithashtu objektivi i preferuar i sulmeve individuale, kolektive, komerciale ose shtetërore. Përveç kësaj, ato zakonisht nuk zbulojnë defekte ose korrigjojnë gabimet me shpejtësinë që përdoruesit mund t'i konsiderojnë si më optimalet.

Përparësia e softuerit të lirë dhe burimit të hapur

Për këto dhe arsye të tjera, Softueri i Lirë, Sistemet Operative të bazuara në Linux dhe Programet e tipit GNU (Falas dhe të Hapura) priren të kenë një nivel më të mirë cilësie për sa i përket «Ciberseguridad», si për përdoruesit normalë ashtu edhe për mjediset publike dhe private.

Ose, në nivelin e përdoruesve të thjeshtë si për kompjuterët e serverave të infrastrukturës kritike ose jo. Pa llogaritur, qoftë në nivelin e mbrojtjes apo sulmit l «Plataformas de Software Libre, Código Abierto y Linux» ato preferohen për këto qëllime.

Dhe e gjithë kjo, falë «cuatro (4) leyes básicas del Software Libre» që lejojnë që përgjigjet të jenë jo vetëm më efikase dhe efektive, por edhe të forta, të larmishme dhe me udhëzime specifike. Akoma, pavarësisht nga pretendohet një copëzim i madh del «Software Libre, Código Abierto y Linux».

Distros Linux dhe Siguria Kibernetike

Distros Linux dhe Siguria Kibernetike

Sot, ka shumë «Distros Linux» (dhe BSD) që e bëjnë më të lehtë zgjidhjen ose përmirësimin e mbrojtjes sonë në lidhje me «Ciberseguridad», të tilla si spiunazhi masiv, ose mekanizmat e sulmit ose infiltrimit tonë për të shkelur «Seguridad Cibernética» të të tjerëve

Këtu është një listë e mirë e më të njohurve sot, si për kompjuterët e përdoruesve të thjeshtë ashtu edhe për serverat e infrastrukturës kritike ose jo, për hetimin pasues të së njëjtës:

 1. alpin
 2. Kutia e kthimit
 3. Harku i Zi
 4. blackubuntu
 5. bugtraq
 6. Caine
 7. Pastro OS
 8. Kontejner Linux
 9. PAGUAR
 10. Diskretoni
 11. GnackTrack
 12. Kryetarët
 13. hiperbolë
 14. IPCop
 15. iFire
 16. ipredia
 17. Kali
 18. Kodaçi
 19. LPS
 20. Paketa e mjeteve për sigurinë e rrjetit
 21. NodeZero
 22. OpenBSD
 23. Openwall
 24. Papagall
 25. pentoo
 26. PureOS
 27. Kube
 28. Korniza e Sigurisë në Web Samurai
 29. santoku
 30. Siguria Qepë
 31. Mur i butë
 32. Frak
 33. Trisquel
 34. I besuarBSD
 35. ubGrafiku
 36. Whonix
 37. WifiSlax
 38. xiaopan

Siguria kibernetike, Softueri i Lirë dhe GNU / Linux: Përfundim

Përfundim

Sido që të jetë, «Distro Linux» Cili është zgjedhur të përdoret, qoftë personalisht apo profesionalisht, në shtëpi ose në punë, do të jetë gjithmonë e rëndësishme të kihet parasysh se thjesht duke e përdorur atë, nuk ka asnjë garanci totale që një përdorues të mbrohet nga çdo rrezik ose kërcënim për e tij «Seguridad Cibernética».

Prandaj, gjëja më e rëndësishme do të jetë gjithmonë mirëmbajtja «mejores prácticas» de «Seguridad Informática», si personalisht, ashtu edhe ata që drejtohen nga stafi i IT brenda organizatës ku ajo operon. Mos harroni, përdoruesit do të jenë gjithmonë hallka më e dobët në zinxhirin e  «Seguridad Informática». Dhe nëse doni të thelloheni pak më thellë në temë, ne e rekomandojmë këtë mirë Fjalori i termave të sigurisë kibernetike.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   arankaren dijo

  Ku është Hyperbola, Trisquel, GuiSD, etj?

 2.   Instaloni Linux Post dijo

  Faleminderit për komentin dhe sugjerimin tuaj. Sigurisht, do të jetë mirë të përfshini 2 të parat sepse ato janë Distros plotësisht falas. Nga e treta (GuiSD) nuk gjeta një faqe zyrtare në internet.

 3.   dok i fortë dijo

  Shumë interesante, por do të doja që në «Listën e mirë të më të njohurve» të kishte qenë e dobishme të shoqërohej lidhja përkatëse për secilin aplikacion.
  Faleminderit për ndarjen e këtij informacioni.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Jean. Sa artikuj ishin, URL-të e tyre përkatëse u mbetën secilit përdorues të bëjë kërkimet e veta.

 4.   Vic dijo

  Mirë,

  Unë jam një inxhinier dhe tema e sigurisë kibernetike më tërheq vëmendjen. Kam menduar të marr një kurs pasi që nga vetja ime është shumë e rëndë për të përparuar për shkak të mungesës së kohës dhe përkushtimit. Kam gjetur ky kurs Kjo duket mjaft mirë, gjithashtu afër shtëpisë. Le të shohim nëse mund të më jepni një mendim në lidhje me të.

  Faleminderit dhe postim shumë të mirë!

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Vic! Faleminderit per komentin tuaj Në lidhje me këtë Kurs mbi Sigurinë Kibernetike Industriale dhe Infrastrukturat Kritike, përmbajtja dhe metodologjia e adresuar shihen mjaft mirë dhe nëse është afër jush, atëherë më mirë ... Shpresoj se mund ta bëni dhe të përmbushni pritjet tuaja ...