Statistikat përfundimtare të dhëna nga Counterizer i vizitorëve tanë (vendi, sistemi operativ, shfletuesi)

Counterizer është një shtojcë që ruan shumë, shumë informacione dhe statistika në bazën e të dhënave, aq shumë informacion sa që zuri pothuajse 700 MB të bazës së të dhënave tona, përveç që e bën sitin më të ngadaltë dhe më të konsumuar të burimeve të pritjes, për këtë është se kemi vendosur të bëjmë pa të, në mënyrë që të përmirësojmë performancën e blogut.

Ndodh që para se të fshini të gjithë informacionin e mbledhur prej tij nga baza e të dhënave, ne vendosëm të merrnim disa statistika që janë me interes për ne dhe besojmë se edhe për ju

Për shembull:

Nga cili vend është më i vizituar FromLinux?

vendet e statistikave

Siç mund ta shihni, përqindja më e lartë e vizitave vijnë nga España, Meksikë y Argjentinë.

Por kjo nuk do të thotë që ju të tjerët që jeni në vendet e tjera nuk keni aspak rëndësi ... Merrni si shembull që unë dhe elav jemi në Kubë, dhe ky vend përfaqëson vetëm 1.58% të totalit

Përshëndetje për të gjithë miqtë tanë në cilindo vend që të jenë

Cili shfletues është më i përdorur për të hyrë në FromLinux?

Kjo është një statistikë disi kurioze, para së gjithash që kemi Firefox me 45.46%, por në vendin e dytë ... Google Home (me 27.33%)? Personalisht, më habit pak, sepse përdoruesit e Linux kanë Chromium (vendi i 4-të me vetëm 4.65%), ja, këtu janë statistikat e shfletuesve në përgjithësi:

statistikat-shfletuesit

Dhe tani do të hyjmë në detajet e versionit:

Versione të Firefox-it më të përdorura nga lexuesit tanë:

stats-shfletues-firefox Versione të Google Chrome më të përdorura nga lexuesit tanë:

statistikat-shfletuesit-krom Versione të Internet Explorer më të përdorura nga lexuesit tanë:

statistikat-shfletuesit-dmth Kuriozisht ne shohim që Internet Explorer v6 është versioni i 2-të më i përdorur ... kush dreqin po e përdor akoma këtë version arkaik të Internet Explorer? O_O ...

Versionet e kromit më të përdorura nga lexuesit tanë:

statistikat-shfletuesit-kromi Versione të Operës më të përdorura nga lexuesit tanë:

stats-shfletues-opera Kjo është për ata prej nesh që, si unë, përdorin Opera, nuk kemi një përqindje shumë të lartë por ... ja ku jemi, nuk jemi të padukshëm

Kjo ka qenë gjithçka për sa i përket shfletuesve. Firefox është pa dyshim më i popullarizuari, diçka logjike sepse komuniteti Linux, i cili kupton dhe mbron Software-in e Lirë, e sheh dhelprën e zjarrit si një nga anijet kryesore të lëvizjes

Tani do të fusim atë që shumë e di se ata presin, statistikat e sistemit operativ ...

Cili sistem operativ është më i përdorur nga lexuesit tanë?

statistikat-os

Sy lakuriq Duket që më shumë përdorues të na vizitojnë nga Windows sesa nga ndonjë sistem tjetër operativ, apo jo? ... mirë, kjo siç thashë është: sy i lirë

Versionet e Windows përfaqësojnë një 35.54% e vizitave në blog, ndërsa me sa duket vetëm 31.14% e Linux ... pra, se Linux që shfaqet është Linux gjenerik, domethënë sisteme Linux që versioni i tij nuk njihet (pasi shfletuesi nuk thotë se çfarë distro është). Në të vërtetë nëse e shtojmë këtë përqindje me përqindjen e vizitave nga Ubuntu, Debian, Mint, etj ... duhet të:

 • Un 53.50% e vizitave janë nga përdoruesit e Linux (2,614,723 vizita)
 • Un 35.54% e vizitave janë nga përdoruesit e Dritaret (1,735,987 vizita)

Edhe kështu është e jashtëzakonshme që ka kaq shumë vizita nga përdoruesit e Windows, unë supozoj se ata janë lexues të interesuar në Linux dhe Softuerin e Lirë në përgjithësi, ose ne jemi të njëjtët geeks dhe nerds si gjithmonë, por që ne kemi qasje në faqen e internetit nga zyra ose universiteti, ku PC kanë Windows Windows

 Cilat versione të Windows janë më të përdorurat nga lexuesit tanë?

stats-os-windows

 Cilat versione të Linux (gjenerik) janë më të përdorurat nga lexuesit tanë?

stats-os-linux

 Cilat versione të Ubuntu janë më të përdorurat nga lexuesit tanë?

stats-os-ubuntu

Dhe mirë, statistikat e android:

stats-os-android

Alwaysshtë gjithmonë mirë që lexuesit të vërejnë se prania e tyre, që vizitat e tyre perceptohen, se ata llogariten ... për atë arsye dhe sepse besoj se këto të dhëna janë me interes është që unë ta bëj këtë postim.

Siç e thashë në fillim, ne nuk përdorim më Counterizer, tani po përdorim Google Analytics për statistika ... personalisht unë ende kam dyshimet e mia për këtë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

137 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   FIXOCONN dijo

  Shpresoj që vizitat e Kubanëve do të rriten gjatë këtyre kohërave për të përmirësuar statistikat

 2.   waKeMaTTa dijo

  LOL si mund të ndodhë që ka akoma njerëz që përdorin IE 6. Sot bëj vetëvrasje xD

 3.   gaztor dijo

  e keqja është se faqja juaj njeh Liferea dhe Midori si Safari

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Theshtë shtojca që e njeh atë, keqardhje

  2.    gnambu dijo

   E njëjta gjë mund të thuhet për shumë versione që rrjedhin nga Ubuntu (Mint, për shembull), shfletuesi vazhdon t'i identifikojë ato si Ubuntu.

 4.   rama dijo

  Unë supozoj se 30 përqind e përdoruesve të Windows janë të lidhur me ata përdorues të Linux që vizitojnë faqen nga vendet e tyre të punës ku, për fat të keq, Windows përdoret akoma

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po sigurisht, universitetet, vendet e punës ose thjesht përdoruesit e Windows të interesuar në Linux

 5.   Miguel dijo

  Për të hyrë në sit unë përdor Linux Tuquito, i cili është një distro argjentinas, Linux Mint 15, që të dy nga USB. Dhe po, unë gjithashtu përdor Win7.
  Përshëndetje nga larg Buenos Aires
  Miguel

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Përshëndetje nga Kuba

 6.   Charlie Brown dijo

  Në statistikat sipas vendeve, vendi i tetë nuk ka një emër të vendit ose flamur ... a do të jenë ET që TANE janë pjesë e komunitetit DesdeLinux? ... HAHAHA

  Seriozisht, shkoni me shtojcën e lumtur; Çfarë mënyrë për të konsumuar hapësirë ​​dhe burime! Shpresojmë që me Google Analytics të marrin të njëjtat rezultate.

  1.    i gjallë dijo

   Më besoni ato janë arritur .. dhe më mirë .. incredibleshtë e pabesueshme, ju mund të shihni statistikat dhe vizitat në kohë reale ..

  2.    gato dijo

   duhet të jenë ato të ISS që përdorin Debian xD

   1.    eliotime3000 dijo

    Kjo duhet të jetë, pasi që padyshim që ISP-ja juaj duhet të jetë e koduar.

   2.    eliotime3000 dijo

    Isshtë e mundur, si dhe që ata po përdorin VPN / TOR për të qenë në gjendje të hyjnë në këtë faqe nga vende aq armiqësore sa Kina dhe Koreja e Veriut.

  3.    KZKG ^ Gaara dijo

   Linux është i sigurt se do të përdoret në Mars… LOL!

 7.   Federico A. Valdes Toujague dijo

  Statistikat, KZKG ^ Gaara, janë shumë interesante dhe pasqyrojnë interesin e botës spanjishtfolëse për SWL.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit
   Ato në fakt pasqyrojnë vetëm komunitetin spanjishtfolës

 8.   rene Lopez dijo

  Kuriozisht ne shohim që Internet Explorer v6 është versioni i 2-të më i përdorur ... kush dreqin po e përdor akoma këtë version arkaik të Internet Explorer? O_O ...
  Theshtë njësoj siç mendova ...
  Mbajeni Paraguajin, i pranishëm, që nga Ubuntu 12.04, me Chrome 27 (i cili nuk shfaqet vetëm sepse u azhurnua kohët e fundit).
  Herë të tjera kam qasje nga Win7 edhe me Chrome.

  1.    eliotime3000 dijo

   ♫ Bashkohuni me softuerin
   ♫ Ndani softuerin
   ♫ Ndani softuerin sepse programi është falas ♫

 9.   Emilio dijo

  Interestingshtë interesante që ka njerëz që lidhen me Windows 3.1 ...

  1.    eliotime3000 dijo

   Më shumë gjasa do të jenë makina virtuale dhe jo ato reale. Për më tepër, versioni i Windows njihet bazuar në versionin e NT Kernel që ka (për shembull, nëse një përdorues i Internetit akseson nga Windows Server 2008 R2 me Chrome, padyshim që ai do ta vendosë atë si Windows 7 bazuar në Kernelin NT 6.1) , përveç degës NT 5, e cila version 5.1 përdoret përkatësisht nga Windows XP dhe 5.2 nga serveri 2003.

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Apo ndoshta ndonjë këndoj që ndryshon UserAgent HAHA

    1.    eliotime3000 dijo

     Mund të jetë, pasi është gjithashtu e mundur të ndryshoni agjentin e përdoruesit të Firefox për ta bërë atë të kalojë përmes Internet Explorer për më shumë kontroll.

     1.    Windousian dijo

      E shoh që nuk ka gjasa.

     2.    eliotime3000 dijo

      @ Windóusico:

      Dhe si mund ta shpjegoni që në agjentin e përdoruesit më duket se unë përdor Iceweasel me Debian, dhe mbi të gjitha, që përdor ndërfaqen Aero?

     3.    Windousian dijo

      Dua të them, nuk e kam të vështirë që statistikat të pasqyrojnë nivelin aktual të trollingut në këtë faqe në internet.

 10.   eliotime3000 dijo

  Ka më shumë përdorues të Chromium (si unë) sesa Chrome, i cili për fat të keq agjenti i përdoruesit shfaqet si Chrome, sepse në ndërtimet e natës gjithmonë shfaqet kështu (në rastin tim unë përdor Windows):

  Mozilla / 5.0 (Windows NT 6.1) AppleWebKit / 537.36 (KHTML, si Gecko) Chrome / 29.0.1521.0 Safari / 537.36

  Pra, është një vështrim i mirë nga përdoruesit e internetit të cilët janë të interesuar në softuerin e lirë.

 11.   pandev92 dijo

  pjesa e dritareve është shqetësuese XDDD.

  1.    eliotime3000 dijo

   Mos më thuaj.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Në të vërtetë jo aq shumë, 53.50% e vizitorëve përdorin Linux ndërsa vetëm 35% përdorin Windows

   1.    pandev92 dijo

    vetem XD 3 në 10 vizitorë përdorin dritare, ju duket pak? XDDDD

    1.    Javi hyuga dijo

     Njeri, nuk mendoj se është shqetësuese që njerëzit që kanë diçka të braktisur në pinguin për arsye kohe ose çfarëdo tjetër dhe ne duhet t'i drejtohemi Windows për çfarëdo arsye, ne vazhdojmë të jemi të interesuar për ekosistemin linux dhe softuerin e lirë

     1.    eliotime3000 dijo

      Për më tepër, në rastin tim unë kam Debian Wheezy në VirtualBox të instaluar me Netinstall dhe me TTY për më shumë inri.

 12.   Leper_Ivan dijo

  Unë kam qenë një përdorues i Chromium deri para disa ditësh. Për disa kohë, disa faqe treguan që shfletuesi im ishte i vjetëruar dhe ata më nxitën (?) Të zgjedh një shfletues tjetër. Personalisht, unë përdor Firefox për të shkarkuar video vetëm, ose konfiguruar përfaqësuesin e universitetit tim. Për gjithçka tjetër me të cilën lëviz, tani, Google Chrome. Gjithashtu në një moment, unë isha një nga përdoruesit e vetëm të Hekurit.

  1.    eliotime3000 dijo

   Unë përdor Chromium 29 nga Windows. Ajo që ndodh është se shumë herë, distros nuk e ndryshojnë agjentin e përdoruesit në versionet e Chromium që ata do të ndryshojnë, pasi që si parazgjedhje duket se ishte Chromium (nëse shikoni komentin tim, do t'ju tregojë se unë përdor Chrome 29 , kur në fakt nuk është, pasi është e palogjikshme të mendosh se versioni 29 i Chrome ka mbërritur këto ditë).

   1.    abib91 dijo

    Si është e mundur që meqë Linux pranon një WinUser midis redaktorëve të tij! keq shume keq

    1.    eliotime3000 dijo

     Fanboy zbuluar!

    2.    eliotime3000 dijo

     Dëshmia se unë gjithashtu përdor Linux është në këto pamje ekrani >> http://imgur.com/a/vVFeS#0

     Kështu që nëse përdor Windows, unë jam në shkollë të mesme ku studioj Informatikë ose po shkarkoj Debian Wheezy (dhe nuk ka pretendime nëse përdor Windows Vista).

    3.    Manuali i Burimit dijo

     iiOo zOi eDyThoR ii DUA GuiiNdOusss !!!! ♥ ♥ ♥

     Futuni brenda eZplOorE RULZ !!!!

     1.    eliotime3000 dijo

      ROFLMAO !!!!

 13.   cooper15 dijo

  Dhe Ticos janë vendi i parë në vizitat nga Amerika Qendrore, shumë mirë

 14.   dtll84 dijo

  Unë do të doja të kërkoja një autograf nga ata që kanë vizituar këtë faqe në internet nga një kompjuter Windows 3.1.

  1.    eliotime3000 dijo

   Do të doja të kisha edhe autografin e tij, pasi do të ishte vërtet diçka epike.

 15.   elruiz1993 dijo

  Prova që ata prej nesh që hyjnë përmes Windows jemi në universitet ose në punë është se ne ende përdorim XP-në e vjetër, kur të kthehem në shtëpi unë hyj përmes sistemit tim të bukur dhe të shpejtë ary

  1.    eliotime3000 dijo

   Histori e vërtetë.

 16.   argjentinase dijo

  A ka më shumë përdorues Mac sesa përdoruesit e Debian?
  Po bëjmë diçka keq ...

  1.    pandev92 dijo

   XDDD nuk është kështu, me siguri shumë debianitë janë në seksionin linux XD

   1.    eliotime3000 dijo

    Për të fajësuar agjentët e përdoruesit, është thënë (përkundrazi, për t'i ndryshuar ata).

  2.    Zironide dijo

   +1 XD

  3.    eliotime3000 dijo

   Jam me Debian dhe jam shumë i lumtur.

 17.   ariki dijo

  Eja CHILITO 6 °, hahaha, nuk kam postuar për një kohë të gjatë, përshëndetje djema që janë mirë! faleminderit për punën tuaj të shkëlqyer

 18.   si kush dijo

  Lidhur me Google Chrome, mendoj se problemi është që UserAgent i Chromium është identik me GC, dhe tregon vetëm "mirë" nëse e modifikon.
  Jam befasuar kur shoh që Arch Linux nuk është në listë, megjithëse sigurisht që është gjithashtu problemi i UserAgent, i cili thjesht tregon "GNU / Linux".

  1.    eliotime3000 dijo

   Ke te drejte. Kjo është arsyeja pse nuk tregon nëse Chromium ose Google Chrome përdoret në të vërtetë (unë përdor Chromium 29 në Windows për momentin).

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Saktësisht, kur ArchLinux është i instaluar në shfletues, distro nuk shfaqet, domethënë, UserAgent i shfletuesit raporton vetëm se është Linux, nuk specifikon distro.

 19.   ferkmetal dijo

  gjëja e çuditshme është që të jesh një komunitet Linuxera, sistemi operativ që përdoret më shumë është windows, ops po komentoj nga një: O! hahahahaha pershendetje!

  1.    eliotime3000 dijo

   Për shkak se disa janë duke punuar dhe nuk kanë mundësi të përdorin një LiveUSB, LiveCD ose thjesht ta instalojnë atë. Por siç mund ta shihni, agjenti i përdoruesit nuk thotë gjithmonë të vërtetën.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Në të vërtetë ai që përdoret më shumë është Linux, lexoni pak më poshtë imazhin

   1.    giskard dijo

    Kjo është ajo që ndodh kur njerëzit nuk i lexojnë postimet e plota, por hidhen për të komentuar sa më shpejt që të lexojnë tre rreshta.

   2.    eliotime3000 dijo

    Natyrisht, nëse mbledhim të gjitha shifrat e marra nga distros që janë njohur falë faktit se përdoruesit kanë qenë në gjendje të modifikojnë agjentët e tyre të përdoruesve në shfletuesit e tyre, atëherë ju po humbni "numrin e madh" të përdoruesve të Windows që vizitojnë këtë faqe.

 20.   abib91 dijo

  hehehe gjëra në jetë ... ndërsa administratori sulmon përdoruesin Ubuntu, dhe është distro me më shumë vizita. Xd
  😛

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ne në të vërtetë nuk e përqeshim përdoruesin e Ubuntu, por as ne nuk jemi adhurues të kësaj shpërndarjeje
   Ne e pranojmë të mirën dhe të keqen e çdo distro ^ - ^

  2.    eliotime3000 dijo

   Dhe më lart, ai që jep më shumë publicitet me Debian falë faktit se Ubuntu ka një menaxhim pakete

  3.    eliotime3000 dijo

   Dhe më lart, ai që jep më shumë publicitet me Debian falë faktit se Ubuntu ka një menaxhim paketash për të cilat vërtet jep shumë për të folur (deri më tani, paketat janë përmirësuar, por ato tashmë kanë rritur numrin e debianeros).

  4.    pandev92 dijo

   burrë, do të na duhej ta prisnim atë 30% për të parë ... linux-in tjetër, mbase do të bësh surpriza.

   1.    eliotime3000 dijo

    Brenda këtij 30% do të ishte Parabola (piruni i Arch që miratohet nga FSF dhe që ka shfletuesin Iceweasel si parazgjedhje), Trisquel (një version i ekzorcizuar i Ubuntu), mijëra distro personale (midis tyre, distros të brendshëm të Microsoft dhe Apple) dhe në fund distros të bërë me dorë duke përdorur Linux From Scratch (Gentoo nuk është asgjë krahasuar me ndërtimin e distroit tuaj nga e para).

 21.   anonim dijo

  Mundohuni të shihni se si jam identifikuar ...

 22.   nosferatuxx dijo

  Uau .. !! Dhe u habita që Meksika është në vendin e 2-të në statistikat e saj .. !!! Sa e mirë..!!!
  E keqja me distromën time LM13 KDE është se pa marrë parasysh se sa dua të modifikoj përdoruesin, gjithmonë do të duket si ubuntu, për fat të mirë me një shtojcë firefox gjërat ndryshojnë.
  Përshëndetje për të gjithë komunitetin .. !!

 23.   Anibal dijo

  EKSPLERUESI I INTERNETIT 6.0 ???
  ata meritojnë deatheeeeeeeeeeee

  1.    elendilnarsil dijo

   hahahahaha, mendova se askush nuk e përdori më.

  2.    Windousian dijo

   Ju bëni mirë të vendosni numrin e plotë 6.0! Pasha Zotin, ku shkon ajo 6.1.

   1.    eliotime3000 dijo

    E Shenjtë Nënë e Zotit! Provë që agjenti i përdoruesit mund të kontrollohet!

    1.    Manuali i Burimit dijo

     Kjo është mashtrim! ¬¬

     1.    eliotime3000 dijo

      Kurvë të lutem!

      Unë jam aq i sinqertë sa nuk kam nevojë të ndryshoj përdoruesin-agjent të Chromium tim:
      http://i.imgur.com/FZScyo0.png

      Gjithashtu, tashmë jam duke djegur diskun tim Debian 7 për të shmangur këto probleme të përplasjes Aero.

 24.   Rivh dijo

  Përshëndetje nga Kosta Rika duke qenë pjesë e atyre 55137 lexuesve
  dhe vazhdoni të rriteni nga linux.net!

 25.   peterçeko dijo

  Unë e mbuloj Republikën Çeke me 0,08%. Jo keq për një person të vetëm

  1.    eliotime3000 dijo

   Jo vetëm ju, por edhe ata që përdorin VPN për X arsye.

   1.    peterçeko dijo

    Epo nuk mendoj se ka shumë njerëz që flasin Spanjisht në Republikën Çeke dhe kuptojnë Linux. Përveç kësaj, unë lidhem me blogun nga 5 PC të ndryshëm dhe vizitoj në orë pak a shumë

    1.    eliotime3000 dijo

     Nuk e kam fjalën për atë, por që ka shumë njerëz që janë nga vende të tjera që përdorin VPN dhe me kureshtje IP-ja e tyre i vendos sikur të ishin nga vende të tilla si Republika Çeke, Rumania dhe vendet e tjera të Evropës.

 26.   Plehra_Killer dijo

  Unë mbuloj RHEL-në, Fedora-n mendoj se një tjetër 0.02% dhe atë të Meksikës, mirë, unë mendoj se tashmë kam vënë një dorë të zezë: p [spoiler] nuk është e vërtetë me Meksikën [/ spoiler]

  1.    eliotime3000 dijo

   Dhe më në fund mora CentOS që i kërkova një prej miqve të mi që kam pranë, i cili më dha dy DVD-të CentOS që kërkova. Tani do ta provoj.

 27.   itaçi dijo

  Vendi që viziton më shumë është Spanja. Më duket kurioz sepse shoh më shumë lëvizje të softuerit të lirë në Amerikën Latine sesa këtu në Spanjë.

  Sidoqoftë, përshëndetje nga Spanja për të gjithë komunitetin e Amerikës Latine

  1.    eliotime3000 dijo

   Nuk e besoj. Në vende si Peruja (është vendi në të cilin jetoj) ju mund të gjeni PC me Windows XP dhe / ose 7 sepse qeveria pranoi në 2006 dhuratat e Microsoft me licencat e tyre përkatëse, duke forcuar kështu tregun Warez në CD / DVD të zbrazëta.

   E mira është që pak nga pak paradigma e varësisë nga Windows po ndryshon dhe ne po zgjedhim distros si Debian, Ubuntu dhe Fedora (tashmë ka PC me ato distros me çmime më të lira se ato që vijnë me Windows 7/8 për arsyeja e qartë për koston e licencës).

 28.   Luani dijo

  Pavarësisht nga përparimet e bëra nga webkit dhe të gjithë shfletuesit që e përdorin atë, e vërteta është se Firefox meriton duartrokitje sepse edhe me të gjithë shfletuesit kundër (nuk e di nëse një tjetër, padyshim përveç nuseve, përdor gecko) të një beteje e jashtëzakonshme
  MIR B NGA FIREFOX !!!!!!! 😀
  (shënim: Nuk më pëlqen konkurrenca ose rivaliteti brenda hapjes, unë jam thjesht i lumtur për përpjekjen e komunitetit mozilla)

  1.    eliotime3000 dijo

   Pavarësisht se ka dallime nga Firefox, Iceweasel është piruni më i suksesshëm i Firefox atje (është në dispozicion nga Arch duke përdorur repon e Parabola). Dhe më e mira nga të gjitha, ajo di të dallojë funksione të tilla të parëndësishme si dërgimi i të dhënave në Mozilla.

   Sidoqoftë, përmirësimet e bëra për Iceweasel janë përdorur tashmë në Firefox (pra përmirësimi i performancës së tij në GNU / Linux).

   1.    eliotime3000 dijo

    Rregullimi: Iceweasel është në AUR:
    https://aur.archlinux.org/packages/iceweasel/?setlang=es

    Dhe është në versionin e tij aktual.

 29.   kik1n dijo

  Ohhhh, Slackware përdoret më shumë sesa Gentoo, tsss.
  Eshte bukur

  1.    eliotime3000 dijo

   Unë jam pro asaj figure. Gjithashtu, Slackware është shumë më miqësor sesa Arch në disa aspekte.

   1.    kik1n dijo

    Pajtohem, ndalo se është e qëndrueshme në krahasim me të gjitha distrosh që kam përdorur. Por ka një vështirësi shumë të lartë kur dëshiron të instalosh paketa që nuk gjenden në sbopkg ose në metoda të tjera gjysmë zyrtare.

    Unë do të doja të përfshija portage ose zypper në slackware dhe do të ishte distroja më e mirë në botë, mirë nëse Gentoo do të ndryshonte të gjitha paketat e kodit burimor në binarë, ato do të ishin një konkurrencë e shkëlqyeshme.

    1.    eliotime3000 dijo

     Unë mendoj se me Slackware, do të keni më shumë përvojë në eksplorimin e bërthamës dhe kështu të mësoheni më shumë me konsolën sesa distrot e tjera (në Arch, nëse nuk dini si ta trajtoni mirë konsolën, do të bjerë si një kovë me ujë të ftohtë).

 30.   Manuali i Burimit dijo

  por së dyti… Google Chome (me 27.33%)? Personalisht, më mahnit pak, sepse përdoruesit e Linux kanë Chromium (vendi i 4-të me vetëm 4.65%)

  Kromi në shumë distro paraqitet si parazgjedhje si Chrome nëse nuk ndryshoni Agjentin e Përdoruesit, kështu që në të vërtetë shumë nga ato Chromes janë Krom.

  Megjithëse në çdo rast mendoj se shumica e tyre janë Chromes autentik sepse është shfletuesi që përdoruesit kanë në Windows dhe kur kalojnë në Linux është gjëja e parë që instalojnë (derisa dikush u thotë atyre që Chromium është i njëjti por falas), dhe statistikat shtoni Chromes të Linux + ato të Windows (ku tashmë është shfletuesi # 1).

  1.    Luani dijo

   Shtë e vërtetë, për fat të keq shumë nuk prekin UserAgent kështu që distro ose shfletuesi i saktë nuk del, kështu që të dhënat janë të paplota.

   1.    eliotime3000 dijo

    e vertete Gjithashtu, unë përdor Chromium në Windows për të parandaluar që azhurnimi i tij i heshtur të konsumojë më shumë burime.

  2.    sieg84 dijo

   Po, Chromium nga openSUSE e identifikon veten si Chrome

  3.    eliotime3000 dijo

   Siç është rasti im që përdor Chromium që e kam të instaluar në Windows:
   http://i.imgur.com/pqJ6Bid.png

   Sidoqoftë, kjo është shumica e rasteve kur Chromium përdoret me agjentin e përdoruesit që ju tregon se është Chrome, në të vërtetë nuk është.

   1.    Manuali i Burimit dijo

    Një pyetje: a përdorni Chromium në Windows? Mendoj se 4 herët e para nuk ishin të qarta për mua. 😛

    1.    eliotime3000 dijo

     Unë përdor Chromium në Windows, pasi e kam shkarkuar nga chromium.org, duke shkuar në këtë lidhje:

     http://commondatastorage.googleapis.com/chromium-browser-snapshots/index.html

     Dhe pastaj, unë zgjedh dosjen "Fito", shkoj në dosjen e fundit dhe shkarkoj skedarin "mini_installer.exe" dhe e instalon atë më shpejt se Chrome zyrtar.

     Nëse dëshironi të dini se si mund të shkarkoni Chromium dhe / ose Chrome Canary, shkoni te kjo lidhje:
     http://www.chromium.org/getting-involved/download-chromium

     1.    Manuali i Burimit dijo

      Ndoshta duhet të kisha vendosur një etiketë si kjo:

      http://www.yaplakal.com/pics/pics_original/6/9/6/63696.jpg

      Gjithsesi faleminderit për këshillën. 😀

     2.    gato dijo

      se e di që mund të zbresësh këtu: http://download-chromium.appspot.com (i lëvizshëm) ose nga këtu: sourceforge.net/projects/winchromium/ (i instalueshëm), lidhja që vendosni nuk ka funksionuar kurrë për mua (unë klikoj dhe asgjë nuk duket)

     3.    eliotime3000 dijo

      Kur bëhet fjalë për të shkuar në dosjen Win, duhet gati një minutë për t'u ngarkuar dhe në Firefox ju tregon se skenari është shumë i madh për t'u përpunuar.

      Gjithsesi, se funksionon, funksionon.

 31.   Rebulo nga Porto Riko dijo

  Ashtë mëkat të duash një softuer të mirë qoftë burim i hapur apo i mbyllur ... Unë kam një Windows Vista x86 me dualboot, Puppy linux, Macpup 5.29 të kursyer, unë përdor Windows Vista për punë dhe Macpup për përdorim personal dhe siguri bankare. Nga rruga unë jam një nga shumë ata që marrin bekimin e bekuar në vend të qenushit tim të dashur.

  1.    eliotime3000 dijo

   E dija që nuk ishe i vetmi që përdorte Windows Vista së bashku me një shpërndarje GNU / Linux!

   Lidhur me problemin e njohjes së distroit tuaj, unë ju rekomandoj që të hidhni një vështrim se si të ndryshoni agjentin e përdoruesit të shfletuesit tuaj për këtë blog.

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    O_O… Mund ta kuptoj duke përdorur Windows XP, Windows 7 dhe madje edhe Windows 8, por… Vista? Nëse sipas mendimit të pothuajse të gjithëve është dështimi më i madh i Microsoft-it në dekadën e fundit O_O

    1.    pandev92 dijo

     windows xp, është 100 herë më i prekshëm se vista.

     1.    eliotime3000 dijo

      Gjithashtu, Windows 7 trashëgon disa gabime që kishte Vista. Dhe mbi të, Vista është dështimi i dytë më i madh i Microsoft ndonjëherë.

      Dështimi i vërtetë tregtar i Microsoft-it ka qenë Windows Millenium, i cili kur doli kishte shumë probleme me konsumin e burimeve të pajisjeve të asaj kohe, përveç faktit që specifikimet ishin bërë dobët. Me Vista, gabimi nuk ishte specifikimi, por bërthama NT 6 doli e paqëndrueshme dhe vetëm me Service Pack 2 mund të thuhet se është i përdorshëm, përveç trajtimit të regjistrit për të optimizuar performancën e tij dhe me disa azhurnime, mund të them që Vista është po aq i përdorshëm sa 7, por edhe kerneli NT 6 është i njëjti që përdor Windows Server 2008, kështu që agjenti përdorues i shumë shfletuesve nuk mund të bëjë dallimin midis një Windows Vista / 7 me një Windows Server 2008 vetëm ose me R2.

     2.    eliotime3000 dijo

      Provë që unë kam PC tim me Dual Boot është ky koment i bërë me Iceweasel 21 me Debian Wheezy sapo u publikua.

 32.   Windousian dijo

  Gjëja Internet Explorer v6 është me të vërtetë kurioze.

  1.    eliotime3000 dijo

   Të njëjtën gjë them për agjentin tuaj të përdoruesit.

  2.    Bill Gates dijo

   rroftë eksploruesi i internetit! ee

 33.   facundokd dijo

  Shtrydh Debian, Argjentinë dhe Firefox 21.0

  1.    eliotime3000 dijo

   Debian Wheezy, Peru dhe Iceweasel 21 këtu.

 34.   KANON dijo

  Isshtë e vërtetë ajo që thotë dikush në një koment më sipër, shumë prej nesh përdorin dritare ne jemi njerëz që jemi në punë dhe shkojmë të hedhim një vështrim në faqen

  1.    eliotime3000 dijo

   Po, por pak janë njerëzit që punojnë me Windows, pasi që aplikacionet me të cilat punojnë janë ose të pamundura të punojnë me Wine (kuptohet nga Adobe, Corel, Autodesk dhe të tjerët) ose sepse ata punojnë me gjuhë programimi aq fatkeqe sa që as nuk ekziston mundësia e gjetjes së një ekuivalenti në softuerin e lirë që është vërtet i dobishëm (Visual Basic, Microsoft Access).

 35.   leonardopc1991 dijo

  Ekuadori dhe Sabayon paraqesin

 36.   Blazek dijo

  lol Internet Explorer 6 dhe Win 3.1. xD sa herë ato të disketave këtu tani për tani, hahaha.

 37.   Oscar dijo

  Hej! Fakti që ka më shumë njerëz nga Windows (përveç Win Xp) që vizitojnë blogun është një shenjë shumë e mirë! Kjo do të thotë se janë njerëzit që do ta konsiderojnë Linux-in si një azhurnim të mundshëm! 🙂

  1.    pandev92 dijo

   Shumica e atyre që vizitojnë me dritare, janë windowseros me boot të dyfishtë XD.

   1.    eliotime3000 dijo

    Siç është rasti im (Windows Vista / Debian Wheezy).

 38.   Filmatik dijo

  Stillshtë akoma kurioze që linuxer-et përdorin Chrome masivisht në vend të Chromium ... A mund të ndodhë që shiriti privat / me burim të hapur të jetë më fiktiv sesa real? 😉

  1.    pandev92 dijo

   Nëse në fund të fundit janë praktikisht të njëjtë ..., thjesht ndryshoni licencën dhe mirë, tani kromi ka blic ..., kështu që duhet të thërrasë shumë njerëz.

   1.    eliotime3000 dijo

    Ka më shumë ndryshime midis Chromium dhe Chrome sesa flakërimi i neveritshëm i specit:
    1.- Kromi:
    * Mungesa e azhurnuesit të Chrome
    * Pepper Flash Player mungon
    * Nuk ka një lexues të integruar PDF ose asistent shtypi
    * Gjurmuesi RLZ nuk aktivizohet si parazgjedhje për sinkronizimin e llogarive të Google
    * Faqja e termave dhe kushteve është e zbrazët

    2.- Google Chrome
    * Ka Google Update në Windows dhe Mac, i cili konsumon burime dhe gjerësi bande.
    * Përfshin Pepper Flash Player, i cili gjithashtu gllabëron burimet dhe është më i keq se Flash Player
    * Ka një lexues PDF dhe asistent shtypës, i cili së bashku me Pepper Flash dhe Google Update pengojnë performancën e shfletuesit.
    * Ka aktivizuar gjurmuesin RLZ, i cili në vetvete nuk është shumë shqetësues, por në vetvete frikëson çdo paranojak në lidhje me privatësinë.
    * Faqja e termave dhe kushteve është në përputhje me rajonin në të cilin jetohet (nëse jetoni në Amerikën e Jugut, do të shfaqen termat dhe kushtet e Google Argentina).

 39.   Karper dijo

  Ekzistojnë disa përgjigje në lidhje me përdorimin masiv të Chrome, mund të ketë raste si imi, në të cilat kemi një Smartphone Android dhe Tablet, kështu që përdorimi i Chrome bëhet pothuajse thelbësor për të gjitha shërbimet e Google, dhe me Chrome ne mirëmbahemi sinkronizimi në të gjitha pajisjet.
  Përshëndetje XD.

 40.   eliotime3000 dijo

  Windows Vista ka qenë katalizatori i Microsoft për të detyruar zhvilluesit e pajisjeve që t'i bëjnë ata më të varur nga përdoruesit e tyre. Windows 7 trashëgon shumë nga problemet që kishte Vista, plus që është e pamundur të boot një disk Windows 7 nga një tabelë kryesore që është 100% IDE.

  Dështimi më i keq i biznesit i Microsoft deri më tani ishte Windows ME për shkak të paqëndrueshmërisë së DOS dhe për shkak se specifikimet ishin përgatitur jashtëzakonisht dobët.

 41.   Heber dijo

  Përshëndetje miq,
  ArchLinux dhe Manjaro Unë mendoj se janë brenda 31% të Linux gjenerik ...
  Do të ishte mirë të botoni këto lloje të statistikave në mënyrë periodike (1 ose 2 herë në vit). Shumëllojshmëria e madhe e informacionit që japin numrat është shumë interesante për mua.
  Një përqafim i madh nga Argjentina.

 42.   eliotime3000 dijo

  Peruja në të 9-tën. Tezgë të tregut. Më në fund ka një shenjë se ka njerëz me të vërtetë të interesuar për të lënë Windows dhe për të kaluar në Linux!

  Përveç kësaj, unë do të instaloj Debian Wheezy me XFCE para se të vonohem (tashmë kam lënë hapësirë ​​të lirë për të instaluar Debian, si dhe të kem Slackware dhe CentOS në dorë për t'i provuar në VirtualBox OSE).

  1.    eliotime3000 dijo

   Të mërkurën me XFCE! Kam 256 MB video Intel dhe tashmë e vendos Debian Wheezy me GNOME 3 Fallback (nga yapa, me softuer-qendër 5).

 43.   piksi dijo

  dritare !! o_o

  1.    eliotime3000 dijo

   Mos u shqeteso. Unë tashmë kam instaluar Debian Wheezy në PC tim, kështu që PC im është i plotë.

  2.    Bill Gates dijo

   dritare !!!!! është plehra xDDD

   1.    Bill Gates dijo

    jjhehehehe

 44.   krakto dijo

  Nga Kolumbia me lmde, unë përdor krom sepse më sinkronizon, të gjitha përshëndetjet

 45.   Z. Linux dijo

  Duke qenë FromLInux me origjinë Kubane, unë jam i befasuar që Kuba është në vendin e dhjetë për të vizituar këtë blog, mendova se isha në një vend më të mirë

  1.    eliotime3000 dijo

   Dhe gjëja më kurioze është se ajo është në thembra të Perusë.

 46.   eliotime3000 dijo

  W0T ?!

  Chromium i Debian ka zgjeruar dukshmërinë e kësaj faqe dhe nuk lë asgjë bosh.

 47.   gabi dijo

  Si një zëvendësim për Google Analytics ata mund të përdorin http://es.piwik.org/

  Blog shumë i mirë!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ne e njohim Piwik, ne e testuam atë rreth 6 muaj më parë, por nuk pasqyroi as 40% të statistikave, duket se vëllimi ynë i vizitave është shumë i lartë dhe ne duhet t'i bëjmë "diçka" Piwik për ta bërë atë të funksionojë 100%

   Faleminderit për komentin tuaj

   1.    TMEELX dijo

    Ky nga agjentët e përdoruesit është i mirë, shumë i mirë për trolling = Nintendo xD =

 48.   Bill Gates dijo

  Linus është idhulli im! ^^