SparkyLinux 7.2 është tani në dispozicion: Ejani të shihni se çfarë ka të re!

SparkyLinux 7.2 është tani në dispozicion: Ejani të shihni se çfarë ka të re!

SparkyLinux 7.2 është tani në dispozicion: Ejani të shihni se çfarë ka të re!

El Linuxverse Zakonisht karakterizohet nga një numër pothuajse i pakufizuar dhe në rritje i sistemeve operative të lira dhe të hapura, bazuar në shpërndarjet më të njohura dhe më të përdorura të GNU/Linux Mother. Debian, Ubuntu, Arch dhe Fedora janë më të preferuarat për këtë. Për këtë arsye, dhe në rastin e Debian GNU / Linux, zakonisht ka projekte shumë të mira të njohura dhe të përdorura, si p.sh. MX dhe antiX. Dhe të tjera, jo aq shumë, por që priren të jenë gjithashtu me vlerë të madhe për shumë njerëz.

Dhe në këtë rast, SparkyLinux Distro përshtatet në mënyrë të përsosur, e cila, pa dyshim, një sistem operativ i shpejtë, i lehtë dhe plotësisht i personalizueshëm që ofron disa versione për raste të ndryshme përdorimi. Përveç kësaj, ky projekt Linux ka lëshuar së fundmi një përditësim të ri tremujor të tij seria aktuale Sparky 7 "Orion Belt". bazuar në Debian 12 “Bookworm” nën emër/numër Sparky Linux 7.2.

SparkyLinux

Por, përpara se të filloni të lexoni këtë botim rreth lajmet e "SparkyLinux 7.2", ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur për lexim të mëvonshëm:

SparkyLinux
Artikulli i lidhur:
SparkyLinux 2022.03 mbërrin me përditësime të ndryshme dhe një panel të ri

SparkyLinux 7.2: U lëshua versioni i dytë tremujor

SparkyLinux 7.2: U lëshua versioni i dytë tremujor

Çfarë ka të re në SparkyLinux 7.2

Sipas njoftimi zyrtar i nisjes të këtij përditësimi të ri dhe të dytë tremujor, të quajtur «SparkyLinux 7.2» dhe datë 7 dhjetor 2023, ai përfshin veçoritë e reja të mëposhtme (përmirësime, ndryshime, korrigjime dhe më shumë):

 • Të gjitha paketat bazë të mundshme janë përditësuar nga depot e qëndrueshme Debian dhe Sparky, që nga 5 dhjetori 2023.
 • Të gjitha ISO-të përfshijnë kernel Linux 6.1.55, megjithatë, depot Sparky ofrojnë versionet 6.6.4-sparky dhe 5.15.141-LTS-sparky. Ndërsa, për arkitekturën Versioni ARM i disponueshëm është Linux Kernel 6.1.58.
 • Programet e mëposhtme thelbësore dhe të rëndësishme janë shtuar në versionet e mëposhtme: Libre Office 7.4.7, Kallamarët 3.2.61, KDE Plazma 5.27.5, LXQt 1.2.0, MATE 1.26, XFCE 4.18, Openbox 3.6.1, Firefox 115.5.0esr (megjithëse versioni 120.0.1-sparky është i disponueshëm në magazinat e Sparky), Thunderbird 115.5.0, VLC 3.0.20, Ekzil 4.1.3.
 • Përveç kësaj, ky version u zbatua në imazhe të instalueshme për arkitekturat ARMHF dhe ARM64 me OpenBox ose vetëm CLI, për arkitekturën AMD64 BIOS/UEFI me Secure Boot, në të cilën ofrohen versione me XFCE, LXQt, MATE, KDE Plasma dhe të tjera. thërret MinimalGUI (Openbox) dhe MinimalCLI (modaliteti i tekstit). Dhe së fundi, për arkitekturën i686 BIOS/UEFI Non PAE (trashëgimia), në të cilën versionet ofrohen në formatet MinimalGUI (Openbox) dhe MinimalCLI (modaliteti i tekstit).

Më shumë rreth SparkyLinux 7

Më shumë rreth SparkyLinux 7

Dhe nëse jeni një nga ata që nuk e keni provuar apo dëgjuar kurrë për këtë Shpërndarja GNU/Linux bazuar në Debian GNU/Linux, ia vlen të saktësohet shkurt se ai shquhet për karakteristikat e versioneve të ndryshme të ofruara për publikun, siç ju tregojmë shkurtimisht më poshtë:

 • Versioni i tij standard i desktopit ka të gjitha aplikacionet dhe funksionet bazë të nevojshme për përdoruesit shtëpiak nën një mjedis të lehtë desktopi, me synimin për të arritur fpunon menjëherë dhe me efikasitet të madh në pothuajse çdo pajisje.
 • Versioni i tij minimalist ose i reduktuar (MinimalGUI) përdor menaxherin e dritares Openbox si parazgjedhje. Përveç kësaj, Ai përfshin vetëm softuerin minimal të nevojshëm me qëllim që të jetë ideal për ata përdorues më me përvojë që duan një bazë më të pastër me fleksibilitet më të madh për personalizim dhe komoditet më të madh.
 • Versioni i tij vetëm në terminal (MinimalCLI), d.m.th. pa desktop grafik, është krijuar posaçërisht përPër përdoruesit e avancuar në menaxhimin e sistemeve operative të bazuara në Linux, si për përdorim në serverë të thjeshtë ashtu edhe për të ndërtuar një sistem operativ më të plotë GUI nga e para.
 • Gjithashtu ofron 3 versione speciale: Një GameOver ideal për të shijuar video lojërat kompjuterike, një Multimedia ideal për entuziastët e audio/videos dhe/ose zhvilluesit e uebit dhe një lojë shpëtimi ose teknike që përfshin një kuti mjetesh shpëtimi për mirëmbajtjen dhe riparimin e sistemeve të tjera operative Linux.

Sparky mbështet rreth 20 mjedise desktopi dhe menaxherë dritaresh, duke ju dhënë lirinë e zgjedhjes, duke pasur parasysh se kompjuteri juaj është krijuar për punë, lojë, argëtim, për të mbajtur kontakte me miqtë dhe shumë e shumë gjëra të tjera. Rreth SparkyLinux

SparkyLinux
Artikulli i lidhur:
SparkyLinux 5.9 është këtu me të rejat më të fundit të Debian 10 Buster

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Në përmbledhje, projekti SparkyLinux në përgjithësi, dhe tani më shumë me versionin e tij të ri «SparkyLinux 7.2» disponohet, është dhe do të vazhdojë të jetë a alternativë përrallore, për ata që duan të provojnë, përdorin dhe shijojnë sistemet operative të bazuara në Debian, por me një qasje më të ndryshme ose të specializuar.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.