Slackware: Sbopkg dhe SlackBuilds, instaloni paketat lehtësisht

Duke vazhduar me serinë e artikujve që përpiqen të demistifikojnë këtë shpërndarje të shkëlqyeshme, është koha të paraqes atë që nga këndvështrimi im është mënyra më e thjeshtë për të instaluar paketa brenda Slackware, ka të bëjë me slackbuilds dhe një aplikim të vogël që na thjeshton edhe më shumë jetë kur i menaxhon ato, sbopkg.

Vlen të përmendet se ky mjet NUK zgjidh varësitë si shumica e mjeteve për SlackwareSidoqoftë, kjo mund të jetë një detyrë shumë e durueshme, siç do të përpiqemi ta shpjegojmë më vonë.

Çfarë janë Slackbuilds?

Së pari është e nevojshme të përmendet se mënyra "tradicionale" e instalimit të paketave në Linux është duke përpiluar nga kodi burimor, i cili në përgjithësi funksionon, por mund të paraqitet si një problem i ardhshëm, për shembull, kur një paketë e instaluar tashmë përpiqet të azhurnohet dhe administratori i sistemit (ju) harroni vlerat e përpilimit.

Për të shmangur këtë lloj shqetësimi në Slackware u mor vendimi për të përdorur a dorëshkrim për të automatizuar procesin e instalimit, në një mënyrë të tillë që të instaloni një version të ri të secilës paketë, gjithçka që duhet të bëni është të modifikoni variablin që informon sistemin për versionin e asaj pakete.

Për këtë koleksion të scripts ata u thirrën SlackBuilds dhe ato janë për të thënë ato më pak, absolute bekimet dërguar nga i Plotfuqishmi Zoti Tux për të gjithë ata përdorues që bënë meditim për javë të tëra për të arritur nivelin e ndriçimit që i çoi ata të përdornin Slackware (Nëna ime thotë që kam shumë imagjinatë) ...

Mënyra e përdorimit të tyre është shumë e thjeshtë, së pari shkojmë në faqen ku ndodhet koleksioni i plotë i paketave Slackbuilds, bëhet fjalë për http://slackbuilds.org/.

dhe ne përdorim motorin e tij të integruar të kërkimit për të gjetur paketat që na duhen, për shembull le të kërkojmë "Flash", kështu që ne do të marrim një listë të paketave që përputhen me kërkimin.

Për këtë rast do të zgjedhim të instalojmë «flash-player-shtojcë".

Ne do të marrim informacioni i paketës që ne zgjedhim, për shembull, versionin e tij, një përshkrim të shkurtër, faqen e tij zyrtare, lidhjet zyrtare të shkarkimit nga ku do të marrim kodin burimor në arkitekturat e tij në dispozicion dhe një lidhje shkarkimi te SlackBuild kush do të kujdeset për procesin e instalimit.

Ne shkarkuam kodi burim dhe SlackBuild.

Ne nxjerrim el SlackBuild.

Ne lëvizim el kodi burim (e pakompresuar) brenda direktorisë së SlackBuild që sapo kemi nxjerrë.

Hapim tonë consola në drejtorinë e SlackBuild.

tani ne do të krijojmë paketën i instalueshëm, por së pari është e nevojshme hyni si rrënjë.

arkitekturat de 32 bit ne shtypim «. /flash-player-plugin.SlackBuild ».

arkitekturat de 64 bit shkruajmë «ARCH = x86_64 . /flash-player-plugin.SlackBuild ».

Procesi i paketimin dhe nëse gjithçka shkoi mirë në fund ai na jep neve Ruta ku eshte paketa e krijuar, në këtë rast është "/tmp/flash-player-plugin-11.2.202.243-x86_64-1_SBo.tgz".

Tani zbrit instaloj el paketë me anë të herramientaSlackware na siguron për këtë detyrë (në një shkrim të mëvonshëm këto mjete do të diskutohen në thellësi), ka te beje instalo kg.

Ne shkruajmë  "Installpkg /tmp/flash-player-plugin-11.2.202.243-x86_64-1_SBo.tgz".

Procesi i instalim dhe nëse gjithçka shkoi mirë, kjo na tregon se paketa është instaluar.

Siç mund të shihet, procesi nuk është kështu e komplikuar, megjithëse po mund kthehet pak i lodhshëm Në parim, për shembull, çfarë ndodh nëse paketa që duam të instalojmë kërkon një numër të madh të varësitë, procedura e shkarkimit të secilës SlackBuild dhe secili Burim mund të bëjë që më shumë se një të vendosë të braktisë shpërndarjen.

Për fat të mirë ne numërojmë me një herramienta që mund ta thjeshtojë shumë detyrën e instaloj aplikimet, megjithëse insistoj, mos zgjidh varësitë, "Sbopkg".

sbopkg, është një herramienta en Linja e komandësesta sinkronizuar me depo de Ndërtime të plogëta de slackbuilds.org (SBo), në një mënyrë të tillë që nëse duam të instalojmë një paketë, së pari duhet të shkojmë te slackbuilds.org për të kontrolluar nëse është në dispozicion, si dhe për të verifikuar emrin e tij të saktë dhe varësitë që i nevojiten.

Përdorimi i Ejemplo instalimi i mëparshëm, "Flash-player-plugin", ne do të vërejmë ndryshimin.

Mjaftueshem Celës "Sbopkg -i-shtojcë flash-player".

Shenim: NO është e nevojshme që të mos shkarkojmë as SlackBuild ni el Burim, pasi që ky mjet kujdeset për gjithçka.

ne konfirmojmë çfarë duam të instalojmë shtypja "P".

Dhe ne do të marrim paketë ya instaluar për çfarëdo arkitektura jonë.

 Shenim: Më parë ne duhet kam instaluar sbopkg (Procesi i detajuar më poshtë), Ky aplikacion është përdorur në tastierë dhe nuk i intereson se në cilin direktori jemi.

 INSTALIMI I SBOPKG

 në instaloj sbopkg duhet të shkojmë në faqen zyrtare të saj shkarkoj y merre

dikur Shkarkuar.

Hapim tonë consola në atë drejtori dhe shkruajmë "Installpkg sbopkg-0.36.0-noarch-1_cng.tgz" (Le të mos e harrojmë atë duhet shih si rrënjë)

Dhe ne tashmë kemi instaluar sbopkg.

Pasi të instalohet sbopkg, gjëja e parë që duhet të bëjmë është sinkronizoj su bazë de të dhëna me atë të slackbuilds.org, për këtë shkruajmë "Sbopkg -r".

dikur përfunduar la koha, ne jemi të gatshëm të instaloj ndonjë paketë në dispozicion përmes sbopkg.

Për të realizuar ngarje de paquetes Mediante sbopkg ne kemi dos options, klasike linea de komandat ose nga sbopkg në të tijën ndërfaqe mallkime.

Ajo ishte parë tashmë në Ejemplo i mëparshëm mënyra e instaloj un paketë me sbopkg en linea de komandat, por çka nëse duam instaloj un paketëkërkojnë varësitë, për të shmangur instalimin e çdo pakete pa marrë parasysh, ne mund të specifikojmë të gjitha paketat për t'u instaluar brenda citate të dyfishta («)

Për shembull, për instaloj "Supertuxkart" kërkon dy varësi, "OpenAL" dhe "irrlicht".

Pra, në vend që të shtypni secila pako nga i veçantë, ne shkruajmë në një rresht të vetëm 'sbopkg -i "OpenAL irrlicht supertuxkart"'.

Shenim: Le të vëzhgojmë se si secila paketë ndahet nga një hapësirë ​​dhe seti i tyre është i mbyllur në thonjëza të dyfishta («).

Pra, ne do të marrim supertuxkart me të varësitë i mbuluar.

Për të marrë një listë e plotëoptions të trajtimit të paketave që na lejon sbopkg, mjaft me Celës në tastierë njeri sbopkg.

La një mundësi tjetër që ofron sbopkg, është duke përdorur ndërfaqen e saj mallkime. Për të hyrë në të, thjesht Celës "Sbopkg" në tastierën tonë.

Çfarë do të nisë një ndërfaqe ku mund të vëzhgojmë se kemi options që do të na lejojë depot e sinkronizimit, instaloj, uninstall, actualizar paketat ndër të tjera, përdorimi i tij është shumë i thjeshtë pasi mjafton të zgjedhim opsionet që na duhen.

Duke folur gjerësisht, është mënyra në të cilën mund të kemi një sistem Slackware shumë e durueshme, nëse kombinojmë numrin e paketave në dispozicion me instalimin e Slackware dhe ato në dispozicion përmes SlackBuilds ne do të marrim një listë shumë të gjatë të paketave për këtë shpërndarje të shkëlqyeshme.

Nuk ka më justifikime le të përdorim slackware !!! ...


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Bler Paskal dijo

  Shumë interesante hehehe. Gjithmonë kam dashur ta provoj këtë distro, duket shumë mirë, por nuk e instaloj për faktin e thjeshtë se nuk më pëlqen logoja e saj, ashtu si Debian dhe Gentoo. Këto kontribute vlerësohen. Ju jeni ekuivalenti i Slackware i Perseus me Fedora, Elav me Debian dhe KZKG ^ Gaara me Arch XD.

  1.    DMoZ dijo

   Faleminderit !!! ...

   Kur t'i jepni mundësinë, do të kuptoni se pamja e logos është më e pakta ... ...

   Brohoritje !!! ...

   1.    Bler Paskal dijo

    Hehehe natyrisht. Do ta provoj në vm dhe më pas në pajisje për të parë se si funksionon.

 2.   kik1n dijo

  Hmm me këtë, kjo nuk më bëri të dëshiroj të provoj slackware më. Hahahaha Unë jam i mentalitetit të një sistemi operativ duhet të jetë:
  I thjeshtë, i shpejtë, i qëndrueshëm dhe shumë softuerë.

  Ku jam rehat me Arch duke përdorur pacman: D. Megjithëse më bëri të dëshiroj të kthehem te Fedora: D.

  «Mënyra" tradicionale "për të instaluar paketat në Linux është përpilimi nga kodi burimor» mmm më kujtoi gentoo, ku gjithçka është përpiluar dhe më pëlqen më mirë portage

  1.    DMoZ dijo

   Slackware është i thjeshtë, i shpejtë, shumë i qëndrueshëm dhe me një sasi të madhe programi ashtu siç e përmend në shënim ...

   E drejta, pacman është shumë komode ...

   Dua të them se është mënyra tradicionale në Linux, pra në Slackware dhe të gjitha shpërndarjet e tjera ...

   Nëse lexoni shënimin, kuptoni se nuk keni pse të përpiloni asgjë, kujdeset për të gjitha sbopkg ...

   Brohoritje !!! ...

   1.    kik1n dijo

    Epo unë sapo instalova përsëri harkun, gjeta disa të meta. Nuk më pëlqen të përdor më hark me këto të meta.
    Detekton vetëm 2 bërthama (kam 4)
    Probleme të shëndosha, me dhe pa pulseaudio.
    Deri më tani vetëm ato.

    Unë dua të shkoj për një distro të qëndrueshme.

    Slackware = I qëndrueshëm + "Aktual"
    Debian = Stabël (por nuk më lejon të instaloj, të gjitha isot që shkarkoj thonë: Nuk do të instalojë modulet dhe mund të ndikojë në instalimin)
    Si mjet i fundit, unë plotësisht kthehem për të fituar.

    1.    kik1n dijo

     Slackware nuk ka kernel pae ???

     1.    DMoZ dijo

      Nëse kik1n, ajo ka mbështetje PAE ...

      Brohoritje !!! ...

   2.    joakoej dijo

    Nuk është aq e thjeshtë, gjithçka është në rregull me paketat, por unë nuk e shoh hirin për t'i bërë të gjitha këto kur mund të instaloj një distro me një menaxher paketash që zgjidh varësitë dhe kaq, them unë, sepse e vërteta është që unë mos shikoni ndonjë avantazh për atë që nuk rezulton në varësi, mbase kurseni ca megabajt hapësirë, por çfarë di unë.
    Edhe une rri me Arch.

    1.    kik1n dijo

     Epo tani unë preferoj Ubuntu një mijë herë në krahasim me një distro tjetër. Kam kaluar pothuajse të gjithë Linux, nga versionet e tij të qëndrueshme, kodrina dhe testime.

     1.    joakoej dijo

      Po, Ubuntu është e mirë, shumë e keqe Kanella dhe Mate nuk punojnë aq mirë dhe se nuk po bën gjakderdhje, nëse po, unë do ta preferoja atë përpara Arch ose Fedora, por hej, mbase nëse e bëjnë atë të lëshohet, siç thonë ata do të përmirësohen gjithashtu në ato aspekte. Sidoqoftë, është ende opsioni im i tretë.
      Megjithëse, tani unë isha i interesuar për distros në të cilat janë përpiluar gjërat, për të ditur dhe për shkak se ata thonë se ata janë më të shpejtë, ata janë një dhimbje në gomar, por e vërteta është se unë kurrë nuk mund të përpiloj asgjë, kështu që më ndihmoni atje .

     2.    joakoej dijo

      Nga rruga, a është vërtet më e lehtë për ju të bëni një ndërtim të ngadaltë apo nuk ndryshon shumë me mënyrën tradicionale të përpilimit?

    2.    omeza dijo

     Slackware tashmë sjell menaxherin e tij të paketave që është pkgtool, Slackbuilds është për programe që nuk janë brenda atyre zyrtare që vijnë në DVD-në e instalimit.

   3.    joakoej dijo

    Epo unë provova Arch Linux me abs, por nuk funksionoi shumë mirë, kishte disa paketa që nuk pranuan të përpilohen, por përndryshe ishte një metodë pak a shumë aq praktike sa përdorimi i sbopkg.

 3.   Descargas dijo

  Më pëlqente shpjegimi juaj | mos harroni se ka burime të tjera zyrtare dhe jozyrtare, por po aq të vlefshme për të instaluar softuer në «ngadaltë» | Ende nuk më është dashur të përpiloj asgjë fare në xhama. Brohoritje

  1.    DMoZ dijo

   Në të vërtetë, pothuajse gjithçka që më duhet kam ose gjendet si një paketë zyrtare ose gjendet si SlackBuild ...

   Brohoritje !!! ...

 4.   Z. Linux dijo

  DMoZ, faleminderit për informimin në lidhje me Slackware, një shpërndarje e qëndrueshme dhe e shpejtë, me softuer të mirë, gjithashtu të azhurnuar, dhe më besoni lehtë për t’u përdorur, por për të arritur në këtë përfundim mënyra e vetme është instalimi i tij dhe përdorimi i të gjitha mjeteve të tij.
  Rroftë Përtaci.

  1.    DMoZ dijo

   Jam plotësisht dakord me ju Z. Linux ...

   Unë tashmë e kam bërë këtë një sfidë personale, për t'i dhënë komunitetit informacion në lidhje me këtë shpërndarje në gjuhën tonë, dhe ku tjetër ta bëjmë sesa në këtë faqe të shkëlqyeshme =) ...

   Brohoritje !!! ...

 5.   i duhur dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm i DMoZ, vini re gjithashtu se ka faqe të tjera ku mund të gjeni SlackBuilds siç është ajo e mirëmbajtësit të versionit 64-bit Eric «AlienBOB» Hameleers http://slackware.com/~alien/slackbuilds/ ose faqja italiane http://www.slacky.eu/. Disa kohë më parë krijova disa paketa që tani janë në SlackBuilds.org, nëse jeni të interesuar të mësoni se si të paketoni dhe keni nevojë për ndihmë, mos hezitoni të pyesni

  Përshëndetje.

  1.    DMoZ dijo

   Mbaj mend që herën e fundit kur kam kontrolluar Alien SBs ato ishin paketa disi të vjetra, dhe me ngadalësi e kam vizituar atë për të marrë aplikacione tashmë të paketuara dhe gati për t'u instaluar me installpkg ...

   Do t'ju jap një rishikim tjetër dhe do të vij këtu për të ndarë rezultatet ...

   Faleminderit si duhet, nëse jam i interesuar të mësoj si ta bëj atë, sa më shpejt që të kem kohë për të hetuar, do t'ju këshilloj nëse ngec në diçka ...

   Brohoritje !! ...

  2.    Z. Linux dijo

   Siç duhet, unë jam një student besnik i juaji, nëse na mësoni se si të paketojmë në Slackware.

 6.   ianpocks dijo

  Duket e mrekullueshme dhe nga sa thoni me sa duket nuk është e vështirë ...

  E testova rreth 3 vjet më parë, më dha një ndjenjë sigurie. Megjithëse kjo e varësisë më hodhi mbrapa ...

  Dhe nëse, siç thoni ju, ka shumë paketa që e bëjnë jetën tuaj më të lehtë pa pasur nevojë të përpiloni, por unë mendoj se ajo që e bën atë të veçantë është se ajo është një distro e së kaluarës dhe për këtë arsye, si dhe hark, gjëja e saj është të përdorësh pacman dhe depoja zyrtare e tij në ngadaltë gjëja e tij është të përpilojë. Kjo ju jep të mësoni (është gjithashtu e vërtetë që jo të gjithë kemi kohën ose dëshirën për të filluar të shtypni), por unë mendoj se filozofia e slackware është më afër filozofisë së botës bsd sesa botës së linux. Ku hartimi dhe vështrimi i varësive ndër të tjera është i rëndësishëm.

  Trueshtë e vërtetë që është shumë mirë që ekzistojnë mjete që thjeshtojnë jetën e përdoruesit, por besoj se kjo nuk futet në filozofinë e tyre. Dhe si një distro e mirë e KISS, gjëja e tij është që të përpilojë dhe të lërë skedat duke parë varësitë (të paktën në fillim).

  Unë mendoj se fakti që ka paketa vanilje e bën atë të veçantë dhe që të gjithë adhuruesit e linux duhet të provojnë katër distros që e bëjnë linux veçanërisht të rëndësishëm dhe që kanë kontribuar diçka: Debian, Slackware, Arch dhe Gentoo.

  Na vjen keq për komentin tim të gjatë, unë zgjata më shumë sesa duhej.

  Për të gjitha këto, vlerësohet që ju kontribuoni në mësime për Slackware dhe shumë më tepër, duke ditur që ka shumë pak në gjuhën spanjolle në internet. Pra vlerësohet gjithashtu që ju e bëni atë kaq argëtuese dhe të thjeshtë.

  Pershendetje

  1.    DMoZ dijo

   Faleminderit !!! ...

   Siç e thashë, Slackware është shumë KISS, gjëja e varësisë nuk është e komplikuar, ju shkoni në SlackBuilds.org dhe pikërisht atje shënon varësitë që i duhen paketës x, gjithçka që duhet të bëni është të kopjoni emrat e varësive dhe në tastierë bëj:

   #sbopkg -i "dep1 dep2 dep3 dep4 depXNUMX pako"

   Dhe voila, paketa është instaluar me varësitë e mbuluara ...

   Në përgjithësi është shumë e lehtë ...

   Brohoritje !!! ...

  2.    joakoej dijo

   Më mungon Fedora, një nga ato që kontribuon më shumë.

  3.    joakoej dijo

   Gjithsesi, ju nuk keni për të përpiluar, ndërtime të dobëta, dhe unë mendoj se çdo paketë .txz ose .tgz është gati të instalohet, por ato nuk i zgjidhin varësitë. Nëse dëshironi të përpiloni, merrni një LFS ose instaloni Gentoo, në Slackware mund të përpiloni gjithashtu të njëjtën gjë, por është e njëjta ose edhe më mirë të përdorni ndonjë distro.

   1.    joakoej dijo

    Ah, mos bëj asnjë gabim, ndërtesat e lehta duhet të përpilohen, por rezultati është një paketë e gatshme për t'u instaluar

 7.   heksborg dijo

  Postimi vlerësohet. Me sbopkg, varësitë duken mjaft të durueshme. Kjo ishte gjëja ime më pak e preferuar në lidhje me slackware. E vërteta është se për momentin nuk mendoj se e përdor. Jam shumë mirë me harkun dhe kam gjëra të tjera në duar, por do ta konsideroj si një opsion për të ardhmen.

  1.    DMoZ dijo

   Asgjë për të falënderuar =) ...

   Po, rezulton të jetë shumë, shumë e durueshme ...

   Rroftë Slackware, rroftë Arch, rroftë Linux !!! ...

   Brohoritje !!! ...

 8.   krel dijo

  Slackware është një distro vërtet e thjeshtë, Unix-i më i Linux. Problemi i saj aktual i madh është saktësisht të qenit shumë Unix, një çmim që ajo e paguan aq shumë sa BSD dhe madje Gentoo. Kjo temë e menaxhimit të varësisë i jep asaj një aromë mjaft të fortë Unix, por si gjithçka tjetër, unë e dua djathin blu dhe e pranoj se nuk është diçka që e pëlqen shumë njerëz.

  Megjithëse shumë Shigjetarë tërhiqen, eksponenti më i madh i KISS është Slackware, Lilo, Sys V dhe shumë stil të BSD kudo. Me pak fjalë, ajo tejmbush me thjeshtësi. Shumë mund të mendojnë se të jetuarit në të kaluarën, por përkundrazi unë mendoj se është një çështje "marke", është një gjë ose një tjetër, brenda KISS nuk ka një rrugë të mesme.

  Unë aktualisht përdor djalin më të madh të Slackware, openSUSE, dhe megjithëse nuk kanë më shumë gjëra të përbashkëta, nëse hedhim një vështrim në librin e Slackware do të shohim se ka akoma disa nga ato gjenetikë dhe kjo më uron.

  DMoZ: chapó, ajo që po bëni duhet të njihet nga unesco si një pasuri jomateriale e njerëzimit. 🙂

  1.    DMoZ dijo

   = D Krel shoku im !!! ...

   Pajtohem me ty, Slackware është shpërndarja më Unix që ekziston (mirë, të paktën ato që kam përdorur dhe kam përdorur shumë xD) ...

   Shumë prej këtyre artikujve vijnë falë Krel, dhe ashtu siç është premtuar, mirënjohja është në fund të artikullit të mëparshëm ...

   https://blog.desdelinux.net/que-hacer-despues-de-instalar-slackware-14/

   Brohoritje !!! ...

   1.    krel dijo

    Po, unë e kam parë atë, unë kam qenë duke ju ndjekur. 🙂 Faleminderit Sidoqoftë e gjithë merita është e juaja, ju jeni duke bërë një punë spektakolare me postimet.
    Përshëndetje.

    1.    DMoZ dijo

     = D Faleminderit !!! ...

     Një ditë duhet të na nderoni me shënimet tuaja në këto anë ...

     Brohoritje !!! ...

 9.   Germaine dijo

  Artikull i mirë për ata që kanë kohë dhe njohuri dhe nuk e kanë problem të ngatërrohen dhe të riinstalohen nëse diçka shkon keq, unë në moshën time (të cilën sot rinovoj edhe një vit) 😉 Kam filluar të përdor Linux pas një jete W $ preferoj të mos komplikojë kohën, por për ata që bëjnë Linux dhe S, O, jeta e tyre ky shpjegim duhet të jetë një tortë e hollë kompjuterike e zbukuruar shumë mirë.

  Faleminderit për shpërndarjen.

  1.    DMoZ dijo

   = D Faleminderit !!! ...

   Onlyshtë vetëm motivi për t'i kthyer komunitetit atë që bëjnë ...

   Brohoritje !!! ...

 10.   kalbet87 dijo

  Për ndonjë arsye të çuditshme ndihem më e humbur sesa kur lexoj pacman dhe yaourt = O formularin e instalimit ... Kam shumë për të mësuar lol

  1.    DMoZ dijo

   Atëherë ju duhet të rilexoni artikullin xD ...

   Shtë më e thjeshtë sesa duket në realitet, gjithçka mjafton për ta vënë në praktikë ...

   Brohoritje !!! ...

 11.   ekoslacker dijo

  Shumë mirë, puna e shpërndarjes që po bëni është e admirueshme.
  Vazhdoni, përshëndetje.

  1.    DMoZ dijo

   = D Faleminderit vëlla !!! ...

   Unë duhet të pranoj që blogu juaj ka qenë shumë i dobishëm për mua dhe ka pasur një ndikim të madh në vendosjen time me Slackware, gjë që unë e vlerësoj shumë =)

   Brohoritje !!! ...

 12.   bllokim dijo

  Slackware është distro më thjesht Linux për mendimin tim pa ndonjë shtesë. Asnjëherë nuk ka vdekur për asgjë, thjesht u jep përdoruesve lirinë për të bërë një sistem të personalizuar. Nuk është një distro për ata që bien në gjumë në Laureles. Shtë një sistem i vërtetë për Skautët që duan të mësojnë gjithçka pak nga pak. Shumë përdorues nuk e vlerësojnë këtë. Theshtë distro që ka një duzinë lëvizjesh të mira. Meqenëse ka shumë mundësi në botën Linux për të njëjtat qëllime, Slackware ofron një paraqitje të shkurtër të një OS të thjeshtë dhe të thjeshtë. Për programuesit ose eksploruesit e teknologjisë së thelluar.

 13.   Viktor Henri dijo

  Përshëndetje DMoZ dhe të gjithë miqtë e Slackware !!!

  Caramba !!! kjo milingonë e vogël e quajtur "sbopkg" është një mrekulli !!!
  Kjo bën gjithçka !!!
  Natën e kaluar fillova të instaloj Chromium 24.0 (pa përdorur "sbopkg"), i cili ka vetëm një varësi dhe isha shumë i arsyeshëm, shkarkova Burimet dhe SlackBuilds të të dyve (Chromium dhe varësia) dhe unë duhej të armatosesha me durim, sepse ky version Chromium BON durim.
  Dhe m'u kujtua që kisha nevojë për të instaluar VLC, video player-in tim të preferuar ... Dhe walaaa! Ka 23 varësi, që jep 48 shkarkime manuale (vetëm të Sources dhe SlackBuilds) përveç proceseve të përfshira në instalim. Ufff !!! Jam dekurajuar, NUK e mohoj. Sidoqoftë, unë përgatita kafe nga Kolumbia ime e dashur dhe u futa në punë.
  Ndërsa shkarkoja varësitë, pashë këtë tutorial dhe atë aplikacion të quajtur "sbopkg" - i thjeshtë, i vogël, i pafajshëm, «i fshehur» por PUNK, si milingonë - ... mmmm ... Ndalova shkarkimet, instalova milingonën dhe bëra funksionon me te gjitha ato varesi dhe sa e mrekullueshme !!! Kam pirë kafe dhe kjo është bërë vetë !!! Amazshtë habia ime, sepse në Slackware nuk e kam parë kurrë këtë.

  Unë e dua këtë distro gjithnjë e më shumë.

  Përshëndetje nga Kolumbia !!!

  1.    kik1n dijo

   Po, unë e dua sbopkg, është super.
   Ekziston edhe një mënyrë tjetër për të instaluar paketat që më pëlqyen më shumë.

   http://ecoslackware.wordpress.com/2011/04/24/instalar-vlc-1-1-9-en-slackware-13-1/

  2.    federico dijo

   sbopkg është i mrekullueshëm, është shumë e lehtë të instalosh një paketë me këtë mjet, pa marrë parasysh sa vartësi ka paketa.
   Në lidhje me kromin, ajo që ju thoni është shumë e vërtetë, për të instaluar këtë version duhet të jeni shumë të durueshëm dhe për shijen time nuk ia vlen të keni Firefox si parazgjedhje.

   Përshëndetje !!

 14.   Ricardo dijo

  Përshëndetje, edhe pse kam përdorur linux prej vitesh, kjo është hera e parë që instaloj slackware. Po filloj ta pelqej por ka nje gje qe me thyen koken, shiko nese mund te me ndihmosh ...

  Për të instaluar Vlc unë lëshoj sa vijon:

  sbopkg -i "a52dec faad2 twolame lua portaudio libavc1394 libdca libdvbpsi libdvdcss libdvdnav libmatroska libmodplug libmpeg2 libshout libupnp schroedinger vcdimager faac musepack-tools ffmpel speex libass lib1394 lib555

  Ndodh që ka varësi që më japin një gabim instalimi, ose sepse ekziston një version i vjetër i varësisë dhe kërkohet një më aktual, ose sepse mungon një bibliotekë .h siç është rasti me libmastroska.
  Sa herë që merrni ndonjë lloj gabimi, duhet të instaloni varësinë e prishur në një terminal tjetër dhe të përpiloni gjithçka për vlc.

  Po bej dicka keq? A mund te me ndihmosh?

  Ju faleminderit!

  1.    kik1n dijo

   Kjo është arsyeja pse unë nuk jam më me Slackware.
   http://ecoslackware.wordpress.com/2011/04/24/instalar-vlc-1-1-9-en-slackware-13-1/
   Ky udhëzues ndihmon, dhe unë e aplikoj atë me shumë pako, funksionon shumë mirë.

   Unë ju rekomandoj më mirë gentoo.

   1.    Ricardo dijo

    Pse po rekomandoni gentoo mbi xhama? Unë e provoja Sabayon një herë, por kuriozisht sistemi ishte më i ngadaltë sesa një ubuntu ose një nenexhik linux ...

    Një përqafim.

    1.    kik1n dijo

     Jo, ekziston një botë ndryshimi midis sabajonit dhe Gentoo.
     Gentoo funksionon një mijë herë më shpejt sesa të gjitha sistemet operative të mbledhura së bashku (mund ta ekzagjeroj), por po, është shumë i shpejtë.
     Më e qëndrueshme se debian dhe slackware.

    2.    kik1n dijo

     Sapo kisha një bisedë me Tete Plaza për gentoo dhe performancën e tyre.
     Shpresoj se kjo mund t'ju ndihmojë. 😀
     https://plus.google.com/u/0/108727918131989030219/posts/7V3Ap3qNVDE

 15.   Me ngulm dijo

  Historia nuk është e tillë !!
  Slackbuilds.org është një sit që ofron të njëjtat skenarë të ndërtimit si programet zyrtare. Sigurimi i Slackbuilds nuk do të thotë se është një burim zyrtar. Kjo faqe mirëmbahet nga kontribuesit, kështu që herë pas here ka braktisje të herëpashershme dhe ne mbarojmë paketat e azhurnuara. Një Slackbuild është një skenar për të krijuar një paketë të gatshme për t'u instaluar në Slackbuild diçka si specifikimi i rpm. Ka ofrues të tjerë të Slackbuilds, Slackbuilds.org ka një pikë shtesë sepse edhe krijuesi i Slackware është këtu. Menaxhimi i një slackbuild nuk ka të bëjë vetëm me ngarkimin e versionit të paketës dhe funksionon, duhet të ketë një proces integrimi dhe e gjithë kjo, nëse nuk më besoni kontrolloni zhvillimin e Slackbuilds.org.

 16.   kauboj dijo

  Për të provuar është thënë relativisht!
  Përshëndetje.

 17.   LUIS ALBERTO. dijo

  LEWIS.
  Unë jam duke filluar botën e Linux Unë kam instaluar slackware pasi kam lexuar shumë në lidhje me këtë OS dhe problemi im aktual është se nuk mund të instaloj OpenOffice. Ju lutemi kërkoni mbështetje dhe si është procesi i instalimit. Faleminderit. Ju lutemi shkruani në emailin tim për këtë temë në fjalë.

 18.   josalz dijo

  Ju më shpëtuat, më kushtoi të shihja se si të instaloja një program të ri është e mundimshme, isha në dritare vendosa një ekran blu pendrive, sistemi i vetëm që po funksiononte është slackware 14.2 por arsyeja për të vazhduar mësimin gati po e hidhja në peshqir hahaha, Faleminderit!