Sistem i ri anti-spam Captcha për DesdeLinux

Përshëndetje për të gjithë lexuesit e blog-ut.

Edhe pse për ju ajo që unë do të komentoj është plotësisht transparente (ne kemi një plugin të quajtur Akismet kush kujdeset për të), është mirë që ju e dini që po marrim një sasi të pazakontë të SPAM në komentet e blogut.

Kjo është arsyeja pse unë kam aktivizuar një shtojcë Captcha, të cilat mund t'i shihni në komente dhe formularin e regjistrimit (nëse nuk janë përdorues të regjistruar), si më poshtë:

Captcha

Gjëja interesante në lidhje me këtë shtojcë është se do të na ndihmojë të ushtrojmë trurin tonë, sepse duhet të zgjidhim një llogari shumë themelore matematikore ...

Ju lutemi, na duhet që të na tregoni nëse keni ndonjë problem me të. Në rast se nuk e shihni (përsëris, vetëm përdorues të paregjistruar), provoni të rifreskoni memorjen e shfletuesit tuaj.

Na vjen keq nëse kjo ju shkakton ndonjë shqetësim. Tani e tutje ne do të rishikojmë nëse shtojca vërtet ndihmon në zvogëlimin e sasisë së SPAM.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

48 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   çaparal dijo

  Nuk paraqet ndonjë problem për mua të bëj ashtu siç ju kërkoni.

 2.   truko22 dijo

  Nuk ka probleme

 3.   Wuilmer bolivar dijo

  Cili numër shumëzuar me 7 më jep 21.? O___O
  Unë mendoj se është shumë matematikë për mua

  Po teston sistemin e komenteve ...
  100. XNUMX%

  Pse të mos bashkangjitni referencën diçka si. ??
  http://1.bp.blogspot.com/-CIyhk6icbX0/TvnSQp1YtEI/AAAAAAAAC2w/Mr8ckxsqRWw/s320/Tabla_multiplicar-.png

  1.    i gjallë dijo

   Epo .. Hahaha, qëllimi është të ushtrojmë matematikë, nëse e bashkojmë atë imazh është si të kesh një dhi Hahahaha ...

   Nuk e di numrin që shumëzuar me 3 jep 3 hahahaha ..

   1.    Ivan Molina Rebolledo dijo

    Nëse është e vështirë, unë mendoj se çfarë 3 3s 3mmm ...
    2709 × 7 = 21 nëse jo m3 3 gabim

   2.    ivanlinux dijo

    oh dhe kam harruar që nëse përdorni të njëjtin fjalëkalim për gjithçka, Z. Elav dhe Z. Kzkg ^ gaara e dinë fjalëkalimin tuaj në Twitter / Facebook / G +
    hahaha

 4.   KZKG ^ Gaara dijo

  Le të shohim, është e vlefshme të sqarojmë se kjo mbrojtje, Captcha do t'ju tregohet vetëm nëse nuk jeni përdorues i regjistruar në sistem, nëse regjistroheni përmes https://blog.desdelinux.net/wp-admin/ dhe ju hyni, atëherë nuk do t'ju duhej kapja, apo jo?

  1.    i gjallë dijo

   Unë citoj veten time:

   Kjo është arsyeja pse unë kam aktivizuar një shtesë Captcha, të cilën mund ta shihni në komentet dhe formularin e regjistrimit (nëse nuk janë përdorues të regjistruar), si më poshtë:

  2.    eliotime3000 dijo

   Pikërisht atë që do të thoja, kapiten i dukshëm. Megjithëse, për ata si unë që nuk hyjnë shumë në PC-të që nuk janë, thjesht, kapja nuk ndikon aspak tek ne (komentet që bëj do të dalin gjithnjë në mendje).

 5.   Dr.Bajt dijo

  Më e qartë se uji e pamundur hahahahaha

  «Unë citoj veten time:

  Kjo është arsyeja pse unë kam aktivizuar një shtesë Captcha, të cilën mund ta shihni në komente dhe formularin e regjistrimit (nëse nuk janë përdorues të regjistruar), si më poshtë: »

 6.   ivanlinux dijo

  Ishte koha, ishte e nevojshme një shtojcë captcha.
  Por, pse të mos vendosni kapësin e Google?
  Kjo është e vështirë hahaha

  1.    eliotime3000 dijo

   ReCaptcha, si shërbimet e tjera të Google, zakonisht nuk është i disponueshëm në vendet e ndaluara nga Shtetet e Bashkuara (një prej tyre është Kuba).

   1.    ivanlinux dijo

    Ah prisni!
    Nuk e dija ate!
    ia vlen, për disa vjet mund të jetë (ose kështu shpresoj).

 7.   xhemin-samuel dijo

  kam

 8.   3rn3st0 dijo

  Kam marrë X x pesë = 10. Nëse kjo është botuar, nuk e kam vidhosur (matematika ime është më e keqe sesa hidraulika ime e aplikuar

 9.   sieg84 dijo

  të paktën është më e lehtë se ato macet e mallkuara RapidShare

  1.    eliotime3000 dijo

   Shpërndaheni shpejtë me macet e ndyrë të kënduar? Unë preferoj reCaptcha një mijë herë para këtij fiasko Captcha.

 10.   Manuel R. dijo

  Unë nuk shoh një problem të madh. Të paktën nuk është nga ato Captchas ku duhet të shkruash ato që shfaqen në disa imazhe të shtrembëruara neveritshëm 😛

 11.   Jose GDF dijo

  Duket se funksionon mirë

  Funnyshtë qesharake, po mendoja të krijoja një sistem të ngjashëm në faqen time të re. Unë e kam parë atë në një forum dhe / ose blog atje, edhe pse ata prej jush që përdorin WordPress me një shtojcë të përshtatshme të konfiguruar mirë e kanë rregulluar it

  Do të ishte interesante të dihet efektiviteti i tij pas disa ditësh.

  Përshëndetje.

 12.   eliotime3000 dijo

  Me kalimin e kohës, ata do të përfundojnë si GUTL (zero përdorues anonimë, duke i detyruar ata të regjistrohen për të komentuar).

  1.    ivanlinux dijo

   Por unë ju kujtoj se spam shqetëson = »)

   1.    eliotime3000 dijo

    Po, mirë, por nuk mendoj se ky blog arrin shkallën në të cilën është GUTL (ata ju kërkojnë të regjistroheni për të komentuar ndonjë gjë).

    1.    i gjallë dijo

     Me gjithë respektin e duhur dhe pa keqkuptimin tuaj: Unë nuk mendoj se jeni në gjendje të komentoni për diçka që në të vërtetë nuk e kuptoni. GUTL ka arsye të ndryshme dhe të ndryshme për ndërmarrjen e këtyre veprimeve. 😉

     1.    eliotime3000 dijo

      Nuk është se unë tregoj ndonjë inat ndaj asaj faqe, dhe unë kam biseduar në seksionin e komenteve për atë situatë dhe me të vërtetë i kuptoj ato. Nëse mendoni se isha lënduar për komentin që bëra më herët, unë sinqerisht kërkoj falje pasi po përpiqesha të isha ironike.

      1.    i gjallë dijo

       Na, qetësohu. Isshtë se nga jashtë mund të shihet si një masë e prerë, por nga brenda ka shumë arsye për të


     2.    eliotime3000 dijo

      Po, mirë Kohët e fundit kisha vërejtur se ata kishin uzurpuar llogarinë @Linuxgirl për të lëvizur në GUTL, dhe për këtë arsye, janë marrë masa ekstreme për të shmangur incidente të tilla.

      Dhe nga rruga, gjëja më e lodhshme është të vendosni komentet në moderim, dhe pastaj të kontrolloni nëse komenti në moderim është bërë nga një këndoj dhe / ose nga një person që dëshironte të jepte mendimin e tyre (shumë njerëz ngatërrojnë trolling me një pikë nga pikëpamja e sinqertë, kjo është arsyeja pse unë ndihem më mirë me Jetpack sesa me Disqus).

 13.   Joaquin dijo

  Le të gjejmë llogaritësin! Hehe

  1.    eliotime3000 dijo

   Me vënë 5 * 3 = ose ndonjë veprim tjetër aritmetik në kutinë e kërkimit KDE, nuk e kam problem ta bëj.

   1.    ivanlinux dijo

    Google gjithashtu punon si llogaritës! = »3

    1.    ivanlinux dijo

     Dhe pse UA (Agjenti i Përdoruesit) më zbulon mua si iOS nëse jam në Android?

     1.    eliotime3000 dijo

      Ndoshta sepse UA e versionit të fundit të Android Webkit në KitKat nuk është konfiguruar siç duhet.

     2.    ivanlinux dijo

      PS: Android 4.0
      Shfletuesi Dolphin <- Unë mendoj se është shfletuesi

     3.    eliotime3000 dijo

      Ah mirë. Kjo është e kuptueshme. Unë gjithashtu përdor Dolphin, por mini.

 14.   ivanlinux dijo

  @Elav pse të mos bllokosh komentet nga përdoruesi? (Kjo UA gjenerike nuk mund të komentojë)

 15.   Emmanuel dijo

  Funksionon perfekt.
  Do të ishte mirë nëse ata zbatonin funksionalitetin edhe në forum, i cili ka qenë nën sulm të vazhdueshëm.
  Përshëndetje.

 16.   ivanlinux dijo

  Ah prisni!
  Diçka e kapërceu katpcha:

   1.    eliotime3000 dijo

    Pingback, pingback kudo.

 17.   gato dijo

  Unë mendoj se është e shkëlqyeshme, disa herë kur futem, vetëm komente në kinezisht (fjalë për fjalë) shfaqen në tabaka.

 18.   i ri dijo

  Nuk është asgjë në krahasim me captcha kur do të krijoni një llogari fedora hahaha

  https://fedorahosted.org/fas/attachment/ticket/164/fedora-account-captcha.png

  1.    eliotime3000 dijo

   Syte e mi…. Ata më lënduan sikur të isha ngjitur në monitor për 24 orë.

 19.   ryy dijo

  Ata duhet të bëjnë një regjistrim në Facebook për njerëzit dembelë si unë xD

 20.   pandev92 dijo

  Ata që jemi të regjistruar nuk na shqetësojnë, prandaj nuk ka rëndësi.

  1.    sieg84 dijo

   dhe ai që nuk dëshiron të regjistrohet?

   Shpresoj që ajo ditë të mos vijë

 21.   pa emër dijo

  «… Ne po marrim një sasi të pazakontë të SPAM në komentet e blogut»

  Asgjë tjetër në blog? Ekziston edhe një i çmendur që shkruan në forum në anglisht, frëngjisht dhe portugalisht, mendoj.
  Nëse ata më pyesin, unë e zbuloj dhe urdhëroj që ata të ndajnë fytyrën e kabinës ...

  🙂

  1.    eliotime3000 dijo

   Kjo është gjithashtu e padëshiruar.

   Në rastin e blogut, kjo ndodh shumë shpesh nëse nuk keni Akismet dhe / ose Mollom të aktivizuar. Unë ju lë këtu një screenshot i postave të bezdisshme që kanë arritur në blog.

 22.   Saul (Crunchyuser) dijo

  Nuk ka problem

 23.   giskard dijo

  Unë kisha për të ndryshuar fjalëkalimin tim. Ajo nuk më njihte si zakonisht dhe nuk më linte të futesha. Pastaj krijova një çelës me shkronja të mëdha, të vogla dhe me më shumë se 10 karaktere (të cilat unë i bëj gjithmonë) dhe më tha që ishte një çelës shumë i lehtë !!! : OSE
  Vendosa karaktere të çuditshëm në të dhe ende më tha se ishte një çelës i moderuar. Kon! Sa e ndërlikuar duhet të jetë atëherë që të jetë e vështirë ??? Mendova se me rreth 15 karaktere, shkronja, numra dhe simbole, gjithçka ishte e mbuluar. A duhet të futni kode ascii jo të shtypura ??!?! ??