Skript për të automatizuar rezervimet

Ne ndajmë me ju një skenar të përgatitur nga një nga lexuesit tanë për ta realizuar kopje rezervë automatikisht. Edhe një shans për të mësoj për të përdorur terminal dhe zhvillohen scripts i personalizuar. 🙂

Ky është një kontribut nga Daniel Durante, duke u bërë kështu një nga fituesit e konkursit tonë javor: «Ndani ato që dini për Linux« Urime Daniel!

funksionalitetin

 • Bëni kopje rezervë duke përdorur komandën rsync.
 • Përdorni një skenar bash.
 • Versioni aktual lejon përdorimin vetëm në nivel lokal.

Kërkesat dhe instalimi

Që skenari të funksionojë, sistemi duhet të ketë aplikacionin gdialog.

Nuk kërkon instalim, thjesht vendos skriptin në drejtorinë $ HOME / .copies /. Ky parametër është i vendosur në ndryshoren script_directory dhe mund të ndryshohet.

Përzgjedhja e direktorive të burimit dhe destinacionit për kopjimin

Në versionin aktual ato specifikohen duke redaktuar skriptin e kopjeve.sh. Formati i përdorur përdor opsionet -acv dhe -delete.

Për shembull:

rsync -acv - fshini $ user_directory'directory_to_backup '$ target_directory

ku do të zëvendësojmë direktorinë_to_prapa me emrin e direktorisë së dëshiruar.

Ndryshores $ user_directory i është caktuar një vlerë në skenar.

Ndryshores $ destination_directory i caktohet vlera e lexuar në kopje.cfg

Skedari i konfigurimit

Skedari i konfigurimit quhet kopjime.cfg dhe ndodhet në drejtorinë $ HOME / .copies /

Struktura e skedarit të konfigurimit

Linja e dytë specifikon destinacionin e rezervimit:

#Destination / media / Iomega_HDD /

Skedarë Aksesorë

Skedari i skriptit copy_ini.sh kontrollon nëse rezervimet janë bërë me një interval periodiciteti. Aktualisht nuk ka asnjë parametër në skedarin e konfigurimit për të specifikuar këtë, i cili vendoset në të njëjtin skenar çdo ditë.

Automatizoni procesin e rezervimit

1. - Vendoseni në cron me komandën crontab -e në një mënyrë të ngjashme me sa vijon:

# mh dom komandë mon dow
0 20 * * * DISPLAY = »: 0 h /home/user/.copies/copias.sh

Në këtë shembull, ekzekutimi i skenarit do të nisë në 20:00 orë çdo ditë

2. - Shtoni në programet që do të ekzekutohen në fillim skriptin kopjime_ini.sh duke treguar rrugën e plotë për të


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniel Coke dijo

  Gjëja e mirë për Deja Dup është se ajo ka kriptim për të ruajtur skedarët, është shumë mirë, por këtij skenari mund ta shtoni atë me gnupg + split dhe është pothuajse e njëjtë.

  Artikuj të këndshëm djema.

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Sigurisht ... për ata që duan të përdorin një ndërfaqe grafike ...
  Të tjerët preferojnë ta bëjnë atë "në mënyrën e vjetër"
  Gëzuar! Paul.

  2012/11/30

 3.   Eduardx123 dijo

  Easiershtë më lehtë Deja-Dup

 4.   MiguelH dijo

  Përshëndetje, dhe nëse dua të bëj kopjimin në një PC të lidhur në të njëjtin rrjet. Si do ta vendosnit destinacionin në skedarin konfigurues?