inxi: skenar për të parë në detaje përbërësit e harduerit të sistemit tuaj

Ndonjëherë është e dobishme të dimë në detaje se çfarë përbërësish hardware përdor kompjuteri ynë. Për këtë, ne tashmë kemi parë që ka mjetet grafike si Informacion i vështirë edhe pse është gjithashtu e mundur të hidhni një vështrim në mesazhin e nisjes së sistemit ose të përdorni disa komanda terminaleSi lsusb, lspci, lshw o kodi dmide.

Sidoqoftë, dje zbulova një mundësi të re, e cila është instaluar si parazgjedhje në disa shpërndarje të njohura: inxi.

Çfarë është inxi?

inxi Shtë një skenar shumë i plotë që lejon shfaqjen e informacionit të harduerit të sistemit. Shtë shkruar në bash kështu që mund të përdoret direkt nga një terminal.

inxi vjen para-instaluar me Solusos, Përtyp, epidemi, Linux Mint, Anti-X y Arch Linux, por meqenëse është një skenar bash funksionon në shumë distro të tjera. Ndërsa është krijuar për përdorim me aplikacione chat si p.sh. IRCAi gjithashtu punon nga një predhë dhe ofron një sasi të madhe informacioni. Shtë një pirun i skenarit infobash, shumë i dobishëm, por ka marrë pak mirëmbajtje në kohët e fundit.

inxi është në përputhje me Biseda, xchat, irssi, Kuassel; si dhe në shumicën e klientëve të IRC.

inxi

Si të instaloni inxi

inxi Isshtë i pranishëm në depon e paracaktuar të shumicës së shpërndarjeve, kështu që është e mundur ta instaloni me komandat e mëposhtme:

instaloj inxi en Hark dhe derivatet:

# pacman -S inxi

instaloj inxi en Debian / Ubuntu dhe derivatet:

# apt-get instaloni inxi

instaloj inxi en Fedora dhe derivatet:

# yum instalo inxi

Si të përdorni inxi

Thjesht duhet të hapni një terminal dhe të ekzekutoni skenarin:

inxi

Possibleshtë e mundur të kufizoni informacionin për t'u shfaqur bazuar në parametrat e mëposhtëm:

-A Trego informacionin e kartës zanore.
-C Trego informacionin e CPU-së, përfshirë shpejtësinë e orës së CPU-së.
-D Trego informacionin e diskut të ngurtë, jo vetëm modelin.
-F Trego daljen e plotë për inxi. Përfshin të gjitha shkronjat e mëdha, plus -s dhe -n.
-G Trego informacionin e kartës grafike (karta, lloji, rezolucioni, procesori glx, versioni, etj.).
-I Informacione të përgjithshme: proceset aktive, koha e punës, memoria, klienti IRC, versioni inxi.
-l Trego etiketat e ndarjeve.
-n Trego informacionin e përparuar të kartës së rrjetit. Njësoj si -Nn. Tregon ndërfaqen, shpejtësinë, adresën MAC, statusin, etj.
N Shfaq informacionin e kartës së rrjetit. Me -x, tregon PCI BusID, numrin e portës.

Për të parë një listë të plotë të opsioneve në dispozicion, unë sugjeroj të lexoni Faqja zyrtare të projektit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   talskarth dijo

  E provova dhe e doja sasinë e informacionit që ajo ofron së bashku me sa e thjeshtë është. Keshille shume e mire

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ju jeni të mirëpritur!
   Perqafo! Paul.

 2.   Jorge dijo

  Shkëlqyeshëm, nuk e njihja. Isshtë vlerësuar.

  Meqenëse Gentoo nuk e ka atë si parazgjedhje, këtu është faqosja ime. Këtu mund ta gjeni këtë dhe paketat e tjera

  https://github.com/jorgicio/jorgicio-gentoo

 3.   i papërpunuarBasic dijo

  Shumë e dobishme, e kisha të shkruar midis fitimeve të mia .. .. Unë mendova se e kisha parë këtu në blog ..

  Për një dalje të plotë .. .. inxi -v7

  1.    le të përdorim linux dijo

   Kjo është ajo që ka ky blog. Ne kemi shkruar për SHUM things gjëra që tashmë duket se i shkruajmë për gjithçka. Po kështu, ne kurrë nuk kishim bërë një post specifik në lidhje me inxi. Kam kontrolluar para se të shkruaj këtë postim.
   Perqafo! Paul.

 4.   Luani dijo

  E vërteta është shumë e mirë, dhe e plotë, që më befason.
  Gjëja më e mirë është se është e lehtë për të lexuar, gjë që vlerësohet.

 5.   Joaquin dijo

  Shume mire!

 6.   Manuel R. dijo

  Këshillë shumë e mirë =)

  Vetëm një koment: Unë u përpoqa ta instaloj në Kubuntu Precise, por nuk u shfaq në depo, kështu që e zgjidha duke shtuar magazinën Linux Mint Maya (import specifikisht), që e përfshin atë dhe kaq.

  Përshëndetje.

 7.   NauTilus dijo

  Faleminderit që e kujtove.
  E kisha për një kohë të gjatë dhe sepse ndalova së përdoruri, e harrova emrin e saj.

  I dua këto programe që janë kaq të thjeshta dhe që shpejt të zgjidhin dyshimet e tua.

 8.   akull dijo

  hej, është një gënjeshtër që ajo vjen "e instaluar paraprakisht" në archlinux, nëse në të vërtetë nuk ka ndonjë gjë të instaluar, nuk e ka atë në bazë, më pak në zhvillimin e bazës. Ju duhet ta korrigjoni atë informacion, ju lutem.