MX Snapshot: Si të krijoni një përgjigje personale dhe të instalueshme të MX Linux?

MX Snapshot: Si të krijoni një përgjigje personale dhe të instalueshme të MX Linux?

MX Snapshot: Si të krijoni një përgjigje personale dhe të instalueshme të MX Linux?

Për shumë prej nesh që janë të apasionuar pas Bota Linux, jo vetëm që është e nevojshme ta përdorim, por shumë herë jemi në kërkim të a Shpërndarja GNU / Linux ideal ose duke kërkuar një mënyrë për ta krijuar atë, qoftë nga e para me metoda të llojit LFS (Linux nga Scratch) ose në bazë të një shpërndarje tjetër të madhe dhe solide, të tilla si, Debian, Ubuntu, Fedora dhe Arch.

Sigurisht që kjo zakonisht kërkon njohuri të thella dhe përdorimi i mjete të specializuara softuerike, të cilën zakonisht nuk e ka asnjë përdorues normal dhe mesatar i kompjuterit (zyrë / administrative). Sidoqoftë, Shpërndarja MX Linux, për të cilën flasim shpesh, ka një aplikim të dobishëm, të thjeshtë dhe efikas të quajtur Pamje MX, i cili lejon praktikisht çdo përdorues të Linux-it të krijojë vetë-përgjigjen e tij personale, të instalueshme.

MX-19.3: MX Linux, DistroWatch numër 1 është azhurnuar

MX-19.3: MX Linux, DistroWatch numër 1 është azhurnuar

Të kuptohet nga Përgjigju, Një imazh ISO bootable (i drejtpërdrejtë) dhe i instalueshëm që mund të përdoret si një pikë e rikthimit, medium ruajtës dhe / ose Shpërndarja e rishpërndarë e GNU / Linux ndër të tjera. Prandaj, ky mjet është një zëvendësim modern dhe efikas i atyre të vjetër, të tilla si «Remastersys y Systemback», por që funksionon vetëm në tuajin Distro vendase, që është, MXLinux.

Përveç kësaj, MXLinux aktualisht përfshin gjithashtu një mjet tjetër softuer të quajtur «MX Live USB Maker (Creador de USB Vivo MX)» qëllimi i të cilit është të regjistrojë «Imagen ISO» gjeneruar nga Sistemi Operativ aktual, i personalizuar dhe i optimizuar i Usuario Linux mbi një «Unidad USB».

Për të zgjeruar të gjithë këtë informacion në MX Linux dhe Mjetet e tij, ju ftojmë të klikoni në vijim lidhje dhe / ose lexoni botimet tona të mëparshme në lidhje me këto:

MX-19.3: MX Linux, DistroWatch numër 1 është azhurnuar
Artikulli i lidhur:
MX-19.3: MX Linux, DistroWatch numër 1 është azhurnuar
MX Linux 19: Versioni i ri i bazuar në DEBIAN 10 është lëshuar
Artikulli i lidhur:
MX Linux 19: Versioni i ri i bazuar në DEBIAN 10 është lëshuar
MilagrOS: Ekrani fillestar i nisjes
Artikulli i lidhur:
Miracles: Një Distro e vogël e bazuar në MX-Linux 17.1

MX Snapshot: Përmbajtja

MX Snapshot: Mjet Snapshot

Hapat dhe rekomandimet e mëparshme para se të përdorni MX Snapshot

Hapat e përshkruar dhe të rekomanduar më poshtë janë për një Përdorues i MX Linux pas instaloni, konfiguroni, optimizoni dhe personalizoni su Distro MX Linux për pëlqimin tuaj, ju mund të krijoni me sukses një Përgjigju që lejon, ndër të tjera, shpejt rivendosur e njëjta gjë në çdo situatë që e garanton atë, duke shmangur përdorimin e Distro origjinal nga e para dhe detyrimin për të filluar gjithçka nga e para. Ose në rast se dëshironi ndani përgjigjen tuaj me të tjerët, për çfarëdo arsye, siç është krijimi i një Komuniteti rreth tij.

Hapat e mëparshëm

 1. Fshini manualisht gjithçka të panevojshme: Kam lënë vetëm në dosjet ekzistuese të shtegut «/ home /…», ato skedarë personalë ose vetjak që dua të ruaj dhe / ose t'i ndaj me të tjerët. Mos harroni se sa më pak skedarë të përfshihen, aq më i vogël do të jetë ISO i gjeneruar. E njëjta gjë vlen edhe për aplikacionet, domethënë, sa më pak aplikacione të përfshira ose sa më të vogla të jenë, aq më mirë do të jetë të ruash një madhësi të arsyeshme ISO për shkarkimin dhe përdorimin në Disqet e Kujtesës USB të vogla.
 2. Fshi automatikisht gjithë atë tepricëPër këtë qëllim, përdorimi i aplikacioneve të mëposhtme MX Linux dhe aplikacioneve të tjera të jashtme është ideal: MX Cleanup (MX Cleaning) dhe BleachBit. Përdorni të dyja preferohet me kapacitet maksimal pastrimi, dhe këto të fundit në mënyrën tuaj të përdoruesit normal si "root".

Rekomandime

 1. Disable / Disable të gjitha ato shërbime të panevojshme: Për këtë qëllim, përdorimi i aplikacioneve të mëposhtme MX Linux dhe aplikacioneve të tjera të jashtme është ideal: Aplikacioni vendas "Session and Start" i "Configuration Menu" për XFCE dhe aplikacioni i jashtëm Stacer në opsionin e tij "Services" . Për më tepër, Stacer na lejon të kryejmë një korrigjim të shkëlqyeshëm të skedarëve të regjistrit (* .log) në opsionin e tij "Pastrimi i sistemit".
 2. Ruani cilësimet dhe personalizimet e përdoruesit: Në rast se dëshironi të ruani dhe trashëgoni një pjesë ose të gjithë atë që është bërë në përdoruesin MX Linux të krijuar në përdoruesit e rinj që do të krijohen në Respin, duhet të vendosni dosjet dhe skedarët e nevojshëm të vendosur në rrugën «/ home / myuser / »brenda shtegut« / etj / skel ». Për shembull:

Carpetas:

 • .cache
 • .config
 • .lokal

Çdo tjetër që ju e konsideroni të domosdoshëm, për shembull: .conky, .fluxbox, .kde, ndër të tjera.

të dhëna:

 • .bash_historia
 • .Bashrc
 • .fytyrë
 • .profili

Çdo tjetër që ju e konsideroni të domosdoshëm, për shembull: .wbar, .xinitrc, .xscreensaver, ndër të tjera.

Si të përdorim MX Snapshot?

përdorim Pamje MX me të vërtetë është shumë e lehtë. Pasi të hapet (ekzekutohet), ajo tregon në ekranin fillestar të mëposhtëm, e cila mund të shihet në imazhin e sipërm të menjëhershëm:

 • Hapësira në / (rrënjë): Për të treguar se sa hapësirë ​​është zënë në të gjithë sistemin operativ për t'u ngjeshur.
 • Hapësirë ​​e lirë në / shtëpi: Për të treguar kur hapësira e lirë është e disponueshme në OS Home
 • Vendndodhja e imazhit: Për të treguar rrugën e paracaktuar dhe / ose për të treguar rrugën tuaj, ku do të krijohet ISO.
 • Emri i figurës: Për të treguar emrin e paracaktuar dhe / ose për të treguar tuajin, që ISO të krijohet.

MX Snapshot: Përmbajtja

Në ekranin tjetër, siç mund të shihet në imazhin e sipërm të menjëhershëm, lejohet të tregojë se cilat dosje të përdoruesit të krijuar nuk duan të rezervohen, në rast se zgjidhet opsioni «Llogaritë e ruajtura (për rezervim personal). Ky opsion lejon që përdoruesi i krijuar të mbetet i regjistruar dhe i disponueshëm në Përgjigju të dy në modalitet «En vivo» (drejtpërdrejt) si kur instaloni të njëjtën gjë.

Në rast, zgjidhet opsioni "Llogaritë e parazgjedhura janë rikthyer (për t'u shpërndarë te të tjerët)", asnjë llogari përdoruesi nuk do të ruhet (kopjohet) dhe si parazgjedhje, ky opsion do të rivendosë fjalëkalimet e "Demo" y "Rrënjë" tek ato të përfshira në parazgjedhje në MXLinux.

Përveç kësaj, Pamje MX ofron skemat e mëposhtme të kompresimit: lz4, lzo, gzip dhe xz, kjo e fundit është më efikasja kur kompreson skedarët që do të futen në ISO.

Për pjesën tjetër, duke shtypur butonin Butoni «tjetër» do të krijohet ISO dhe ne mund ta djegim atë në një DVD ose USB duke përdorur Krijuesi USB MX i drejtpërdrejtë nga MXLinuxose Balena Etcher, Rosa Image Writer, Ventoy ose komanda "dd" nga ndonjë tjetër Shpërndarja GNU / Linux, ose duke përdorur Rufus nga Dritaret.

Shënim: Në rast se dëshironi redakto (rregulloje) opsionet e menuja startuese (boot) e Respin-it të ri skedari duhet të redaktohet redaktoni skedarin mx-snapshot.conf çfarë është në rrugë "/ etj" dhe vendosni opsioni "edit_boot_menu" en "Dhe eshte". Kjo do të thotë se gjithmonë do të ketë një dritare redaktimi për skedari «isolinux.cfg» ku mund t'i modifikojmë ato, në mënyrë që kur të fillojë Respin, për shembull, të dalë emri i ri i Respin tonë të personalizuar, në vend të, "MX Linux" e cila vjen si parazgjedhje.

Nëse doni të dini më shumë rreth Përgjigje MX Linux klikoni në lidhjet e mëposhtme:

Dhe këtu, për të mësuar më shumë rreth a Përgjigje jozyrtare e MX Linux i quajtur Mrekulli, një projekt që zëvendësoi një të mëparshëm të quajtur Minatorë bazuar në Ubuntu 18.04 përdorim Kthimi i sistemit.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" rreth mjetit vendas MXLinux thirrje «MX Snapshot», e cila është një program i shkëlqyeshëm softuer që lejon krijimin e një Respine MX Linux personale dhe të instalueshme, domethënë një imazh ISO bootable (drejtpërdrejt) që mund të përdoret si pikë e rikthimit, medium ruajtës dhe / ose shpërndarje; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private Telegram.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   rocoelwuero dijo

  Dua të them, nuk mund të krijoj imazhe të ndonjë linx distro të instaluar në kompjuterin tim?

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, RocoElWuero. Jo, ky mjet është origjinal i MX Linux dhe nuk është ndërtuar për të punuar në Distros të tjerë. E cila, nëse bëhet, do të ishte fenomenale, për shkak të funksionalitetit dhe prakticitetit të shkëlqyeshëm.

 2.   Ronald K. dijo

  Hi folks,
  habe das mit dem Schnappschuß schon begriffen und schon einige erstellt, ishte një kapelë e tillë wunderbar funktioniert under mx18.3 konnte isch die ISO Datei auch prima auf eine andere Festplatte installieren ohne das es Problem gab, --- Aber unter MX 19.3 kann e zich 19.3war kann Schnappschuß erstellen dhe erhallte dann auch eine funtionierende ISO Datei vdes një fillim dhe bis zu einem Punkt abläuft, ose në mes të Installprogramm nach Loginname dhe Passwort fragment, ishte aq e para në mes të dhe të mos erscheint e cila do të jetë e vlefshme për $, nicht weiter… aber wie gesagt nur bei mxXNUMX bei
  mx 18.3 laft alles bis zum Destoppbildschirm weiter dann erscheint das Install brogramm and ich kann es auf Festplatte installieren - bei mx 19.3 geht das nicht hat nicht einmal geklappt was soll ich da beim Dollerzeichen eingeben ??? Helshtë e sigurt që mund të gjejë numrin e MX Linux einfach. Danke

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Grüße, Ronald. Ich habe është nicht ganz verstanden. Unë jam përgjegjës për përgjegjësitë e mia (drejtpërdrejtë dhe instalues ​​të Snapshot) nga MX Linux 19.3, duke gjeneruar MilagrOS, dhe nuk është problematike problemi juaj. Ich weiß nicht genau, is Ihr Problem ist, aber ich kann mir vorstellen, dass, wenn Ihr Respin Sie irgendwann nach einem Kennwort fragment, as the standardkennwort sein sollte, in MX Linux, das, glaube ich, «demo» ose «root» ist, andernfalls sollte es das sein, das Sie dem Benutzer zugewiesen haben, der vor dem Respin angelegt wurde. Ich weiß nicht, ob është nützlich sein wird, aber vdes ist die URL meines Respins, bie Sie is erforschen und sehen möchten, wie is nützlich sein kann: https://proyectotictac.com/distros/

   Përshëndetje, Ronald. Unë nuk e kuptova shumë mirë. Sidoqoftë, unë kam respin-in tim (pamje të drejtpërdrejtë dhe të instalueshme) të MX Linux 19.3, të quajtur MilagrOS dhe funksionon për mua pa ndonjë problem. Nuk do ta dija saktësisht se cili është problemi, por imagjinoj që nëse në ndonjë moment respini juaj kërkon një fjalëkalim, atëherë ky duhet të jetë ai që vjen në mënyrë të paracaktuar, në MX Linux, i cili mendoj se është "demo" ose "root" "Nëse jo, duhet të jetë ai që i keni caktuar përdoruesit krijuar përpara respin. Nuk e di nëse do të jetë e dobishme për ju, por kjo është urlja e respinit tim në rast se doni ta eksploroni dhe të shihni se si mund të jetë e dobishme: https://proyectotictac.com/distros/