Juggernaut, Sphinx and Status: Aplikacione interesante për mesazhe të menjëhershme

Juggernaut, Sphinx and Status: Aplikacione interesante për mesazhe të menjëhershme

Juggernaut, Sphinx and Status: Aplikacione interesante për mesazhe të menjëhershme

Vazhdimi me temën në modë mbi alternativat aktuale dhe të mundshme të aplikimit të mesazheve të menjëhershme të WhatsApp, sot do të paraqesim 3 interesante aplikacione të mesazheve të menjëhershme me burim të hapur.

Ata janë Juggernaut, Sphinx and Status, dhe jo vetëm që kanë përparësi interesante si aplikacione për mesazhe, por si mekanizëm ose mjetet e pagesës, pasi ato bazohen në teknologji blockchain.

Platformat e komunikimit në grup për GNU / Linux

Platformat e komunikimit në grup për GNU / Linux

Edhe pse jeni 3 aplikacione të reja për të prezantuar janë nga burim i hapur, gjëja interesante është ndërtimi i saj nën Teknologji blockchain. Sidoqoftë, për ata që duan të eksplorojnë alternativa që nuk përfshijnë këtë teknologji, kemi shumë botime të mëparshme që rekomandojmë t'i lexoni pasi të ketë mbaruar:

"Aplikacionet ose platformat e komunikimit kanë lehtësuar dhe rritur komunikimin person me person ose grup në grup, duke qenë jashtëzakonisht i dobishëm duke lejuar komunikime efektive dhe efikase ndërmjet tyre nga kudo në planet me qasje në internet në kohë reale përmes kanaleve të shumta të komunikimit." Komunikimi: Platformat për Sistemet Operative të GNU / Linux.

Artikulli i lidhur:
Komunikimi: Platformat për Sistemet Operative të GNU / Linux

Artikulli i lidhur:
Delta Chat: Aplikacioni falas dhe i hapur i mesazheve i bazuar në email
Artikulli i lidhur:
Sesioni: Një aplikacion për mesazhe të sigurta me burim të hapur
Artikulli i lidhur:
Jami: Një platformë e re për komunikim falas dhe universal
Artikulli i lidhur:
Telegram ose WhatsApp: Pse është TG aplikacioni i preferuar për përdoruesit e Linux?

Juggernaut, Sphinx dhe Statusi: Përmbajtja

Aplikacionet e mesazheve të menjëhershme me Blockchain Technology

Çfarë është Juggernaut?

Sipas Faqja zyrtare e Juggernaut, përshkruhet si:

"Një aplikacion i mesazheve të menjëhershme që rimagjinon mënyrën e dërgimit të mesazheve, duke përdorur një mekanizëm të kodimit nga një skaj në tjetrin, me kalimin në rrjetin e qepëve, gjë që e bën atë rezistent ndaj censurës, ndërsa siguron një mekanizëm efikas të mesazheve dhe një sistem pagese nga kolegët në kolegët . Cila është arsyeja pse Juggernaut është më shumë sesa thjesht një aplikacion i ri për mesazhe të menjëhershme, pasi lejon përdoruesit e saj të shijojnë të gjitha aftësitë e ofruara nga Bitcoin dhe Rrjeti i Rrufeve."

Juggernaut: Aplikacion për Linux

Lumturi aplikacioni i platformës kryq aktualisht është në dispozicion në Windows, Mac OS dhe Linux. Dhe formati i skedarit të instaluesit vjen në Formati ".AppImage". Përveç kësaj, zhvilluesit e saj premtojnë se së shpejti do të jetë në dispozicion për platformat e sistemit operativ celular. Dhe për më shumë informacion në lidhje me gjithçka për tuajin shkarkoni dhe instaloni ju mund të vizitoni tuajin faqe zyrtare në GitHub.

Çfarë është Sfinksi?

Sipas Faqja zyrtare e Sfinksit, përshkruhet si:

“Një aplikacion për mesazhe të menjëhershme që funksionon në krye të Rrjetit të Rrufesë dhe përdor TLV për të dërguar mesazhe në krye të tij. Që do të thotë se çdo mesazh është një pagesë e dërguar nga një përdorues te tjetri. Që, nga ana tjetër, do të thotë që çdo mesazh kërkon një mikropagim që siguron që nyjet të përcjellin mesazhet e tyre. Nëse përdoren serverat zyrtarë, pagesat nuk tarifohen, pasi satoshët nuk largohen kurrë nga nyjet e tyre, megjithëse mund të lidhë edhe nyjet e veta. Së fundmi, midis shumë përfitimeve të tjera, aplikacioni mbështet dërgimin dhe kërkimin e pagesave, në një mënyrë dydrejtimëshe dhe krijimin e grupeve."

Sfinks: Aplikacion për Linux

Lumturi aplikacioni i platformës kryq aktualisht është në dispozicion në Windows, Mac OS dhe Linux. Dhe formati i skedarit të instaluesit vjen në Formati ".AppImage". Përveç kësaj, është në dispozicion për platformat e sistemit operativ celular, iOS dhe Android. Dhe për më shumë informacion në lidhje me ju mund të vizitoni tuaj faqe zyrtare në GitHub.

Çfarë është statusi?

Sipas Statusi faqja zyrtare, përshkruhet si:

“Një aplikacion për mesazhe të menjëhershme, një portofol kripto dhe një shfletues Web3 i ndërtuar me teknologjinë më të fundit. Për këtë arsye, mund të konsiderohet si një super aplikacion i fuqishëm për komunikim privat dhe të sigurt. Plus, ai përdor mjetet e fundit të kriptimit dhe të sigurisë për të siguruar që mesazhet dhe transaksionet tuaja janë tuajat dhe vetëm tuajat. Dhe e pret njeriun e mesëm për t'i mbajtur mesazhet private dhe pasuritë tuaja të sigurta."

Statusi: Aplikacion për Linux

Lumturi aplikacioni i platformës kryq aktualisht është në dispozicion në Windows, Mac OS dhe Linux. Dhe formati i skedarit të instaluesit vjen në Formati ".AppImage". Përveç kësaj, është në dispozicion për platformat e sistemit operativ celular, iOS dhe Android. Dhe për më shumë informacion në lidhje me gjithçka për tuajin shkarkoni dhe instaloni ju mund të vizitoni tuajin faqe zyrtare në GitHub.

 

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Juggernaut, Sphinx y Status», 3 interesante aplikacione të mesazheve të çastit burim i hapur bazuar në teknologji blockchain; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegram, Sinjal, Mastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht. Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux. Ndërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y JedIT, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.