Instalimi i stacionit të punës - Rrjetet kompjuterike për NVM-të

Indeksi i përgjithshëm i serisë: Rrjetet kompjuterike për NVM-të: Hyrje

paraqitje

Përshëndetje miq!

Unë kam një koleg i cili menaxhonte serverat me sistemin operativ për një kohë të gjatë FreeBSD. Ai madje punoi një sezon të mirë në kompaninë time dhe ne së bashku implementuam një server Chat me Zjarr i hapur në FreeBSD, dhe një tjetër për intranetin e korporatave me WordPress rreth FreeBSD. Ai kurrë nuk hoqi dorë nga stacioni i tij i punës Windows 7! Ai administroi serverat me «Klienti i Shes Secure Shell»Për Windows.

Shumica e administratorëve të rrjetit Përdoruesit aktivë kanë preferencat e tyre për ato që përdorin në stacionet e tyre të punës, dhe sigurisht që ndihen rehat kur menaxhojnë përmes tyre. Për këtë temë nuk ka diskutim të mundshëm. Të gjithë përdorin atë që duan, periudhën.

Aktualisht është shumë e zakonshme që pothuajse të gjitha shërbimet tona funksionojnë në serverë virtualë. Këtu gjithashtu hyjnë në lojë, midis faktorëve të tjerë, hardueri i disponueshëm, preferencat, politikat e biznesit, mundësia për një platformë të caktuar virtualizimi dhe përvoja në përdorimin e një sistemi të caktuar.

Në botën e Free Software ka me te mirat -Per mendimin tim- platforma për krijimin dhe menaxhimin e serverave virtualë, të cilat mund të arrihen përmes një ndërfaqeje në internet. Ndër të gjithë ata do të përmendim nextmox, dhe në KVM me Ovirt.Red Hat. Njohja Qemu-Kvm që vjen në depot e Debian dhe Ubuntu, ne mund ta menaxhojmë atë me aplikacionin grafik Menaxheri i Virt, ose përmes një serie komandash që na ofron i virgjër.

Disa Sysadmins përdorin Kuti Virtual. Të tjerët, Microsoft © platforma të pronarit.

Kur zgjidhni cilin sistem operativ do të instalojmë në stacionin tonë të punës, çështja e pajisjes në dispozicion është mjaft përcaktuese. Mjedisi desktop gjithashtu ndikon në konsumin e burimeve qoftë KDE, Kanellë, GNOME, MATE, Xfceose LXDE, vetëm për të përmendur më të përdorurat. Disa administratorë preferojnë Menaxherët e thjeshtë të Dritareve, dhe shumë prej tyre i rregullojnë shumë.

Kërkesat minimale të secilit OS (Sistemi Operativ) ndryshojnë gjithashtu, dhe në shumë raste ajo që kemi është një ide krahasuese që një OS i tillë konsumon më shumë se ky tjetër, dhe madje ne formojmë një takim të mirë Trolls për këtë temë. 😉

Ne thjesht duam të tërheqim vëmendjen, veçanërisht te iniciuar, që faktorët e përmendur më lart nuk janë të parëndësishëm kur vendosim se cili sistem operativ, cili mjedis desktop dhe cilin virtualizues - nëse pajisja ime e lejon këtë - ne do të instalojmë stacioni i menaxhimit, ose në laboratorin e shtëpisë.

Sugjerimi i Sistemit Operativ për Instalim

Ne sugjerojme te perdoret Debian, Fedora, CentOS, u OpenSUSE për stacionin tonë të punës. Ato janë sisteme operative me qëndrueshmëri të provuar. Për mjedisin Desktop, të gjithë e dinë se ai me konsumin më të ulët është LXDE, dhe ai me më të lartin, ushqim qoftë KDE apo Kanellë. Si një platformë virtualizimi, ajo që është plotësisht në përputhje me atë që përdorim në prodhim në kompanitë tona.

Nuk do të thotë që nëse kemi një stacion pune me një procesor Intel® Core® i5 ose më të lartë, 8 Gigë RAM, një disk të ngurtë Solid State dhe disa gjëra të tjera, ne nuk zgjedhim konsumatorin më të madh të burimeve, i cili është saktësisht ai që na pëlqen më shumë dhe ai që jemi mësuar.

Secili duhet të përdorë atë që i përshtatet më së miri fitores së tyre reale.

Dhe për të ndjekur këshillat e mëparshme, ne që kemi pajisje modeste si Intel® Pentium® CPU G2020 @ 2.90GHz, me vetëm 4 Gigë RAM, kemi zgjedhur Debian 8 "Jessie", MATE si desktop dhe Qemu- KVM për të virtualizuar.

Në rastin tim të veçantë, pse MATE? Sepse me Sarge, Etch, Hardy, Lenny dhe Squeeze, unë përdora GNOME-2. Unë u privova nga mjedisi im i preferuar për një kohë me Wheezy, derisa ai u fut në degën e Backports. Tani me Debian 8, unë jam përsëri për të shijuar mjedisin tim të preferuar.

Le të instalojmë Debian Jessie përmes imazheve hap pas hapi

Ne kemi një CD ose një memorie flash me instaluesin e sistemit operativ.

Sqarime për t'u marrë parasysh kur instaloni Debian Jessie

Ne sqarojmë se:

 • Përzgjedhja dhe deklarimi i parametrave të ndryshëm është ekskluzivisht për shembull.
 • Ndarja e diskut të ngurtë është vetëm një shembull tjetër. Ne mund të zgjedhim çdo skemë tjetër ndarëse dhe llojet e saj. Ne vetëm kemi dashur të ilustrojmë që që nga instalimi i sistemit, ne mund të mendojmë për nevojën për hapësirë ​​në diskun e ngurtë për makinat virtuale, që është, Qemu-Kvm i vendos ato si parazgjedhje në / var / lib / libvirt / imazhe.
 • Në ekranin "Konfiguro menaxherin e paketës", kur u pyetëm nëse duam të përdorim një pasqyrë rrjeti, ne u përgjigjëm . Isshtë gjithashtu e vlefshme nëse e zgjedhim atë , për të cilën ne duhet të kemi një depo në një kompjuter tjetër në rrjetin tonë lokal, ose në një server në internet. Sigurisht, nëse depot janë në servera në internet, ne duhet të kemi një lidhje të shpejtë me WWW Village.
 • Nëse në hapin "Përzgjedhja e programeve" lëmë të kontrolluar opsionin [X] mjedisi i desktopit Debian, programi do të instalojë ambientin grafik GNOME 3.14 ose më të lartë, në varësi të depove që kemi.

Hap pas Hapi se si të instaloni Debian Jessie

Instaloni Debian Jessie - 01
Instaloni Debian Jessie - 02
Instaloni Debian Jessie - 03
Instaloni Debian Jessie - 04
Instaloni Debian Jessie - 05
Instaloni Debian Jessie - 06
Instaloni Debian Jessie - 07
Instaloni Debian Jessie - 08
Instaloni Debian Jessie - 09
Instaloni Debian Jessie - 10
Instaloni Debian Jessie - 11
Instaloni Debian Jessie - 12
Instaloni Debian Jessie - 13
Instaloni Debian Jessie - 14
Instaloni Debian Jessie - 15
Instaloni Debian Jessie - 16
Instaloni Debian Jessie - 17
Instaloni Debian Jessie - 18
Instaloni Debian Jessie - 19
Instaloni Debian Jessie - 20
Instaloni Debian Jessie - 21
Instaloni Debian Jessie - 22
Instaloni Debian Jessie - 23
Instaloni Debian Jessie - 24
Instaloni Debian Jessie - 25
Instaloni Debian Jessie - 26
Instaloni Debian Jessie - 27
Instaloni Debian Jessie - 28
Instaloni Debian Jessie - 29
Instaloni Debian Jessie - 30
Instaloni Debian Jessie - 31
Instaloni Debian Jessie - 32
Instaloni Debian Jessie - 33
Instaloni Debian Jessie - 35
Instaloni Debian Jessie - 36
Instaloni Debian Jessie - 37
Instaloni Debian Jessie - 38
Instaloni Debian Jessie - 39
Instaloni Debian Jessie - 40
Instaloni Debian Jessie - 41
Instaloni Debian Jessie - 42
Instaloni Debian Jessie - 43

Në këstin tjetër, ne do ta veshim serverin tonë me mjedisin grafik MATE.

Mos harroni se kjo do të jetë një seri artikujsh nga Rrjetet kompjuterike për NVM-të. Ne do të presim për ju!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luciano dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm. Sysadmin punon dhe unë përdor saktësisht konfigurimin që ata këshillojnë. Serveri Ubuntu qemu-kvm në server me virt-menaxher në stacionin tim të punës. Jeta nuk mund të jetë më e thjeshtë. Gëzuar!

 2.   i indinjuar dijo

  Të thuash që fedora është një mjedis i qëndrueshëm do të thotë të duash të mashtrosh ose të mos kesh ide për çfarë po flitet. Unë ju sfidoj të punoni me të për më shumë se dy ditë dhe të shihni përplasjet e shkaktuara nga libreoffice. Kjo është për të vendosur një detyrë të thjeshtë. Një redaktues teksti dhe një fletëllogaritëse. Le të shohim se sa mund të guxosh.

  1.    TheSpamLoc dijo

   Unë kam qenë në fedora 23 për më shumë se një vit dhe nuk kam problem, aq sa akoma nuk kam nevojë ta ndryshoj në 24. Unë mendoj se sfida juaj kaloi

   1.    Guxim dijo

    Do ta përdorni për të redaktuar një tekst dhe për të lundruar në asgjë tjetër.

 3.   TheSpamLoc dijo

  Unë kam qenë në fedora 23 për më shumë se një vit dhe nuk kam problem, aq sa akoma nuk kam nevojë ta ndryshoj në 24. Unë mendoj se sfida juaj kaloi

 4.   mario dijo

  Përshëndetje Fico, ky post më zgjoi një shqetësim të madh dhe të fshehtë ... Unë nuk di shumë për virtualizimin dhe është e nevojshme në këto kohë të kursej në PC ... kështu që pyetja është cila është metoda më e mirë e virtualizimit të serverave, për shembull të kesh një server të e - postat, serveri i mesazheve dhe serveri i bazës së të dhënave të gjitha në të njëjtin PC që virtualizon disa PC dhe shpërndan këto shërbime te këta mysafirë. Me shpjego? Unë kam përvojë me Debian dhe Centos, nuk e di cili do të ishte sistemi më i mirë i virtualizimit për të garantuar disponueshmëri të lartë. Faleminderit paraprakisht

  1.    Adrian dijo

   Gjëja më e mirë që mund të përdorni për të virtualizuar është Proxmox, kjo është falas dhe ju lejon të konfiguroni grupin dhe disponueshmëria e lartë është e shkallëzuar (mund të shtoni më shumë hostë) dhe për ruajtje do të rekomandoja një grup me CEPH. Brohoritje

 5.   federico dijo

  Faleminderit të gjithëve për komentet dhe mendimet tuaja !!!

 6.   crespo88 dijo

  Faleminderit për këtë artikull të shkëlqyeshëm.
  Unë kurrë nuk kam punuar me proxmox, kam dëgjuar për të dhe nuk kam asnjë dyshim për fuqinë e tij, pasi kaq shumë kolegë më kanë thënë tashmë që nuk mund të ketë ndonjë. Unë ju tregoj vetëm për përvojën time, më shumë se 2 vjet duke punuar me Qemu-KVM "THE MAXIMUM", dhe kur të arrij te komanda Virsh do t'ju tregoj. Sl2 të gjithë.

 7.   crespo88 dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm i FICO-s, shkëlqyeshëm !!!
  Dëshiroj të them se nuk dyshoj për kapacitetin dhe karakteristikat e këtij programi të shkëlqyeshëm të quajtur Proxmox, tashmë ka pasur aq shumë kolegë që më kanë thënë për këtë sa nuk mund të ketë dyshim.
  Unë mund të flas vetëm për ato që kam përjetuar dhe Qemu-KVM «THE MAXIMUM», i punësuar prej meje për më shumë se dy vjet, unë i jap vlerësimin më të lartë dhe nuk jam mësuar me komandën Virsh, hahaha, kjo do të jetë një fazë tjetër . Sl2 të gjithë.

  1.    federico dijo

   Faleminderit për komentin të mençur, shoku Crespo88. Me komandën Virsh, ne praktikisht mund të instalojmë, konfigurojmë dhe menaxhojmë çdo aspekt që lidhet me makinat virtuale të krijuara me Qemu-KVM. Ne do t'ia kushtojmë artikullin tuaj kësaj teme.

 8.   crespo88 dijo

  Faleminderit Fico, kështu që ne vazhdojmë të zgjerojmë gamën e njohurive dhe të shohim që kjo komandë e sjell atë tek ju. Shkruani sa interesante do të ishte. Sl2.