Gab: Softuer i rrjeteve sociale me burim të hapur me bazë Mastodon

Gab: Softuer i rrjeteve sociale me burim të hapur me bazë Mastodon

Gab: Softuer i rrjeteve sociale me burim të hapur me bazë Mastodon

Ata që janë zakonisht përdorues entuziastë ose pasionantë të Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux, ata gjithashtu tentojnë të zgjedhin përdorimin programe, shërbime ose platforma që garantojnë në një mënyrë ose në një tjetër, më shumë liria, privatësia, anonimiteti dhe siguriaMe Dhe në këtë kuptim, ka platforma të njohura si p.sh Mastodont ose më pak i njohur si "Gab".

"Gab" ose "Gab Social" është një Softuer i Rrjetit Social me Burim të Hapur dhe plotësisht i decentralizuar i mundësuar nga Platforma Gab. E cila gjithashtu bazohet në projektin Mastodont, dhe është i licencuar sipas kushteve të AGPL-3.0.

Mastodon: Një Alternativë Falas, e Hapur dhe Moderne për Twitter

Mastodon: Një Alternativë Falas, e Hapur dhe Moderne për Twitter

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë të mëparshmen tonë Postimet e lidhura me Mastodon, mund të klikoni në lidhjet e mëposhtme, pasi të keni mbaruar së lexuari këtë botim të tanishëm. Në mënyrë që ata të mund të gërmojnë më thellë Mastodont, e cila është një nga shumë alternativat falas, të hapur dhe / ose të decentralizuar në dispozicion për të shmangur ose plotësuar Twitter:

"Ndiqni miqtë tuaj dhe zbuloni të rinj nga më shumë se 4,4 milion njerëz. Postoni gjithçka që dëshironi: lidhje, foto, tekst, video. Të gjitha në një platformë që është në pronësi të komunitetit dhe pa reklama. Ngjashëm me mënyrën se si blogimi është akti i postimit të përditësimeve në një faqe në internet, mikroblogimi është akti i postimit të përditësimeve të vogla në një rrjedhë përditësimesh në profilin tuaj. Mund të publikoni postime teksti dhe të bashkëngjitni opsionalisht media të tilla si imazhe, audio, video ose sondazhe. Mastodon ju lejon të ndiqni miqtë tuaj dhe të zbuloni miq të rinj". Bashkohu me Mastodon

Artikulli i lidhur:
Mastodon 3.2 tashmë është lëshuar, di ndryshimet e tij më të rëndësishme

Artikulli i lidhur:
Mastodon: Një Alternativë Falas, e Hapur dhe Moderne për Twitter
Artikulli i lidhur:
Truket, Mjetet dhe Këshillat që duhet të dinë të gjithë përdoruesit e Mastodon

Gab: Softuer për rrjetet federale të mediave sociale

Gab: Softuer për rrjetet federale të mediave sociale

Çfarë është Gab?

Duke u fokusuar në llogaritjen, domethënë, "Gab" si zhvillim me burim të hapur, ky projekt përshkruhet si më poshtë nga zhvilluesit e tij:

"Në Gab, ne besojmë se e ardhmja e botimit në internet është e decentralizuar dhe e hapur. Ne besojmë se përdoruesit e mediave sociale duhet të jenë në gjendje të kontrollojnë përvojën e tyre në mediat sociale në kushtet e tyre, në vend të kushteve të përcaktuara nga Big Tech. Gab Social është një version i ri i një prej aplikacioneve më të njohura në internet: rrjetet sociale. Baza e kodit e Gab, e krijuar fillimisht nga projekti Mastodon, është falas dhe me burim të hapur, e licencuar sipas Licencës së Përgjithshme Publike GNU Affero versioni 3 (AGPL3)."

Ata gjithashtu shtojnë nga "Gab" tjetri:

"Çdo përdorues ka opsionet e mëposhtme për të përdorur Gab Social: Mund të keni një llogari në Gab.com, ose nëse nuk ju pëlqen ajo që ne po bëjmë në Gab.com ose thjesht dëshironi të menaxhoni përvojën tuaj, ju mund të krijoni tuajin Serveri Gab Social që ju kontrolloni, i cili ju lejon të komunikoni me miliona përdorues në serverët tuaj të federuar në të gjithë botën, përfshirë përdoruesit në Gab. Duke ofruar decentralizimin dhe federatën, Gab demonstron më tej mungesën e interesit për pronësinë e të dhënave të përdoruesve të saj."

karakteristika të

Meqenëse është një Pirun Mastodon dhe kërkon të ngjajë Twitter, tha Softueri Rrjeti Social dhe platforma e mikroblogimit në internet ka karakteristikat e mëposhtme aktuale:

 • Ajo përmban një ndërfaqe përdoruesi shumë të ngjashme me Twitter, me një pult në mes të faqes me përmbajtje trendi në të majtë dhe menutë në të djathtë.
 • Ai përdor një sistem vlerësimi, i cili lejon përdoruesit me më shumë se 250 pikë të votojnë negativisht për postimet, por përdoruesit duhet të "shpenzojnë pikë" për ta bërë këtë.
 • Lejon postimet me një kufi karakteri prej 300.
 • Ndër objektivat e tij janë mbrojtja e lirisë së shprehjes, lirisë individuale dhe rrjedhjes së lirë të informacionit në internet.

Të mirat, të këqijat dhe alternativat

Mbi të gjitha softuer, platformë ose faqe interneti ekzistuesePavarësisht nëse është falas apo jo, e hapur apo jo, ne mund të gjejmë shumë të mirat dhe të këqijat. "Gab" ka në favor që secili përdorues / grup mund të krijojë komunitetin e vet të vetë-menaxhuar, shumë në stilin MastodontMe Kundër, ka të keqe referenca të lidhura me çështje politike dhe ideologjike në vende të caktuara si Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat ne rekomandojmë leximin dhe analizimin para vlerësimit, testimit dhe përdorimit të tij.

Dhe si alternativa, përveç Mastodont:

"Ne kemi Mosmarrëveshje, për të cilën ne kemi folur në raste të tjera, në një botim të quajtur: "Disroot: Një platformë falas, private dhe e sigurt për shërbimet në internet". Mund të përmendim gjithashtu PeerTube u OpenTube për të zëvendësuar YouTube, a Diasporë, Friendica o Scuttlebutt për të zëvendësuar Facebook, përveç PixelFed y Pikonike për të zëvendësuar Instagramin."

Së fundi, një alternativë tjetër interesante për "Gab" mund të jetë "Utopia".

Artikulli i lidhur:
Utopia: Një ekosistem interesant i decentralizuar P2P ideal për Linux

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, "Gab" eshte interesante softuer me burim të hapur e cila, ndër të tjera, lejon njësoj si Mastodont, krijoni serverin tuaj online për një grup përdoruesish.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miguel Mayol Tur dijo

  GAB është nga NAZIS

  Se kur u dëbuan nga MASTODON për të qenë një (fanatizëm në anglisht) ata vendosën alternativën e tyre sepse kodi është falas.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Miguel. Faleminderit për komentin dhe kontributin tuaj. Në lidhjen e vendosur në frazën "Kundër, keni referenca të këqija që lidhen me çështje politike në vende të caktuara". Ka pak më shumë informacion në lidhje me atë vëzhgim nga disa.

   1.    Aurochs dijo

    Pjesa dërrmuese e nyjeve Mastodon kanë bllokuar GAB për lejimin e përmbajtjes urrejtëse dhe rrezikun që ato paraqesin. Nëse shkoni në Gab, ju mungon fediverso.

    1.    Instaloni Linux Post dijo

     Përshëndetje, Aurochs. Faleminderit për komentin dhe sqarimin tuaj. E cila është e shkëlqyeshme në mënyrë që përdoruesit që vendosin ta provojnë dhe përdorin ta marrin parasysh.

 2.   t3rr0rz0n3 dijo

  Unë e kuptoj që Gab është softuer i krijuar nga dhe për nazistët.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, T3rr0z0n3. Faleminderit për komentin dhe sqarimin tuaj. Sa i përket lidhjes përkatëse të Wikipedia -s që u hetua dhe u la brenda artikullit, platforma e thënë ka pasur pretendime të tilla politike në Amerikën e Veriut. Çështja e Gab u trajtua, pasi është një pirun i Mastodon që, siç thotë artikulli, çdokush mund të vetë-organizojë dhe menaxhojë.

 3.   Moss Ox dijo

  Me sa di unë Gab ka kamaren e tij të përdoruesve në të djathtën e skajshme.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Ox Moss. Faleminderit për komentin dhe sqarimin tuaj. Sa i përket lidhjes përkatëse të Wikipedia -s që u hetua dhe u la brenda artikullit, platforma e thënë ka pasur pretendime të tilla politike në Amerikën e Veriut. Çështja e Gab u trajtua, pasi është një pirun i Mastodon që, siç thotë artikulli, çdokush mund të vetë-organizojë dhe menaxhojë.