Softuer i Lirë dhe i Hapur: Ndikimi Teknologjik në Organizata

Softuer i Lirë dhe i Hapur: Ndikimi Teknologjik në Organizata

Softuer i Lirë dhe i Hapur: Ndikimi Teknologjik në Organizata

Përdorimi i softverit të lirë dhe të hapur vazhdon të rritet, por jo vetëm midis individëve dhe individëve entuziastë, dashamirës të teknologjisë, ndër të tjera, por edhe midis Organizatave Publike dhe Private, si dhe midis Organizatave të Kërkimit Arsimor dhe Shkencor.

E gjithë kjo në një masë të madhe për shkak të kërkesës që është shfaqur si një trend midis Organizatave për zvogëlimin e kostove në produktet, licencat dhe fuqinë punëtore të çertifikuar në produktet tregtare, të pronarit dhe ato të mbyllura, përveç përfitimit të avantazheve të reja të asaj që tani njihet si "Re" dhe kështu të qenit në gjendje të rishpikojë dhe transformojë vetveten dixhitalisht.

Aplikime dhe Zgjidhje të Softuerit të Lirë dhe të Hapur

paraqitje

Sot është qartë e kuptueshme që Përdorimi i Aplikimeve, Sistemeve dhe Zgjidhjeve të bazuara në Softuer të Lirë dhe të Hapur lehtësojnë dhe ulin koston e proceseve të futjes dhe inovacionit në botën e ekonomisë dixhitale, si dhe kontributi i Komuniteteve të Softuerit të Lirë përmes inovacionit të hapur ndihmon Organizatat që më lehtë të adoptojnë transformimin dixhital.

Kur Komuniteti i Lirë dhe i Hapur përhapet, ndan dhe bashkëpunon me njëri-tjetrin, ai krijon një rrjet përvojash, shumë të vlefshme dhe produktive., e ngjashme me ato faza të Mesjetës së Njerëzimit kur Njerëzit e Rilindjes ndanë krijimet, zbulimet, hulumtimet dhe shpikjet e tyre, duke na bërë një Shoqëri më njerëzore, krijuese dhe produktive.

Prandaj, nuk është sekret për askënd që sot, që Softueri i Lirë dhe i Hapur ndihmon organizatat të lundrojnë dhe të përparojnë në rrugën e transformimit dixhital, për t'iu përgjigjur në një mënyrë të shkathët dhe efektive kërkesave gjithnjë e në rritje dhe përshpejtimit të biznesit.

Aplikime dhe Zgjidhje të Softuerit të Lirë dhe të Hapur

përmbajtje

Rëndësia e softverit të lirë dhe të hapur në organizata

Programet dhe sistemet e Softuerit të Lirë dhe të Hapur ofrojnë efikasitetin, fleksibilitetin dhe sigurinë e nevojshme me kosto të ulët për të arritur të ashtuquajturin transformim dixhital, duke marrë parasysh se arsyeja për këtë është për shkak të ndryshimit të madh midis kulturës dhe filozofisë së Softuerit të Lirë dhe të Hapur dhe Programit Privat dhe të Mbyllur, domethënë, në modelin e zhvillimit të komunitetit, sepse pikërisht nga atje lind inovacioni

Organizatat që sot dhe në të ardhmen do të kenë një vlerë më të lartë tregu do të jenë ato me "pasuritë dixhitale" më të mira. Kjo është, programe, sisteme dhe platforma më të mira që mund të sigurojnë një përgjigje të shkathët dhe efektive për konsumatorët e tyre në mes të këtij ritmi të përshpejtuar të rritjes dhe zhvillimit komercial dhe teknologjik, të brendshëm dhe global, në mënyrë që të marrin një avantazh konkurrues dhe të arrijnë suksesin organizativ. .

Fokusi i çdo organizate aktuale është dhe duhet të jetë të jetë në ballë në procesin e inkorporimit dhe përmirësimit të aseteve të tyre dixhitale për të qenë më konkurrues, dhe të ofrojë shërbime më shumë dhe më të mira për klientët / përdoruesit dhe qytetarët e saj në rastin e sektorit publik. Kjo, mbi të gjitha, duhet të përballet me ndryshimet e propozuara nga i ashtuquajturi transformim dixhital i kohëve të sotme.

Veçanërisht Softueri i Lirë dhe i Hapur në industrinë e Kërkimit dhe Edukimit, Telekomunikacionit, Bankës, Shëndetësisë dhe Menaxhimit Publik, ka shumë për të kontribuar në kushtet e zgjidhjeve të besueshme, të shkathëta dhe fleksibël për të gjitha llojet dhe madhësitë e Organizatës.

Ende peshohen proceset e gjata të zbatimit që mund të ndodhin për shkak të ndryshimeve kulturore dhe teknike që kërkojnë procese të transformimit dixhital bazuar në ndryshimin nga Softueri Privat dhe i Mbyllur në Softuer të Lirë dhe të Hapur.

Zgjidhjet e disponueshme bazuar në Softuer i Lirë dhe i Hapur

Softueri i Lirë dhe i Hapur mund të përdoret në shumë zona të një Organizate, për të cilat ne do të përmendim vetëm disa zona dhe disa shembuj të përdorimeve dhe / ose Aplikime të dobishme në to.

Ekipet e serverit

 • Posta: sendmail, postfix, qmail, exim, korrier, zimbra, poen-xchanges, kolab, citadel
 • Agjendat: Sogo
 • Web: apache, ngix
 • Records: samba
 • DHCP: dhcpd
 • DNS: lidh
 • NSF: server-kernel nfs
 • FTP: proftpd, vsftpd, pureftpd
 • SSH: serveri openssh
 • LDAP: server openldap, apached, opendj, 389
 • NTP: ntpd
 • Print: gota
 • Përfaqësues: kallamar, dansguardians
 • firewall: monowalld, endian, pfsense
 • IPS / IDS: gërhij, meerkat, bro, kismet, ossec, tripwire, samhain, ndihmës
 • Baza e të dhënave: postgres, mariadb
 • Telefonia IP: yll, pbx vitale, lëshues, elastix, freepbx
 • Menaxhimi i dokumentit: alfresko, openfiler
 • Menaxhimi i biznesit: odoo, opencrm
 • Monitorimi: nagios, kaktusit, zenoss, zabbix
 • mbështetja: glpi, biletë
 • inventarit: ok-inventar
 • Klonimi: projekti i mjegullës
 • Shërbimi i Messenger gammu, gajim, jabber,

Pajisjet e përdoruesit

Aplikime dhe Zgjidhje të Softuerit të Lirë dhe të Hapur

Përfundim

Sot, siç mund ta shohim pasi kemi lexuar këtë botim, është e qartë se Çdo organizatë mundet me disa shtytje dhe mbështetje për të mbështetur sistemet thelbësore kompjuterike të vetvetes përmes përdorimit të softuerit të lirë dhe të hapurMe fjalë të tjera, ky fakt është tashmë një realitet i zbatueshëm.

Aktualisht, ka shumë projekte falas dhe të hapura të aplikimit të softuerit për Organizata të vogla dhe të mesme, duke përfshirë Shpërndarjet Linux që përfshijnë një gamë të tërë aplikacionesh që synojnë një biznes ose korporatë publike, publike ose private.

Aktualisht ekziston një treg i tërë rreth softuerit të lirë dhe të hapur, Organizatat private (Kompanitë) ose Pavarur (Komunitetet) që ofrojnë mbështetje dhe zhvillim, të cilat kanë arritur të demonstrojnë histori suksesi në ndërmarrjet e mëdha dhe administratat publike, dhe se sot, këta shembuj të zbatimit dhe përdorimit janë një flamur që tregon se softueri i lirë dhe i hapur është diçka reale.

Me pak fjalë, programi falas dhe i hapur na lejon të kursejmë kostot e licencave, dhe implementojnë një gamë të tërë të Sistemeve të Informacionit, të cilat zakonisht zbatohen nën licencat e pronarit dhe ato të mbyllura të softuerit.

E gjithë kjo në arkitekturat e hapura, të cilat nga ana tjetër e bëjnë më të lehtë për ata që gradualisht të bëhen të pavarur nga prodhuesit dhe hapja e derës për një treg shumë më të madh të shitësve të tjerë nga i cili mund të marrin produkte dhe mbështetje.

Dhe ka ardhur dita kur softueri i lirë dhe i hapur ka përmbysur atë besim të vjetër se Softueri i Lirë dhe i Hapur është diçka e prirur për dështim dhe e pambështetur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   arazal dijo

  Artikull shumë interesant dhe i saktë, siç mund të pritej nga Linux Post Install (LPI).

  Për të mos u përsëritur më në thellësi në postim, komentoni se në një botë ideale softueri i lirë dhe i pronarit duhet të lidhet me njerëzimin siç bën mjekësia (po flas gjerësisht në mënyrë që askush të mos më keqkuptojë) domethënë, një bazë e domosdoshme dhe thelbësore që duhet dhe duhet të jetë universal dhe falas dhe pastaj një aspekt tjetër opsional i pagesës.

  Me këtë shembull dua të përfytyroj se nëse vërtet dëshironi të promovoni zhvillimin e njerëzimit pa lidhje, nuk mund të bëhet e kundërta (siç është bërë që nga agimi i llogaritjes), domethënë një marrëveshje e përgjithshme nga një kompani që konverton produktet e saj e mbyllur në standard nga thjesht fakti i të qenit i pranishëm kudo për shkak të marrëveshjeve të tij me prodhuesit dhe qeveritë dhe institucionet.

  Siç e shpreh mirë Linux Post Install, ajo që arrihet me këtë është krijimi i një kosto shtesë që, megjithëse mund të jetë më e lartë ose më e ulët, madje e supozuar nga të gjithë - veçanërisht në kohë të mira - përfshin një varësi nga ato marka dhe produktet e tyre, prandaj Ata arrijnë të vendosin një mijë pengesa nëse doni të dilni prej saj. Përkundrazi, situata do të ishte shumë e ndryshme, një botë informatike e softuerit të lirë në të cilën institucionet mund të jenë të pavarura (duke arritur kështu më shumë siguri dhe privatësi sepse ato mund të varen dhe kontribuojnë vetë drejtpërdrejt), me këtë asnjë kompani nuk mund të zhvatte ose zhvatte para prej tyre. të ndikojë në çdo shtet për shkak të varësisë që mund të ketë krijuar me një kompani të caktuar, në këtë rast, IT.

  Shkurtimisht, për gjithçka që ekspozohet nga Linux Post Install, Softueri i Lirë është ai që duhet të ofrohet dhe shihet nga institucionet, dhe pasi që është përdoruesi ai që zgjedh dhe kushton një opsion të pronarit, dhe nuk e kthen pronësinë në një standard de facto .

 2.   Instaloni Linux Post dijo

  Faleminderit për komentin tuaj, i cili nga ana e tij është shumë i përpiktë dhe plotëson përmbajtjen e tij, pra mësimin, përdorimin dhe masivizimin e Softuerit të Lirë dhe GNU / Linux

  Këtu është një tjetër që ka përmbajtje të ngjashme në të njëjtën kuptim: https://blog.desdelinux.net/aprender-software-libre-gnu-linux-sin-instalar-nada/