Slackware 14: Udhëzuesi i instalimit

Duke pasur parasysh informacionin e vogël në të cilin mund të mbështetemi kur marrim vendimin për të hyrë në botën e Slackware, unë kam vendosur të shkruaj një seri artikujsh që shpjegojnë të paktën nocionet themelore për të punuar si duhet në këtë shpërndarje të mrekullueshme.

Siç mund ta dinë disa, kësti i parë ishte në lidhje me postin e quajtur, Slackware 14: Rrëzimi i Përbindëshit, ku unë ndaj shkurtimisht përvojat dhe përshtypjet e mia për Slack.

Më poshtë është një detaj udhëzues instalimi, i cili synon të mbështesë procesin e lehtë të bartjes Slackware ekipit tonë.

Për të marrë Slackware shkoni te tuaj sit zyrtar, ky udhëzues bazohet në versionin DVD.

fillim

Kur të fillojmë kompjuterin tonë do të gjejmë ekranin e parë, padyshim atë të mirëseardhur, ku ai gjithashtu kërkon parametra për konfigurimin e kernelit nëse dëshirojmë, për qëllimin e këtij udhëzuesi do të kufizohemi në shtypjen "Hyni" pa shtuar asnjë të dhënë shtesë.

Nëse dëshironi të specifikoni paraqitja e tastierës për t'u përdorur gjatë llojit të procesit të instalimit "1" për të hyrë në menunë e konfigurimit

Ne zgjodhëm opsionin "Qwerty / es.map"

Ne e provojmë tastierën nëse duam

Për të braktisur ne shtypim "Hyni" luego "1" y «Hyni» rishtas

Ne hyjmë si "Rrënjë"

KRIJIMI I PJESAVE

Ne duhet krijoni ndarjet të diskut ku do të kryejmë instalim, për qëllimet e këtij udhëzuesi, ne do të krijojmë vetëm dy, ndarja rrënjësore (/) dhe ndarja swap.


Së pari ne kontrollojmë disqet e instaluara në sistemin tonë duke shtypur "Fdisk -l"

Ne do të marrim një rezultat si ky

Pasi të jetë vendosur disku ynë, ne fillojmë procesin e ndarjes duke shtypur "Cfdisk / dev / sda", duke hyrë në këtë ndërfaqe cfdisk

Së pari ne do të krijojmë ndarja swap, për këtë zgjedhim opsionin [I ri]

Pastaj zgjedhim opsionin [Fillore]

Ne zgjedhim Tamano çfarë duam për tonat bie në ujdi, në rastin tim "512"

Tani ne duhet të vendosim pozicioni i shkëmbimit në pemën e ndarjes, në rastin tim do të zgjedh opsionin [Fillim]

Ne zgjedhim llojin e ndarjes duke përdorur opsionin [Lloji]

Ne tregojmë se do të jetë një ndarje e tipit "Shkëmbim Linux", për këtë ne shtypim "Hyni"

Ne shkruajmë "82"

Koha për të krijuar ndarja rrënjësore (/).

Ne zgjedhim opsionin [I ri]

Ne do të krijojmë një ndarje primare kështu që zgjedhim opsionin [Fillore]

Ne ndajmë pjesën tjetër të hapësirës në disk, kështu që thjesht shtypim "Hyni"

Ne e shënojmë ndarjen e re si boot zgjedhja e opsionit [bootable], ne do të vërejmë se seksioni "Flamujt" do të shënohet si "Çizme"

Ne i ruajmë ndryshimet e bëra në tabelën tonë të ndarjes duke zgjedhur opsionin [Shkruaj]

Na pyet nëse jemi të sigurt, shtypim "po"

Puna jonë ndarëse ka konkluduar, prandaj zgjedhim opsionin [Lër] për të dalë nga ekrani cfdisk dhe kthehuni në konsolën tonë ku do të vazhdojmë me procesin e instalimit.

KONFIGURIMI I INSTALIMIT

Për të hyrë në ekranin e konfigurimit ne shkruajmë Konfigurimi

Një listë opsionesh për t'u konfiguruar do të shfaqet aty ku do të zhvillohet procesi aktual i instalimit

Gjëja e parë që do të bëjmë këtu është aktivizoni ndarjen swap krijuar më parë, ne zgjedhim opsionin "ADDSWAP"

Siç e kemi krijuar tashmë, ai automatikisht do ta zbulojë atë,  <OK> për të vazhduar

Ai pyet nëse duam të kontrollojmë ndarjen tonë për dëmtime, pasi nuk është e nevojshme në rastin që zgjedhim <Jo>

Do të shfaqet një ekran që konfirmon se operacioni ishte i suksesshëm dhe se ndarja u shtua në fstab, <OK> për të vazhduar

"QARLLIMI"

Tani është radha e zgjedh ndarje rrënjë (/) e cila është ndarja tjetër që krijojmë duke përdorur cfdiskne zgjodhëm <Zgjidhni>

Ne zgjedhim "Formati" për të caktuar një skedar sistemi në ndarje rrënjë (/)

Në rastin tim unë do të zgjedh "Ext4"

Procesi i formatimit do të fillojë

Sapo të përfundojë, do të na tregojë një ekran konfirmimi që tregon se ndarja u shtua në fstab, <OK> për të vazhduar

"BURIMI" 

Na pyet se ku do t'i marrim paketat për të instaluar, për qëllimin e këtij udhëzuesi ne do të zgjedhim opsionin "Instalo nga një CD ose DVD e Slackware"

Ai na pyet nëse duam kërko automatikisht për media instalimi (CD / DVD) ose nëse duam specifikoni atë manualisht, në rastin tonë ne zgjedhim "vetura"

Procesi i skanimit është bërë

"SELECT" 

Tani duhet të zgjedhim paketat që do të instalohen, është e nevojshme të zgjedhim opsionin "Mbështetje gjuhësore ndërkombëtare KDEI për KDE"Për këtë ne pozicionohemi në të dhe shtypim hapësirën, kjo do të sigurojë mbështetje për gjuhën tonë në KDE.

«INSTALO» 

Tani na kërkohet le te zgjedhim ndërmjet shtatë metoda të mundshme të instalimit, ju mund të eksploroni opsionet, por për qëllimet e këtij udhëzuesi ne do të zgjedhim opsionin "Plot"

Esto do të fillojë procesi i instalimit nga paketat që kemi zgjedhur më parë. Kjo është pika ku ata do të përgatisin një kafe të mirë ...

Sapo të përfundojë procesi i instalimit, ai do të na pyesë nëse duam të krijojmë një USB të bootable, për qëllimet e këtij udhëzuesi nuk do ta bëjmë, prandaj zgjedhim opsionin "Skip"

"KONFIGURE"

Ne përcaktojmë se si duam të kryejmë instalimin e LILO, në rastin tonë do të përdorim opsionin "e thjeshte"

Ne zgjedhim rezolucionin e ekranit ku do të paraqitet LILONëse nuk e dimë se çfarë është apo nuk është në listë, zgjedhim opsionin "Standard"

Ne shtojmë parametra për bërthamën, në rastin tim nuk do t'i përdor, <OK> për të vazhduar

Pyesni nëse duam përfshijnë mbështetje UTF-8 në tastierën tonë, ne zgjedhim <Po>

Ne zgjedhim se ku duam të vendosim LILO, për këtë rast zgjedhim opsionin "MBR"

Ne zgjedhim shoferin që duam të përdorim për miun tonë, në shumicën e rasteve "Imps2" është opsioni që do të funksionojë

Na pyet nëse duam të përdorim miun për veprime të konsolës siç janë kopjimi dhe ngjitja, për të konfirmuar se kemi zgjedhur  <Po>

Ai pyet nëse duam të kryejmë konfigurimin e rrjetit, ne zgjedhim <Po>

Ne shtojmë emrin për Pritësin tonë

Kërkoni emrin e domain-it, ne shkruajmë "." për ta tejkaluar

Ne zgjedhim mënyrën do të marrim tonë IP, në shumicën e rasteve do të jetë nga "DHCP"

Në disa raste, ofruesit përdorin emra për shërbimet e tyre DHCP, edhe pse në shumicën e rasteve kjo nuk ndodh. <OK> për të vazhduar

Shfaqet ekrani i konfirmimit për konfigurimin e rrjetit që kemi dhënë, nëse zgjedhim gjithçka <Po>

Ne zgjedhim shërbimet që do të ekzekutohen kur fillojnë pajisjet tona nëse është rasti, <OK> për të vazhduar

Ai pyet nëse duam të konfigurojmë burimet për konsolën, në rastin tonë ne zgjedhim <Jo>

Ne konfigurojmë orën, për ta bërë atë siç duhet, ne zgjedhim "JO"

Ne zgjedhim zonën tonë kohore, në rastin tim "America / Mexico_City"

Ne zgjedhim ambient desktopi Çfarë duam të përdorim në rastin tim? KDE, prandaj ne zgjedhim "Xinitrc.kde"

Na paralajmëron që përdoruesi ROOT nuk ka një fjalëkalim dhe na pyet nëse duam të shtojmë një, ne zgjedhim <Po>

Shtojmë fjalëkalimin, shtypim «Hyni» për të vazhduar

Ne kemi përfundoi me procesin e instalimit dhe na është treguar një ekran konfirmimi, <OK> për të vazhduar

Ne kthehemi në ekranin ku unë filloj procesin e konfigurimit, ne zgjedhim "EXIT" për të dalë nga Setup

Ne rifillojmë ekipin tonë duke shtypur "Reboot"

Pasi të rifillojmë do të gjejmë ekranin e LILO

Kur të mbarojmë ngarkimin do të arrijmë në rreshtin e komandës ku do të shtypim "Startx" për të hyrë në mjedisin grafik

Gati !!! Ne tashmë kemi Slackware-in tonë të instaluar dhe duke punuar.

Kjo është Procesi i instalimit të softveritSiç mund ta shihni, është mjaft e thjeshtë dhe njohuritë e mëdha nuk janë të nevojshme për ta realizuar atë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   i gjallë dijo

  E mrekullueshme, një artikull !!! 😀

  1.    DMoZ dijo

   Faleminderit elav !!! ...

   Shpresoj të jetë e dobishme, siç e përmenda, ishte një odise për ta shkruar xD ...

   Por jini të kënaqur me rezultatin = D ...

   Brohoritje !!! ...

   1.    Le të përdorim Linux dijo

    Urime! Tutor i shkëlqyeshëm.

   2.    Engjëll_Le_Blanc dijo

    Rareshtë e rrallë të shohësh shokë të tjerë Slackers, Brohoritje!

  2.    chinoloco dijo

   Përshëndetje, më falni, nëse nuk është mënyra. Por do të doja të dija, nëse mund të më thuash, mënyrën (nëse ekziston një) për të ruajtur postimin, si ky, që më pëlqen.
   Faleminderit, dhe sqaroj që jam i ri këtu. Gëzuar!

 2.   Z. Linux dijo

  Unë isha i pari që kërkova një udhëzues, dhe unë jam i pari që them gjithashtu faleminderit. Por unë kam dy shqetësime, e para, është më efikase të instalosh Slack me dy ose tre ndarje duke shtuar (/ shtëpi) në të ose është indiferent, e dyta, për të mundësuar mjedisin grafik nuk është më e lehtë të redaktosh skedarin inittab .
  Kontribut i madh.

  1.    DMoZ dijo

   Nuk ka asnjë arsye =) ...

   Gjithmonë rekomandohet të krijoni një ndarje shtesë për / shtëpi, por siç e përmenda, ky është vetëm një udhëzues dhe jo një proces përfundimtar ...

   Sigurisht, është e nevojshme të redaktoni inittab, por ky është material nga artikulli vijues, i cili nga rruga, nuk merr shumë kohë për t'u shfaqur në blog ...

   Brohoritje !!! ...

 3.   Ivan Barra dijo

  Slackware: një sistem për meshkujt e vërtetë ... Duket e vështirë, por në mënyrë të qartë, me pak durim dhe duke lexuar mirë udhëzuesin dhe duke studiuar mirë, mund të arrini një instalim pa probleme, kam provuar një herë VMWare, kujtoj se më kushtoi shumë sepse kur nisni DVD-në drejtpërdrejt dhe bëni një instalim provë, por pas disa ditësh, voilé!

  Tutorial i shkëlqyeshëm, i shpjeguar shumë mirë, veçanërisht për ata prej nesh që jemi më shumë sesa vetëm dritare kur instaloni !!

  Përshëndetje.

  1.    DMoZ dijo

   Pikërisht teksti i mëparshëm dhe ky, synojnë të shpërndajnë retë e misterit që rrethojnë këtë shpërndarje, procesi i instalimit është mjaft i thjeshtë, bëni pamje ekrani në çdo hap për të shmangur dyshimet, megjithatë, sapo të filloni procesin, do të kuptoni se numri i ekraneve nuk është proporcionale me sasinë e kohës që investoni në instalimin ...

   Brohoritje !!! ...

  2.    i gjallë dijo

   A po thoni që duke përdorur Debian nuk jam mashkull? xDDD

   Redakto: Nëse ndiheni kaq macho, shkoni te LFS xDDD

   1.    Ivan Barra dijo

    Përpjekja ime e fundit me AFP ishte me Suse… Unë jam duke riinstaluar !! hahaha !!!

    Unë jam akoma një vajzë e vogël me Windows në shkop, sepse SI PIKA E VETYM Debian është shumë taleban, megjithëse e pranoj që më ka shpëtuar shumë herë, veçanërisht me ata ASUS EEEPC, me 512 ram dhe 2 GB SSD, instalova Debian Squezze dhe Lxde si një tavolinë dhe voila, 20 kompjuterë të gatshëm për një shkollë, falë një donacioni privat.

    Përshëndetje!

 4.   Raul dijo

  Faleminderit shumë për këtë udhëzues të shkëlqyeshëm!
  Cilat rekomandime duhet të mbahen në mend për përdoruesit që kanë një distro tjetër të instaluar dhe GRUB si një ngarkues boot, dhe dëshirojnë të kenë edhe Slack? Për shembull Ubuntu me Grub2.
  A duhet të vendos "skip" kur instaloj LILO në mënyrë që të mos fshij grub nga MBR, dhe pastaj nga Ubuntu "sudo update-grub2"?
  Përshëndetje.

  1.    DMoZ dijo

   Nuk ka asnjë arsye =) ...

   Pikërisht, është çështje e kapërcimit të instalimit LILO duke zgjedhur opsionin "kalo" në vend të "thjeshtë" ose "ekspert" dhe më pas konfiguroni GRUB-in tuaj ...

   Brohoritje !!! ...

 5.   Diego Fields dijo

  Manualshtë manuali më i mirë i instalimit të Slackware që kam parë ndonjëherë!

  Brohoritje (:

  1.    DMoZ dijo

   = D Faleminderit për komentin tuaj ...

   Unë me të vërtetë shpresoj se është e dobishme ...

   Brohoritje !!! ...

 6.   heksborg dijo

  Udhëzues i shkëlqyeshëm. Më bën përshtypje kur shoh se instalon ende pothuajse njësoj si kur e instalova për herë të parë rreth 15 vjet më parë. Asnjë kohë nuk kalon nga xhamati. Livedshtë jetëgjatësia dhe ende po lufton.

  Le të shohim nëse me këtë njerëzit inkurajohen ta instalojnë atë. Nuk është më e vështirë se harku.

  1.    DMoZ dijo

   Faleminderit !!! ...

   Në të vërtetë, procesi i instalimit është shumë i ngjashëm me versionet e mëparshme, zakonisht shtohen përmirësimet e evolucionit të mjeteve ...

   As procesi i instalimit dhe as procesi i konfigurimit nuk janë më të komplikuar sesa në Arch, në fakt, ato janë shumë më të thjeshta =) ...

   Brohoritje !!! ...

 7.   Descargas dijo

  Për ata prej nesh që nuk jemi ekspertë të Linux-it, unë e përfshij veten, ky udhëzues është i shkëlqyeshëm, thjesht më duhej para disa muajsh kur bëra hapin nga Ubuntu, Debian dhe tani në Slackware, pasi që saktësisht mësimet në gjuhën tonë janë të pakta, unë ju përgëzoj Nga ky moment do të jeni një lexim i domosdoshëm për ata që duan të provojnë xhama. Unë rekomandoj ta shtypni atë, duke përdorur një kompjuter portativ ose PC në kohën e instalimit në rast se dëshironi të konsultoheni me një video dhe të mbështesni instalimin, dhe në rastin tim një tenxhere kafeje.

  1.    DMoZ dijo

   Faleminderit !!! ...

   Një nga motivet e mia kryesore për të vendosur të shkruaj për Slackware, është pikërisht mungesa e informacionit në gjuhën tonë, shpresoj që me kalimin e kohës duke shtuar këshilla ose udhëzues të tjerë në këtë disk.

   Në fakt unë jam duke punuar (ndër të tjera xD), në një version PDF që do të jetë në dispozicion për t'u shkarkuar, gjithashtu shpresoj të jem në gjendje të arrij një video tutorial të procesit të instalimit.

   Brohoritje !!! ...

 8.   helena_ryuu dijo

  artikull i shkelqyer! Urime !! Udhëzues i shkëlqyeshëm i instalimit, për të parë se kur përfundon shkarkimin e ISO-s time nga torrent (11 orë thotë …… xD)
  Unë tashmë e kisha lexuar udhëzuesin e ngadaltë dhe nuk më dukej asgjë për të shkruar në shtëpi, për më tepër, është më e lehtë se harku pa AIF: D. (Dhe e kam parasysh)
  Diçka që vë re është se udhëzuesi është bërë bazuar në KDE si një desktop, por unë imagjinoj se është e lehtë të ndryshosh parametrat (vetëm për të theksuar)
  Kam një dyshim që më vazhdon, paketat në gjendje të ngadaltë janë më të reja se ato të debianit?

  1.    DMoZ dijo

   Faleminderit !!! ...

   Kjo është arsyeja pse është e këshillueshme që të largoheni nga përroi gjatë natës dhe ndoshta në mëngjes do të jeni në gjendje të grumbulloni frutat xD ...

   Në të vërtetë procesi i instalimit është mjaft i thjeshtë, nuk ka njohuri të mëdha dhe nuk mendoj se duke ndjekur këtë udhëzues për letrën nuk ka humbje ...

   Po, ky udhëzues është për KDE, megjithatë, mjafton të zgjidhni paketat e duhura gjatë instalimit dhe më pas të specifikoni desktopin ose WM që duam të përdorim ...

   Lidhur me pyetjen tuaj, nuk do të dija t'i përgjigjesha sepse nuk jam shumë i vetëdijshëm për Debian, por nëse zgjidhni degën aktuale do të keni paketa shumë aktuale, gjithashtu, gjithmonë mund të azhurnoni paketat e instaluara tashmë ...

   Brohoritje !!! ...

   1.    helena_ryuu dijo

    Faleminderit shumë për përgjigjen !! Shikoni, udhëzuesi juaj më infektoi dhe impulsivisht fillova të shkarkoj iso, për ta provuar në një hard disk bosh që kam, ju faleminderit shumë DMoZ ^^

  2.    Descargas dijo

   Slackware, instaloni nga "foul" kde 4.8.5, i cili në debian është në provë, nëse doni të merrni paketa më të reja në slackware, do të duhet të ndiqni këto hapa si unë.

   http://www.espaciolinux.com/foros/documentacion/instalar-kde-slackware-t50851.html

  3.    medina07 dijo

   @helena_ryuu Gnome për shembull u hodh nga Slackware për aq sa unë e kuptova, por nuk jam i sigurt nëse është përfshirë apo jo në versionin 14 ... Në çdo rast ekzistojnë alternativa të palëve të treta për të instaluar një disk të veçantë të mjedisit desktop, siç është ky: Dropline

   1.    medina07 dijo

    Falni postimin e dyfishtë ... Doja të thosha: Për të instaluar atë mjedis të veçantë shkrimi ka alternativa si Dropline: http://www.droplinegnome.net/

 9.   Atheyus dijo

  E mira është që është DVD dhe e keqja të paktën nuk kam qenë në gjendje të shkarkoj kaq shumë MB :(, më mirë përdorni instalimin minimal

  Ose Gentoo ose Slackware

  Tutorial i mirë Më pëlqen shumë LILO dhe nuk shihet shumë në shpërndarjet e tjera si parazgjedhje.

  Lidhur me gjënë Gentoo që u komentua në postimin tjetër (koha e përpilimit) përdorni openbox ose xfce me një TWM, është shumë më shpejt të instalohet sesa Gnome 3 ose KDE.

 10.   Bler Paskal dijo

  Oh mjeshtër, nga sot e tutje, unë do të ndez një qiri XD. Shkëlqyeshëm ky udhëzues, unë kam qenë duke pritur për 3 ditë, unë mendoj se ky është shpërblimi i pritjes. Testimi në Virtual. Faleminderit shumë për një udhëzues si ky. Gjithashtu mjedisi më i mirë ekzistues.

 11.   kalbet87 dijo

  Udhëzuesi është shumë i vlerësuar ^ _ ^ në artikullin tuaj të parë unë u tundova shumë të provoja slackware pasi, si shumë ndoshta, e konsideroj këtë distro si të vështirë, por kur lexova pak informacionin e Distrowatch e vetmja gjë që nuk më pëlqeu është se Nuk është se nuk po lëshon kodrina, përndryshe është joshëse ta provosh ... Unë do ta shtoj në të preferuarat e mia dhe do të shohim kur të guxoj ta provoj në një lol virtual

  1.    DMoZ dijo

   Faleminderit !!! ...

   Jepi një shans edhe nëse nuk është Rolling Release, unë vij nga Arch dhe më pëlqen shumë, por pasi të filloj me Slack kam menduar absolutisht për të qëndruar =)…

   Brohoritje !!! ...

   1.    francisco dijo

    Përshëndetje mik, shkëlqyeshëm, kam një pyetje, në konfigurimin e rrjetit nëse është WiFi, si ta konfiguroj, lidhja vjen nga një shtëpi tjetër, ju lutem po më mungon ai detaj.

 12.   jorgemanjarrezlerma dijo

  Tutor i shkëlqyeshëm, unë do ta ruaj pasi është mjaft i dobishëm. Ju e dini nga ajo që unë shoh se procesi i instalimit nuk ka ndryshuar shumë që nga hera e fundit që e instalova në PC tim ishte nga versioni 7 (ishte distro-ja e parë Linux që përdora).

  Faleminderit për këtë informacion dhe do ta instaloj më vonë për të më kujtuar kohërat e vjetra. Të fala.

  1.    Bler Paskal dijo

   Hehehe, sigurisht që ishte e para që ekzistonte XD.

   1.    jorgemanjarrezlerma dijo

    Slackware ka ekzistuar që nga viti 1995 dhe hera e parë që e kam përdorur ishte që nga viti 1999 me versionin 4.0, ju është dashur të shkarkoni shumë floppy disqe 3.5 of me kapacitet 1.44 MB. Ishte mjaft një odise, më besoni por ia vlejti. Pajisja super në të cilën e vendosa ishte një 486DX4 (i fundit i serisë) dhe pastaj një laptop 200 Mhz Toshiba Pentium II MMX dhe natyrisht laptopi kishte vetëm një makinë floppy pasi CD ishte tepër e shtrenjtë. Atëherë nuk e di pse Patrick (mirëmbajtësi dhe krijuesi i distro) u hodh në 7 (5 dhe 6 nuk ekzistonin) dhe e azhurnoi atë.

    Duke parë tutorin, vërej se procesi ka mbetur praktikisht i paprekur, domethënë e njëjta gjë dhe që thotë shumë për besnikërinë që Patrick mban me idenë e tij për distro (një linux me aromë unix, personalja ime mendim natyrisht).

    Në atë kohë kishte disa shpërndarje linux që nuk ekzistojnë më, të tilla si caldera dhe të tjera që ishin gjithashtu dhe që mbeten si debian (i cili ishte në versionin 2.1, Suse linux (sot hap përdorimin) ishte në versionin 6.3. Arch u lëshua në 2002 me homer 0.1 por kurrë nuk e kam instaluar, mendova se ishte më e komplikuar se Slackware (jo qesharake? pasi është distro që aktualisht përdor).

    Gjithsesi, është një distro për të cilën kam një dashuri të veçantë pasi ishte e para që kam përdorur dhe kam mësuar shumë me të.

    1.    Bler Paskal dijo

     Më pëlqen që shumë njerëz janë identifikuar me këto postime të Slackware, pasi është një shpërndarje që shumë njerëz "tërhoqën" për GNU / Linux. Rroftë Përtacia !!!

   2.    jorgemanjarrezlerma dijo

    E dini, si diçka anekdotale, unë ende i kam pajisjet ku i kam instaluar.

 13.   mfcollf77 dijo

  Pak kohë më parë fillova të eksploroj LINUX dhe me FEDORA 17 por pastaj kam lexuar se ka shumë distro aq shumë saqë tashmë vendosa të shkarkoj ubuntu, open suse, sabayon por FEDORA 17 më pëlqeu më shumë. Por duke parë atë manual po mendoj të shkarkoj ISO dhe ta testoj. dhe as nuk e dinte se ekzistonte. Jam kurioz. megjithëse jam mësuar të instaloj përmes dritareve grafike dhe të gjitha këto, por duke parë këtë udhëzues do të provoj. Më pëlqen të provoj gjëra të reja dhe më shumë në informatikë. edhe nëse nuk keni aq njohuri kompjuterike.

  Faleminderit për udhëzimin

  1.    HANI ME dijo

   Fedora FTW! Sigurisht, nëna e RPM… Edhe pse disa thonë se ai është thjesht derri gini RedHat, unë preferoj të jem një derr gini sesa të paguaj për licensat RHT "të lira". Unë respektoj desktopin, ndryshimi në GNOME 3 ishte pak i beftë, por mendoj se me 3 versione (dhe beta e F18 del për një javë) ata tashmë kanë përvojë, të paktën GNOME Shell është në rregull për mua (po, pa shoferë pronarë ose vonesa), më mirë se KDE. 😛

 14.   davidlg dijo

  udhëzues i shkëlqyeshëm, do ta instaloja këtë fundjavë me një udhëzues që gjeta, por nuk munda, sepse kur filloni kur duhet të shtypni enter mora gabimin: «Ky kernel kërkon tiparet e mëposhtme që nuk janë të pranishme në CPU:
  pae
  Nuk mund të niset - ju lutemi përdorni një bërthamë të përshtatshme për CPU-në tuaj. »
  si në PC ashtu edhe në makinerinë virtuale

  1.    Skalibur dijo

   Në rastin e VirtualBox, Konfigurimi -> Sistemi -> Procesori -> Aktivizo PAE / NX

   Kështu që të paktën mund ta provoni. Të fala.

   1.    HANI ME dijo

    Pikërisht, ai opsion i mallkuar më solli shumë dhimbje koke derisa kuptova se duhej ta aktivizoja për të instaluar sisteme që kërkojnë një shtrirje PAE si Ubuntu ...

   2.    davidlg dijo

    Faleminderit!! Do ta shoh

 15.   Algave dijo

  Uau !! Udhëzues i shkëlqyeshëm i instalimit !! 🙂

 16.   medina07 dijo

  Udhëzues i shkëlqyeshëm për miqtë, shumë me kohë për të ndihmuar në zhdukjen e frikës dhe miteve që ekzistojnë rreth këtij lloji të shpërndarjes.

  Shumë falemnderit.

 17.   Xavier dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm! Reallyshtë vlerësuar me të vërtetë, sepse me siguri është mirë që shumë të inkurajohen të provojnë këtë shpërndarje, për të cilën nuk flitet aq shumë sa të tjerët.

  Një përshëndetje.

 18.   Leper_Ivan dijo

  Duartrokitje!!! Artikull shumë i mirë .. Shkëlqyeshëm do të thosha. Ndoshta një ditë do të vazhdoj me të.

 19.   diazepani dijo

  Në pjesën e konfigurimit të miut, nëse miu im është usb, a mund ta përdor opsionin usb?

  1.    DMoZ dijo

   Nuk është vërtet e nevojshme, vetëm Kernel ka një mbështetje të madhe, ju mund të kryeni instalimin siç shënohet në udhëzues dhe miu juaj USB do të funksionojë akoma ...

   Brohoritje !!! ...

 20.   i duhur dijo

  Tutorial i shkëlqyeshëm.

  Për një moment mendova se do të përdorni fdisk për të krijuar ndarjet.

  1.    DMoZ dijo

   Ideja ishte që udhëzuesi të bëhej sa më i thjeshtë që të ishte e mundur, kështu që unë harrova përdorimin e fdisk xD ...

   Brohoritje !!! ...

 21.   Miguel A. dijo

  Udhëzues i mirë! E vetmja gjë, mos hyni automatikisht në modalitetin grafik ... në këtë ata thonë se si: http://archninfa.blogspot.com.es/2012/11/guia-de-instalacion-slackware-140.html

  1.    DMoZ dijo

   Ai pjesë është hequr qëllimisht dhe është përfshirë në postimin tjetër në seri që tani është në dispozicion gjithashtu në blog ...

   https://blog.desdelinux.net/que-hacer-despues-de-instalar-slackware-14/

   Brohoritje !!! ...

 22.   julian dijo

  eshte e mrekullueshme
  pyetje: a keni një nga Gentoo? dhe A ka Gentoo një ambient grafik apo ka një shpërndarje?
  Nëse më përgjigjesh, më ndihmon shumë

  1.    DMoZ dijo

   Ekziston një udhëzues shumë i plotë i instalimit në dokumentacionin e Gentoo ...

   http://www.gentoo.org/doc/es/handbook/handbook-x86.xml

   Instalimi i Gentoo bëhet përmes konsolës, pasi të instaloni sistemin bazë mund të shtoni ambientin e desktopit ose WM që ju pëlqen më shumë ...

   Sabayon është një shpërndarje e bazuar në Gentoo, por shumë më miqësore ndaj përdoruesit të zakonshëm ...

   Brohoritje !!! ...

 23.   mfcollf77 dijo

  Në fillim nuk kisha njohuri për OS nën LINUX pastaj në google gjeta informacionin dhe u befasova kur pashë se ka FEDORA, UBUNTU, OPENSUSE, DEBIAN, etj. Unë i thashë vetes pse kaq shumë. pasi isha mesuar me windows dhe ai me tha a do te jete ajo fedora me e azhurnuara apo do te jete se pari ishte Fedora, pastaj Ubuntu, opensuse dua te them dicka si windows 95, 98 2000, XP, Vista, 7, dhe tani windows 8

  Pastaj duke lexuar më shumë kuptova që nuk është si dritaret dhe secila prej këtyre distros po lëshon versione çdo gjashtë muaj disa të tjerë më gjatë ...

  Por tani jam befasuar kur di që ka më shumë distro LINUX pak të njohur për të thënë kështu ose që fliten pak. meqenëse ato që përmenda fillimisht janë ato me më shumë informacion në internet. por ai që përmendet këtu në këtë postim i cili është Slackware më bën të dëshiroj të shkarkoj ISO dhe ta provoj.

  Ndërsa kërkoja informacion në lidhje me LINUX, unë jam pajtuar në një blog tjetër dhe një nga këto ditë mora një postim se si të instaloja një distro tjetër të quajtur ZORIN OS 6, që është, versioni 6 dhe unë jam gjithashtu i befasuar nga sa OS ka. Ata thonë se ky Distro Zorin rekomandohet për ne që jemi të ri në dritare. në rastin tim unë kam FEDORA 17 dhe tashmë i kam mësuar të gjitha ato rreth yum ose mënyrës së instalimit të programeve. bazat por krahasuar me fillimin që ishte më e humbur.

  Unë jam duke shkuar për të ulur ISO e ZORIN 6 e cila në 32 bit është rreth 1.4gb dhe 1.5gb për 64bit

  Ajo që më bën përshtypje që ata kanë një version të "paguar" ose duke thënë në një mënyrë tjetër që është i saktë është një donacion dhe shkon midis 10 dhe 15 euro plus transportin. Sipas versionit përfundimtar ajo sjell shumë opsione si lojërat, programet e kontabilitetit për kontabilitetin e vogël. Thjesht nuk e kam shkarkuar për të parë se si duket ai program i vogël i kontabilitetit. këtu ata thonë se ofrojnë mbështetje teknike.

  Unë do të doja nëse është e mundur nëse dikush e ka instaluar këtë distro Zorin për ta bërë komentin sa i qëndrueshëm është.

  Unë e lë lidhjen në faqen e Zorin

  http://zorin-os.com/index.html

  dhe për të shkarkuar versionin falas është http://zorin-os.com/free.html

  dhe për ata që duan të dhurojnë dhe të kenë mbështetje teknike http://zorin-os.com/premium.html

  1.    Bler Paskal dijo

   … Mirësevini në familje! Duket interesante. Unë gjithashtu përdor Fedora 17, por jo vetëm yum ekziston, prandaj programi që përdorni për të instaluar programe është ai që përdor çdo distro. Thjesht thuaj.

  2.    MSX dijo

   Pak i njohur Slackware!? Mirë, është "pak e njohur" midis përdoruesve të Windows, në botën e GNU / Linux Slackware është diçka si Zoti (nëse Zoti do të ekzistonte, natyrisht).

   Slackware dhe Debian janë patriarkët e GNU / Linux, të gjitha shpërndarjet e tjera erdhën shumë më vonë

 24.   MSX dijo

  "Gati !!! Ne tashmë kemi Slackware-in tonë në funksionim. »
  Duket se NetworkManager nuk po punonte fare o_O

  Nëse Slack ka një wiki në spanjisht, duhet ta shtoni këtë postim atje

  1.    DMoZ dijo

   Me siguri është sepse është e nevojshme t'i jepni leje ekzekutimi NM, provoni ta bëni këtë si rrënjë:

   chmod + x /etc/rc.d/rc.networkmanager

   Brohoritje !!! ...

 25.   elynks dijo

  Deluxe!

 26.   Rodrigo Saves dijo

  Një udhëzues i shkëlqyeshëm më ka ndihmuar shumë, a do të më jepni leje ta riprodhoj? Ndodh që me disa miq po inkurajojmë përdorimin e Linux dhe shpërndarjeve të tij të ndryshme, përshëndetje!

  1.    DMoZ dijo

   Mund ta përdorni më vonë, vetëm mbani mend nëse është e mundur t'u jepni derrave desdelinux. Net

   Brohoritje !!! ...

   1.    Rodrigo Saves dijo

    Ju faleminderit shumë, dhe unë do t'i jap meritat desdelinux.net faleminderit!!

 27.   Descargas dijo

  Udhëzuesi ishte një sukses i tmerrshëm, mendoj se u publikua në momentin e saktë, si dhe çfarë të bënte pas instalimit. Besoj se ata që fillojnë dhe ata me përvojë, hapet një tifoz në distros tradicionale, mbetet vetëm për mua t'ju përgëzoj për këtë përpjekje të madhe. Brohoritje

  1.    DMoZ dijo

   Faleminderit !!! ...

   Po, duke pasur parasysh informacionin ndonjëherë të pakapshëm në lidhje me Slackware është se shumë vendosin të mos vazhdojnë, shpresoj që me këtë seri shkrimesh të bezdis atë trend, për momentin nuk kam qenë në gjendje të plotësoj artikujt e tjerë që kam menduar për Slack, por në kur yjet të rreshtohen ata do të jenë në dispozicion këtu ...

   Brohoritje !!! ...

 28.   joni127 dijo

  Urime për udhëzuesin, vizual dhe i lehtë për tu ndjekur.

  Unë kurrë nuk jam inkurajuar nga kjo shpërndarje sepse nuk e shoh shumë intuitiv në përdorimin e saj dhe nuk e di sa e lehtë apo e vështirë është të instalosh aplikacionet dhe sa të gjera janë repot e tyre. E vërteta është se ideja ime për një sistem operativ është diçka që e bën punën me kompjuterin sa më të lehtë të jetë e mundur, unë mendoj se me slakware do të duhej të përpiloja më shumë se një aplikacion dhe nuk e shoh atë si produktive.

  Unë mendoj se është një nga distros më të mirë për stabilitetin e famshëm të slakware, por me testimin debian unë gjithashtu kam stabilitet dhe është e rrallë që të duhet të hartojnë diçka, kështu që përdorimi i tij është mjaft e durueshme e cila është pyetja që unë kam me Slakware.

  Do të doja ta provoja në një makinë virtuale falë punës suaj, do ta shoh.

  1.    DMoZ dijo

   Në të vërtetë është një distro shumë mitike, siç e kam përmendur tashmë, unë punoj në disa artikuj që shpjegojnë mënyra të ndryshme të instalimit (trajtimit) të paketave, dhe ato janë me të vërtetë të thjeshta ...

   Unë jam një Inxhinier i Sistemeve Kompjuterike dhe më besoni se nga të gjitha mjetet që më duhen, deri më tani nuk më është dashur të përpiloj asgjë manualisht, kam bërë gjithçka përmes mjeteve në dispozicion dhe pa ndonjë frikë ...

   Aktualisht unë kam të instaluar XFCE si një ambient desktop dhe gjithçka po shkon shkëlqyeshëm, tani e tutje do të shkruaj diçka për të me konfigurimet dhe temat e mia të përdorura në proces

   Si gjithmonë, shpresoj që udhëzuesi të jetë i dobishëm dhe t'ju gëzojë vërtet ...

   Brohoritje !!! ...

 29.   hënë dijo

  Përshëndetje, faleminderit shumë për përgatitjen me durim të udhëzuesit. E dini ... Kam kopjuar procedurat për një "provë" në një makinë virtuale dhe kur konfiguroj këtë kujtesë të vogël (dhe unë kam pak) dhe gjithashtu sepse është virtuale (këtu vjen çështja!) UNELECT çdo gjë që lidhet me desktopin e KDE dhe lë Xfce. A e dini se cili ishte rezultati? Unë nuk u shfaqa në asnjë moment opsioni për të zgjedhur një xinitrc.xfce siç e tregon udhëzuesi juaj. Kështu që unë fillova sistemin e sapo instaluar, por pa një mjedis grafik dhe nuk kam asgjë nga Xfce. Përdorni një imazh CD të versionit 32 bit 14.
  Nëse e dini ose doni ta zgjidhni këtë në udhëzuesin tuaj, unë do t'ju tregoj për këtë. Mendoj se do të ndodhin disa që nuk dëshirojnë të zgjedhin atë që i referohet KDE. Tani jam ende duke kërkuar të shoh se si e vendos xfce me menaxherin e tij të paketave (diçka që nuk e përdor kurrë) dhe repot. Përshëndetje dhe faleminderit shumë.
  PS: Unë gjithashtu mendoj se mbase atje duhet të zgjidhni paketat e instalimit manualisht nëse e bëni këtë, dhe mos ta lini atë si parazgjedhje (hapi në fjalë mbart njoftimin për të instaluar të gjithë softuerin nga DVD). Por instalimi zgjat shumë për ta provuar tani ... .hehe

 30.   JCesar dijo

  Thjesht për të falënderuar kontributin, duke shpresuar që ky blog të rritet për të shërbyer si një udhëzues për të gjithë ata që kanë filluar në botën e Linux, dhe natyrisht, i uroj të gjithëve një 2013 të shkëlqyeshëm dhe fitimprurës.

  PS Instalimi i Slackware 14 në VirtualBox në Macbook =) duket bukur.

 31.   Fabricio dijo

  Faleminderit shumë të dhjetë !!!. Por nuk mund të lidhem me internetin

  1.    DMoZ dijo

   Unë rekomandoj që problemin tuaj ta postoni më plotësisht në forum (http://foro.desdelinux.net/viewforum.php?id=4), atje mund t'ju ndihmojmë më mirë për zgjidhjen e problemit tuaj ...

   Brohoritje !!! ...

 32.   Josue dijo

  Një pyetje, mos qeshni, por si mund ta instaloj së bashku me dritaret? ajo që ndodh është që gruaja ime ka një kompjuter dhe unë dua ta instaloj në njërin nga kompjuterët e saj pa ndryshuar "dritaret" e tij. Dua të them, në hapin LILO çfarë të bëj? ose si ta bëj, faleminderit, unë kam përdorur linux për një kohë, por unë jam ende një rishtar, ju e dini Ubuntu, Joli OS, Puppy dhe të gjitha këto, por unë dua të shkoj një hap më tej.

  1.    DMoZ dijo

   Po në lidhje me Josue?

   Askush nuk qesh me askënd këtu, ne jemi të gjithë këtu për të ndihmuar ...

   Në ueb ka shumë mësime sesi të kryeni këtë proces, madje edhe në YouTube mund të gjeni udhëzime për video.

   Unë ju rekomandoj që të vizitoni forumin (http://foro.desdelinux.net/) ku me kënaqësi do t'i përgjigjemi pyetjeve tuaja gjerësisht, pasi është vendi i duhur për ta bërë atë.

   Brohoritje !!! ...

 33.   Rodrigo Saves dijo

  tutorial i shkelqyer !!

 34.   karlmet dijo

  Faleminderit, funksionoi shumë mirë për mua =)

 35.   Percaff dijo

  Postim i shkëlqyeshëm DMoZ disa javë më parë x11tete11x më inkurajoi të instaloj Gentoo dhe unë e bëra atë në Vbox, funksionon shumë mirë pavarësisht se është i kufizuar në kujtesë, tani unë do t'i jap Slackware një shans më shumë. Unë tashmë kisha instaluar versionin 12 dhe Arch të dy në Vbox. dhe mua më pëlqeu Slack pak më shumë për shkak të mënyrës së funksionimit të këtij sistemi legjendar, posa ta shkarkoj ISO-në, unë e instaloj atë në një ndarje të diskut të ngurtë për të përfituar më shumë nga ajo. Unë do të shkoj për një 64-bit, kështu që unë instaloj Vbox për të, dhe në këtë Funtoo por me sistemin e skedarëve ZFS, shpresoj se mund ta arrij atë. Askush nuk ndalet së mësuari në botën GNU / Linux dhe falë këtyre postimeve arrihet me më shumë lehtësi ose më pak vështirësi në varësi të llojit të përdoruesit. Edhe një herë tutorial i shkëlqyeshëm.
  Brohoritje !!!!

 36.   ferran dijo

  Tani jam në Fedora 18, dhe falë këtij tutoriali kam qenë në gjendje të instaloj Slackware 14.0 64 bit në një makinë virtuale. Unë gjithashtu kam arritur të mos instaloj plotësisht kde 4.8.5, me këtë, synoj të shmang azhurnimet e pafund të shpërndarjes dhe ato të jashtme. Unë kam zgjedhur të përdor Xfce 4.10, i cili ka të gjitha funksionet. Ndër programet që kam instaluar janë; Vlc 2.5, Libreoffice 4.0, Xine, Uplayer. Brohoritje

 37.   Linuxero3 dijo

  Faleminderit shumë për dyshimin, të instaluar në Virtualbox dhe duke punuar

 38.   Miguel dijo

  Më qartë një gjel nuk këndon ...
  Shkëlqyeshëm, manual, kam instaluar distro të ndryshme, por Slackware ishte ai që më dha dhimbje koke.
  Faleminderit shumë për këtë kontribut të madh.

 39.   Viktor Henri dijo

  Unë nuk kam qenë në gjendje të instaloj Slackware 14 në Kutinë Virtuale asnjë nga prezantimet (32 - 64) bit.
  Vini re: “Ky kernel kërkon tiparet e mëposhtme që nuk janë të pranishme në CPU: pae
  Nuk mund të niset - ju lutemi përdorni një bërthamë të përshtatshme për CPU-në tuaj. "

  Unë tashmë bëra "Konfigurimi -> Sistemi -> Procesori -> Aktivizo PAE / NX" të mëposhtme, por asgjë.

  E instalova në shtëpi në kompjuterin tim pa ndonjë problem, por kur përpiqem ta instaloj në një PC tjetër në Virtual Box nuk më lejon ... mmm ... diçka e ngjashme ndodhi me versionin 13.37.

  Përshëndetje nga Kolumbia !!!

 40.   Percaff_TI99 dijo

  VictorHenry përpiqet të përdorë QEMU i cili funksionon shumë mirë dhe bën imitim të pajisjeve. Një 64-bitësh mund të mos funksionojë për ju nëse nuk keni mbështetje virtualizimi harduer VT, duket se virtualbox nuk funksionon pa të edhe pse kompjuteri juaj është 64-bit siç është rasti im, VMware bën. Unë nuk mund të instaloja openuse 64 bit në VBox me Slackware prej 64 bit dhe nëse mund ta bëj me qemu është në Debian me 32 bit ose Slack 64 bit me opsionin qemu-system-x86_64.

  Përshëndetje nga Argjentina !!!

 41.   Dwlinuxero dijo

  Nëse është shumë interesante, është bërë mirë, por si gjithmonë, M M E RORTNDSISHME LSHT LN
  -Konfigurimi WiFi 02: 00.0 Kontrolluesi i rrjetit: Broadcom Corporation BCM4321 802.11a / b / g / n (rev 03) (për shembull)
  - Konfigurimi i tingullit USB (alsa ose pulseaudio)
  -Konfigurimi i një spërkatjeje gjatë fillimit
  -Konfigurimi i një serveri zanor (për të kompozuar muzikën e instalimit të muzikës, modulin impuls për folenë, sinkronizimi i tyre kur ekzekutohet foleja dhe kthimi i gjithçkaje në gjendjen e tij normale kur të mbarojë)
  -Konfigurimi i pezullimit / letargjisë së së njëjtës dhe kontrolloni problemet me kartat e zërit USB gjatë kryerjes së këtyre detyrave
  Me pak fjalë, ato janë gjëra që, megjithëse nuk janë thelbësore, rekomandohen për ata prej nesh që duan të kenë argëtim multimedial për shembull ose ata prej nesh që kanë dy karta zanore
  të fala

 42.   Viktor Henri dijo

  Ne rregull, faleminderit!!! Do provoj QEMU. Unë komentoj për çdo rezultat ndonjë rezultat !!!

 43.   Viktor Henri dijo

  Gati !!! Slackware 14 (32-bit) u instalua me sukses.
  Lloji i instalimit: Virtualizuar me VMWare Server 2.0.
  OS-i i hostit: Windows 7 Enterprise.

  Nuk më pëlqen shumë është sasia e RAM që makina virtuale konsumon, përveç kësaj gjithçka është plotësisht e ngadaltë.
  Krahasuar me softuerin tjetër për të virtualizuar, për mendimin tim, VMWare konsumon shumë RAM ... por hej ... kur nuk ka gota, merr ujë direkt nga shishja.

  Do të përpiqem ta instaloj këtë Xhevahir të distro duke përdorur virtualizues të tjerë ... Shpresoj të kem rezultate të mira në instalim.

  Përshëndetje nga Kolumbia !!!

  1.    jorlan dijo

   Si mund të shkarkoj slackware? : /

 44.   ferran dijo

  Unë kam lënë Fedora 18 dhe kam instaluar Slackware64 14.0 në HD të PC tim, me desktop Xfce 4.1. Shkon shumë shpejt, përsëri faleminderit për tutorialin. Brohoritje

  1.    Dwlinuxero dijo

   Por a e vendosët slpash në çizme? A ka ndonjë mënyrë për ta bërë atë pa rikompiluar bërthamën? Si instalohen aplikacionet në Slackware? Hartimi? Apo ka ndonjë mënyrë të ngjashme me Debian / Ubuntu?
   të fala

  2.    i gjallë dijo

   E keni fjalën për Xfce 4.10 apo jo? oO

 45.   Pepe dijo

  Përshëndetje, si jeni, ju faleminderit shumë për tutorialin, është shumë i plotë, ju pyes një pyetje në kohën e ndarjes, kur krijoni ndarjen SWAP në Type, vendosni Logical ose Primary? sepse në imazhet mund të shihni Filloren, faleminderit shumë, përshëndetje!

  1.    Viktor Henri dijo

   Njeri, e lë si primar, megjithëse nuk jam i sigurt se çfarë aplikacionesh përfshijnë duke e bërë kështu !!!

 46.   ferran dijo

  Rightshtë e drejtë, unë kam korrigjuar gabimisht instalimin, unë kam hequr plotësisht desktopin kde 3.8.5 që vjen si parazgjedhje, nuk marr më azhurnime të bezdisshme nga shpërndarja. Tani shkon shumë shpejt, plus Xfce 4.10 është plotësisht i konfigurueshëm. Brohoritje

 47.   Isidro dijo

  Artikull shume i mire !!

  Por unë kam një problem duke e instaluar në laptopin tim toshiba L305D, ai mbyllet kur instalon paketat kdei dhe nuk përfundon procesin e instalimit :)
  A mund të më ndihmoni ta zgjidh këtë problem?

  të fala

  1.    Isidro dijo

   Unë tashmë kam arritur të instaloj Slackware 14 64 bit dhe është përsëri në rregull.

   Po tani!! Për të përfituar nga ajo.

   Përshëndetje.

 48.   st0rmt4il dijo

  Jashtëzakonisht e shkëlqyeshme! .. për të parë se si shkon me instalimin

  Përshëndetje!

 49.   Idhull kinez dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm mishëror

 50.   TUDz dijo

  E përsosur dhe në këmbë.

 51.   eliotime3000 dijo

  Vetëm ajo që më duhej. Dhe duket shumë më komode sesa instalimi i Arch kur bëni konfigurimet pasuese.

  Unë do të zgjedh Slack për komunitetin e veteranëve që ekziston, përveç kësaj të paktën kjo ju jep mbështetje të mirë, plus që nuk keni pse të konfiguroni manualisht sistemin grafik (edhe pse mund t'i rregulloni gjërat më vonë), thjesht duke shtypur startx dhe çështja zgjidhet.

 52.   Jonatan dijo

  I dashur duhet t'ju them se më bën shumë të lumtur të gjej përdorues spanjisht-folës që përdorin Slackware, fillova me kapelën e kuqe 5.1 dhe pas shumë distro-ve përfundova duke adoptuar Slack-un e madh, do të doja të isha në kontakt me ju te konsultoj tema specifike te cilat jane Po me komplikon hahaha
  Gjenial total !!!

 53.   Jonatan dijo

  Gjithmonë kam dashur të gjej kodin e versionit të parë dhe nuk e kam gjetur kurrë, nëse dikush e ka atë më shumë se mirënjohës!
  bbip@live.com.ar

 54.   DMoZ dijo

  Faleminderit të gjithëve për komentet tuaja, mos harroni se për ndonjë pyetje ju lutemi dërgojini në forume (http://foro.desdelinux.net/) pasi që nuk mund të jem gjithmonë i vetëdijshëm por atje do të gjeni shumë ekspertë të tjerë të kësaj teme të cilët me kënaqësi do t'ju ndihmojnë t'i përgjigjeni të gjitha pyetjeve tuaja.

  Brohoritje !!! ...

 55.   cristian dijo

  Një pyetje më është kërkuar ta instaloj këtë si një detyrë shkollore falënderim për tutorin shumë të mirë, ajo është instaluar tashmë por hyrja nuk e shënon unë vendos rrënjë por më tregon se ndonjë komandë është e gabuar për të rivendosur hyrjen

  1.    Juan Carlos dijo

   Zhvendosni Rescatux, atje mund të fshini të gjitha fjalëkalimet dhe pastaj mund të futni Slackware, këtu është lidhja, më ka shpëtuar shumë herë
   http://www.supergrubdisk.org/rescatux/

 56.   Saul VS dijo

  Faleminderit, kur gjeta postimin pothuajse pata një lot se sa e bukur është, shumë herë u përpoqa ta bëja vetëm dhe kurrë nuk munda.

  Shumë faleminderit!

 57.   Ricardo dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm mik!
  Përshëndetje nga Ekuadori

 58.   jarovi dijo

  Një mik tutorial i shkëlqyeshëm një mijë faleminderit vërtet.

 59.   xhiro dijo

  Tutorial shumë i mirë, kohët e fundit kam lexuar manualin e administratorit të Debian dhe duhet të them se ky manual nuk ka asgjë për t'i pasur zili manualit të Debian. Urime !!!

 60.   Anna dijo

  Tutorial shumë i mirë, faleminderit C:

 61.   @Jlcmux dijo

  Një ditë do të hidhem në ujë me këtë.

 62.   yasmni dijo

  tutorial shume i mire kam mbaruar instalimin dhe e dua faleminderit !!!

 63.   Bjorn Menten dijo

  Përshëndetje! Unë ndoqa udhëzimet për në letër, por gjeta veten që duhej të krijoja shkopin e nisjes USB për të filluar Slackware. Kam lexuar gjithçka në lidhje me LILO sepse gjatë procesit më tregoi një gabim në lidhje me të. Deri më tani nuk kam qenë në gjendje ta nxirrja atë pa memorje, a ka pasur dikush një problem të ngjashëm? Të fala.

 64.   HLOD-PARA dijo

  Tutorial shumë i mirë. Unë kam instaluar këtë distro pa ndonjë problem. Mbetet vetëm për mua të kuptoj se si të krijoj një ndarje të tretë / shtëpi gjatë procesit të instalimit, por hetimi i saj do të shfaqet. Shume faleminderit mik

 65.   Raymond dijo

  Friend për të instaluar versionin 13.0 është i njëjti (unë dua ta instaloj këtë), në kohën e bërjes së ndarjes (/) dhe ndarjes swap me (fdisk-l) shfaqet e mëposhtme:
  - / bin / sh: fdisk-l: nuk u gjet.

  Dhe nga atje nuk përparoj.

  Unë do të vlerësoja komentet tuaja paraprakisht, faleminderit.

 66.   erasmuuu dijo

  Hej shoku, një pyetje, unë po e instaloj nga një USB, pasi ju tregoj se ku është skedari boot në memorie, shoh që ju e vendosni për ta zbuluar automatikisht nga një CD.

  Att: Erasmus

 67.   Përdoruesi3 dijo

  Tutorial i shkëlqyeshëm.

  http://taskwealth.com/?id=1171

 68.   Raul Muñoz dijo

  Tutoriali ishte shumë i dobishëm për mua.

  Shumë faleminderit.

 69.   Ekipi 1 dijo

  Faleminderit shumë për ndarjen e procesit tuaj të instalimit të slackware me kaq hollësi ...

 70.   Francisco dijo

  Shkëlqyeshëm udhëzuesi juaj, ju përgëzoj, unë ende e konsideroj veten një fillestar në Linux, ju duhet të guxoni, të kaloni lumin, unë kam dalë nga miti i kësaj distro që në komentet e tjera, ata e kanë shumë të vështirë për t'u instaluar, dhe kjo është arsyeja pse unë nuk guxoja ta përdor, por me këtë udhëzues spektakolar nuk ka asnjë arsye për të pasur frikë, unë do të instaloj distro për ta provuar atë 14.1, unë jam duke përdorur Pclinuxos 2013.12 KDE 1.6 GB, le të shohim se çfarë do të ndodhë, unë pranoj komentet dhe sugjerimet tuaja në lidhje me ndryshimin e distro .

  Përshëndetje, urime, nga Kili Vendi im, një përqafim.

 71.   darwin dijo

  më kërkon një hyrje në dakstar:
  fjalëkalimi:
  cfare shkruaj une

 72.   Cesar Cordova dijo

  Shok i shkëlqyeshëm manual, faleminderit shumë për kontributin ...

  Unë jam i ri në këtë dhe instalimi ka qenë mjaft i lehtë, faleminderit përsëri dhe është mirë të dihet se ka njerëz si ju që ndajnë njohuritë ...

 73.   xunil32 dijo

  Në këtë faqe ka dokumentacion në lidhje me slackware

  http://slackware-es.com/slackbook/

 74.   Maxi dijo

  Së pari urime dhe faleminderit për udhëzuesin.
  Tani vijnë dyshimet e mia. Unë vështirë se kam njohuri për kompjutera dhe më pak për GNU / Linux. Unë kam provuar disa distro të thjeshta të tilla si nenexhik linux, trisquel, Guadalinex dhe një gjë që nuk më bind është sasia e programeve që vijnë instaluar si parazgjedhje që nuk e di nëse përfundojnë duke ngadalësuar kompjuterin. Çfarë është Slackware i instaluar si parazgjedhje? Jam tunduar nga ato që thonë ata për shpejtësinë e saj dhe nuk kam nevojë të kem as programet më të reja në treg. Nga sa kam lexuar shumë thonë se Kde është një mjedis desktop shumë i rëndë. Akoma me Kde a është akoma një shpërndarje e shpejtë apo duhet të vendos ndonjë mjedis tjetër desktop nëse kam një PC të vjetër? Më pëlqen ideja e softuerit të lirë, por kur provova me trisquel dhe me Gnewsense, nuk mund të shihja video ose gjëra me flash. A do të jetë në gjendje Slackware të shohë atë që shohin shumica e përdoruesve? Aspiratat e mia janë që ajo të fillojë shpejt, që unë të mund të shfletoj internetin, të luaj video dhe muzikë të çuditshme dhe një përpunues fjalësh. Ejani, me një shfletues, një vlc, një lexues pdf dhe një përpunues fjalësh, nëse funksionon lehtë do të isha më se i lumtur. Ideja ime është të ndalem në varësi të dritareve, gjë që ende nuk mund t'i arrija. Sapo të përfundoj instalimin siç thotë udhëzuesi, a është gjithçka gati apo duhet të konfiguroj gjëra të tjera?
  Na vjen keq për injorancën, unë do të lexoj dhe mësoj më shumë.

  Një përshëndetje

  1.    joni127 dijo

   Përshëndetje, për një kompjuter disi të vjetër dhe nëse keni pak njohuri në kompjuter, një mundësi shumë e mirë është të provoni lubuntu.

   Përshëndetje.

   1.    Maxi dijo

    Përshëndetje, duhet të them se Lubuntu ishte distro e parë që provova. Kam provuar disa nga kureshtja dhe megjithëse e di që Slackware nuk është më miqësorja, do të doja ta hidhja një sy, pastaj të vazhdoja të lexoja dhe të tërhiqja udhëzime.
    Duke u përqëndruar në këtë distro, sot ndoqa tutorialin hap pas hapi dhe pavarësisht nga fakti që instalimi me sa duket ishte i suksesshëm deri në fund, duke përkuar në secilën ekran me atë që tregon udhëzuesi, pasi të ristartoj dhe të shkruaj startx, ekrani bëhet gri dhe mjedisi grafik nuk shfaqet kurrë.
    PC është një stampë AMD, 1800 MH, me 512 ram (kam djegur një kujtim dhe tani duhet të hedh me atë tani për tani).
    Ndonjë ide pse desktopi nuk shfaqet?

 75.   Alberto cardona dijo

  Përshëndetje
  Nuk e di nëse autori i këtij postimi do të më përgjigjet
  ai është tashmë dy vjeç
  Dua të di nëse kjo funksionon me versionin e fundit dhe nëse duhet të jem i lidhur në internet gjatë instalimit përmes cd / dvd
  Vetëm se, e vërteta më dukej e shkëlqyer, unë do ta bëj nesër, faleminderit paraprakisht nëse doni të përgjigjeni.
  Përshëndetje!

 76.   është dijo

  shumë mirë i shpjeguar por kur ta instaloj duhet ta mbyll gjithë këtë shpjegim, apo duhet ta shtyp të gjithë këtë shpjegim ???

 77.   Reinaldo dijo

  Mirëmëngjesi, përshëndetje shokë slackweros, kam një problem ju lutem shpresoj në ndihmën tuaj të madhe, kam instaluar xhuxh të dyfishtë me w7, gjithçka shkoi mirë, por që nga momenti që kam ndryshuar nga tastiera USB në ps2 nuk e shoh të ngadaltë, një mik më tha se është kjo është menuentry, por nuk di si ta zgjidh dikë që mund të më ndihmojë, ose të më tregojë hapat që duhen ndjekur, unë tashmë kam të instaluar izo të të njëjtit xhama, ndjek komentin e mikut por hyj dhe shoh ndarjet e ndryshme dhe nuk di ku të hyj dhe kthej gjithçka në mënyrën sesi ishte kur instalova, më vjen keq nëse e shpjegoj veten gabim, por kjo është mënyra se si detajoj problemin tim.
  Faleminderit paraprakisht

 78.   Jason Rodriguez dijo

  Miremengjes! Siç do ta dinë shumë, Windows 7 Ultimate do të ndalojë marrjen e azhurnimeve të sigurisë nga Microsoft në 15 Janar 2020. Unë planifikoj të migroj në linux 100% para se të ndodhë kjo. Në një kompjuter portativ përdor fedora 30, në një kompjuter portativ mini përdor Ubuntu Budgie dhe më mungon PC-ja konvencionale. Unë dua të instaloj Slackware për këtë të fundit, por kur shkarkova imazhet ISO nga faqja zyrtare e internetit, kuptova se duhet të krijoja dy USB bootable: një me drejtuesin e instalimit dhe tjetrin me "kodet burimore". A duhet t’i përdor të dyja apo vetëm njërën? Tani për tani kam një kompjuter me një procesor Intel Pentium IV dhe Windows Vista. Faleminderit.