Donacionet dhe të ardhurat në DesdeLinux. Ne ofrojmë më shumë të dhëna

Disa ditë më parë kolegu im KZKG ^ Gaara publico nje artikull ku përmendëm mundësinë e shtimit të reklamave në DesdeLinux si një metodë për të marrë fitime dhe për të qenë në gjendje të paguajmë Hostingun dhe shërbimet që ne ofrojmë, në vend që të kërkojmë donacione.

Epo, një mik krijoi llogarinë për ne AdSense dhe u miratua nga Google. Më vonë ai e konfiguroi atë, ne shtuam banderola reklamash në DesdeLinux dhe nuk u deshën rreth 5 orë kur ata tashmë kishin çaktivizuar llogarinë. Sipas Google, llogaria jonë përfaqësonte një rrezik për AdWords .. mirë, Fuck you Google !!

Nëse dikush di ndonjë shërbim tjetër si AdSense, që në të vërtetë funksionon dhe jini serioz, ju lutemi na tregoni përmes komenteve ose na shkruani kzkggaara [at] nga linux [pikë] net o elav [at] desdelinux [pikë] net.

Çdo sugjerim në lidhje me një shërbim të këtij lloji do të pritet shumë mirë.

Rreth Donacioneve

Kolegu im tashmë shpjegoi arsyen pse nuk kërkuam donacione direkt, megjithatë, disa njerëz tashmë kanë dërguar ndihmën e tyre financiare për të cilën ne i vlerësojmë shumë.

Për t'ju dhënë një ide se sa para po arrijmë falë ndihmës suaj, unë kam vendosur një shirit të stilit Wikipedia në shiritin anësor që thotë totalin që duhet arritur dhe sa aktualisht kemi falë dhurimeve tuaja.

Donacionet

Sa para na duhen?

Disa pyetën se sa para na duheshin vërtet. Epo, unë do t'ju shpjegoj se si përdoren aktualisht paratë FromLinux. Për ta bërë këtë, dhe para se të detajoni shërbimet, ju ftoj të shihni çmimet e ofruesit tonë: Transferimi GNUT.

Tani jemi duke përdorur planet:

 • xen 2048 (29.92 $ / muaj, 354.04 $ / vit, ose gjithsej 300 $ falë zbritjes vjetore.)
 • xen 3072 (44.95 $ / muaj, 539.28 $ / vit, ose gjithsej 450 $ falë zbritjes vjetore.)

Me fjalë të tjera, për të dy serverat normalisht do të paguanim 750 dollarë në vit. Unë them se do të paguanim sepse në të vërtetë, me një marrëveshje midis projektit tonë dhe Transferimi GNUTNe kemi një zbritje të veçantë, kështu që shifra përfundimtare është 300 $ në vit. Dhe kjo marrëveshje është ende në fuqi.

Shfrytëzoj rastin të rekomandoj Transferimi GNUT për mbështetjen dhe profesionalizmin e tyre të pabesueshëm

Xen 3072 VPS (më i madhi dhe me më shumë përfitime) kemi sigurisht gjithçka që lidhet me Blogun, i cili është shërbimi që aktualisht ka trafikun dhe konsumin më të lartë. Në Xen 2048 VPS, ne kemi pjesën tjetër të shërbimeve (Forum, Paste, FTP, Webmail ... etj).

Përmbledhje njerëzish

Disa përdorues na kanë sugjeruar të përdorim faqe si Indiegogo y Kickstarter për të krijuar një fushatë Përmbledhje njerëzish dhe të shohim nëse në këtë mënyrë mund të arrijmë shifrën që ne propozojmë të marrim.

Ne po e vlerësojmë seriozisht, por jo për të arritur vetëm paratë që na duhen, por edhe për të filluar projekte të tjera që ne besojmë se janë shumë interesante siç janë, një faqe për zhvilluesit dhe ndoshta një tjetër për pajisjet mobile.

Dhe këta miq të dashur janë të gjitha në temën e Donacioneve. Faleminderit shumë për të gjithë ju, dhe nëse doni të kontribuoni financiarisht, mund të na shkruani në emailin që vura më lart. Nëse përveç kësaj, ata dëshirojnë që kur të arrihet shuma të botojmë emrin e tyre (ose nofkën) dhe shumën që ata kontribuan në shenjë falënderimi për ndihmën, ata ta specifikojnë atë në emailin e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

22 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cristianhcd dijo

  Ata mund të kërkojnë para për të bërë një sallatë patate në Kickstarter, me atë që rreshtohen dhe madje mjafton për një makineri dhe largohen nga linux: troll

  1.    i gjallë dijo

   Oh! Sa ide e mire. Kështu i ndjekim hapat e Torvalds dhe blejmë një Macbook

 2.   Mauricio Baeza dijo

  300.00 $ në vit për dy VPS? Çfarë zbritje e mirë, kjo do të thotë që GNUTransfer, duan apo nuk duan, po vë një pjesë të madhe për këtë projekt ... A është e pabesueshme që mes komunitetit nuk mund të paguajmë 300 në vit ? ... Unë kam një përvojë në vështirësinë e marrjes së burimeve, nga projekte, të cilat unë mendoj se ia vlen ...

  Sinqerisht e urrej reklamën, preferoj të paguaj, por jo ta kem. Aq e thjeshtë sa do të ishte të jepje disa dollarë në muaj përgjithmonë.

  Regjistrohem me 10 dollarë në muaj, por, si angazhim, ata që regjistrohen (mund të jetë nga një dollar por jo i kufizuar, hehe), por duhet të jetë serioz dhe mujor, nëse jo nuk ka rrjedhë pune kapitali Kush regjistrohet?

  Një përqafim

  1.    i gjallë dijo

   Faleminderit shumë Mauricio për iniciativën dhe komentin tuaj. Po, GNUTransfer po jep mbështetje fenomenale, ata njerëz punojnë shumë mirë dhe mbështetja është e nivelit të parë.

   1.    eliotime3000 dijo

    Epo, unë e kam verifikuar atë kur këshillohem me çmimin e pritjes, si dhe i jap një shije, dhe e vërteta është se ato janë spektakolare me trajtimin dhe shërbimin ndaj klientit.

    Dhe mirë, ajo që unë do të dëshiroja është që të dy faqet të kryenin ndër shkrimtarët më të mirë një vit falas të GNUTransfer VPS për të promovuar shërbimin, pasi nuk është aq i popullarizuar sa janë HostGator ose A2 Hosting (shumë mirë, por herë pas here në kur ata shkojnë nga careros).

    Akoma, do të isha më i lumtur me shërbimin GNUTransfer, por fatkeqësisht jam i shkurtër në Ca $ h dhe mezi në këtë pritje e përbashkët me të cilën unë mbaj faqen time në këmbë me GoDaddy dhe kuponat e tij të bekuar të zbritjes për të rinovuar domenin, kështu që me një GNUTransfer VPS madje do të më jepte mundësinë për të zhvendosur faqen time WordPress në Drupal në një çast.

  2.    Manuali i Burimit dijo

   Me një buton të dhurimit PayPal ju mund ta bëni këtë, në kohën e dhënies së dhurimit i njëjti buton ju pyet nëse doni ta përsërisni atë automatikisht çdo muaj. Ai tashmë i kishte thënë Gaara-s për këtë, mbetet të shihet se çfarë vendoset.

   1.    i gjallë dijo

    Hmm Sandy nuk më kishte thënë për këtë. Le të shohim se çfarë bëjmë.

   2.    eliotime3000 dijo

    Po, mirë Me këtë do ta thoja me lehtësi HESHT DHE MERRI PARAT E MIA !!! Por meqenëse nuk ka asnjë buton për të dhuruar në asnjë kohë, unë do të duhet të dërgoj një mesazh brenda një shishe te KZKG & Gaara për të marrë propozimin tim të dhurimit.

 3.   Sasuke dijo

  Përshëndetje, provoni këtë mjet që gjeta në internet http://advertise.bingads.microsoft.com/en-us/sign-up?mkt=en-us Nëse nuk funksionon për ju atëherë nuk kam një ide të vetme.

  një përshëndetje

  1.    eliotime3000 dijo

   Vërej se ky shërbim i Microsoft ishte i shkëlqyeshëm kur ishte vetëm nga Microsoft (ishte ballë për ballë me AdSense), por me bashkimin e Yahoo Ads, tani vendos reklama që ju dërgon në faqet e mashtrimeve, malware dhe ato mut.

   Prandaj, JO.

 4.   nano dijo

  A keni ndonjë ide se sa komente urrejtëse më është dashur të fshij nga nata e kaluar deri më tani?

  Thjesht për ta sqaruar, zotërinj, shmangni pijen e keqe të komentoni diçka të tillë dhe pastaj të hidhni hidhërime sepse ato eliminohen ose komenti nuk kalon në moderim.

  Ju faleminderit.

 5.   Rafael Kastro dijo

  Mirë djema, unë tashmë u kam shkruar të dyve që të merrni kontakt dhe t'ju ndihmoni me këtë projekt. Pres një përgjigje që të jem në gjendje të dhuroj diçka.

  Përshëndetje.

 6.   lodra24 dijo

  Sipas mendimit tim, krijimi i turmave do të ndihmonte shumë, sepse njerëzit mbështesin shumë projekte të softuerit të lirë me donacione që ndonjëherë tejkalojnë qëllimin e vendosur; duke dhënë Ubuntu Edge të Canonical si një shembull, përshëndetje nga Meksika.

 7.   rodrigo satch dijo

  Unë mendoj se nëse secili nga 586 njerëzit që lexojnë këtë postim dhurojnë 1 dollar do të kishte kapital të mjaftueshëm për këtë dhe më shumë projekte të komunitetit hahaha
  por hej, unë jam i gatshëm të kontribuoj më trego në cilën llogari të PayPal do të dërgoj donacionin apo si po bën për të mbledhur paratë?

  Dhe nëse do të kishit më shumë detaje rreth shkakut të mbylljes së llogarisë suaj adWords, unë mund ta diskutoja atë me një kontakt, mbase mund të bëjmë diçka

  Unë pres një përgjigje

  Thank you very much!

  1.    jsbsan dijo

   @Rodrigo:
   "Dhe nëse do të kishit më shumë detaje rreth shkakut të mbylljes së llogarisë suaj adWords, unë mund ta diskutoja me një kontakt, mbase mund të bëjmë diçka"
   Politikat e Google Adsense janë shumë të rrepta, nëse zbulojnë klikime mashtruese (njerëzit që shohin reklamën vetëm për disa sekonda dhe më pas mbyllin dritaren, gjë që tregon se nuk ishin të interesuar fare për reklamën) ose një numër i tepërt i klikimeve me respekt numrit të reklamave që janë "shtypur" (ata e kanë studiuar atë mirë pasi kanë reklamuar për shumë vite), sepse ata anulojnë llogarinë tuaj ... dhe ju nuk mund të kërkoni asgjë, pasi ata kanë fuqinë ta bëjnë këtë pa duke ju dhënë shpjegime. Shtë e qartë që duhet të shikoni për interesat e reklamuesve, të cilët në fund të fundit janë ata që paguajnë.

   1.    rrotullim dijo

    A është e vërtetë apo është që ju nuk e dini as shkakun e vërtetë pse u pezulluat nga Adsense? Megjithëse nga njëra anë është e kuptueshme pasi disa vjet më parë përmes një bisede që unë frekuentoja takoja minitas (ose djem që pretendojnë të jenë vajza) të cilët ju treguan diçka si "Nëse shkoni në unblogpedorro.blogspot.com dhe klikoni në këtë lidhje atëherë unë do t'ju jap emailin tim / ju mund të më shihni lakuriq në kamerë" duke qenë se ato lidhje ishin nga Adsense (ekziston akoma një tjetër që e bën këtë, por shkoni t'i shpjegoni atij se Google zbulon klikime false).
    Nga ana tjetër, disa politika të Adsense janë mjaft absurde (sidomos ato sharje në lidhje me të drejtat e autorit), por mendoj se është më mirë që ata e kanë mbyllur llogarinë tani dhe jo pas disa vitesh sepse me kalimin e kohës bëhesh kurvë e tyre deri në atë pikë sa të përfundosh censurimin / heqjen e komenteve, postimeve dhe madje edhe bloge të tëra vetëm për të shtëna të mëdha në Google për të shqyrtuar zhbllokimin e llogarisë tuaj Adsense.
    Nëse ata kërkojnë alternativa mund të fillojnë këtu por nuk është garanci për asgjë pasi që është akoma shumë e vështirë të mundësh Google në terrenin e vet.

 8.   gustavo17 dijo

  Kam një ide: merrni një kanal YouTube nga blogu, në të cilin përmbajtja lidhet qartë me blogun (këshilla, udhëzime, etj.). Ka kanale që duket se janë shumë fitimprurëse, dhe kështu në 1 vit, ndoshta qëllimi prej 300 dollarësh do të jetë më shumë se i arritur. një përshëndetje

  1.    jsbsan dijo

   + gustavo17:
   Youtube është "intimisht" i lidhur me google adsense, me të cilin nuk ia vlen më ...

   Një tjetër mundësi është krijimi i manualeve dhe shitja e tyre në një bibliotekë virtuale, për shembull: http://www.lulu.com
   Kam 3 manualë të botuar:
   http://www.lulu.com/shop/search.ep?keyWords=gambas3&sorter=relevance-desc
   Problemi me këtë është se kërkon shumë punë (përgatitja dhe redaktimi i manualeve) dhe se është një investim afatgjatë, nuk është të marrësh likuiditet të menjëhershëm ...

 9.   vitodumat dijo

  Të mirë.

  Ju lutem

  E shoh që ju paguani shumë më pak se unë, dhe ju merrni shumë më tepër sesa unë duke paguar shumë më tepër.

  Ju lutem, a mund të tregoni faqen e internetit të këtyre njerëzve që ofrojnë këtë shërbim (VPS Xen ...)?

  Shumë falemnderit.
  Merrni një përshëndetje të ngrohtë.

  1.    i gjallë dijo

   Njeri i sigurt !! Gjithsesi në postim ishte lidhja: Transferimi GNUT

   1.    vitodumat dijo

    Ah
    Ajo lidhje më dukej si një transferim parash dhe unë mund ta shoh se e lidha atë me porosinë tuaj.

    Shume i shoqerueshem. Faleminderit shumë për këshillën.

    Merrni një përshëndetje të ngrohtë.

 10.   ndonjëherë dijo

  Ata gjithashtu mund të provojnë PayU dhe DineroMail. Nëse ata hapin një llogari, ata mund të marrin para në monedhën vendase dhe pa një kartë krediti, nga vende të ndryshme të Amerikës Latine, ajo madje ka një "portal solidariteti" për Argjentinën. Ata mund të provojnë fatin e tyre, nëse i lejojnë të hyjnë si një njësi jo-fitimprurëse.