Slackware 14: Rrëzimi i Përbindëshit

Me siguri shumica e përdoruesve GNU / Linux Ata kanë filluar shëtitjen e tyre nëpër shtegun e pinguinit me disa shtrirje të lehta për tu përdorur.

Në rastin tim, ashtu si në shumë të tjerë, ishte UbuntuNdërsa koha kalonte, unë provova shumë shpërndarje, ndoshta pothuajse të gjitha ato ekzistuese në atë kohë, duke kaluar BSD dhe Solaris në dispozicion, por zërat dhe tekstet e shumë përdoruesve depërtuan në kureshtjen time të kokës, sepse kompleksiteti i veçantë i tre shpërndarjeve: Arch Linux, Slackware y Gentoo.

Pastaj vendosa t'i provoja duke i përdorur për një kohë si shpërndarje bazë, kthesa e parë korrespondonte me shpërndarjen shumë të famshme Arch LinuxMrekullitë u çuan në lidhje me performancën e saj, në lidhje me fuqinë e menaxherit të saj të paketës (pacman), shkathtësinë e saj dhe filozofinë e saj KISS.

Ishte sigurisht një detyrë komplekse për të instaluar dhe konfiguruar, por është gjithashtu e vërtetë që Pacman Ai dha atë shtesë që ju bëri të ndiheni rehat, pas një kohe me Arch gjithçka ishte konfiguruar plotësisht dhe ecja ishte pothuajse perfekte. Por ka ardhur koha që për hir të progresit në njohuritë e mia vendosa t'i jap tani mundësinë Slackware.

Shumë fjalë janë ato që kisha dëgjuar, "Përpilo", "Kompleks" dhe shumë të tjera që gjithçka që bënë ishte të krijonin imazhin e një lloji të perbindeshi i shperndarjes në mendjen time.

I vendosur për të luftuar betejën e madhe, fillova të shkarkoj Slackware 14, pengesa e parë Ajo erdhi në rrugën time, unë nuk mund të gjeja një udhëzues instalimi për versionin 14, kështu që unë kap një për versionin 13.37 dhe u futa në punë, disa gjëra ishin pak më ndryshe gjatë procesit të instalimit, por cila ishte befasia ime pas "disa" minutash unë tashmë kisha instaluar Slackware 14 me KDE Si një desktop dhe duke punuar 100% nuk ​​mund ta besoja, lehtësia me të cilën u instalua më shpërtheu, megjithëse duhet të përmend se duhen disa njohuri jo aq themelore për të arritur një arritje të tillë.

Deri tani gjithçka e përsosur, megjithatë ishte koha të instaloja aplikacionet që më duheshin për ditën time, pavarësisht nga fakti se Slackware në instalimin e tij të plotë ka një zgjedhje të madhe të paketave  gati për t'u përdorur si lojtarë audio dhe video, automatizimi zyre, internet, etj., ka disa që nuk janë të disponueshme në DVD dhe më pas, "Hjuston, kemi një problem", ai sfida tjetër, instalimi të paketave.

Duke mbledhur informacione me pika në gjuhën tonë, unë po zbuloja sekretet e trajtimit të paketave, por vetëm derisa zbulova ata kerubinë të vegjël që ata bënë dashuria ime për slackware do të vërshojë, pothuajse dukej si një zbulesë qiellore, një lloj epifanie, fjalët magjike për këtë "Slackbuilds" y  "Sbopkg" - për të cilën do të flas në një artikull të mëvonshëm - kjo ishte kur gjithçka ndryshoi, thjeshtësia me të cilën u instaluan paketat më la të shtangur sa që edhe pse shkoj Gentoo, Unë mendoj Slackware dhe unë do të kem një marrëdhënie shumë të gjatë.

Diçka që i detyrohemi të marrim parasysh nëse duam të bashkëveprojmë me Slackware, është se mbajtësit e paketave që ne mund të përdorim, kryesisht, nuk zgjidhin varësitë, përveç kohës së përpilimit që mund të përdoret për paketa të caktuara dhe pak informacionit në gjuhën tonë.

Por siç them gjithmonë Nuk është se ka shpërndarje komplekse, por ka përdorues dembelë. Sidomos ata që tejkalojnë përtacinë për kërkimin, për leximin.

Në përfundim, Slackware u kthye nga të qenit ai përbindësh që ata kishin ndërtuar në mendjen time, tek një nga gjërat më të bukura me të cilin kam pasur kënaqësinë të kaloj në këtë rrugë të lirisë, rrugën e pinguinit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   DMoZ dijo

  Këtë mëngjes unë isha vetëm duke shkruar udhëzuesin e instalimit për Slackware 14, në të vërtetë linjat e para të këtij artikulli u shkruajnë duke menduar për të, por fjalët vazhduan të rrjedhin derisa vendosa ta bëja këtë një tekst të pavarur, shpresoj nëse koha ta lejojë, nesër keni atë udhëzues instalimi këtu ...

  Në lidhje me gjithçka tjetër të nevojshme për të pasur një sistem më të "menaxhueshëm", unë tashmë kam një artikull shumë të plotë në lidhje me të, ai është marrë nga një vend tjetër me pëlqimin e shprehur të autorit origjinal ...

  Brohoritje !!! ...

 2.   MSX dijo

  Post te mbare!

 3.   Z. Linux dijo

  Unë kam saktësisht DVD-në Slackware 14 në tryezën time të punës dhe nuk e kisha instaluar sepse nuk gjeta një udhëzim të mirë, do të ishte mirë nëse mund të bësh një udhëzues për instalimin e kësaj shpërndarjeje të rëndësishme. Vëzhgimet dhe përshtypjet tuaja shumë të mira për Slackware 14.

 4.   davidlg dijo

  Ky udhëzues do të ishte shumë mirë

  1.    tanhausser dijo

   Disa javë më parë, që përkon me fillimin e tij, unë e instalova atë duke ndjekur këtë udhëzues të plotë për Slackware 13, me vështirësi:
   http://nestux.com/blog/tutorial-de-instalacion-de-slackware-13-0

   Unë e kisha atë vetëm disa ditë në virtualbox, por dukej si një distro shumë e qëndrueshme dhe e besueshme, kështu që po pres me padurim të shoh ato shënime rreth sbopkg dhe slackpkg për t'i njohur pak më mirë
   Përshëndetje!

   1.    Z. Linux dijo

    Ju faleminderit.

  2.    Martial del Valle dijo

   Kushdo që ka bërë një instalim të archlinux është në gjendje të instalojë me sukses slackware, tani një tjetër gjë është instalimi i aplikacioneve dhe disa konfigurime të nevojshme.

 5.   abimaelmartell dijo

  Mendova se ishte një udhëzues XD

 6.   Hyuuga_Neji dijo

  Kam përdorur Gentoo një herë, por pavarësisht konfigurueshmërisë së saj, kurrë nuk më ka pëlqyer ideja që të përpiloj pothuajse gjithçka, megjithatë bashkohem me një udhëzues të instalimit të Slackware (i cili nëse më lejon të kem XFCE ose LXDE)

 7.   jorgemanjarrezlerma dijo

  Po në lidhje me DMoZ. Ju e dini që unë nuk kam përdorur xhuxh prej vitesh. Versioni i fundit që përdora ishte 4.0 (1999) dhe më pas një ndryshim i papritur në 7 (sepse 5 dhe 6 nuk ishin aty). E vërteta kërkonte disa punë për ta instaluar, por më pas ishte një kënaqësi. Isshtë një distro e shkëlqyeshme dhe e vërteta sapo të gjendeni është si çdo tjetër. Gento më bën përtac vetëm të mendoj për këtë përveç se jam disi i pakujdesshëm për distro.

  Për shijen time personale, menaxheri i paketës është zemra e distro dhe për shijen time personale, arch pacman është shumë i përparuar dhe i lëmuar kur krahasohet me mënyrën se si bëhen gjërat në Slackware. Sigurisht, kjo e fundit nuk e heq këtë distro (e kam përdorur për një kohë të gjatë dhe e kam dashur), por siç e them, është çështje shijeje.

  Post i shkëlqyeshëm dhe do të ishte mirë nëse shkruani një mësues të vogël të procesit të instalimit.

  1.    DMoZ dijo

   Përshëndetje Jorge.

   Sigurisht, për shijet e ngjyrave.

   Pajtohem me ju në lidhje me menaxherin e paketës, por në Slack është shumë e thjeshtë të dish ta trajtosh atë, unë do të flas më vonë.

   Udhëzuesi i instalimit në progres.

   1.    jorgemanjarrezlerma dijo

    Ju e dini, siç ju thashë unë nuk e kam përdorur atë për një kohë të gjatë (rreth 12 vjet) dhe shoh që procesi i instalimit është "pothuajse" i njëjtë. Unë kam një PC relativisht të vjetër dhe mendoj se do ta instaloj (por do të vendos XFCE në makinë) për të bërë një ushtrim të mirë instalimi, mjaft jashtë kanunit aktual (GUI). Edhe pse unë jam i dashuruar me Arch Linux dhe është distro im bazë, procesi i instalimit është disi “ndryshe”. Do ta instaloj për të kujtuar kohërat e vjetra dhe veçanërisht sepse ishte distro-ja e parë linux që përdorja.

    Përshëndetje dhe shpresoj që së shpejti të na e postoni tutorin e instalimit.

 8.   Bler Paskal dijo

  Përbindëshi i vetëm që kam ende në mendjen time quhet Gentoo, edhe pse Slackware duket të jetë një distro për përdoruesin jo-përfundimtar XD, kjo më bën përshtypje.

 9.   diazepani dijo

  Nëse ndonjëherë ndodh të flasësh për Gentoo, duhet të bësh një artikull në lidhje me përpilimin e kernelit dhe përdorimin e flamujve. Ata thonë se është pjesa më e komplikuar e të gjithë sistemit

  1.    diazepani dijo

   Korrigjim. Pjesa më e komplikuar e instalimit.

   1.    MSX dijo

    Actuallyshtë më e lehtë në të vërtetë, thjesht duhet të dini se çfarë po bëni.
    Në Gentoo nuk ka një recetë fikse për të përpiluar kernelin - skedarin e konfigurimit të AKA - por përkundrazi duke ndjekur filozofinë e distro, secili përdorues përpilon kernelin e tij në përputhje me nevojat e tij.

    Nëse nuk ju pëlqen të përpiloni kernelin tuaj ose nuk keni kohë, shumë herë sugjerohet që të përdorni direkt kernelë të tjerë tashmë të përpiluar siç është ai nga SysRescCD ose, për serverat, kerneli Ubuntu.

    1.    anti dijo

     Por, a shpërndan ai bërthamën standarde apo ka të tjerë si parazgjedhje? Do të isha i interesuar për Linux-CK, por hej.

     1.    x11tete11x dijo

      sys-kernel / ck-burimet [maskuar]
      Versioni më i fundit i disponueshëm: 3.6.2
      Versioni i fundit i instaluar: [Jo i Instaluar]
      Madhësia e skedarëve: 80,503 kB
      Homepage: http://www.kernel.org/ http://www.gentoo.org/ http://dev.gentoo.org/~mpagano/genpatches/ http://users.on.net/~ckolivas/kernel/ http://www.fsfla.org/svnwiki/selibre/linux-libre/
      Përshkrimi: Burimet për. bërthama linux
      Licenca: GPL-2! Deblob? (i liruar)

     2.    MSX dijo

      Louis CK është shumë më argëtues.

      Louie Louie Louie Louieeeee, Louie Louie Louie Louaaaaa !!

 10.   heksborg dijo

  Slackware ishte distro i parë që provova përsëri në ditët e kolegjit. Kjo ishte ajo që kishte dhe përvoja ishte shumë e mirë. Por tani, fakti që menaxherët e paketave nuk zgjidhin varësitë më tërheq mbrapa. Për momentin qëndroj me hark. Ajo që unë do të doja është të instaloj një Linux Nga Scratch. Kjo me të vërtetë duhet të jetë interesante. 🙂

  1.    pershendetje jam dijo

   Prandaj filozofia e 'puthjes', emri i skedarit pacman -Sy && pacman -S;

   Dyshoj …

 11.   Geba dijo

  Unë kam përdorur Slackware që nga versioni 7.0 dhe duhet të pranoj që komenti juaj është shumë afër realitetit. Përtej faktit që instalimi është bërë në modalitetin e tekstit, ai nuk paraqet shumë vështirësi pasi ekzistojnë disa pyetje. Nëse mendoj se një pikë e dobët është ndarja e disqeve që në modalitetin grafik është shumë më komode.
  Pengesa e saj e madhe është vërtet varësia, ato marrin shumë kohë në kohë. Por kjo shpërndarje zbulon se si linux-i funksionon aq brenda, saqë ju mësoni shumë më tepër sesa me ndonjë tjetër. Unë kam shkuar te shumë të tjerë (Debian është i shkëlqyeshëm dhe Ubuntu gjithashtu) por gjithmonë përfundoj të kthehem.

  1.    DMoZ dijo

   Ne jemi dakord që Slackbuilds janë pjesë e parajsës në këtë drejtim, në artikullin në lidhje me instalimin e paketave unë do të shpjegoj se si ne mund ta bëjmë punën e varësive më të durueshme përmes sbopkg.

   Brohoritje !!! ...

  2.    MSX dijo

   Slack nuk është për njerëzit që përdorin instalues ​​grafik, kështu që unë nuk e shoh ndarjen "të lirshme" aspak.
   Nëse përdorni GPT në vend të MBR me GNU / Parted nuk do të keni asnjë problem me ndarjen - në fakt unë e bëra atë për të rreshtuar sektorët e HD të ri 4 kg.

   Nëse akoma përdorni MBR cfdisk është mjeti më i rehatshëm në univers dhe rrethinat e tij.

 12.   kik1n dijo

  MMM Unë nuk e rekomandoj Gentoo si një distro bazë dhe aq më pak në një pajisje portative.
  Unë e njoh kompleksitetin, qëndrueshmërinë dhe numrin e paketave të tij, por duhet përgjithmonë për të instaluar një paketë bazë, tani nëse do të azhurnoni KDE (OO). Sot të gjithë duam gjëra tani, të gatshëm për veprim.

  Duke folur për xhama, unë jam i hipnotizuar, ai është shumë i qëndrueshëm dhe aktual, por varësitë lol.

  Tani kam instaluar Arch për gati një vit, me të vërtetë shoh fuqi mbi të dhe gjithmonë kam paketa aktuale dhe të qëndrueshme, pak i shoh si arch.

  Pershendetje

  1.    DMoZ dijo

   Sigurisht, e kam parasysh Gentoo për njohuritë shtesë që mund të më sjellë, bota Linux është bota ime = D, unë planifikoj të gërmoj thellë, do të shohim se ku më çon rruga.

   Siç thashë, unë mendoj se Slack dhe unë do të kemi një marrëdhënie të gjatë = D ...

   Për Arch nuk mund të them me të vërtetë më shumë sesa gjëra të mira, në fillim mund të jetë një sfidë, por pas një kohe është gjithashtu e mrekullueshme ...

   1.    MSX dijo

    Dëshironi të gërmoni dhe të çmendeni pak gjatë rrugës?
    http://www.linuxfromscratch.org/lfs/index.html

    Atje duhet të argëtoheni vetë ... dhe të mësoni vërtet GNU / Linux - gjithçka tjetër është vetëm maja e ajsbergut dhe mënyra se si trajtohet çdo distro, pikërisht kjo.

    1.    DMoZ dijo

     Unë tashmë e kisha dëgjuar termin, megjithëse nuk kisha hetuar në lidhje me të, tani e kam bërë atë dhe kjo shënohet si një nga çështjet në pritje që duhet të adresoj tani e tutje, faleminderit për informacionin.

     Brohoritje !!! ...

   2.    kik1n dijo

    Whatshtë ajo që unë mendoj për gentoo, njohuri shtesë, pikërisht kjo.
    Do të përdorë shumë pak xhama, por nëse kam kohë do ta instaloj.

  2.    x11tete11x dijo

   Do të doja të dija pse nuk e rekomandoni ... Një argument pak më solid ... Unë e kam atë në fletoren time, një Sony vaio, të përpiluar me -O3 dhe me një bërthamë në të cilën bëra 1000 açuri, vonesë e ulët , frekuenca e ndërprerjes dhe sa mundësi më duket interesante (në 3.6.6) ... Më vjen keq që nuk pajtohem, por "të gjithë duam gjëra tani, të gatshëm për veprim" flet për ty hahaha, ti nuk don t instaloj paketa gjatë gjithë kohës, koha që më duhet për të përpiluar të gjithë Gentoo (3/4 e ditës) ma kthen çdo ditë, deri tani shpërndarjen më të shpejtë që provova, dhe KDE kërkon 2 orë për t'u përpiluar, Gentoo kursen ju keni shumë dhimbje koke, appmenu dhe të gjitha ato gjëra që kushtojnë jashtë Ubuntu një vezë i bën ato të funksionojnë, ata ecin sikur të ishin krijuar për Gentoo, nga ana tjetër, askush nuk të detyron në pikën e një arme për të parë se si përpilon ... Uu

   1.    MSX dijo

    Ju keni ngrohje të mirë!

   2.    medina07 dijo

    Unë nuk mund të pajtohem më shumë me ju. Kam bërë instalimin e plotë të Gentoo, duke përfshirë desktopin e KDE në 4 orë dhe 27 minuta (duke marrë parasysh që mora disa momente për të përgatitur filxhanin e rastit të kafesë, si dhe rishikimin herë pas here të udhëzuesit të instalimit), për atë kohë mund të ketë qenë më pak; Nga atje deri në instalimin e aplikacioneve që unë zakonisht përdor, të tilla si: VLC, Caliber, XBMC, ndër të tjera, u deshën vetëm disa minuta ... kështu që gjithçka varet nga performanca e kompjuterit tuaj dhe lidhja e internetit që posedohet .
    Një pikë e rëndësishme kur instaloni Gentoo dhe unë imagjinoj se do të zbatohej edhe në Slackware është të dini harduerin e kompjuterit tuaj sepse bazuar në atë informacion është që ju do të keni një sistem të personalizuar, pasi nuk do të jetë një instalim standard në kompjuterët e zakonshëm, por do të jetë ekskluzive në përputhje me nevojat tuaja, jo një paketë më shumë dhe jo një më pak dhe një konfigurim të personalizuar.

    1.    pershendetje jam dijo

     Unë besoj se koha e instalimit është pjesa tjetër, përralla të larta.
     Ju nuk keni rimbledhur asgjë.

   3.    kik1n dijo

    Hi.
    Unë nuk jam duke shpifur ose kundër gentoo, vetëm se është disi e lodhshme ose "e ngadaltë" për të instaluar programe dhe sisteme.
    Kur instalova gentoo në laptopin tim, u magjepsa. Stableshtë e qëndrueshme, aktuale në disa paketa, etj ..., Por u deshën orë në instalimin e bazës kde.

    Në vend të kësaj, hark, në 30 min me kde ekzekutues dhe disa aplikacione.

    Thjesht thuaj.
    Gentoo më konsumon kohë, nga cili hark përfitoj.

    1.    Lucas dijo

     Nëse e shohim nga ajo anë ubuntu dhe nenexhiku linux janë shumë më të mirë se Arch dhe Gentoo XD

   4.    Engjëll_Le_Blanc dijo

    Unë tashmë jam i bindur për atë që thotë x11tete11x, në veçanti për përpilimin.
    Duhet shumë kohë që Slackware të ekzekutohet me të gjitha paketat, por ia vlen, gjithçka funksionon shumë mirë dhe pa probleme.
    Në formulën time treshja ime magjike do të ishte Gentoo, Arch dhe Slackware, por tani për tani unë u largova nga Gentoo sepse kompjuteri im ka burime të pakta, në të ardhmen do ta përdor përsëri Gentoo.

 13.   helena_ryuu dijo

  slackware është një veteran në linux distros, në ditët e mia distro hopping nuk më ka shkuar kurrë në mendje ta provoj, dhe tani që përdor Arch. Dukem i dobët interesant, është si gentoo, ndiej se e vetmja gjë që do të fitoja është ca njohuri dhe shumë kohë e humbur, sepse harku është më se i mjaftueshëm, një ditë, në të ardhmen, unë do të instaloj xhuxh ose gentoo për të provuar durimi dhe njohuria ime ^^
  nga rruga, post i shkëlqyeshëm!

  1.    MSX dijo

   Nëse keni pacmanit, nuk do të zgjasni një javë në Slack ku gjithçka mbetet saktësisht e njëjtë gjatë gjithë ditëve.

   Penelope.

   1.    helena_ryuu dijo

    Oo mirë kur mendova për fuqinë, më erdhi në mendje debian dhe por duhet të pyes, a keni pako më të reja sesa në debian?

    dhe nuk mendoj se vuaj nga pacmanitis xD Sapo thashë që tashmë jam vendosur në hark dhe kaloj më shumë i zënë duke bërë gjëra "përdorues normal" (dokumente, ueb, programim, redaktim imazhesh, anime dhe manga, shkarkime, dëgjim muzikë, bla bla bla) por nuk është se vërtet nuk mund të mësoj të përdor xhoko, lexoj udhëzuesin e instalimit dhe nuk është ndonjë gjë e madhe, ashtu si gentoo, vetëm se duhet të jesh më i kujdesshëm sesa në një "të zakonshëm" instalimi distro.

    megjithëse njohuritë që mund të fitoja janë vërtet të paçmueshme… .. tani e ndiej si një lloj sfide personale personal_n hahaha
    brohoritje!

    1.    MSX dijo

     "Epo kur mendova për qëndrueshmërinë, debian më erdhi në mendje dhe por duhet të pyes, a keni paketa më të reja në xhungë sesa në debian?"
     Çfarë e përkufizoni si qëndrueshmëri!?
     Pothuajse çdo distros i vendosur është "i fortë", e gjithë infrastruktura Arch funksionon në serverat Arch (natyrisht, natyrisht) dhe se unë di që asgjë nuk ka ndaluar së funksionuari kurrë =)

  2.    DMoZ dijo

   Në të vërtetë, siç thotë msx, pacman është diçka që mund të humbasë, gjithashtu lirimi i rrotullimit, por kur ata ju thonë se Slack është i fortë dhe i qëndrueshëm, më besoni, ata janë absolutisht seriozë ...

   Brohoritje !!! ...

   1.    MSX dijo

    Dhe përveç që është i fortë dhe i qëndrueshëm, është distroja GNU / Linux që është më e ngjashme me Unix që ekziston, nëse doni të çaktivizoni një daemon në mënyrë që të mos fillojë me fillimin, gjithçka që duhet të bëni është të hiqni të drejtat e ekzekutimit nga skenar, më i thjeshtë ...

 14.   medina07 dijo

  Postim i mirë DMoZ. Dhe nuk jam dakord me asnjë koment më lart, si Slack edhe Gentoo nuk janë të humbur kohë ... është e kundërta, dhe jo, Gentoo nuk është një distro që neglizhohet, ndodh që të mos përdoret nga shumica ose jashtë nga frika ose dembeli, por përdoruesit dhe zhvilluesit e tij mbeten në fund të kanionit.
  Shumica e përdoruesve të GNU / Linux kanë frikë të provojnë këtë lloj shpërndarjeje thjesht për mite të pabazuara ... Në rastin tim dhe pa qenë një përdorues i avancuar, unë kam instaluar Arch Linux dhe Gentoo duke përdorur udhëzuesin e ofruar nga secili prej tyre në faqet e tyre përkatëse dhe unë nuk kam hasur në ato vështirësi që janë aq shumë të reklamuara në ekosistemin GNU / Linux.

  1.    DMoZ dijo

   Ju faleminderit.

   Gentoo Unë jam përpjekur ta instaloj disa herë dhe nëse për diçka nuk e kam mbaruar duke bërë atë është për shkak të kohës që mund të marrë instalimi, e cila edhe pse nuk është aq komplekse nëse keni disa njohuri, mund të jetë e mundimshme. Unë gjithashtu pajtohem që me ju, Gentoo nuk është lënë pas dore, përkundrazi, duke qenë një lëshim i shpërndarjes siç ju theksoni, zhvilluesit dhe komuniteti i tyre i madh janë në fund të kanionit ...

   Unë gjithashtu jam mbështetur në udhëzuesin në wiki-n tuaj dhe është "e thjeshtë" për t'u ndjekur, mirë, Gentoo është një çështje në pritje ...

   Brohoritje !!! ...

  2.    x11tete11x dijo

   +1 si më bezdis që thonë se Gentoo është i pakujdesshëm sepse nuk të jep "tjetrin tjetër", dhe ata që flasin për kohën e përpilimit, pyes unë, a ka një djalë me armë pranë tij që i detyron të shikoni se si ai përpilon gjithçka?

 15.   doktor dijo

  Epo, unë nuk pajtohem me komentin fillestar se 'nuk është se ka shpërndarje komplekse, por ka përdorues dembelë'. Unë më tepër besoj se ato që janë janë përdoruesit, le t'i quajmë ata, "normalë", të cilët dëshirojnë të instalojnë një sistem operativ Gnu / Linux që i bën ata të punojnë, pa probleme ose përpjekje të mëdha, kompjuterin e tyre dhe aplikacionet e tyre të preferuara, dhe disa përdorues, le t'i quajmë ata, "adhurues të hulumtimit" (në raste të tjera ata do të quheshin "geeks") të cilët duan të zënë kohën e tyre të ndërtimit (përpilimit) ose rregullimit të sistemit operativ, në mënyrë që për ta të jetë pothuajse 'fundi' dhe jo ' mediumi 'për të përdorur PC dhe aplikimet e tij.

  Pra, ata janë dy profile shumë të ndryshëm të përdoruesit, të dy shumë të respektueshëm, dhe që mund të bashkëjetojnë në mënyrë perfekte pa pasur nevojë të përbuzin askënd, sepse përparësia e madhe e Linux është se ka shpërndarje për të gjitha shijet ... dhe secili të zgjedhë të preferuarin kamare ... edhe për çdo moment të jetës tënde.

  1.    DMoZ dijo

   Sigurisht, dhe me pak fjalë nuk u referohem përdoruesve "normalë" sepse ata kufizohen në përdorimin e shpërndarjes më të thjeshtë dhe më efikase që mund të gjejnë, unë vetë kaloj jetën duke rekomanduar Linux dhe padyshim që nuk i rekomandoj tre që përmend në artikull dhe as të tjerët që paraqesin disa vështirësi për ata përdorues.

   Dhe në lidhje me pikën tjetër, nuk duhet të jesh "geek" për të qenë adhurues i kërkimit, them, nën kuptimin e ngushtë që i jepet fjalës, për shembull në rastin tim, unë praktikoj një ushtarak art tàijíquán, shkoj në palestër, luaj basketboll, punoj, luaj ingranazhe lufte dhe akoma marr kohë për miqtë e mi = D… justshtë thjesht çështje afrimesh

   Brohoritje !!! ...

  2.    MSX dijo

   Unë mendoj se ai gjithmonë flet për përdoruesit teknikë.

   Isshtë e qartë se e dashura ime nuk do të instalojë ndonjë distro që nuk është absolutisht grafike ... dhe madje as atë. Njerëzit "normal", siç e keni fjalën, supozoj se ata i referohen "përdoruesit përfundimtar"; për këta përdorues, edhe instaluesi i Windows ose Ubuntu - instaluesi më i mirë në historinë e sistemit operativ - është kompleks.

 16.   Ekuandekuera dijo

  Unë do të thoja më mirë, nuk është se linux është kompleks, por ka programe dembelë ...

  1.    DMoZ dijo

   Nuk jam dakort.

   Shpërndarjet kanë përdorues të ndryshëm të cilëve u drejtohen, për shembull Arch dhe Gentoo e çojnë filozofinë e KISS në limit dhe vlerësohet vërtet, si dhe thjeshtësinë e SolusOS për shembull.

   Brohoritje !!! ...

  2.    i duhur dijo

   Nuk e besoj. Kur programoni për përdoruesin përfundimtar, gjëja më e vështirë për tu programuar janë ndërfaqet e thjeshta dhe inteligjente. Mbaj mend që një herë më duhej të programoja një motor kërkimi për sistemin e një klienti dhe më lindi ideja e shkëlqyer për të bërë një motor kërkimi të thjeshtë, duke përdorur vetëm një kuti teksti dhe një buton, algoritmin që duhej të krijoja për të bërë kërkimin motori "inteligjent" ishte një odise.
   Me pak fjalë, sa më e lehtë dhe e thjeshtë për përdoruesin përfundimtar, aq më e vështirë do të jetë programimi.

   Rreth postimit:
   Shumë mirë, kjo më bëri të kujtoj kur isha duke përdorur Slackware dhe jam dakord me ju në gjithçka që thoni.

   të fala

   1.    MSX dijo

    E shkëlqyeshme, më në fund një koment nga dikush që e di ...

   2.    Ekuandekuera dijo

    "Shkurtimisht, sa më e lehtë dhe e thjeshtë për përdoruesin përfundimtar, aq më e vështirë do të jetë programimi."
    Pikërisht kjo do të thoja 😉
    Më duket se akuzimi i përdoruesit për dembel nuk është një programues i mirë.

 17.   x11tete11x dijo

  Rrezik, nëse instaloni Gentoo jeni në rrezik të bëheni të varur, thotë një tjetër i varur hahaha

  1.    DMoZ dijo

   Po, diçka e ngjashme më ka ndodhur me Slack xD ... Do të shohim më vonë se çfarë aventurash dhe fatkeqësish po ju sjell në lidhje me Gentoo ...

   Brohoritje !!! ...

  2.    MSX dijo

   Nëse ju pëlqen shpërndarja e bazuar në burim, provoni Source Mage GNU / Linux, është e shkëlqyeshme.

   1.    x11tete11x dijo

    : Ose, unë e kam parë atë nga afër, çfarë po ndodh? keni pasur ndonje eksperience? eshte mire? nëse po, a e provuat Lunar? Shtë i bazuar në Source Mage, unë flas nga injoranca, nuk i kam përdorur kurrë, nuk e di nëse janë aktuale apo çfarë po ndodh up

    1.    MSX dijo

     Dhe ... gjëja "e mirë" është subjektive, unë mendoj se gjëja më e mirë në lidhje me distro është komuniteti, ata janë një bandë e nerds shumë miqësore që kanë qenë gjithmonë të lidhur me distro ose distros bazuar në burim.

     Një sqarim i vogël: të dy Source Mage GNU / Linux dhe Luncar Linux janë forks të Sorcerer Linux, një distro e bazuar në burim _ e shkëlqyeshme që megjithëse ishte në zhvillim të hapur, të drejtat e autorit u mbajtën nga krijuesi i tij dhe një ditë ai vendosi ta mbyllë dhe ta shkarkojë për ca kohë.rjeta pa-siç thonë të gjithë- jep ndonjë shpjegim.

     Në atë kohë u vendos që të falsifikohej distro në Lunar Penguin (më vonë Lunar Linux) dhe Source Mage u krijua veçmas duke përdorur një bandë rezervë të Sorcerer Linux, pjesa tjetër është histori: http://wiki.sourcemage.org/SourceMage/History

     Si një anekdotë interesante nga koha kur e instalova - kur isha duke hetuar se çfarë ishte ajo në lidhje me burimet e bazuara - mua më pëlqente një veçanti e menaxherit të paketës dhe kjo është që ju të mund të përpiloni paketat tuaja duke përdorur flamujt USE në stilin Gentoo ose Ju gjithashtu mund të zgjidhni në mënyrë interaktive flamujt që dëshironi të përdorni për secilën paketë në kohën e ndërtimit.

     Sajti Linux i magjistarit: http://sorcerer.silverice.org/
     Padyshim që kjo fjali përmbledh gjithçka në lidhje me ndjenjat e zhvilluesit Sorcerer Linux dhe në përgjithësi të përdoruesve të distros të bazuar në burim në lidhje me pjesën tjetër të distros: mjetet e zhvillimit dhe skedarët e kokave. Vëzhgimi i kutive të ndërtuara dhe azhurnuara siguron që bibliotekat dhe programet kompjuterikë të instaluar punojnë së bashku në vend që një kuti e ndërtuar nga binaret e para-përpiluar të bashkohen në diçka që i ngjan përbindëshit të Frankenstein. »

     Përshëndetje!

 18.   Manuel dijo

  Po, kam dëgjuar komente të shkëlqyera nga Slackware, si dhe një nga shpërndarjet prindërore atje. Për shembull SLAX ose Puppu. Cilat janë të bazuara në Slackware, a zënë ato të njëjtat komanda dhe paketa si SLACKWARE? Ajo që instaloj ose shkruaj në njërën, funksionon për mua në tjetrën?

  1.    DMoZ dijo

   Slackware është ndoshta distro "më Linux" që ekziston, filozofia e tij KISS (mbaje të thjeshtë të qëndrueshëm, mbaje të thjeshtë dhe të qëndrueshëm) i referohet thjeshtësisë së dizajnit, pa mjete të tepërta, prandaj komandat janë ato të zakonshmet, me përjashtim të trajtimin e paketave që janë të ndryshme në çdo shpërndarje "prind" por pothuajse gjithmonë "të trashëguar" tek fëmijët, si dhe vendndodhjen e skedarëve të tyre të konfigurimit ...

   Brohoritje !!! ...

   1.    MSX dijo

    Plus që i paraprin Debian-it për disa muaj!

 19.   majmun dijo

  Përshëndetje Dmoz, nëse ju pëlqyen sbopkg dhe ndërtimet e plogëta, do t'ju pëlqente shumë më shumë, "apt-get" i slackware. Vjen si parazgjedhje në një distro të shkëlqyeshme të nxjerrë nga slackware të quajtur Salix OS. Depoja e tij ka rezolucion të varësisë përmes slap-get, përveç kësaj ju mund të instaloni paketa të bëra me ndërtime të dobëta (ose nëse dëshironi me një sistem të ngjashëm me skriptet e harqeve të quajtur "slkbuild") përmes një vepre grafike të quajtur Sourcery. Gjithçka është 100% e përputhshme me Slackware.

  1.    DMoZ dijo

   Nëse unë tashmë kam pasur mundësinë për të bashkëvepruar me slapt-get, slapt-src dhe Sourcery, siç e përmend në shënim, jo ​​të gjithë menaxherët e tyre të paketave zgjidhin vartësitë, duke lënë atë vrimë të vogël për këto mjete, të cilat natyrisht do t'i shkruaj më shumë përpara

   Brohoritje !!! ...

 20.   martin algañaraz dijo

  Slackware 7.1 ishte versioni i dytë i linux që unë instalova në kompjuterin tim (i pari ishte një version i linux që më erdhi si dhuratë në një revistë), slackware është i bukur nëse doni të dini në thellësi administrimin dhe konfigurimin e sistemi, sjell shumë skripte të ndara që e bëjnë jetën tënde më të lehtë. Megjithëse në versionin 14 do të duhej të zgjidhte vetëm varësitë, unë e shoh atë si një të metë të madhe. Hapni për ta provuar për ta parë përsëri, Faleminderit për artikullin

 21.   GJ7HQW dijo

  Sapo doli Slack 14, e shkarkova dhe e instalova. Unë kam përdorur Slackware 12 dhe më ka pëlqyer shumë, atëherë kam përdorur disa distro të bazuara në Slackware (Slax, kryesisht Linux Linux). Por unë jam bërë disi "i vështirë" për të mos përdorur GNU / Linux dhe po më kushton një krah dhe një këmbë për të konfiguruar rezolucionin e monitorit tim, i cili është 1440 x 900. Përveç që kam pak dhe aspak kohë për t'i kushtuar asaj.
  Dhe është e vërtetë që "sa më pak automatike distro, aq më shpejt mësoni të merrni maksimumin nga GNU / Linux".

  Dhe mendoj se dikush dikur ka thënë ... »Slackware nuk është kompleks, thjesht duhet ta kuptoni» ...

  Ne po presim me padurim një shënim që përshkruan zorrët e kafshës.

 22.   Descargas dijo

  Ata komentuan se nëse slackware kishte paketa të reja, unë aktualisht përdor slackware 14.0, me KDE 4.9.3, libreoffice 3.6.3, vlc 2.0.4, adobe-reader 9.5.1, skype 4.1 (version i ri me mbështetje për messenger), si e shihni që unë përdor kompjuterin tim desktop, pa ndonjë efekt special dhe shkon mirë,

 23.   Z. Linux dijo

  Një udhëzues i azhurnuar për instalimin e Slackware 14
  http://archninfa.blogspot.com/2012/11/guia-de-instalacion-slackware-140.html

  1.    DMoZ dijo

   Faleminderit për informacionin, unë thjesht po i jap prekjet e fundit asaj që bëra dhe nuk është për asgjë, por është pak më e plotë = D, unë kam shtuar screenshots në çdo hap për të mos lënë asnjë vend dyshimi = D ...

   Sidoqoftë, shpresoj ta botoj sot, më së voni në mëngjes ata tashmë e kanë këtu ...

   Brohoritje !!! ...

   1.    Bler Paskal dijo

    Shkëlqyeshëm, unë tashmë jam i dëshpëruar për një ditë pa postime të reja këtu XD. Unë jam një lexues shumë i zjarrtë i blogut.

    1.    DMoZ dijo

     Hahahaha, po, e njëjta gjë më ndodh ... Në të vërtetë unë kam të tjerë në proces, por unë i dhashë përparësi udhëzuesit dhe ka qenë xD më e mundimshme ... Unë do të shoh ëndrra dhe makthe me xD e saj ...

 24.   Descargas dijo

  Për ata që flasin rrjedhshëm anglisht, një udhëzues i mirë për instalimin dhe konfigurimin e sistemit.

  http://www.fprimex.com/linux/slackware/install.html

  http://www.fprimex.com/linux/slackware/config.html

  1.    DMoZ dijo

   Faleminderit, unë do t'ju rishikoj për të parë se çfarë mund të sjellim këtu ...

 25.   ekoslacker dijo

  Post te mbare

  Unë jam një përdorues i Slackware për vetëm disa vjet dhe mund të them se është shpërndarja më e mirë që kam provuar, dhe pjesërisht është për shkak se struktura e tij është e menduar mirë dhe shumë e lidhur me thjeshtësinë (KISS), kështu që natyrshëm nuk mendoni se do të keni zgjidhje të varësisë (madje as në Slackware 50 për të thënë të paktën), ka shumë diskutime rreth tij nga ekipi që mban të gjallë Slac? dhe nuk është pjesë e planeve. Për më tepër, ata njerëz që mbajnë shpërndarjen, është nga koha kur zgjidhja e varësisë nuk dihej, kështu që shumë përdorues të Slackware nuk kanë nevojë për të. Sidoqoftë, ekzistojnë mjetet që ju i përmendët tashmë për zgjidhjen e varësive, nuk i kam provuar të gjitha, por sigurisht që punojnë shumë mirë.
  Pas shumë Slackware kam provuar Arch për ca kohë, kur puna u shtrëngua dhe nuk kishte shumë kohë për të instaluar paketat sepse duhet të dihet që në Slackware kjo kërkon kohë, dhe në fund përfundova të kthehem në Slackware sepse Thjesht nuk u mësova, gjithçka u bë gati pa opsione personalizimi. Edhe pse koha që duhet sot për të instaluar diçka të përshtatur për sistemin tuaj, ditët në vijim do të jenë më produktive sepse performanca e mirë është e jashtëzakonshme.
  Dhe për ata që kanë dyshime, Slackware është një shpërndarje moderne dhe nga këndvështrimi im moderniteti nuk ka asnjë lidhje me të gjithë sistemin duke qenë grafik, pasi instaluesi i tij në modalitetin e tekstit për shembull, ai thjesht bën atë që duhet të bëjë.
  Për më tepër, Slackware mbahet i azhurnuar në degën e tij aktuale (i cili ju lutem nuk do të merret si lëshim i kodit), dhe paketat SBo mbahen të azhurnuara në versionin e tyre më të fundit, por mbi të gjitha STABLE. Megjithëse sigurisht që është linux dhe ju mund të instaloni çfarë të doni me rrezikun tuaj, unë për shembull përdor KDE 4.9.3, të kohëve të fundit, por të qëndrueshëm.
  Ne nuk duhet të kemi frikë nga Slackware, Gentoo, LFS apo ndonjë distro tjetër që ka mite rreth ... ne jemi Linuxeros dhe duhet t'i shohim ato si një sfidë nga e cila do të mësojmë shumë.

  1.    DMoZ dijo

   Përshëndetje miku im, është mirë të të shoh këtu.

   Jam plotësisht dakord me ju, një nga shenjat dalluese absolute të Slack është padyshim filozofia e tij në lidhje me varësitë, është një temë shumë e diskutueshme por pasi ta kuptoni ju jeni plotësisht në një mendje me të.

   Dhe në të vërtetë, Slack mund të jetë një shpërndarje shumë aktuale kur merren masat e duhura pa humbur stabilitetin.

   Do të përpiqem të kontribuoj pak në atë pjesë të fundit që ju përmendni, duke prishur mitet që rrethojnë disa nga këto shpërndarje duke i bërë ato të duken pothuajse të paprekshme.

   Shpresoj se së shpejti do të na nderoni me shënimet tuaja mbi Slack në këto anë, ato me siguri do të jenë shumë të dobishme.

   Brohoritje !!! ...

   1.    ekoslacker dijo

    Do të ishte mirë të bëja atë që thua për shpërndarjet që kanë fituar atë titull "pothuajse të paprekshëm", më pëlqen ideja.

    Dhe sigurisht që do të doja të bashkëpunoja, vetëm se jam i zënë me shumë gjëra, por ne jemi në kontakt. Isshtë çështje se cilit i duhet kohë për të bërë gjëra, apo jo?

    të fala

    1.    DMoZ dijo

     Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë me atë ide =) ...

     Koha, koha e bekuar = D ...

     Brohoritje !!! ...

  2.    MSX dijo

   «... Unë kam provuar Arch për ca kohë, kur puna po shtrëngohej dhe nuk kishte shumë kohë për të instaluar paketat sepse duhet të dihet që në Slackware kjo kërkon kohë, dhe në fund përfundova të kthehem te Slackware sepse thjesht nuk jam mësuar që gjithçka të bëhet gati pa opsione personalizimi. »

   O_o
   A jeni i sigurt që keni instaluar Arch Linux? A nuk ishte Ubuntu apo një distro tjetër!?

   1.    ekoslacker dijo

    Na vjen keq

    Mendoj se nuk kam shkruar atë që doja të shkruaja, korrigjim: Nuk gjeta opsionet e konfigurimit / personalizimit në Arch në të njëjtën mënyrë si me Slackware. Pse? Gabim i thjeshtë rishtar, duke dashur të gjej në të njëjtin vend të njëjtat opsione me të cilat isha mësuar në Slackware në një sistem tjetër, Arch. Dhe unë përdora pacman thjesht, madje pa i kushtuar vëmendje asaj që ishte instaluar, pse ishte instaluar dhe me çfarë konfigurimi, kështu që më dukej se gjithçka u bë gati.

    Ah, nga rruga që unë nuk kam përdorur Ubuntu për më shumë se dy orë në jetën time, lol, është një sistem që nuk e njoh dhe mendoj se nuk do të mësohesha ta përdorja atë.

    të fala

    1.    Bler Paskal dijo

     Oo interesante. Ky post është këtu për disa ditë dhe ka qenë mjaft i suksesshëm. Me komentet tuaja më bën vërtet të dëshiroj të përdor këto tre shpërndarje. Unë jam një nga ata që nuk kanë kohë në dispozicion, por ia vlen. Kontributi më i madh është dija.

     1.    DMoZ dijo

      Kjo është ideja, miku im, për të inkurajuar përdoruesit të humbin frikën e tyre, kurrë nuk dëmton pak njohuri shtesë ...

      Brohoritje !!! ...

 26.   YAFU dijo

  Distro im i parë ishte Slackware rreth 10 vjet më parë. Distshtë distroja e parë që kam bërë dikë të më huazojë CD-të. Nuk kisha ide për GNU / Linux. Ajo që ishte më e vështira për mua ishte të kuptoja se si duhet ta ndaj diskun, gjë që bëra nga një softuer i pronarit në Windows. Por instalimi, nëse më kujtohet saktë, ishte shumë i thjeshtë. Megjithëse nuk kishte instalues ​​grafik, instaluesi i modalitetit të tekstit ishte mjaft intuitiv. Mbaj mend që ju mund të zgjidhni përbërësit për t'u instaluar dhe secili prej tyre shoqërohej me përshkrime. Kjo është, unë kam qenë në gjendje ta instaloj atë pa nevojën e ndonjë manuali ose udhëzuesi. Atëherë instalimi i Slack ishte më i thjeshtë sesa instalimi i Arch sot.
  PS: Provoni Slax 7, KDE 4 në 190 MB
  PD2: Slax rekomandohet të përdoret vetëm si një shpërndarje e drejtpërdrejtë e xhepit, kryesisht sepse në mënyrë të paracaktuar përdoret si rrënjë

 27.   i mërzitur dijo

  Unë kam provuar mjaft distro (e tillë ishte që dd më mbërtheu dhe unë duhej të lëvizja disa kabllo për ta kthyer atë në vetvete) Unë nuk mund ta instaloja Slackware sepse nuk mund ta ngreja kurrë X, atëherë provova Sabayon 10 në si kde ashtu edhe gnome dhe më pëlqeu mjaft por kjo më shkaktoi konflikte me aplikacione të bazuara në java, aktualisht jam një adhurues besnik i Arch (u deshën 6 javë për ta instaluar) dhe mendoj se do të jetë e vështirë të ndalet ndjenja e dashurisë për të, Gentoo më vret, por unë e shoh atë si një pitbull me tërbim të keq dhe preferoj ta vlerësoj atë pas hekurave.

 28.   Mjeshtër dijo

  Unë ende përdor slackware Më pëlqen postimi juaj

 29.   jnzer dijo

  Epo, vetëm ajo që po më mungon është mënyra se si përdoren slaptget, "Slackbuilds" dhe "sbopkg", shpresojmë së shpejti do të jetë e mundur dhe ajo që nuk e kuptoj është sepse nëse e redaktoj skedarin tim vazhdoj të shkruaj në anglisht, a di dikush pse

 30.   Viktor Henri dijo

  Shkëlqyeshëm !!! E vërteta është që Slackware është distro i vetmi që kam përdorur në botën Linux. Herën e parë që u përpoqa ta instaloja (e bëra në një mik të Vaio) dhe dëmtova sistemin që kisha instaluar ... hehehehe ... shyqyr si gjithmonë, një përdorues me pak mendje të shëndoshë ka një "të pavarur" ndarje për të dhëna dhe mirë ... nuk kishte aq shumë problem -hahahahahaha-. Pastaj m'u desh gati një vit që ta provoja ta instaloja përsëri, deri atëherë ishte një version i ri .12.0 14.0 🙂 Unë e shkarkova dhe e instalova në PC e motrës sime… jojojo… dhe nuk kishte probleme. Pastaj e riinstalova disa herë në të njëjtin PC për të qenë në gjendje të kem hapa më të qartë të instalimit. Duke konfiguruar dhe instaluar disa gjëra, unë përfundova duke u ngatërruar ... atëherë do ta bëja të gjithë procesin përsëri. Më pëlqen kjo distro ... megjithëse kaloj pak kohë për të. Vetëm deri natën e kaluar kam instaluar versionin XNUMX dhe waooo ... Unë e dua atë !!! E ndiej që funksionon me më shumë hollësi dhe elegancë në të njëjtin PC si gjithmonë… sikur të ishte më e lehtë. Mezi pres të ulem për të "biseduar me të" ose për të "diskutuar dhe për të luftuar me të" lol, sepse nganjëherë unë jam kokëfortë dhe nuk di të bëj gjëra të caktuara ... në fund ne vazhdojmë të "flasim" sikur të mos kishte ndodhur asgjë! 🙂

  Epo… somethingshtë diçka që unë doja ta ndaja.

  Përshëndetje nga Kolumbia.

 31.   Viktor Henri dijo

  Ahhh !!! Unë do të doja që ju të botoni udhëzimet e përmendura këtu.

  1.    kik1n dijo

   Hahahaha @VictorHenry
   Në të njëjtën mënyrë, sapo e instalova për disa minuta, u ngopa me debian dhe më bëri përshtypje.
   Përdorni në mënyrë perfekte drejtuesit e videove, lilo zbuloj 100 Win8, thjesht nuk mund të luaj muzikën time që është në një hard disk tjetër, sot do t'ia kushtoj tërë ditën Slackware.

   Gjithashtu, repot e tij më kujtonin Harkun në ditët e vjetra.

   1.    Percaff_TI99 dijo

    kik1n cili është gabimi që ju hedh kur përpiqeni të montoni diskun tjetër të ngurtë apo është një ndarje tjetër.

    1.    kik1n dijo

     Përshëndetje.
     Faleminderit për përgjigjen, por unë e kuptova atë, me sa duket ishte gstreamer.
     Por unë nuk mund ta instaloj pulseaudio, mirëpo instalon, por nuk funksionon, vazhdoni alsa

     1.    Percaff_TI99 dijo

      ju vendosni këto rreshta:
      # groupadd -g 216 shtyp
      # useradd -u 216 -g impuls --d / var / lib / impuls impuls

    2.    kik1n dijo

     Po, në të vërtetë më pëlqeu sbopkg, në fund të fundit çfarë ke për të bërë apo problemin.
     Në fakt, pas instalimit të pulseaudio, unë instalova mjetet alsa dhe audio nuk shërbehej më.

     1.    Percaff_TI99 dijo

      Mirë. Do të përpiqem të instaloj shtypjen në Slackware tim për të parë se çfarë ndodh, e përdor për ta provuar dhe për të mësuar se nuk ka rëndësi nëse prish gjithçka. Unë përdor Debian Wheezy si një sistem të qëndrueshëm. Kam lexuar që Slackware ka shumë çështje me impuls, madje as Funtoo / Gentoo nuk më jep ato çështje.

      Përshëndetje!

    3.    kik1n dijo

     Ju gjithashtu përdorni Gentoo. Uau.
     Thjesht instaloni Gentoo së bashku me Slackware për krahasim dhe nuk më pëlqente gentoo. Unë e shoh atë shumë të mërzitur me përdorimet dhe renditjen e paketave haha.

     Më mirë të qëndroj me Slackware, megjithëse kam provuar edhe Debian dhe. Unë nuk jam mësuar të trajtoj aftësitë ose aftësitë, ato nuk më bindin.

     1.    Percaff_TI99 dijo

      kik1n Unë kam instaluar pulseaudio, kam audio por si e shihni se cili ekzekutohet. Në htop ekziston linja / usr / bin / pulseaudio –fillimi dhe asnjë alsa.

    4.    kik1n dijo

     Do të provoj përsëri. Pse e heq audion.

     1.    Percaff_TI99 dijo

      kik1n Kjo është ajo që unë kam instaluar dhe konfiguruar:
      Instalimi i pulseaudio dhe pavucontrol. Pastaj krijova skedarin ~ / .asoundrc dhe /etc/asound.conf dhe kopjova përmbajtjen vijuese në to:

      pcm.pulsi {
      impuls i tipit
      }
      ctl.shtyp {
      impuls i tipit
      }
      pcm.! parazgjedhur {
      impuls i tipit
      }
      ctl.! parazgjedhur {
      impuls i tipit
      }

      Kjo është që unë të përdor audio impuls si parazgjedhje nëse mbaj mend si duhet dhe më në fund i dhashë leje ekzekutimi:
      chmod + x /etc/rc.d/rc.pulseaudio

 32.   Viktor Henri dijo

  Përshëndetje kik1n, po apo jo që Slackware është një Panair i Bukur?
  Për disqet e tjera, i montoj një herë në kohën e instalimit dhe nuk kam asnjë problem me të (megjithëse mendoj se do të ishte më mirë t'i montoni kur keni nevojë: P) ... prapë, gjithmonë mund t'i montoni nga sistemi i njëjtë.

  Përshëndetje nga Kolumbia !!!

  1.    kik1n dijo

   Plotësisht pajtohem.

   Që kur kam mbaruar instalimin, e dua atë.
   Unë kam qenë duke përdorur xhama për gati një ditë tani, dhe e rekomandoj shumë.

 33.   Eu dijo

  Shumë njerëz e shohin këtë shpërndarje si një përbindësh, por pas disa ditësh duke luajtur me të, përbindëshi zbut veten dhe përfundon duke qenë kafsha juaj shtëpiake besnike, e qëndrueshme dhe e komplikuar (K.eep It S.imple S.tupid). Në fakt, unë la mënjanë ubuntu tim të preferuar (minimumi për sa kohë që 13.10 nuk del)

  Falë paketave TXZ dhe TGZ nuk ka më komplikacion për t'u instaluar sesa:
  1.- Kliko me të djathtën në paketë dhe pyetje.
  2.- Klikoni në «instaloni paketën txz»
  3.- Prisni disa sekonda dhe… .. mbaruar !! Ju tashmë e keni pidgin duke punuar për të biseduar me miqtë tuaj, zëri i postës elektronike, google earth. përrenj… .. Verë për çdo aplikim .exe… hajde, çfarë do të prisni nga çdo sistem operativ. Por me besueshmërinë se "gabimi no_se_kuantos" nuk do të kalojë tek ju.

  Nëse Slackware 14.0 mund të përcaktohet me një fjalë serioze: I qëndrueshëm.

 34.   omeza dijo

  Unë kam përdorur Slackware për më shumë se 10 vjet (kur është instaluar nga disqet) dhe mendoj se vështirësia më e madhe kur instaloni është të konfiguroni ndarjet e cila është shumë e lehtë nëse lexoni librin Slackware që është në të njëjtën faqe , pjesa tjetër bëhet praktikisht automatike ...

 35.   WSN dijo

  Epo, unë sapo instalova slackware 14.1, kisha provuar disa distro të tjera të njohura, madje mendova se tashmë e kisha atë të fundit me fedora 22 ... isha gabim.

  As fedora, as tetë të katërtat, performanca e kompjuterit tim është përmirësuar në mënyrë të mrekullueshme me xhama dhe duke thënë mrekullueshëm, mbase duhet të them brutalisht.

  Si gjithçka, gjërat duhet të lustrohen, si konfigurimi i tastierës, thekset, ato gjëra, mendoj se kjo është distro me të cilën do të martohem>)

  1.    DMoZ dijo

   Mos harroni të ndaleni nga ...

   https://blog.desdelinux.net/author/dmoz/

   Brohoritje

 36.   Ivan dijo

  Shpërndarje shumë e mirë dhe e qëndrueshme ... mon përbindëshi im Arch ajo që më dha betejë ishte konfigurimi i kartës video, një ram p3 512 ram, hehehe unë ende e përdor atë.

 37.   Inukaze dijo

  Përshëndetje shumë mirë, aktualisht jam në Slackware64 14.2. Kam ardhur nga 1 javë më parë në Gentoo xD (Të cilën e fshiva për një arsye të thjeshtë dhe të thjeshtë e kuptova shumë vonë se duhej të kisha zgjedhur distro 64-bit në vend të 32-bit, dhe nëse do të isha dembel të kaloja 7 ditë duke shkarkuar , Konfigurimi dhe Hartimi i gjithçkaje në mënyrë që për 7 ditë të keni: Sistemin Bazë + Sistemin e Grafikëve + Nvidia Drejtues Privat pa mtrr 304.134 + Verë + Avull

  Dhe Epo, unë jam kthyer në Slackware për herë të tretë, dhe për habinë time, Nouveau punon si në 2D ashtu edhe në 3D (të cilin nuk mund ta bëj të funksionojë në shumë distro të tjera që kam provuar: Gentoo, ArchLinux / Manjaro / Chakra / Bunseslab, Debian, Ubuntu, Fedora, CalculateLinux, etj)

  Sidoqoftë, për mua e vetmja gjë për të cilën Slackware ka nevojë është të punojë më shumë dhe më mirë bazuar në "sbopkg". Nëse jeni një menaxher paketash që punon me Slackbuilds.org. meqenëse preferoj që aplikacionet të përpilohen. e preferueshme nëse kaloni optimizimet "-O2 marsh = vendas mtype = vendas" dhe "make -j3" (Kjo është një nga gjërat që mund të vendoset lehtësisht në gentoo për të bërë sa herë që përpiloni)

  Ndërsa po thosha sbopkg do të ishte mirë nëse
  1 - Zgjidh varësitë, në momentin që po rikuperoj varësitë e "clamtk" që ka disa varësi, të cilat nga ana tjetër kanë shumë varësi të perl, dhe ato gjithashtu kanë varësi. Pra, nëse unë jam dembel t’i zgjidh të gjitha me dorë kur ka shumë

  Unë kam qenë tashmë 1 javë, para se të dija sbopkg, dhe bëra të gjitha shkarkimet manualisht nga faqja

  2 - Pasi të ketë përfunduar, mund të përdorni një GUI që ka Synaptic-in e thjeshtë. sepse sinqerisht është menaxheri më optimal i paketave që kam përdorur, madje më shumë se oktopi. por unë do të doja që ajo të kishte performancën dhe shpejtësinë e «pacman» që është shumë më e shpejtë se e përshtatshme.

  Dhe mirë, edhe pse Slackware64 14.2 është distro më e mirë që kam marrë, pasi kam kaluar 7 ditë në gentoo. dhe pastaj 1 javë të tërë duke zgjidhur manualisht Slackbuilds me varësi. Në thelb dua një Slackaware64 14.2 me një menaxher pako si pacman

  A di dikush për një distro me një numër paketash ekuivalente me Debian Stable, bazuar në Slackware, që përdor Pacman si parazgjedhje?

  Një sasi e mundshme distro që kam është Frugalware, por nuk e di se sa ka në depot e saj ose cilat derivate të tjerë të slackware janë aktive, sugjeroni?

 38.   anonim dijo

  Ky është pikërisht i njëjti koncept që kisha për Arch para se ta instaloja, do të duhet të shohim nëse e njëjta gjë më ndodh me Slackware