Slackware 14.1: Aktivizoni Rrjetin Pa tel

Slackware Withoutshtë pa dyshim një nga ato shpërndarje që ju e doni ose e urreni, ne gjithashtu do të pajtohemi se ekziston vetëm një hap nga urrejtja në dashuri.

Shkaku kryesor që çon tek përdoruesit fillestarë ose pa përvojë në botë GNU / Linux Për t'u larguar nga kjo shpërndarje e bukur, ne mund t'ia atribuojmë atë mungesës së dokumentacionit në gjuhën tonë, megjithëse kjo nuk është plotësisht e saktë, algoritmet aktuale siç janë ato të trajtuara nga Google së bashku me përtacinë tonë për të rishikuar përtej rezultateve të para, na hedhin të pasuksesshëm momente para ekranit tonë.

Shtë këtu ku Nga linux hyn në veprim, falë punës së madhe të bërë nga komuniteti dhe veçanërisht nga administratorët e faqes, algoritmet e kërkimit dhe pozicionimi na vendosin në vendet e para nëse flasim Spanjisht Linux.

Duke përfituar nga kjo vitrinë kam vendosur krijoni një seri këshillash për të ndihmuar në zgjidhjen e problemeve të zakonshme që hasim kur fillojmë rrugën tonë në gjurmë I plogëtDuhet gjithashtu të them se kjo do të kulmojë në një shkrim që do të synojë të jetë një udhëzues i plotë i përqendruar fillimisht tek përdoruesi fillestar, duke evoluar - shpresoj - të jetë një udhëzues i plotë për përdoruesit e të gjitha niveleve.

Pa zhurmë të mëtejshme, unë paraqes këtë Këshillë të vogël, por të dobishme për ne që nuk jemi mësuar të punojmë në një mjedis Slackware.

SlackTip # 1: Aktivizoni Rrjetin pa tel në Slackware 14.1

Pasi të keni instaluar markën tuaj të re Xhama të fortë 14.x ju mund të gjeni se rrjeti pa tel nuk po funksionon, kjo është për shkak se I plogët si parazgjedhje ai ka aktivizuar shërbimin inet1 (/etc/rc.d/rc.inet1), që do të thotë se duhet të shkruajmë disa rreshta në skedarin tonë të konfigurimit (/etc/rc.d/rc.inet1.conf) në mënyrë që të kenë akses në një shërbim kaq të çmuar të rrjetit, edhe pse për ata që kanë më pak njohuri mbi këtë temë dhe armiqtë e konfigurimeve manuale kjo mund të jetë një dhimbje koke e vërtetë.

Per fat te mire zgjidhja është mjaft e thjeshtë, mos harroni se nga versioni Lëmuar prej bronzi 14 është përfshirë Drejtues i rrjetit si një aplikacion për menaxhimin e rrjetit.

Es i rëndësishëm mos harroni se Xhama të ngurtë 14.1 punon në pajtueshmëri me Sistemi V gjë që na çon drejtpërdrejt në /etj/rc.d për menaxhimin e shërbimeve fillestare, Slackware Kjo na lejon të ekzekutojmë dhe ndalojmë shërbimet thjesht duke dhënë ose mohuar lejet e ekzekutimit në skenarët tanë.

Hapat që duhet të ndiqni janë (si rrënjë):

1. Ne ndalemi shërbimi inet1

# /etc/rc.d/rc.inet1 stop

2. Ne e mohojmë lejen tuaj të ekzekutim

# chmod -x /etc/rc.d/rc.inet1

3. Ne japim leja e ekzekutim a Drejtues i rrjetit

# chmod +x /etc/rc.d/rc.networkmanager

4. Ne fillojmë shërbimi Drejtues i rrjetit

# /etc/rc.d/rc.networkmanager start

Me këtë ne do të kemi qasje në rrjetin tonë të çmuar pa tel dhe të gjitha kënaqësitë që kjo sjell.

Nëse nuk keni vendosur ende të provoni Slackware, ju lutemi kontrolloni këto shkrime:

1. Slackware 14: Rrëzimi i Përbindëshit

2. Slackware 14: Udhëzuesi i instalimit

3. Çfarë duhet të bëni pas instalimit të Slackware 14

4. Slackware: Sbopkg dhe SlackBuilds, instaloni paketat lehtësisht


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

23 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   eliotime3000 dijo

  Këshillë e bukur, plus që nuk kisha ide se Slackware nuk përdor NetworkManager si parazgjedhje, por inet1.

  Dhe nga rruga, me inet1 mund të përdorni rrjetin pa tel ose funksionon vetëm me një rrjet me tela?

  1.    DMoZ dijo

   Faleminderit …

   Po, Networkmanager nuk është si parazgjedhje dhe nuk mendoj se do të jetë në të ardhmen e afërt, është një nga ato detaje të vogla që përhapet nga shpërndarja dhe që e bëjnë Slack jo vetëm ndonjë shpërndarje ...

   Po, ne mund të konfigurojmë rrjetin tonë pa tel duke përdorur edhe inet1 si shërbim ...

   Brohoritje

  2.    joakoej dijo

   Nuk e përdor si parazgjedhje, por në DVD-në e instalimit mund ta instaloni nëse nuk gaboj, supozoj se pas kësaj aktivizohet në systemctl, nëse nuk gaboj

   1.    joakoej dijo

    Do të doja të mund ta fshija atë koment të shkruar keq, mbase mund të them se Networmanager mund të instalohet në DVD-në e instalimit dhe unë llogaris që është aktivizuar vetëm, të paktën për mua interneti dhe wi-fi kanë punuar për mua që nga fillimi kur e instalova.

    1.    omeza dijo

     Kjo është e drejtë, kur jeni duke instaluar dhe ju pyet nëse doni që rrjeti të konfigurohet automatikisht, nëse zgjidhni po, menaxheri i rrjetit është konfiguruar që nga fillimi, gjithashtu ia vlen të përdorni applet nm-applet për ta konfiguruar atë grafikisht, unë Unë e përdor atë në fluxbox.

 2.   peterçeko dijo

  Tuto shumë e mirë. Në fakt unë e kisha këtë problem në laptopin tim kur përdorja e Slackware: D.
  Nga rruga, unë përdora udhëzimet tuaja për ta instaluar dhe konfiguruar atë :).

  1.    DMoZ dijo

   Po, është një problem mjaft i zakonshëm pasi që nuk jemi mësuar, veçanërisht nëse vijmë nga distro që "bëjnë gjithçka" për ne ...

   Komente si kjo janë gjithmonë të këndshme për mua, unë ndjehem sikur jam vërtet i dobishëm = D ... Shpresoj të ndihmoj me këtë seri këshillash për të inkurajuar më shumë përdorues të përdorin Slackware ...

   Brohoritje

 3.   ekoslacker dijo

  Ide shumë e mirë për të bërë një seri këshillash, shpresoj që përpjekja juaj të përhapet pak më shumë për atë që është kjo shpërndarje. E mira është që ju të mos e lini temën dhe deri më tani keni pasur prova në botimin e gjërave që lidhen me Slackware.

  Përshëndetje dhe shpresojmë të dimë më shumë rreth SlackTips ...

  1.    DMoZ dijo

   Një kënaqësi dhe një nder që të kam këtu vëlla = D ...

   Duhet të them se kur fillova në botën e Slackware, blogu juaj ishte shumë i dobishëm për mua, dhe është akoma edhe sot ...

   Unë isha larg Slack për një kohë (në të vërtetë nga Linux) për arsye të ndryshme, unë thjesht po kthehem dhe po konfiguroj gjithçka përsëri, kjo është arsyeja pse, kur hasa ato pengesa të vogla që vendosa t'i dokumentoja, duke shpresuar që përvojat e mia të mund të ishin ndihmë për dikë tjetër, kështu lindën ata SlackTips;), natyrisht ju jeni të mirëpritur kur dëshironi të na mbështesni në këtë kompani = D ... Shpresoj që qëndrueshmëria ime të jetë më e madhe ...

   Brohoritje

   1.    ekoslacker dijo

    Meqenëse jam pak larg Slackware, kohët e fundit kam përdorur distro të tjera (dhe Windows për punë) dhe kam braktisur plotësisht përdorimin e distroit tim të preferuar. Përvoja më ka ndihmuar të konfirmoj që Slackware është sinonim i stabilitetit. Asnjë distro "e qëndrueshme" që kam përdorur nuk krahasohet me Slackware, sasia masive e azhurnimeve (disa jo shumë të dobishme) gjithmonë prish sistemin në një moment.

    Më pëlqen stili i instalimit vetëm të azhurnimeve të sigurisë, përpilimit, kërkimit të varësive dhe konfigurimit të sistemit siç ju pëlqen më shumë. Sigurisht që ju mund ta bëni këtë në çdo distro, por në Slackware është më e natyrshme.

    Shpresojmë së shpejti do të shohim këshillat në udhëzuesin e përfunduar.

    Përshëndetje!

    1.    Z. Linux dijo

     Pajtohem me çdo fjalë të komentit tuaj dhe më shumë që vijnë nga një autoritet i tërë në Slackware, unë gjithashtu distancohem nga kjo shpërndarje për të njëjtat arsye që argumentoni. Tani jam shumë i lumtur me OpenSUSE por gjithmonë më mungon Slack.

    2.    kik1n dijo

     Vetëm për këtë unë mbaj Slackware në një nga makinat e mia, sepse e dua sbopkg dhe stabilitetin e saj në një mënyrë të madhe.
     E vetmja gjë që nuk mund të përdor është marrja e shpullave, nuk më ka funksionuar kurrë.

 4.   joakoej dijo

  Sinqerisht, Arch Linux më duket shumë më mirë, me ABS mund të bëj të njëjtën gjë si në Slackware nëse do të doja dhe ka më shumë PKGBuilds sesa Slackbuilds, kjo gjithashtu më lejon të ndërtoj sistemin më shumë sipas dëshirës time dhe po lëshohet. Me siguri ata më thonë se Slackware është më i qëndrueshëm ose diçka e tillë, por unë mendoj se ka pak raste në të cilat Arch ishte i paqëndrueshëm për dikë, por të gjithë me shijet e tyre.

  1.    DMoZ dijo

   Komenti juaj vlerësohet, por siç do ta shihni, nuk është një shkrim që krahason shpërndarjet ...

   Brohoritje

   1.    joakoej dijo

    Dhe çfarë ka? Sidoqoftë mund ta bëj komentin

    1.    i papërpunuarBasic dijo

     Për diçka që ai tha se e vlerëson komentin tuaj .. .. të gjithë kanë shijet e tyre, dhe në këtë post mund të shihni pozicionin nga Slackware .. nëse ndiheni sikur jeni të ftuar të ndani me ne se si ta bëni këtë, por në Archlinux me ABS ndërsa komentoni .. do të ishte Mirë ;)..

 5.   të ftuar dijo

  Unë kam qenë në forumin e kësaj faqe për ditë duke u përpjekur të marr rrjetin pa tel të këtij Notebook PC me Arch Linux dhe nuk mund ta aktivizoj dhe konfiguroj kontrolluesin e rrjetit: Drejtuesi i Rrjetit Intel (R) PRO / Wireless 2200BG / 2915, këtu është lidhja nëse dikush dëshiron me ndihmo.

  http://foro.desdelinux.net/viewtopic.php?id=3758

  1.    Z. Linux dijo

   Shpresoj të marrim edhe disa këshilla të mira nga kjo shpërndarje e jashtëzakonshme në lidhje me azhurnimin, pa marrë parasysh sa bën hapat drejt shkronjës së manualit Slack, ka gjithmonë disa programe që ndalojnë së funksionuari, të tilla si FreeCAD, Inkscape dhe të tjerët. Aplikimet

 6.   Tesla dijo

  Gëzohem që kam përsëri udhëzime për Slackware. Për shumë, duke përfshirë edhe mua, kjo shpërndarje e prindërve mbetet një fushë e panjohur.

  Faleminderit për afrimin e saj me audiencën më pak teknike.
  Një përshëndetje!

 7.   Ferdinandi dijo

  Informationshtë një informacion shumë i mirë, një kontribut i madh, çdo përdorues që po fillon do të çmendet duke kërkuar në internet për mënyrën e përpilimit ose një alternativë për përdorimin e slackware,
  Informacioni juaj në kohë dhe veçanërisht mbështetja për komunitetin vlerësohet.

 8.   pumë dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm.
  Ishte një ndihmë e madhe për mua.
  Përshëndetje nga Monterrey Meksikë -> DMoz !!

 9.   pumë dijo

  Madhe!

  Përshëndetje DMoz!

 10.   jorgeleitor dijo

  Përshëndetje Dmoz ... para së gjithash, ju përgëzoj për blogun tuaj ... Unë jam duke konfiguruar slackware 14 në një kompjuter portativ me një AMD duron ... Unë nuk kam X pasi që do ta përdor për të trajnuar në tastierë. Unë jam përpjekur të konfiguroj rrjetin pa tel dhe kur hyj në komandën networkmanager nuk më thotë asnjë skedar apo direktori të tillë ... Unë e kuptoj që nuk mund ta gjejë sepse nuk është i instaluar ... Fakti është se ndjekja e udhëzimeve hap pas hapi dhe nëse gjëja e parë është të çaktivizoni rrjeti me tela si mund ta rregulloj këtë problem? A mund ta instaloj menaxherin e rrjetit nga cd-të? A e dini se si Faleminderit dhe përshëndetje nga Malaga ...