Në dispozicion SolusOS 2 Alpha 9

Të kujtohet Solusos? Po, kjo shpërndarje e flas në atë kohë deri në lodhje deri në pikën, që shumë përdorues ishin mërzitur sepse ai fliste për të gjithë kohën, dhe disa madje thanë se ai do të vdiste.

SolusOS_Alpha9

E pra, Solusos nuk ka vdekur, përkundrazi, ka evoluar dhe Alpha 9 me ndryshime dhe përmirësime interesante. Sigurisht, ky njoftim është për zhvilluesit dhe përdoruesit që duan të testojnë dhe raportojnë defekte.

Ka diçka që më godet shumë. Solusos në fillimet e tij erdhi me GNOME, atëherë ata u përpoqën të krijonin mjedisin e tyre të Desktopit të quajtur bashkëshorte, dhe tani kjo lëshim vjen me XFCE 4.10.

Ndërsa kam humbur gjurmët e kësaj shpërndarjeje, nuk e kuptova kur ndodhi ndryshimi, por duke lexuar a send i vjetër shkruar nga Manuel de la Fuente, unë zbulova se cili është shkaku:

Ende nuk vjen me bashkëshorte por përkohësisht me një instalim minimal të Xfce. Qëllimi është të përqendrohemi në zhvillimin e sistemit bazë dhe të kalojmë në lustrimin e desktopit më pas (mund ta shikoni bashkëshorte en BitBucket).

Por mesa duket ata nuk kanë përfunduar me bazën dhe Xfce është akoma i pranishëm. Dhe ky nuk është ndryshimi i vetëm.

SolusOS Alpha 9 vjen me te Kernel 3.11 duke përdorur ngjeshjen LZ4 lejimi i performancës dhe përmirësimeve më të mira në kohën e dekompresimit të bërthamës, Firefox 24.0b9, glibc 2.17 dhe GLib 2.37.3, domethënë është mjaft i azhurnuar.

Na sjell gjithashtu një instalues ​​të rinovuar, bazuar në të cilin iky shkruajtur me pare per LMDE dhe është mirë të sqarohet në këtë pikë se, megjithëse SolusOS Alpha 9 Instalshtë i instalueshëm, ka akoma shumë gabime për të korrigjuar, për shembull, që vetëm një ndarje mund të zgjidhet në Ext4 dhe një tjetër për Swap.

SolusOS_Alpha9_Instaluesi

Çështje të njohura

Kompozitori XFWM nuk është aktivizuar si parazgjedhje, megjithatë është e mundur të aktivizoni Kompozimin përmes Preferencave Xfce4 dhe do të funksionojë pa ndonjë problem.

Do t'ju kërkohet të futni një fjalëkalim për të mbyllur ose rifilluar kompjuterin tuaj nga Xfce. Një zgjidhje e mundshme është mbyllja e sesionit dhe më pas mbyllja nga Session Manager, një tjetër është modifikimi i skedarit xhupat.

PulseAudio ende nuk është integruar plotësisht, kështu që ALSA do të përdoret. Kjo çështje do të rregullohet shumë shpejt pasi të jenë përfunduar paketat GStreamer.

Serveri grafik kërkon shumë kohë për të filluar.

gpk-app dhe gpk-update-viewer po anashkalojnë kërkesën për fjalëkalim. Polkit-gnome përfshihet si parazgjedhje dhe dihet se funksionon.

PiSi (po, SolusOS nuk përdor apt) nuk do të funksionojë si duhet si një përdorues normal. Dosja e regjistrit nuk mund të shkruhet. Ju mund ta korrigjoni këtë me komandën e mëposhtme:

sudo chmod a+w /var/log/pisi.log

Me pak fjalë

Shumë punë mbetet për të bërë, por Solusos akoma në zhvillim dhe sinqerisht besoj se premton. Ka një pamje shumë të hijshme dhe kur përdoret Xfce, ne e dimë që mund të jetë një mundësi e shkëlqyeshme për makineritë me pak burime.

Ka shumë më shumë informacion në Shënimet e Lirimit.

Mos harroni se ky version është për zhvilluesit dhe përmban shumë mete. Nëse dëshironi ta shkarkoni, atëherë:

Shkarkoni SolusOS Alpha 9

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

18 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ianpocks dijo

  Unë tashmë besoj se për të shkuar nga deb në pisi një njeri i vetëm për të qenë një punë e vështirë, intensiv do të duhet ta provoni sepse e meriton atë. Bashkoj që thirrjet. Në distroeatch ju kërkoni distro me bashkëshortë dhe ju merrni këtë iso la alfa !!!

  1.    eliotime3000 dijo

   Nëse del me Consort atëherë, e provoj. Përndryshe do të provoj një distro tjetër.

 2.   karlosigje dijo

  Nuk e di nëse do të ketë më shumë njerëz që zhvillohen përveç Z. Ikey; por që këta njerëz të kushtojnë kohën e tyre të lirë, për të bërë një sistem operativ falas dhe për të gjithë meritoj respektin më të madh dhe kur të dalë versioni i qëndrueshëm, do ta provoj me shumë kënaqësi.

  1.    ianpocks dijo

   Unë mendoj të njëjtën gjë.carlosigls. dhe më shumë në një botë të tillë kapitaliste.

 3.   eliotime3000 dijo

  Duket mirë. Sapo të dalë versioni bashkëshortor, e provoj.

  1.    eliotime3000 dijo

   Na vjen keq, unë isha duke testuar Opera 16 dhe duket se ajo nuk e njeh përdoruesin-agjent fare.

   Përdoruesi-agjent i Opera është:

   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/29.0.1547.57 Safari/537.36 OPR/16.0.1196.73

 4.   mitrat dijo

  keni harruar për azhurnimet PISI dhe delta

  Por unë dua të jem një Konsort tani dhe një shumë-ministër për ta kryer atë në AUR

  Dhe që të jesh një djalë i vetëm nuk funksionon zakonisht në një periudhë afatmesme dhe afatgjatë, duke kërkuar një bandë për t'ju ndihmuar

  1.    kennatj dijo

   Nëse e mbaj mend mirë, ai tashmë ka një ekip që e ndihmon.

 5.   Jorge dijo

  Asnjëherë nuk më ka pëlqyer, kjo Solusos është një shpikje e çuditshme. Gjë e mirë ka distro të tjera më të mira.

  1.    kennatj dijo

   Mendoj se e njëjta gjë, ata përqendrohen më mirë në lëshimin e Consort si një tjetër desktop për çdo distro që dëshiron ta instalojë atë.

   1.    eliotime3000 dijo

    Ne jemi të njëjtë me SoluOS. Thjesht do ta provoj në VirtualBox.

 6.   Carlos dijo

  A bazohet Solusos në Debian?

  1.    pepe dijo

   në debian të qëndrueshëm

 7.   John edisson ortiz dijo

  Nuk e di, mendoj se me shpejtësinë me të cilën po shkon zhvillimi i Consort, ata duhet të mendojnë, ashtu si bënë brisku-qt dhe lxde për të bashkuar forcat me ekipet e tjera.

 8.   Gusht3 dijo

  Sa kurioz është një distro me bazë Debian me një sistem tjetër paketash!

 9.   pandev92 dijo

  Përdorimi i PISI më bën të mos mendoj ta përdor atë ...

 10.   kike dijo

  Edhe pse në të ardhmen ato do të ndryshojnë në Consort, mendoj se duhet të lënë edhe një version me Xfce, sepse mendoj që desktopi duke përdorur këtë të fundit ka qenë i mirë.

 11.   moskosov dijo

  Hahaha më kujtohet ajo kohë e Solusomanisë ... një lajm i mirë që nuk kam dëgjuar nga kjo distro për shumë kohë.

bool (e vërtetë)