Mbi pandryshueshmërinë e Sistemeve Operative: Ubuntu 24.04 LTS

Mbi pandryshueshmërinë e Sistemeve Operative aktuale Linux

Mbi pandryshueshmërinë e Sistemeve Operative aktuale Linux

Nëse jeni a lexues dhe përdorues i zjarrtë i fushës linux, me siguri prej disa kohësh keni qenë të vetëdijshëm për disa Tendencat e IT në lidhje me sistemet operative të lira dhe të hapura të bazuara në Linux. Duke qenë një prej tyre, pandryshueshmëria e tyre.

Dhe nëse jeni një lexues i shpeshtë i faqes sonë të internetit, me siguri ju keni lexuar tashmë disa nga botimet tona në lidhje me këtë temë në raste të mëparshme. Duke qenë 2 shembuj të mirë të tij, postimi ynë rreth Fedora Silverblue dhe EndLess OS. Cilat janë 2 Distro të shkëlqyera GNU/Linux që përdorin këtë veçori ose teknologji interesante. Prandaj, sot do të trajtojmë në thellësi temën e "Pandryshueshmëria e Sistemeve Operative aktuale Linux", duke përfituar nga trendi informatik i lëshimit të ardhshëm të Ubuntu LTS 24.04 e cila do të zotërojë një version të pandryshueshëm.

Fedora Silverblue: Sistemi operativ interesant i pandryshueshëm i desktopit

Fedora Silverblue: Sistemi operativ interesant i pandryshueshëm i desktopit

Por, përpara se të filloni të lexoni këtë postim rreth "Pandryshueshmëria e Sistemeve Operative aktuale Linux" dhe lëshimin e ardhshëm të Ubuntu 24.04 LTS, ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur:

Fedora Silverblue: Sistemi operativ interesant i pandryshueshëm i desktopit
Artikulli i lidhur:
Fedora Silverblue: Sistemi operativ interesant i pandryshueshëm i desktopit

Mbi pandryshueshmërinë e Sistemeve Operative aktuale Linux

Mbi pandryshueshmërinë e Sistemeve Operative aktuale Linux

Për çfarë është pandryshueshmëria në Sistemet Operative Linux?

Nëse diçka e ka karakterizuar Sisteme operative falas dhe të hapura të bazuara në Linux krahasuar me Sistemet Operative të pronarit dhe të mbyllura si Windows dhe macOS është pikërisht mundësia e menaxhoni dhe manipuloni numrin më të madh të skedarëve, veçorive dhe veçorive pjesë thelbësore, vitale dhe vizuale të saj. Dhe kjo, në një farë mënyre, është ajo që e ka bërë Linux një Sistem Operativ të denjë për të udhëhequr përdorimin në serverë, pajisje celulare dhe internetin e gjërave.

Dhe megjithëse, në desktop dhe laptopë nga përdoruesit e zakonshëm ajo zë vetëm një përqindje të vogël, është gjithashtu e vërtetë që përdoruesit e saj në këtë linjë janë kryesisht mbajtës të njohurive mesatare dhe të avancuara në informatikë dhe informatikë dhe priren ta preferojnë atë pikërisht për shkak të kapacitet të lartë për t'u përshtatur, ndryshuar, personalizuar dhe menaxhuar. Prandaj, mund të kuptohet se pandryshueshmëria për shumë mund të shkojë kundër kësaj situate tradicionale.

Por, që të kuptojmë shkurt dhe thjesht se për çfarë bëhet fjalë "Pandryshueshmëria e Sistemeve Operative" Në përgjithësi, është mirë të mbani parasysh dhe qartësoni pikat e mëposhtme:

Çfarë është një sistem operativ i pandryshueshëm?

Një sistem operativ i pandryshueshëm Mund të përkufizohet kryesisht si ai ku përdoruesit ose aplikacionet nuk mund të modifikojnë drejtpërdrejt sistemin që funksionon. një ku përditësimet aplikohen në mënyrë atomike, pra aplikohen me sukses të gjitha përnjëherë ose nuk aplikohen fare. Për më tepër, një OS i pandryshueshëm duhet të jetë i parashikueshëm, pasi thelbi i tij nuk duhet të ndryshojë dhe për këtë arsye sjellja e tij duhet të jetë në thelb e njëjtë në të gjitha pajisjet e instaluara.

Dhe së fundi, një ku aplikacionet e instaluara shpesh janë të izoluara nga sistemi kryesor operativ dhe nga njëri-tjetri, zakonisht nëpërmjet teknologjive të kontejnerëve. Kjo zakonisht siguron që ndryshimet e bëra nga një aplikacion të mos ndikojnë në sistemin bazë ose aplikacione të tjera.

përfitimet apo avantazhet

 1. Siguri: Pandryshueshmëria e bën më të vështirë për malware të ndryshëm të njohur të bëjnë ndryshime në skedarët thelbësorë ose jetikë të sistemit operativ ose të përhapet nga një aplikacion në tjetrin.
 2. stabilitet: Pandryshueshmëria e bën stabilitetin e sistemit operativ më të sigurt duke parandaluar lehtësisht ndryshimin ose fshirjen e skedarëve ose cilësimeve të rëndësishme, aksidentalisht ose nëpërmjet përditësimeve rutinë.
 3. riprodhueshmëria: Pandryshueshmëria lejon që sistemi operativ të jetë identik që nga fillimi në fillim, prandaj, zakonisht ua lehtëson përdoruesve kryerjen e detyrave të ndryshme teknike, si: Testimi, auditimi dhe verifikimi i OS dhe diagnostikimi dhe zgjidhjen e problemeve në të.
 4. Menaxhimi: Pandryshueshmëria lehtëson menaxhimin e përgjithshëm të OS, pasi ka më pak probabilitet për dëmtime ose probleme të shkaktuara nga ndryshime të papritura ose mospërputhje midis OS të ndryshëm të vendosur. Përveç kësaj, përditësimet dhe rikthimet atomike gjithashtu ndihmojnë shumë në parandalimin dhe rregullimin e problemeve.

Disavantazhet ose disavantazhet

 1. fleksibilitet i reduktuar: Pandryshueshmëria e bën një OS të pandryshueshëm më pak fleksibël se një tradicional ose normal. Kjo është për shkak se përdoruesit nuk do të jenë në gjendje të modifikojnë skedarë të caktuar të OS sipas dëshirës ose ta personalizojnë lehtësisht.
 2. Përputhshmëri e kufizuar: Pandryshueshmëria aktualisht redukton përdorimin e softuerit të caktuar, pasi jo të gjitha aplikacionet dhe shërbimet mbështesin mjedise të bazuara në kontejnerë ose me sandbox brenda një OS të pandryshueshëm.
 3. kërkesat e ruajtjes: Pandryshueshmëria kërkon shumë hapësirë ​​në disk për të funksionuar me sukses mekanizmat e përditësimit bazuar në ruajtjen e imazheve të çastit.
 4. Përvoja e zhvilluesit: Pandryshueshmëria me koston e përfitimeve të tilla si izolimi dhe riprodhueshmëria, shtojnë disa shkallë shtesë kompleksiteti. Çfarë gjithashtu mund të kufizojë përdorimin e mjeteve dhe rrjedhave të punës të njohura, domethënë më të njohura ose të përdorura.

ubuntu

Rreth lëshimit të ardhshëm të Ubuntu 24.04 LTS i pandryshueshëm

Ajo që dihet deri më tani për lëshimin në fjalë është se, me shumë mundësi, do të ketë një version i ardhshëm i mbështetjes afatgjatë i Ubuntu, domethënë një version i Ubuntu 24.04 LTS që do të jetë i disponueshëm për shkarkim. Por, në 2 versione, pra, një version klasik i bazuar në skedarët tradicionalë .deb (sipas parazgjedhjes) dhe një version i ri, i bazuar në një përmbledhje të pandryshueshme përmes fotografive dhe 100% nën paketën Snap, e cila do të jetë ideale për ato Linux entuziastë dhe profesionistë të IT-së që duan të përjetojnë gjëra të reja në maksimum.

Ekziston një version i pandryshueshëm nga viti 2015, i quajtur UbuntuCore... do të ketë një version desktop me LTS-në e radhës (edhe pse është opsional, instalimi klasik i desktopit nuk do të largohet) Shihni më shumë

BlendOS

Një përzierje e përsosur e të gjitha shpërndarjeve Linux

Shpërndarje të njohura të pandryshueshme GNU/Linux

Deri më sot, të sisteme operative të pandryshueshme Zakonisht ato rekomandohen dhe përdoren më shumë në mjedise ku stabiliteti, siguria dhe parashikueshmëria janë jetike. Për shembull, mjedise serveri, pajisje IoT dhe mjedise të sigurisë së lartë. Por, siç theksuam në fillim, vitet e fundit trendi është drejtuar drejt kompjuterëve të përdoruesve të zakonshëm (kompjuterë dhe pajisje mobile për zyra dhe shtëpi). Dhe kjo ka çuar në ofertat e mëposhtme të pandryshueshme të OS që ekzistojnë aktualisht, të tilla si në vijim:

 1. BlendOS
 2. Këllëfi i shisheve
 3. CarbonOS
 4. ChromeOS
 5. Fedora Silverblu
 6. Flatcar Container Linux
 7. guix
 8. OS pa fund
 9. Micro OS (Tani: amshim y kalpa)
 10. Nix OS
 11. Talos Linux
 12. OS vanilje

Dhe në rast të dëshirës di më shumë për këtë temë, ju ftojmë të eksploroni sa vijon lidhje zyrtare nga Canonical (Blog i Ubuntu).

Artikulli i lidhur:
Endless OS 5.0 vjen me 5.15, Gnome 41 dhe më shumë

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, kjo veçori teknologjike e njohur dhe e dobishme e "Pandryshueshmëria e Sistemeve Operative" Në Distrot aktuale GNU/Linux, ai ka, si shumë të tjera, të mirat dhe të këqijat e ndryshme, ose avantazhe dhe disavantazhe. E cila, shumë herë, mund të ndryshojë në varësi të llojit të përdoruesit ose organizatës, domethënë kërkesat, përdorimet dhe nevojat e atyre që do ta përdorin atë. Prandaj, pa dyshim, ju ftojmë të provoni disa nga këto Distros GNU/Linux të pandryshueshme, në mënyrë që më vonë të na tregoni mendimin tuaj për funksionimin e tij dhe karakteristikat e tij për dijen dhe dobinë e të gjithëve.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Louis dijo

  Cili është ndryshimi midis një sistemi të pandryshueshëm gnulinux dhe një skeme të zbatimit të kernelit + portet freebsd??

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Unë mendoj se ndryshimi kryesor midis një sistemi GNU/Linux të pandryshueshëm dhe skemës së zbatimit të një kerneli operativ të portuar nën një Distro të FreeBSD është se i pari ka një sistem skedarësh rrënjë vetëm për lexim, ndërsa i dyti përdor një sistem skedarësh rrënjë. Menaxhimi i paketës bazuar në përpilimi i kodit burimor për të instaluar softuer. Prandaj, të dyja qasjet kanë avantazhet dhe disavantazhet e tyre, dhe zgjedhja e përdorimit do të varet nga nevojat specifike të përdoruesit dhe mjedisi në të cilin do të përdoret sistemi operativ. Të kesh të gjitha gjërat thelbësore të mbyllura dhe të përpilosh gjithçka me dorë, hap pas hapi, janë 2 gjëra shumë të ndryshme.