Slackware 14.1: Hiqni KDE plotësisht

SlackTip # 2: Hiqni KDE plotësisht

Për çfarëdo arsye, ju mund të vendosni që nuk doni më shumë KDE në sistemin tuaj Slackware kështu që keni zgjedhur ta hiqni plotësisht duke përfshirë paketat e tij.

Një nga mënyrat për të hequr paketat brenda Slackware është përmes mjetit pkgtool (të tilla si rrënjë).

# pkgtool

1. konsol pkgtool

Midis shumë opsioneve për pkgtool u takuam me  Heq.

2.pkgmjet

Nga këtu duhet të zgjedhim pako me pako ato që duam të eliminohen.

3. hiqni pkgtool

Por mbase ju jeni një përdorues fillestar ose preferoni të mos keni problem të fshini gabimisht një paketë të gabuar.

Për fat të mirë për këto raste ne kemi një alternativë shumë të thjeshtë që do të na lejojë të eliminojmë KDE plotësisht nga sistemi ynë Slackware, është një mjet i quajtur plogështi pkg e cila vjen e integruar me Slackware, nëse për ndonjë arsye nuk është instaluar në sistemin tuaj mund të shkarkoni nga burimforge dhe instaloni duke përdorur instalo kg.

Procesi i eliminimit do të ishte si më poshtë, si rrënjë ne shkruajme:

# slackpkg remove kde

4. slackpkg hiqni kde

Çfarë do të na paraqesë një ekran me të gjitha paketat KDE për të fshirë në rast se duam të mbajmë ndonjë (në fund të fundit).

5. pkgtool hiqni paketat kde

Pasi të jemi të sigurt, ne klikojmë ose zgjedhim opsionin . Kjo do të shkaktojë heqjen e të gjitha paketave të zgjedhura.

6. slackpkg duke hequr kde

Kur të mbaroni, ajo do të na tregojë përsëri kërkesën, e cila do të tregojë se nuk kemi më KDE në tonë Slackware.

7. slackpkg kde u hoq

Kliko këtu për më shumë Këshilla të Slack.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   F3niX dijo

  Shpërndarja ime e parë me kalimin e kohës, do ta provoj përsëri.

  1.    DMoZ dijo

   Nuk do të pendoheni, mund të shëtisni këtu: https://blog.desdelinux.net/author/dmoz/

   Brohoritje

 2.   eliotime3000 dijo

  Pothuajse askush nuk e di që Slackware e ka këtë mjet në DVD-në e instalimit, por shumë herë u ndodh atyre dhe ata nuk e kuptojnë se e kanë çaktivizuar.

  Gjithsesi, e mira për Slackpkg është se, siç tregohet në imazh, e bën më të lehtë menaxhimin e varësive më mirë sesa "marrja e përplasjeve" (thanë ata, urrejtje të plogëta?) Dhe gjithmonë i trajton paketat si paketa meta.

  Në fund të ditës, ekziston bukuria e Slackpkg me Pkgtool (mirë, Debian e përmirësoi disi, por nuk arrin elegancën e këtyre aplikacioneve që ka Slackpkg).

  1.    DMoZ dijo

   Theshtë objektivi i këtyre shkrimeve të informojnë = D ...

   Slackware ka disa mjete për trajtimin e paketave, në fakt unë kam disa gjysmë të shkruara për këtë, shpresoj t'i përfundoj së shpejti dhe t'i lë këtu në Desdelinux ...

   Brohoritje

 3.   peterçeko dijo

  Ju më keni bërë të kthehem me postimin tuaj të mëparshëm. Itshtë e vërtetë që Slackware ka diçka që nuk e kanë distros të tjera linux ..

  Sigurisht, unë ndërtova Slackware-in tim 14.1 me Gnome 3 pasi e dua Gnome nga versioni 3.8.4 e këtej.

  Për të gjithë ata që janë të interesuar kam instaluar grupet A, AP, D, F, K, L dhe N dhe pastaj kam bërë një instalim të Gnome me JHBuild ..

  1.    eliotime3000 dijo

   Dhe Dropline GNOME? Po në lidhje me Dropline GNOME?

   1.    peterçeko dijo

    Oysters Unë vetëm e pashë atë .. Kjo do të më kursejë shumë kohë dhe vetëm dje, 20 korrik, versioni 3.10 doli në tha repo ...

   2.    DMoZ dijo

    Sapo vij të them se kam instaluar tashmë GNOME përmes Dropline GNONE ... Nuk mund të jetë më e thjeshtë xD ...

    Do ta provoj për disa ditë dhe do të shkruaj për të ...

    Përshëndetje dhe faleminderit për rekomandimin ...

  2.    DMoZ dijo

   Gëzohem të di se kam motivuar dikë tjetër për të përdorur Slack = D ...

   Slackware është unik dhe nuk e kuptoni derisa ta përdorni ...… Siç thashë, kalova nëpër shumë shpërndarje, përfshirë disa që më lanë një shije shumë të mirë në gojën time si Arch për shembull =)

   Unë nuk jam një tifoz i Gnome, prandaj nuk isha interesuar vërtet ta kisha në Slack tim, por duhet të them se ata më kanë ngjallur kureshtjen për JHBuild dhe veçanërisht për Dropline GNOME, do të ishte mirë të kisha një tutorial për këtë, nuk mendoni? …

   Brohoritje

   1.    peterçeko dijo

    OK: D .. Do të jem i vëmendshëm ndaj postimit tuaj në lidhje me Dropline Gnome për të parë nëse ka kuptim të instaloni nga kjo repo ose nëse është më mirë të përdorni JHBuild edhe duke vuajtur nga koha e tmerrshme e përpilimit

 4.   Cristianhcd dijo

  offtopic
  Dua monitorin e sfondit të konsolës ... ju lutem

  1.    DMoZ dijo

   Unë shpresoj se kjo ju shërben ...

   http://imagebank.biz/wp-content/uploads/2014/01/18534.jpg

   Brohoritje

 5.   ekoslacker dijo

  Dhe pastaj ata thonë se menaxhimi i Slackware është i vështirë? Një komandë e vetme dhe gjithçka është gati, çfarë posti të mirë.
  Edhe pse më pëlqen shumë KDE në Slackware, në fakt për mua është një nga "implementimet" më të mira të KDE në distrosh që kam provuar, madje ndjej se funksionon më mirë se në çdo tjetër që specializohet në KDE.
  Ekziston një klishe që thotë se përdoruesit e Slackware duhet të jenë minimalist dhe të përdorin një DE ose WM "më të lehtë", megjithatë unë nuk jap një dreq për të qenë minimalist. Më pëlqen Slackware sepse gjithçka funksionon siç duhet, periudha. Unë shmang shumë probleme që do të kisha me disa distro të tjera. Në veçanti, unë jam shumë keq në përdorimin e shpërndarjeve të lëshimit të rrotullimit, nuk di si t'i menaxhoj shumë mirë dhe i gjithë sistemi ndryshon nga java në javë dhe për të mos përmendur muaj për muaj, është një katastrofë për mua.
  Gjithashtu unë po përdor C ++ dhe Qt kohët e fundit, kështu që një arsye më shumë për të mbajtur KDE në Slackware.

  të fala

  1.    DMoZ dijo

   Slackware është një kënaqësi = D… Faleminderit 😉

   Pajtohem që KDE për Slackware ndihet mjaft mirë, më mirë sesa shumë nga distrot që kam trajtuar me atë DE, megjithatë, ekziston një Nuk e di se çfarë nuk më lejon ta kem si bazë DE, përsëri nuk mundet kap mua, unë jam më shumë stil XFCE në të mirë.

   Unë jam një adhuruese e minimalizmit, duhet të them, edhe pse kjo nuk është arsyeja pse unë zgjodha Slack, kjo është me të vërtetë jeta ime, dhe siç e them gjithmonë, për shijet e ngjyrave ...

   Rreth C ++ dhe Qt unë do t'ju kërkoj një këshillë së shpejti ...

   Brohoritje

 6.   tojoska8 dijo

  pershendetje nga slackware 14.2 86_64 me qt dhe postgresql gjithashtu ekzekuton vere piklab me perpilues ccs dhe te tjere .. dhe une vazhdoj te bej disa gjera me shume ... slackware me larg me te mire