Slackware 14: Instaloni Drejtuesit e Broadcom BCM43XX

Kohët e fundit kam vënë në duar një Notebook shumë të ndrojtur, por i etur për të provuar mjaltë GNU / Linux, emrin e tij, HP 530.

Një ekip me karakteristika modeste, megjithatë, midis kurioziteteve që përbëjnë zorrët e kësaj kafshe të lezetshme elektronike është një pjatë Broadcom BCM4312 në krye të detyrës tashmë të domosdoshme të ofrimit të shërbimeve pa tel për tonat kohën e lirë momente pune produktive.

Normalisht që ky lloj pllake ka një dhimbje koke për ata që kanë më pak njohuri për këtë temë dhe Xhama të ngurtë 14 distroja kryesore me këtë rast, disi mund të mendohet se mbase po afrohet një odise, asgjë nuk është më larg nga realiteti.

Disa kohë më parë, pata mundësinë të punoja me të njëjtin model telekomunikacion por me archlinux si një shpërndarje për të shqyrtuar me kujdes, dhe megjithëse nuk ishte një betejë epike më duhej pak kohë për të rregulluar gjithçka dhe duke punuar 100%.

Në rastin e Xhama të ngurtë 14, detyra do të bëhet mjaft e thjeshtë.

El Hapi i parë është të njohësh modelin e pllakës sonë Broadcom, për të cilën (në mënyrën rrënjë) ne shkruajmë,

# lspci -vnn -d 14e4:

Çfarë do të na hedhë a rezultat e ngjashme me kete,

# 0001:01:01.0 Network controller [0280]: Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller[14e4:4318] (rev 02)

Nga këtu ajo që na intereson është numri që shfaqet midis [], për këtë shembull [14e4: 4318].

Me këto të dhëna, ne shkojmë në këtë faqe para përcaktojkontrollues ne duhet të instalojmë, b43 o b43ligjësia.

Nëse kontrolluesi ynë është mbështetur dhe në mirëkuptimin që ne njohim si funksionojnë ndërtimet e plogëta ne shkruajme,

# sbopkg -i "b43-fwcutter b43-firmware"

o

# sbopkg -i "b43-fwcutter b43legacy-firmware"

Pasi të jetë bërë kjo, thjesht ngarkoni modulin,

# modprobe b43

ose rindizni kompjuterin.

Pa më shumë ose më shumë, rrjeti ynë pa tel duhet të jetë ekstatik nga sinjalet e marra.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

18 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Z. Linux dijo

  DMoZ: Unë ju përgëzoj, ju jeni akoma besnik ndaj kësaj shpërndarje madhështore, unë e kam thënë atë në komente të tjera nëse më jepni disa udhëzues të mirë për të rinovuar Slack Unë do ta instaloj përsëri. gjithmonë ka disa detaje që dështojnë, në rastin tim, herën e fundit kur e azhurnova ata ndaluan së punuari si pesë programe që u përpoqa të riinstaloj dhe ato nuk funksionuan, pavarësisht nga fakti që KDE dhe kerneli u azhurnuan pa probleme.
  Përshëndetje.

  1.    DMoZ dijo

   Faleminderit Z. Linux,

   Në rastin tim që kur kam instaluar Slackware nuk kam pasur ndonjë problem, pajisja është një HP Probook 4420s, tani ku shkruaj këtë shënim është një HP 530 siç përmenda.

   Unë i jam përkushtuar vetes instalimit të të gjithë softverit që më duhet për çdo ditë, asgjë e jashtëzakonshme, dhe gjithçka vazhdon të funksionojë mrekullisht për mua, kurioz është çështja juaj, Slack zakonisht nuk siguron atë lloj shqetësimi, do të ishte mirë ta dini cilat aplikacione ndaluan së punuari për ju.

   Brohoritje

   1.    Juan Mauricio Yaman jusuf dijo

    SLACKWARE 14.2 32BITS DVD instalimi
    boot në USB të krijuar në RUFUS 2.18

    nëse shkruaj rreshtat e komandës që i dhatë thjesht nuk funksionon
    kthen gabimin vijues

    skedari i radhës ose paketa b43-fwcutter nuk u gjet - kapërcimi
    nuk u gjet firmware-i ose paketa firmware b43 - kapërcimi

    skedari im quhet b43legacy-firmware.tar.gz

    Isshtë një hp-mini110, megjithëse nuk e di nëse duhet të them se çfarë ngjyre kanë kabllot e ventilatorit, është mirë, për referencë, atje e lë modelin

    #lspci
    01: 00.0 Kontrollues i rrjetit: Broadcom Corporation BCM4312 802.11b / g LP-PHY (rev 01)
    02: 00.0 Kontrollues Ethernet: Qualcomm Atheros AR8132 Fast Ethernet (rev c0)

    diçka nuk është në rregull me linjat tuaja të kodit, ose ato nuk përshtaten me ndonjë instalim të trashëguar

    çdo kontakt i menjëhershëm në Discord Slackware GNU / me linux
    https://discord.gg/5UrGZhn
    duke u përpjekur të formojë një komunitet të ndihmës së menjëhershme në lojtarin IRC të bisedës.com me stil dhe funksionalitet

 2.   eliotime3000 dijo

  Shkëlqyeshëm udhëzuesin tuaj. Gjithashtu, unë jam akoma duke testuar Slackware për të qenë në gjendje të bëj një ndryshim të çuditshëm.

  1.    DMoZ dijo

   Faleminderit eliotime3000,

   Do të përpiqem të përfshij më shumë këshilla,

   Tani jam duke punuar në një artikull tjetër që shpresoj të jetë në dispozicion për dy ditë më së voni, shpresoj pak nga pak të shtoj informacione të reja në lidhje me këtë shpërndarje për të cilën jam më shumë se i dashuruar =)

   Brohoritje

   1.    eliotime3000 dijo

    Shikoni nëse mund të përfundoj gjithashtu udhëzuesin e instalimit të Slackware me disa detaje shtesë (përkundrazi, një "shtypje e gabuar").

    1.    DMoZ dijo

     Shkëlqyeshëm! Unë kam në dorë të mbledh diçka pak më shumë me informacion në lidhje me Slack, kështu që të gjitha udhëzimet, këshillat dhe të tjera të shkruara në lidhje me distro do të jenë të dobishme.

     Brohoritje

 3.   kik1n dijo

  Lavdëroni sbopkg dhe shuplaka-merrni.

  Siç përmend @ Mr.Linux, duhet të keni kujdes me azhurnimet. Në rastin tim më pëlqen të kem shumë pako në distrot e mia dhe duhet të jem i kujdesshëm në këtë fushë.

 4.   aioria dijo

  Ju përgëzoj shokun për kontributin tuaj dhe sepse përdorni një nga të parëlindurit në GNU / LINUX respektet e mia për Slackware

 5.   cooper15 dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm, unë kam një 4312 dhe në fillim ishte një dhimbje për ta aktivizuar, por unë preferoj metodën gjenerike që në teori funksionon për çdo shpërndarje.

  1.    DMoZ dijo

   Sigurisht, për shijet, ngjyrat ...

   Në përgjithësi, unë preferoj të mos e shpik rrotën nëse nuk është rreptësisht e nevojshme =) ...

   Brohoritje !!! ...

 6.   vetëm bilbil dijo

  Gjithmonë kam pasur probleme me broadcom por do të provoj përsëri slackware, shumë faleminderit për informacionin ..

 7.   medina07 dijo

  Faleminderit për këshillën.
  Arkivohet për çdo rast urgjence.

 8.   Edgar J. Portillo dijo

  Artikull shumë i mirë, sa e rrallë (për mua) të gjej një përdorues të Slackware, do të doja, nuk e di, një postim si një haraç për këtë distro "stërgjyshore" ... Sigurisht, është thjesht një dëshirë që mundem nuk do gjej kudo. Një përmbledhje e re e Slack për përdoruesit që nuk e kanë njohur atë përgjithmonë ...

  1.    DMoZ dijo

   Unë ju ftoj të bëni një shëtitje këtu, mbase do të gjeni diçka ...

   https://blog.desdelinux.net/author/dmoz/

   Pak nga pak sjell informacione rreth Slackware këtu, shpresoj që nesër të kem gati shkrimin e mëposhtëm për këtë shpërndarje madhështore ...

   Brohoritje !!! ...

   1.    Edgar J. Portillo dijo

    Po shëtis pak, mbase do ta gjej dashurinë time në ato dafina të Slack, më pëlqen edhe pa e ditur, është si një muzë e errët që të tërheq XD ... Artikujt e tu janë shumë të mirë (natyrisht, si të gjithë këtu), unë do të jem në vëzhgim të postimeve tuaja, vazhdoni kështu.

    Përshëndetje nga Hondurasi.

 9.   vidagnu dijo

  Shkëlqyeshëm, unë instalova një broadcom të modës së vjetër 4321! Slackware i shkëlqyeshëm! http://vidagnu.blogspot.com/2013/09/instalacion-linksys-wpc300n-en-linux.html

 10.   memix123 dijo

  Po sikur karta ime të paraqitet si NUK e mbështetur në listë? është BCM43142, çfarë mund të bëj?