SHKRIM për të përpiluar Dolphin Emulator në Debian

Epo e shihni, unë nuk mund të vendosja depot e Emulator Dolphin (domethënë APP-ja) dhe meqenëse ato nuk funksionuan për mua vendosa të përpiloj.

Për lojtarë si unë që përdorin Debian dhe ata duan të luajnë lojërat e tyre Wii o Kubi i Lojërave, Kam shikuar në internet se si ta instaloj Delfin-EMU dhe këto udhëzime m'u shfaqën, por për disa do të jetë disi e bezdisshme përpilimi, prandaj i kalova ato udhëzime dhe i shndërrova në një skenar që ndaj me ju.

Mos harroni t'i jepni asaj lejet e ekzekutimit.

Ata thjesht duhet të kopjojnë këtë kod që është i njëjti skenar. Vendos skenarin indolemu por mund të vendosni emrin që ju pëlqen të preferohet pa hapësira në mënyrë që terminali ta njohë atë.

Dorëshkrim

#! / bin / bash # Ne instalojmë Varësitë Më poshtë është një rresht i vetëm: aftësia instalon cmake git g ++ wx2.8-headers libwxbase2.8-dev libwxgtk2.8-dev libgtk2.0-dev libsdl1.2-dev nvidia -cg- paketë mjetesh libxrandr-dev libxext-dev libglew1.5-dev libao-dev libasound2-dev libpulse-dev libbluetooth-dev libreadline5-dev libavcodec-dev libavformat-dev libswscale-dev # në një rresht të vetëm # Shkarkoni kodin burimor: kloni i git https: //code.google.com/p/dolphin-emu/ dolphin-emu cd delfin-emu git pull origjinën # Përpilimi: mkdir Ndërto && cd Ndërto cmake .. bëje instalo cmake -Dbindir = .. / Binare / Linux - Ddatadir = .. / Binar / Linux .. # Ne fillojmë Programin delfin-emu
Rekomandohet të ekzekutoni skenarin në Home.

Skenari nuk u shkrua nga unë, e vetmja meritë që meritoj është #! / bin / bash dhe komentet. XD Tani shikoni si duket:

Shenim:

Një mesatare prej 200 deri në 300 mb do të shkarkohet vetëm në Varësi. Dhe nëse do të kalonte pak kohë për të instaluar, bëhu i durueshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis dijo

  Uau, nuk e njihja.

  A funksionon mirë ky emulator?

  1.    merlin debianiti dijo

   Epo, funksionon shumë mirë për mua, por laptopi është core i3 dhe 4 GB RAM. XD

   1.    merlin debianiti dijo

    E vërteta është që unë nuk e di se si do të funksionojë në një kompjuter me burime të ulëta, unë e di vetëm nëse ju nevojitet një procesor minimal 2ghz.

    1.    Luis dijo

     Unë mendoj se ekipi im është në lartësinë e duhur të punës, unë do ta provoj.

     Si është çështja e kontrolleve?

     Wiimote me tastierë dhe maus?

     1.    merlin debianiti dijo

      Në të vërtetë, por të them të drejtën, unë nuk kam provuar lojëra wii, vetëm ato të gamecube si naruto që shihni në imazh, është vetëm çështje e konfigurimit të tij.

     2.    Diego Silverberg dijo

      Unë e kam provuar me lojëra Wii

      Mund të përdorni një kompjuter gjenerik apo edhe një kontrollues Xbox për të luajtur si Wii ashtu edhe Gamecube, thjesht duhet të konfiguroni butonat

      Ju gjithashtu mund të përdorni tastierën dhe miun, megjithëse miu nuk ka punuar kurrë për mua (është vetëm në rastin tim) fare mirë edhe wii mote

      Por gjithashtu mund të vendosni një pajisje blutut (xD nuk mbaj mend si u tha haha) në kompjuterin tuaj dhe duke shtypur 1 dhe 2 (në të njëjtën kohë) në wii mote, kompjuteri juaj e zbulon atë dhe ju mund të luani duke e përdorur atë ... tani .. bëje që sensori i lëvizjes të funksionojë sepse nuk di si ta bëj atë të funksionojë me një aparat fotografik apo diçka të tillë, por ekziston gjithmonë mundësia për të mbajtur miun ose disa konfigurime të tastierës për kur duhet ose diçka me wiimote

      Falë këtij imituesi liiiindoooo <3, unë isha në gjendje të luaja të gjitha lojërat gamecube (kurrë nuk mund të blija një 🙁) dhe të gjitha lojërat wii (aksidentalisht e theva wii… jo… mos u mundo ta hakoj… whoops… I nuk do ta bëja atë ...)

     3.    Luis dijo

      Faleminderit për komentet, do ta provoj të shoh se si një rrip i tillë.

      Meqe ra fjala. A njihni ndonjë emulator për Nintendo 64 që funksionon mirë?

     4.    Diego Silverberg dijo

      Sigurisht, një nga N64 për Gnu është Mupen64
      Përndryshe, gjithmonë mund të përdorni Verë për të ekzekutuar Project64

     5.    Luis dijo

      Faleminderit, edhe unë do ta provoj.

      Përshëndetje.

 2.   alpj dijo

  Shkëlqyeshëm për të luajtur keq banor. Ju jeni të vlerësuar.

 3.   Giskard dijo

  E provova kur Wii im i parë u dogj (stuhi) dhe po shkonte shumë mirë, përveçse nuk mund t'i bëja Wiimotes të funksiononin. Unë arrita të bëja që sistemi t'i njohë ata, por atëherë nuk kam ide se si ta bëj Dolphin t'i pranojë ato.
  Pastaj erdhi një bisedë shtesë dhe me këtë një tjetër Wii. Ndoshta do ta shikoj më vonë për të parë nëse mund të aktivizoj Wiimotes.

 4.   argjendi dijo

  Faleminderit për skenarin, do ta provoj, më pëlqejnë emulatorët e konzolës, nuk e di nëse keni dëgjuar nga lxdream një emulator për dreamcast shumë kohë më parë, por unë erdha në universitet dhe ndalova ta jap atë çështje.

  1.    merlin debianiti dijo

   Jo e vërteta e thjeshtë nuk kishte dëgjuar për të.

 5.   Antony dijo

  shoku dhe unë provova gjithçka dhe nuk kam arritur të instaloj emulator ... sistemi im është debian 7 dhe këto janë depot e mia ...

  Më jep një gabim varësie në libc6, e instalova dhe më tha se për të përpiluar më duhet një version më i ri -. - dhe kështu me radhë me disa më shumë ...

  debutuese http://ftp.br.debian.org/debian/ kontributi kryesor i frymëmarrjes jo-falas
  deb-src http://ftp.br.debian.org/debian/ kontributi kryesor i frymëmarrjes jo-falas

  debutuese http://security.debian.org/ wheezy / updates kontributi kryesor jo-falas
  deb-src http://security.debian.org/ wheezy / updates kontributi kryesor jo-falas

  # azhurnime të errëta, të njohura më parë si 'të paqëndrueshme'
  debutuese http://ftp.br.debian.org/debian/ kontributet kryesore të azhurnimeve të wheezy janë falas
  deb-src http://ftp.br.debian.org/debian/ kontributet kryesore të azhurnimeve të wheezy janë falas

  ## BACKPORTS DEBIAN
  debutuese http://ftp.fr.debian.org/debian/ kontributi kryesor i back-wheezy është pa pagesë
  # deb-src http://ftp.fr.debian.org/debian/ kontributi kryesor i back-wheezy është pa pagesë

 6.   Imazhi i mbajtësit të vendit Jose Carlos Ortega dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm vëlla, është për t’u habitur se çfarë mund të bësh me linux. Rroftë GNU.

bool (e vërtetë)