Sinkronizoni dhe menaxhoni shërbimet tuaja të ruajtjes së resë kompjuterike me Rclone

rclone

Sot përdorimi i shërbimeve të ndryshme që ekzistojnë për ruajtjen e reve është bërë e zakonshmeKëto janë shërbime që janë në dispozicion për këdo që ka një pajisje me qasje në rrjet.

Shumë nga këto shërbime të ndryshme zakonisht ofrojnë falas një sasi të caktuar të hapësirës ruajtëse GB, e cila bëhet mjaft e përshtatshme kur dini si t'i përdorni dhe shpërndani informacionin tuaj midis tyre.

Por sidoqoftë kjo përfshin një problem të madh, që është administrimi i këtyre shërbimeve në një vend. Ku mënyra më e lehtë për ta bërë atë është me ndihmën e një shfletuesi, edhe pse nuk është një mundësi e shkëlqyeshme.

Nëse jeni përdorues i Android-it, duhet të njihni një menaxher skedarësh të quajtur "ES File explorer", ky në versionin e tij të paguar, ju lejon të shtoni disa shërbime të ruajtjes në re.

Ai i sinkronizon ata dhe ju jep mundësinë e përdorimit të tyre nga aplikacioni në një mënyrë të thjeshtë, duke sinkronizuar informacionin dhe dosjet tuaja me to. Në rastin e Linux mund të përdorim diçka të ngjashme.

Gjatë shfletimit të internetit gjeta një mundësi të shkëlqyeshme që mund të funksionojë mjaft mirë për ne dhe mund të integrohet me menaxherin tonë të skedarëve për të kthyer hyrjen në informacionin tonë në cloud sikur të ishin dosje të thjeshta në sistem.

Aplikacioni për të cilin do të flasim sot quhet Rclone.

Rreth Rclone

Kjo është një mjet i bazuar në vijën e komandave ndër-platformë, burim krejtësisht falas dhe i hapur që është shkruar në gjuhën e programimit GO dhe lëshuar sipas kushteve të licencës MIT.

Rclone ka mbështetje për shumë nga shërbimet e magazinimit në re, ndër të cilat mund të gjejmë:

 • Amazon Drive
 • Amazon S3
 • Mbrapsht B2
 • kuti
 • Ceph
 • Hapësira DigitalOqeane
 • Dreamhost
 • Dropbox
 • FTP
 • Google Cloud Storage
 • Google Drive
 • Hubik
 • IBM COS S3
 • Memstore Memset
 • Mega
 • Ruajtja Blob e Microsoft Azure
 • Microsoft OneDrive
 • Minium
 • Nextcloud
 • OVH
 • OpenDrive
 • openstack-swift
 • Hapësira ruajtëse Oracle
 • ownCloud
 • pCloud
 • vendos.io
 • dyqan qing
 • Skedarët e reve të hapësirës
 • SFTP
 • Wasabi
 • WebDAV
 • Disku Yandex

kjo aplikacioni mbështet plotësisht protokolle të ndryshme (SFTP, FTP, HTTP), përfshin përmbledhjen e skedarit, vulën e kohës, sinkronizimet e pjesshme ose totale, mënyrën e kopjimit dhe sinkronizimin midis llogarive të ndryshme të reve.

Si të instaloni Rclone në Linux?

Në mënyrë që të instaloni këtë aplikacion të shkëlqyeshëm në sistemin tonë, Ne mund të ndjekim cilindo nga hapat e mëposhtëm që ndajmë me ju më poshtë.

Nga faqja zyrtare e saj në internet mund të shkarkojmë paketat e përpiluara tashmë për shpërndarjet që mbështesin paketat DEB ose RPM.

Rklon

Në rastin e paketave DEB, të cilat janë për Debian, Ubuntu ose ndonjë shpërndarje që rrjedh nga këto, ne mundemi shkarkoni versionin e fundit në dispozicion për sistemet 64-bit me:

wget https://downloads.rclone.org/v1.42/rclone-v1.42-linux-amd64.deb -O rclone.deb

Dhe ne mund ta instalojmë paketën e shkarkuar me:

sudo dpkg -i rclone.deb

Tani për rastin e atyre që kanë një sistem 32-bit të instaluar shkarkoni me:

wget https://downloads.rclone.org/v1.42/rclone-v1.42-linux-386.deb -ORclone.deb

Dhe ne mund ta instalojmë paketën e shkarkuar me:

sudo dpkg -i rclone.deb

Mientras que për shpërndarjet me mbështetje për paketat RPM, të tilla si CentOS, RHEL, Fedora, openSUSE ose ndonjë shpërndarje që rrjedh nga këto.

Ne mund të shkarkojmë paketën për sistemet 64-bit me:

wget https://downloads.rclone.org/v1.42/rclone-v1.42-linux-amd64.rpm-O rclone.rpm

Nëse jeni përdorues i sistemit 32-bit, duhet ta shkarkoni këtë paketë:

wget https://downloads.rclone.org/v1.42/rclone-v1.42-linux-386.rpm -O rclone.rpm

Dhe ata instalojnë aplikacionin me:

sudo rpm -U rclone.rpm

Nëse ata janë përdorues të Arch Linux, Manjaro, Antergos ose ndonjë shpërndarje që rrjedh nga Arch Linux, ata mund të instalojnë aplikacionin nga depot me këtë komandë:

sudo pacman -S rclone

Për pjesën tjetër të sistemeve mund të shtypni komandën e mëposhtme:

curl https://rclone.org/install.sh | sudo bash

Si të përdorim Rclone?

Pasi të jetë bërë instalimi, thjesht shtypni komandën e mëposhtme në terminal për të konfiguruar akseset tona:

rclone config

Këtu zgjedhim opsionin për të krijuar një skedar të ri, është opsioni "n"

Dhe këtu do të rendisim shërbimet e ndryshme, në të cilat do të zgjedhim atë që na intereson dhe duhet vetëm të ndjekim hapat për të dhënë çelësat e hyrjes ose shenjat në varësi të shërbimit, ku do të hapet shfletuesi i internetit për të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)