GNU / SHALNDETI: Sistemet për shëndetin brenda mundësive të secilit

GNU Health është një sistem i krijuar nën profilin e përdorimit të software të lirë, e cila është menduar menaxhoni informacionin spitalor ose qendra shëndetësore, për krijimin e regjistrave mjekësorë, ose si një sistem informacioni dhe regjistrim i aktiviteteve të kryera në qendrat e përmendura. Ky sistem është falas dhe mund të përdoret për një klinikë të vogël ose institucion shëndetësor, në sajë të shkathtësisë së saj dhe kapacitetit multiplatform, si dhe për një qendër shëndetësore me kapacitet më të madh.

gnu-shendet

GNU Health është zhvilluar nga timbra, kompani me përvojë në fushat e administrimit, informatikë mjekësore dhe ERP (Planifikimi i Burimeve të Ndërmarrjeve) bazuar në software të lirë. Në 2011 Thymbra e bën GNU Health një pjesë Solidariteti GNU, një organizatë jofitimprurëse e ngarkuar me zgjerimin e softuerit të lirë si një masë për të kërkuar barazi në qasjen në këtë sistem, duke promovuar GNU Health si një projekt që promovon përmirësime në informacionin mjekësor, duke ofruar përfitime për pacientët dhe profesionistët e shëndetit.

Moduli i Imazheve Shëndetësore GNU

Moduli i Imazheve Shëndetësore GNU

Sipas nevojave të qendrës ose institucionit, GNU Health ofron modulet e mëposhtme brenda sistemit:

 • Shëndeti: Të dhëna kryesore dhe globale për gjithçka që lidhet me pacientët dhe qendrën shëndetësore.
 • Histori: Regjistrim i historisë klinike të pacientit dhe ndjekja e të njëjtës.
 • Kalendari: Kalendari i kontrollit të emërimeve për profesionistët shëndetësorë.
 • Spitalor: Kontrolli i shtrimit në spital të pacientit.
 • Kirurgjia: Kirurgjia dhe kontrollet kirurgjikale.
 • Shërbimet: Faturimi për shërbimet e pacientit.
 • Stili i jetesës: Rekomandime për stilin e jetës për dhe për pacientin.
 • Infermieria: Menaxhimi i shërbimeve infermierore.
 • Laborator: Menaxhimi i laboratorit dhe të gjitha shërbimet e tij.
 • Gjenetika: Gjenetika, Tiparet dhe Rreziqet e Trashëgueshme.
 • Socioekonomia: Të dhënat dhe statistikat socioekonomike.
 • Pediatria: Modul i specializuar për pediatri.
 • Gjinekologji: Modul i specializuar për gjinekologji dhe obstetrikë.
 • Kodet QR: Modul për gjenerimin dhe ruajtjen e kodeve QR për etiketimin.
 • OZHM 6: Qëllimet e Zhvillimit të Mijëvjeçarit 6, iniciativë e propozuar nga OBSH për të luftuar HIV / AIDS, malaries dhe sëmundjeve të tjera.
 • Raportimi: Gjenerimi i automatizuar i raporteve, grafikëve dhe statistikave epidemiologjike.
 • ICU: Menaxhimi për njësinë e kujdesit intensiv.
 • Aksioni: Administrimi i magazinës së furnizimeve mjekësore të qendrës shëndetësore.
 • NTD: Mbështetje për sëmundjet tropikale të neglizhuara.
 • Imazhe: Imazhe mjekësore dhe menaxhim të porosive.
 • ICPM: Klasifikimi Ndërkombëtar i Procedurave në Mjekësi.
 • Crypto: Përdorimi i Gardës së Privatësisë GNU dhe mbështetja për dokumentet ose vërtetimi i të dhënave.
Histori klinike

Histori klinike

Secili modul i GNU Shëndetësisë mund të personalizohet sipas nevojave të qendrës shëndetësore, domethënë secili është i pavarur, përveç kësaj ata nuk kanë kufizime në lidhje me sistemin operativ. Në modulin kryesor, ato module që konsiderohen të rëndësishme ose të nevojshme në pamjen kryesore mund të modifikohen ose shtohen.

Shembulli i Modulit Kryesor

Shembulli i Modulit Kryesor

Shëndeti GNU bazohet në Tryoni, një program për menaxhim biznesi, me një platformë që menaxhon regjistrimin e të dhënave, të orientuar për administrimin e llojeve të ndryshme të bizneseve; duke filluar nga funksionaliteti i tij nga regjistrimi i palëve (klientë ose shpërndarës) deri te regjistrimet në nivelin e kontabilitetit ose faturimit, monitorimi i projektit, menaxhimi i shitjeve dhe blerjeve dhe MRP (Prodhimi i Burimeve të Planifikimit).

Gjuha pas GNU Health është Piton. Gjuha e përdorur gjerësisht brenda zhvillimeve të programimit dhe me një komunitet të madh që e mbështet atë, kështu që ne vazhdimisht shohim zhvillues dhe profesionistë të shëndetit që japin kontribute për këtë grup mjetesh.

Zakonisht, GNU Health shoqërohet PostgreSQL, për administrimin e bazës së të dhënave. Mirëmbajtja e profilit të përdorimit të software të lirë. Në këtë mënyrë funksionaliteti i tij është i garantuar në sistemet operative si Windows, Solaris, Mac OS X, Linux, Ndër të tjera.

GNU Health tashmë është përdorur në disa vende të botës. Duke qenë një mundësi e shkëlqyeshme si një sistem shëndetësor publik, falë faktit se është plotësisht falas dhe i përshtatshëm për qendra të ndryshme shëndetësore. Dhe megjithëse krijuesi i saj Luis Falcon, e filloi atë si një projekt për parandalimin e sëmundjeve dhe fushatave shëndetësore, në ditët e sotme ka evoluar që të jetë një sistem mjaft i plotë për administrimin e qendrave shëndetësore, duke lehtësuar punën e tyre për personelin e këtyre institucioneve. Ideja nuk është vetëm të përmirësojmë sistemin e regjistrimit të informacionit, por edhe të japim qasje në një sistem optimal për të gjitha komunitetet që kanë nevojë për të.

pranga me banderola


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar dijo

  Artikull shumë interesant, a mund të më tregoni se si ta instaloj në Debian8. Pershendetje

  1.    pedrini210 dijo

   Faleminderit për komentet tuaja Oscar.

   Së pari duhet të klikoni në «Shkarkoni» në lidhjen vijuese http://health.gnu.org/es/download.html. Pastaj, shkëputni skedarin, pozicionohuni në direktori dhe ekzekutoni ./gnuhealth_install.sh ose bash gnuhealth_install.sh.

   Nëse keni nevojë për mbështetje shtesë, mos hezitoni të na kontaktoni!

   1.    Oscar dijo

    Faleminderit për përgjigjen tuaj të shpejtë, unë kam një vajzë që është doktoreshë dhe i tregova artikullin, pasi ajo gjeti aplikacionin shumë interesant dhe unë e shkarkova dhe ia dërgova asaj, ajo do ta studiojë, do t'ju dërgoj ndonjë pyetje . Të fala.

   2.    HO2Gi dijo

    Nuk keni më nevojë për tryton për instalim?

    1.    Francisco dijo

     Vrapo në Tryton. Instaluesi i projektit kujdeset për gjithçka.
     https://es.wikibooks.org/wiki/GNU_Health/Gu%C3%ADa_T%C3%A9cnica

 2.   Francisco dijo

  Sistem shume i mire! Theshtë ai që ne po përdorim për një projekt në terren në fakultetin tonë, dhe ne e zbatojmë atë në disa qendra kujdesi në zonë.
  Ne tashmë kemi arritur dhe kemi shtuar modulet tona.
  Kuadri mbi të cilin funksionon është gjithashtu shumë i mirë.
  të fala

  1.    pedrini210 dijo

   Shkëlqyeshëm, Francisco. Urime, vazhdoni të ndihmoni të tjerët me projektet tuaja.

   Shpresojmë që të mund të ndani përvojat tuaja me ne në më shumë detaje.

   Përshëndetje!

   1.    Francisco dijo

    Me kënaqësi. Ne kemi një grup në fb të quajtur karrige e shëndetit publik, ku ndajmë këtë dhe aktivitete të tjera.
    Jeni të ftuar ta vizitoni.
    të fala

 3.   Alexander TorMar dijo

  Faleminderit për një artikull kaq të mirë, mendoj se për ta mbështetur duhet së pari ta provoni dhe pastaj ta rekomandoni ... Faleminderit shumë.

 4.   Jose Luis Diaz De Las Casas dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm dhe softuer i shkëlqyeshëm, pyetja ime është se si ta instaloni atë në sistemin operativ windows, pasi që kur shkarkoni aplikacionin instaluesit kanë shtesën sh gnuhealth_install.sh, për të qenë në gjendje ta zbatojnë atë.
  thanks gracias

  1.    Francisco dijo

   Jose Luis, për dritaret keni Neso, i cili është i pavarur, ose klient për sistemin operativ të thënë. Tani, nëse doni ta përdorni në një rrjet, unë rekomandoj ta bëni atë nga një server që ekzekuton GNU / Linux, i cili është vendi ku montohet korniza Tryton.
   Instaluesi që përmendni është për GNU / Linux.
   Çdo pyetje që keni, lëshoni një mesazh.
   të fala

   1.    Daniel Escobar dijo

    Dua të di si ta instaloj ju lutem
    Nëse do të ishe kaq i mirë të më mbështesje

    1.    Francisco dijo

     Përshëndetje Daniel. Sa herë që hyj në shënim, sepse për disa arsye njoftimet nuk vijnë.
     Në wiki gnuhealth keni një hap pas hapi se si ta instaloni. Unë ju rekomandoj që të merrni një ditë, shumë të qetë, ta lexoni plotësisht dhe të filloni punën.
     Nuk është e vështirë, por është e vështirë dhe përpjetë. Ha ha
     https://es.wikibooks.org/wiki/GNU_Health/Gu%C3%ADa_T%C3%A9cnica
     Mund ta instaloni edhe me pip (menaxheri i magazinimit python), aty ku instaloni trytond dhe modulet që ju nevojiten. Rekomandohet që së pari të përcaktoni se çfarë lloji të mjedisit do të përdorni: prodhimin ose zhvillimin.
     Një imazh që kemi bërë me Ubuntu dhe kemi në Mega do t'ju shërbejë gjithashtu atje:
     https://mega.nz/#F!j8hD0BqY!KtW78fDjJ-rDTwGLSBlHkQ
     Përshëndetje dhe që është e dobishme për ju (përtej vonesës në përgjigje)
     Francisco

 5.   dr murillo dijo

  si ta instaloj në mac? Faleminderit paraprakisht për përgjigjen

  1.    Francisco dijo

   Përshëndetje Dr Murillo,
   Instalimi i klientit grafik mund të bëhet në Mac. Por kjo është gjysma e historisë.
   Ajo që do t'ju duhet, po ose po, është një makinë Linux, e cila është vendi ku instalohet serveri.
   Kjo makinë është ose një kompjuter fizik ose një makinë virtuale, e cila mund të funksionojë në Mac. Unë nuk kam punuar në ambiente makinash, kështu që nuk mund t'ju them se cilët menaxherë të makinave virtuale rekomandohen.
   të fala

 6.   Kerly Vargas dijo

  Faleminderit për informacionin, por a mund të më tregoni se si ta instaloj në Windows 10

 7.   Diego Silverberg dijo

  Si student i mjekësisë, kjo më bën të lumtur