Fedora Silverblue: Sistemi operativ interesant i pandryshueshëm i desktopit

Fedora Silverblue: Sistemi operativ interesant i pandryshueshëm i desktopit

Fedora Silverblue: Sistemi operativ interesant i pandryshueshëm i desktopit

Ashtu siç premtuam pak kohë më parë, në postimin tonë të quajtur «Projekti Fedora: Njohja e komunitetit tuaj dhe zhvillimet e tij aktuale«Sot ne do të thellohemi në një nga projektet ose zhvillimet e tij, të quajtur "Fedora Bluesilver".

"Fedora Bluesilver" kërkon të jetë një Sistemi operativ i pandryshueshëm (i pandryshueshëm) për kompjuterët që duhet të jenë stacione pune në GNU / Linux dhe duhet të përdoret nga profesionistë, kryesisht zhvillues dhe të tjerë të lidhur me Shkencat Kompjuterike, për shkak të mbështetjes së saj të avancuar në lidhje me përdorimin e kontejnerët.

Projekti Fedora: Njohja e komunitetit tuaj dhe zhvillimet e tij aktuale

Projekti Fedora: Njohja e komunitetit tuaj dhe zhvillimet e tij aktuale

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë lumturinë postimi i mëparshëm i lidhur me Projekti Fedora dhe krijimet e tij të ndryshme, mund të klikoni në lidhjen vijuese, pasi të keni mbaruar leximin e këtij botimi:

"Projekti Fedora është uNjë platformë inovative, falas dhe me burim të hapur për harduer, re dhe kontejnerë që u mundëson zhvilluesve të softuerit dhe anëtarëve të komunitetit të ndërtojnë zgjidhje të personalizuara për përdoruesit e tyre. Me fjalë të tjera, është një bashkësi njerëzish që punojnë së bashku për të ndërtuar një platformë softuerike me burim të hapur dhe të hapur, dhe për të bashkëpunuar dhe shkëmbyer zgjidhje të përqendruara te përdoruesit të ndërtuara në atë platformë. " Projekti Fedora: Njohja e komunitetit tuaj dhe zhvillimet e tij aktuale

Artikulli i lidhur:
Projekti Fedora: Njohja e komunitetit tuaj dhe zhvillimet e tij aktuale

Fedora Silverblue: Ideale për flukset e punës të orientuara nga kontejnerët

Fedora Silverblue: Ideale për flukset e punës të orientuara nga kontejnerët

Çfarë është Fedora Silverblue?

Në postimin e mëparshëm në lidhje me "Projekti Fedora", ne shkurtimisht pohojmë se "Fedora Bluesilver" është:

"Një Sistem Operativ desktop i pandryshueshëm (i pandryshueshëm) që synon të sigurojë mbështetje të mirë për rrjedhat e punës të përqendruara në kontejnerë. Ky variant i Fedora Workstation synon komunitetet e zhvilluesve."

Megjithatë, pavarësisht nga ajo karakteri i pandryshueshmërisë, duhet të theksohet se është me të vërtetë:

"Një variant i Fedora Workstation. Dhe kështu duket, ndihet dhe sillet si një sistem operativ i rregullt desktop, dhe përvoja është e ngjashme me atë të gjetur duke përdorur një stacion pune Fedora standard."

Dhe duke e sqaruar atë, kur flasim për pandryshueshmërinë e "Fedora Bluesilver" i referohet:

"Çdo instalim i Fedora Silverblue është identik me çdo instalim tjetër të të njëjtit version. Sistemi Operativ që është në disk është saktësisht i njëjtë nga njëra makinë në tjetrën dhe nuk ndryshon kurrë gjatë përdorimit të saj."

karakteristika të

Ndër karakteristikat e tij të dukshme mund të përmendim sa vijon:

 • Një dizajn i pandryshueshëm për më shumë stabilitet, më pak i prirur ndaj gabimeve. Dhe për këtë arsye është më e lehtë të testohet dhe zhvillohet.
 • Një platformë e shkëlqyer për aplikimet e kontejnerizuara, si dhe zhvillimin e softuerit të bazuar në enë.
 • Aplikacionet (aplikacionet) dhe kontejnerët tuaj mbahen të ndarë nga sistemi pritës, duke përmirësuar stabilitetin dhe besueshmërinë.
 • Përditësimet e tyre janë të shpejta dhe nuk ka pritje që ata të instalohen. Rinisja normalisht është e mjaftueshme për të shijuar versionin tjetër të disponueshëm ose për t'u kthyer në një version të mëparshëm të tij, nëse është e nevojshme.

Për më shumë informacion në "Fedora Bluesilver" ju mund të vizitoni tuajin seksioni i shkarkimit rreth "Projekti Fedora"Me Dhe në lidhje me të tij seksioni kryesor zyrtar Në tjetrën lidhjeMe Aty ku ka shumë dokumentacioni i disponueshëm veçanërisht për instalimin dhe përdorimin e tij. Dhe në lidhje me informacion teknik me të cilën arrin pandryshueshmërinë e saj dhe teknologjinë e aplikuar Toolbox me të cilat menaxhon përdorimin e kontejnerëve, në mënyrë që të arrihet një kuptim global dhe i thellë i zhvillimit në fjalë.

Vlerësimi personal

sigurisht, "Fedora Bluesilver" është një krijim i shkëlqyeshëm për ata përdorues që kanë nevojë vazhdimisht krijoni / instaloni / ndryshoni / testoni aplikacionet dhe sistemet në sistemin tuaj operativ. Që, duke qenë në gjendje për të kryer shpesh veprime të tilla pa frikë apo shqetësim për ndryshojnë ose dëmtojnë negativisht sistemin operativ përdoret, me të vërtetë është një plus i paçmuar kur vjen puna te puna ose detyrat vitale.

Y "Fedora Bluesilver" më bën të mendoj shumë, për Përgjigjet (Pamje të drejtpërdrejta dhe të instalueshme) krijuar me shpërndarës të tjerë GNU / Linux si MX o AntiX.

Artikulli i lidhur:
MX Snapshot: Si të krijoni një përgjigje personale dhe të instalueshme të MX Linux?
Artikulli i lidhur:
Mrekullitë e GNU / Linux: Mund të ketë respin të ri! Respines apo Distros?
Artikulli i lidhur:
Loc-OS dhe Cereus Linux: Alternativa dhe përgjigje interesante të antiX dhe MX

Meqenëse, të paktën për sa i përket instalimit, rezultati përfundimtar i instalimit të një Respin është gjithmonë i njëjtë. Kjo është, një kopje e saktë e sistemit të krijuar. Dhe megjithëse nuk janë të pandryshueshme, ato lejojnë një instalim të shpejtë nga një ISO e krijuar në imazhin dhe ngjashmërinë e sistemit tonë operativ. Lejimi që ta kemi ose ta rivendosim ashtu siç duam ta përdorim gjithmonë.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, "Fedora Bluesilver" është aktualisht një nga krijimet më interesante të "Projekti Fedora"Me Meqenëse, kërkon të jetë jashtëzakonisht të qëndrueshme dhe të besueshme si Sistemi operativ i punës, veçanërisht për ata profesionistë zhvilluesit, dhe për ata që përdorin rrjedhat e punës të fokusuara në kontejnerët.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   CEO i Paul Cormier Red Hat, Inc. dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm
  Unë jam një përdorues i Silverblue dhe në të vërtetë, nuk është si të përdor një shpërndarje të zakonshme. Mënyra për ta menaxhuar atë ndryshon plotësisht dhe unë e konsideroj Silverblue të ardhmen e shpërndarjeve të linux;
  Faleminderit për këtë artikull kaq të shpjeguar

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Paul. Faleminderit për komentin tuaj dhe jam shumë i lumtur që ju pëlqeu. Unë nuk mund ta detyroj atë të punojë në një MV, për ta testuar më tej. Unë mendoj se nuk punon në MV, apo jo?

   1.    CEO i Paul Cormier Red Hat, Inc. dijo

    Përshëndetje, nuk e kam instaluar kurrë në MV. Unë kam disa kompjuterë dhe në njërën kam ngjyrë blu argjendi….
    Edhe pse nëse kam lexuar në lidhje me problemet me makinat virtuale, nuk e di nëse doni ta virtualizoni në Boxes, por këtu në YouTuBe një person instalon silverblue dhe e bën atë të funksionojë, nuk e di nëse doni të hidhni një sy dhe të shihni nëse funksionon për ju: https://www.youtube.com/watch?v=AeNKlIizUFc
    Përshëndetje nga Kolumbia

    1.    Instaloni Linux Post dijo

     Përshëndetje, Paul. Faleminderit për komentin dhe kontributin tuaj. Provoni përsëri me VirtualBox duke ndjekur udhëzimet në video dhe asgjë. Pastaj do të provoj Boxes.