OpenStage: Një Distro e ri që rrjedh nga Linux

OpenStage: Një Distro e ri që rrjedh nga Linux

OpenStage: Një Distro e ri që rrjedh nga Linux

Skenë e Hapur është një «Sistema Operativo» e qëndrueshme e «GNU/Linux» bazuar ne depo «Arch» me një model të «Rolling Release». E cila sipas zhvilluesve të saj premton të punojë me të ndërfaqe intuitivepasi është bërë që të ketë një makinë e lehtë të orientuara në të gjitha llojet e përdoruesve.

Përveç kësaj, Skenë e Hapur ofron si parazgjedhje një seri të mjete të parainstaluara, posaçërisht për të aplikimi dhe zhvillimi i sistemit në Linux. Në një mënyrë të tillë, që të bëhet një projekt i shkëlqyeshëm i «Código Abierto» të njohësh dhe provosh, dhe në një alternativë të mirë për të tjerët «Sistemas Operativos» y «Distros GNU/Linux» tradicionale, falë saj mjedis i rafinuar i desktopit për një përvojë më të mirë të përdoruesit, dhe performancë të mirë, shpejtësi dhe qëndrueshmëri në kompjuter.

paraqitje

Një tjetër pikë interesante, në lidhje me tha të reja shpërndarja është se vjen me të Desktopi i plazmës KDE dhe është i disponueshëm në dy botime: Një me Systemd dhe një tjetër me OpenRC. Gjatë ndërtimit OpenRC bazohet ne Artix. Dhe pasi që është një projekt i kohëve të fundit, por interesant, informacione shtesë në lidhje me të nuk janë ende në dispozicion në «DistroWatch», por tashmë është duke u vlerësuar, kështu që është në kategorinë e parë të listës së saj të pritjes Shpërndarjet në vlerësim.

Vlerësimi në DistroWatch

Mos harroni se «DistroWatch» ndajnë tuaj lista e pritjes en Kategoritë 4. Duke qenë kategoria e parë formuar nga grupi i projekteve që presin të vlerësohen, ose të shtohen në bazën e të dhënave ose të vendosen në një tjetër nga grupet në listë. kategoria e dytë Ato përfshijnë grupe të projekteve që nuk janë vlerësuar për shkak të problemeve teknike ose mungesës së një komponenti ose dokumentacioni.

La kategoria e tretë nga ata me një pengesë lokale, gjuhësore ose ligjore. Dhe kategoria e katërt nga ata që ndoshta mund të shtohen në BD, por ata janë duke pritur për një version të ri të tij për të konfirmuar se ai është ende në zhvillim aktiv. Kështu që sapo të dalë një version i ri, ai do të rivlerësohet.

OpenStage: Vlerësimi dhe përshkrimi

Skenë e Hapur

Karakteristikat kryesore të OpenStage

 • Përfshin aplikacionet Dolphin, Kate dhe Kwrite me qasje administratori: Si një veprim për të promovuar idenë se: Çdo përdorues duhet të jetë i lirë të zgjedhë se çfarë të bëjë pa kufizime në sistemin e tij operativ. Meqenëse më pak opsione ose më shumë kufizime janë një përfshirje dhe jo një evolucion.
 • Ofron siguri dhe mbrojtje përmes SELinux dhe Firewalld: Për të zbatuar sigurinë tashmë ekzistuese vendase të GNU / Linux Distros, OpenStage i kushton vëmendje të veçantë sigurisë së sistemit dhe aksesit në Internet. Për këtë arsye, duke përdorur SELinux ju nuk lejoni që aplikacionet të hyjnë me ndërhyrje në kompjuterin tuaj, ndërsa me Firewalld ju shtoni një mburojë në lidhjen tuaj të Internetit.
 • Performancë e shkëlqyeshme dhe optimizim maksimal: Duke përfshirë (ndërtimin dhe konfigurimin) e kernelit të vet, i pajtueshëm me çdo tjetër kernel ArchLinux ose AUR. Një bërthamë e tillë e personalizuar premton performancë më të mirë dhe operacione më të buta, me mbështetje më të mirë për pajisje të ndryshme dhe lloje të ndarjeve. Përfshin AUFS të arnuara dhe të aktivizuara si parazgjedhje, kompresimi i proceseve RAM dhe aplikacioni GoPreload për të shpejtuar ngarkimin dhe trajtimin e proceseve dhe fillimin e OS

Shkarkimi dhe instalimi

Për ata që e duan «Software Libre» y «GNU/Linux», të interesuar për të provuar këtë roman goditës dhe shpërndarja bazuar në «Arch», mund të hyni në faqen zyrtare të internetit prej tij, për ta shkarkuar në seksionin «Download» dhe e di procesin e instalimit të tij në seksionin e «Install Guide». Dhe madje edhe hyrja në Rrjetet e saj Sociale për më shumë informacion.

Fakte të tjera interesante

 • Origjinë: Spanja
 • Paketa e ikonave: Qogir
 • Menaxheri i dritares: Kvantum
 • Instalues ​​grafik: Kallamar
 • Dok: latte
 • Aplikacionet e preferuara: GIMP, Inkscape, Libreoffice, Kmail, Kontact, Brave, Cantata, Kamoso, K3B, MPV dhe VLC.
 • Konsumi mesatar i RAM-it gjatë fillimit: +/- 512 MB
 • Kodi i burimit: OpenStage në GitLab

Përfundim

Përfundim

Shpresojme te jesh "post i vogël por i dobishëm" në lidhje me këtë GNU / Linux Distro të ri të quajtur «OpenStage», bazuar në depot «Arch» me një model të «Rolling Release», të jetë me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të aplikacioneve të dhe për «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private Telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në DesdeLinux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegrami i DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   një nga disa dijo

  Një tjetër që fillon të shikojë botën e OpenRC.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Unodetantos! Faleminderit per komentin tuaj Dhe po, edhe një Distro për OpenRC