PROGRAM FALAS, një komunitet ... një kulturë.

PROGRAM FALAS, një komunitet ... një kulturë.

“Liria nuk është të jesh në gjendje të zgjedhësh midis disa opsioneve të imponuara, por të jesh nën kontrollin e jetës tënde. Liria nuk është të zgjedhësh se kush do të jetë zoti yt, nuk është të kesh mjeshtër "

RMStallman, Fondacioni i Programit të Lirë

Aktualisht njerëzimi po kalon një moment kyç për sa i përket njohurive, për shkak të një revolucioni të paparë në fushën teknologjike, dhe një numri të pafund mjetesh dhe mjetesh që lejojnë lehtësinë e trajtimit dhe kuptimit, por që nga ana tjetër parandalon analizën e tij dhe studimi Si eshte e mundur?

Për një proces natyror të ndërtimit të njohurive, është e nevojshme të jesh në gjendje të shoqërohesh dhe të studiosh bazat e të mësuarit, domethënë të kuptosh funksionimin dhe zhvillimin e tij. Sipas këtij rregulli, çdokush mund të thotë: "por kjo është aktualisht e mundur"; por është një mirazh, nëse vërtet vërehet se ndodhja në të është domosdoshmërisht shkelja e një patente të caktuar, pronës intelektuale ose ndonjë forme tjetër të kufizimit.

Nga vitet 80, Richard Stallman, një inxhinier dhe programues në MIT (Instituti i Teknologjisë i Masaçusetsit), kishte parashikuar natyrën konfliktuale të menaxhimit të informacionit nëse kufizimet dhe kufizimet në shkëmbimin e njohurive mund të ruheshin. Në këtë mënyrë, fillimi i projektit GNU (GNU nuk është Unix) u shfaq në 1985, një alternativë ndaj sistemit operativ Unix, karakterizuar nga niveli i tij i lartë i pronarit dhe kostos, i cili me përfshirjen e kernelit Linux në 1991 do të bëhej sistemi operativ më i rëndësishëm falas në botë, i përdorur aktualisht, sipas raporteve të IDC (Korporata Ndërkombëtare e të Dhënave), nga 78% e 500 serverëve më të mirë në botë dhe nga 89.2% e # ose super kompjuterëve më të fuqishëm në botë falë besueshmërisë, sigurisë dhe lirisë së tij. Pas pak, u themelua organizata jofitimprurëse Free Software Foundation, por ndoshta kontributi i saj më i madh ishte shpikja e konceptit të kopileftit, i cili lejon shpërndarjen falas të kopjeve dhe versioneve të modifikuara të një vepre. Fromshtë nga kjo që u hap koncepti i softuerit të lirë, i cili vlen të sqarohet, nuk do të thotë i lirë. Softueri falas është thjesht çështje lirie, jo çmimi.

Koncepti i softuerit të lirë i referohet lirisë së përdoruesve për të drejtuar, kopjuar, shpërndarë, studiuar, ndryshuar dhe përmirësuar softuerin. Më saktësisht, i referohet katër lirive të përdoruesve të softuerit, të cilat duhet të përmbushen plotësisht për t'u konsideruar falas:

 • Liria për të përdorur programin, për çdo qëllim (liri 0).
 • Liria për të studiuar se si funksionon programi dhe për ta përshtatur atë me nevojat (liria 1).
 • Liria për të shpërndarë kopjet (liria 2).
 • Liria për të përmirësuar programin dhe për t'i bërë përmirësimet publike për të tjerët, në mënyrë që i gjithë komuniteti të përfitojë (liria 3).

Ishte në atë moment kur lëvizja e softuerit të lirë kaloi nga të qenit një alternativë ekskluzive ndaj një tregu teknik, në duke u bërë një strukturë kryesore për grupe të ndryshme shoqërore dhe kulturore, në atë që aktualisht konsiderohet si kulturë e lirë, ku njerëzit që ndajnë këtë lloj idealesh e kanë çuar atë në shumicën e fushave të njohurive njerëzore, duke konkurruar me performancë të lartë për ofruesit kryesorë të shërbimeve të softuerit dhe pajisjeve. Kjo i ka lënë vendin një realiteti që sot mund të shpjegohet vetëm me fjalët e krijuesit të tij: "detyra e një qytetari nuk është të besojë në ndonjë profeci të së ardhmes, por të veprojë për të realizuar të ardhmen më të mirë të mundshme ”(Stallman).

“Lëvizja e softuerit të lirë është një nga lëvizjet më të suksesshme shoqërore që është shfaqur në 25 vitet e fundit dhe drejtohet nga një komunitet global i programuesve me mendje etike kushtuar kauzës së lirisë dhe ndarjes. . Por suksesi përfundimtar i lëvizjes së softuerit të lirë varet nga fakti që ne i mësojmë miqtë tanë, fqinjët, kolegët në punë, për rrezikun që të mos kemi liri të softuerit, për rrezikun që një shoqëri të humbasë kontrollin mbi informatikën e saj. "

- Peter T. Brown, Drejtor Ekzekutiv, Fondacioni i Programit të Lirë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   pepe John dijo

  Të lexosh për softuerin e lirë sot është si të dëgjosh një fjalim nga Andrés Manuél Lopez Obrador (politikan meksikan), është gjithmonë e njëjta gjë. PERGJITHMON. Ju shkoni në një konferencë të RSM sot dhe për 2 vjet ktheheni dhe ata ju tregojnë të njëjtën gjë. Ajo e të shkruarit e 4 lirive të përpiqesh të shpjegosh se çfarë SL është tashmë e lodhshme. Ata duhet ta vendosin në të gjitha blogjet për SL në kolonën e djathtë për ta parë gjithmonë

  1.    heksborg dijo

   Pse ta ndryshoni nëse është e vërtetë?

   Artikull i mirë Niceshtë bukur ta lexosh.

  2.    vivaRMS dijo

   Dhe çfarë ka atje? Për sa kohë që ekziston softueri i pronarit, nuk ka pse lodhet ta thuash atë

 2.   diazepani dijo

  Vihet re se RMS ose nuk e njeh Piramidën Maslow, ose thjesht e refuzon atë

  1.    José Miguel dijo

   Në majë të piramidës është:

   -Morale
   -Kreativiteti
   -Spontaniteti
   -Mungesa e demeve
   -Pranimi i fakteve
   -Rezolucioni i problemit

   Më duket se në terma të përgjithshëm filozofia e Software-it të Lirë nuk është aq larg, ose të paktën, me disa përjashtime, më duket.

   Përshëndetje.

   1.    diazepani dijo

    Po i referohesha fjalisë që fillon artikullin. Unë besoj se nevojat kufizojnë lirinë e njeriut sikur të ishin zotërit e tij (dhe ndërsa shumë prej atyre mjeshtrave mund të zgjidhen dhe të hidhen poshtë, të tjerët janë zotërit e tij për tërë jetën).

 3.   José Miguel dijo

  Në çdo rast, komuniteti i Softuerit të Lirë ka plot tifozë, ata që nuk bëjnë asgjë përveç se kritikojnë këdo që nuk përdor "më të mirën", domethënë të tyren ...

  Një veprim i turpshëm dhe pak i diskutuar brenda komunitetit tonë, jo ashtu, nga jashtë.

  Duhen më shumë inteligjencë dhe më pak "huliganë".

  Përshëndetje.

  1.    Alf dijo

   +1, pajtohem që filozofia nuk është larg koncepteve në majë të piramidës së Maslow.

   Artikull shume i mire.

  2.    Juan Carlos Guillen dijo

   në rastin tim unë përpiqem t'i ftoj ata në një softuer falas dhe t'u tregoj avantazhet e tij, unë kam 8 persona që më kërkojnë të instaloj ubuntu dhe ata janë të kënaqur :).

   1.    sieg84 dijo

    Vëllai im instaloi openSUSE + KDESC në laptopin e tij dhe atij i pëlqen, tani unë kërcënoj të instaloj Windows XP kur ai nuk dëshiron të bëjë diçka.

 4.   dannlinx dijo

  Faleminderit shumë për të gjitha komentet tuaja, para së gjithash doja t'ju them se ky artikull u botua në një revistë elektronike të Universidad de la Costa në Barranquilla, Kolumbi. Në këtë universitet, megjithëse duket e pabesueshme, pak njerëz kanë një ide se ekziston softueri i lirë, dhe për këtë arsye ata nuk janë në dijeni të shumë gjërave, përfshirë 4 liritë themelore; Kjo ishte arsyeja që më motivoi ta shkruaj. Padyshim që ky është një blog ku të gjithë i kuptojnë këto parime, por fillimisht ishte menduar për ata që nuk i kuptojnë. Përshëndetje nga Quilla

  1.    dannlinx dijo

   Për ata që janë të interesuar, lë lidhjen e përmbledhjes origjinale, ku shfaqet artikulli i cituar (faqe 5-6) https://docs.google.com/file/d/0ByCBStjGCD3JU0l0aGNuaFpEMVk/edit

 5.   vinsukarma dijo

  Kam instaluar kubuntu në laptopin e nipit tim dhe nuk po shkonte mirë 🙂 kjo më bëri të dëshiroj të qëndroj me të, gjithçka funksionoi herën e parë.

  1.    VulkKreu dijo

   Po, përveç kësaj është e gjitha një bukuri ..