Slackware 14.1: Instalimi i SLiM për Xfce 4.10

Procesi i instalim de SLiM brenda Xhama të ngurtë 14.1 Nuk është aq e ndryshme nga ajo që do të bënim në shpërndarjet e tjera, por për më pak të diturit ose të sapoardhurit mund të shkaktojë një dhimbje koke, veçanërisht për shkak të mungesës së dokumentacionit në gjuhën tonë.

Për të kryer një ndërmarrje të tillë duhet të kryejmë një sërë hapash të thjeshtë.

Mos harroni se mund të përdorni redaktuesin tuaj të preferuar të tekstit, për rastin tim që do të përdor vrull.

1. Ne instalojmë SLiM nga Ndërtime të lehta, Como rrënjë.

# sbopkg -i slim

sbopkg -i pakta

2. Ne redaktojmë dosjen / etj / inittab.

# vim /etc/inittab

vim etj inittab

Ne po kërkojmëkemi komentuar linja "x1: 4: respawn: /etc/rc.d/rc.4»Parashtesa e simbolit #. menjehere shtojmë linja "x1: 4: respawn: / usr / bin / slim> & / dev / null»

vim etj inittab redaktuar

3. Ne ekzekutojmë (si një përdorues normal) «xwmconfig»

$ xwmconfig

xwmconfig

Y ne zgjedhim opsioni "xinitrc.xfce»

xinitrc xfce

Pa zhurmë të mëtejshme, është procesi i instalimpër konfiguracion dhe akordimi SLiM ka shumë informacion në internet.

Një faleminderit e veçantë për përdoruesin vidagnu për ndihmën për t'i dhënë artikullit një formë më të thjeshtë me informacionin që përmbahet në komentet tuaja.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elav dijo

  Shkëlqyeshëm dhe më duhet të them, në distrot tjera është pak më e lehtë

  1.    DMoZ dijo

   Faleminderit elav,

   Slackware ka veçoritë e tij, kodi për .xinitrc është pak më ndryshe nëse duam ta përdorim me KDE ose Openbox për shembull, por këtë herë vendosa ta vendos vetëm për Xfce, tani e tutje do të flas për përdorimin e tij krahas mjediseve të tjera desktop dhe menaxherëve të dritareve.

   1.    chinoloco dijo

    Capo, mund të më japësh një dorë me plogështi?

  2.    Rodolfo dijo

   PO mik, shumë rreshta dhe metoda është shumë "e mbërthyer" dhe në FreeBSD nuk është aq e gjatë, ato të slackware duhet të azhurnojnë shumë rreshta nuk është praktike, unë përdor BSD dhe bëj gjithçka manualisht, por jo si kjo metodë, gjërat duhet të bëhen të thjeshta, të sigurta dhe funksionale.

 2.   sotitrox dijo

  Mbaj mend që kur instalova slim e instalova vetëm me udhëzimet që solli slackbuild "README.slackware", asgjë më shumë. Deri më sot nuk kam pasur probleme me të pakta. Kjo është e çuditshme…

  http://slackbuilds.org/slackbuilds/14.0/system/slim/README.SLACKWARE

  1.    eliotime3000 dijo

   Më e thjeshtë, e pamundur.

 3.   karlinux dijo

  Post shumë i mirë

 4.   eliotime3000 dijo

  Postim shumë i mirë për SLiM në Slackware. Le të shohim nëse mund ta bëj atë, por duke përdorur backports Slackware si Alien dhe / ose Slacky për dembelët që nuk duan të përpilojnë.

 5.   Z. Linux dijo

  Artikujt e tij mbi Slack janë një referencë e detyrueshme për ne demokratët, dhe ai gjithashtu ndihmon në promovimin e kësaj shpërndarjeje, e cila është padyshim një nga më të mirat dhe për mua më të mirat.

 6.   vidagnu dijo

  Për të zgjedhur desktopin e paracaktuar, thjesht shkruani xwmconfig ku do të shfaqet një ekran që tregon desktopët e instaluar, nuk është e nevojshme të modifikoni skedarin .xinitrc manualisht.

  Regards,

 7.   vidagnu dijo

  Unë përdor slim në Slackware, por e konfiguroj ndryshe, thjesht modifikoj një rresht në skedarin tim / etc / inittab

  # Runlevel 4 gjithashtu fillon /etc/rc.d/rc.4 për të ekzekutuar një menaxher të ekranit për X.
  # Menaxherët e ekranit preferohen në këtë renditje: gdm, kdm, xdm
  x1: 4: respawn: / usr / local / bin / slim> & / dev / null

  Përshëndetje!

  1.    DMoZ dijo

   Keni absolutisht të drejtë, mezi pata mundësinë të verifikoj atë që thatë dhe po, ishte shumë më e lehtë ...

   Unë do të vazhdoj të redaktoj hyrjen ...

   Brohoritje

 8.   biskotë dijo

  Mirë mirë mirë!
  Ju lutemi vazhdoni të postoni më shumë rreth Slackware, unë planifikoj ta instaloj dhe e gjithë kjo do të më ndihmojë shumë.
  Ju faleminderit.