Miqtë e mi kompjuterikë: Histori romantike dhe aventureske

Tjetra do t'ju tregoj se si ka qenë marrëdhënia ime me disa nga shpërndarjet e GNU / Linux që kam përdorur. Ky është një artikull që kam shkruar shumë kohë më parë në blogun tim të vjetër dhe e kam modifikuar pak. Nëse ata do të mendonin se do të flisja të dashurat e mia "të vërteta"Epo, ndizni televizorin dhe kërkoni programe thashethemesh sepse nuk është kështu 😛

Miqtë e mi kompjuterikë: Histori romantike dhe aventureske

Nuset

Imazhi është marrë nga http://www.fanpop.com/clubs/love/images/8966252/title/linux-love-wallpaper

Si shumë nga dashamirët e kompjuterëve të brezit tim, romancat e mia të para në këtë botë ishin rreth MS-DOS. Ishte një romancë e shkurtër, por unë mësova të jap puthjet e para (siç thotë kush). Shtypja e atyre komandave për të krijuar, kopjuar dosje, ndër të tjera, për mua ishte më e mira.

Pastaj në një ekskursion takova se kush do të ishte e dashura ime e parë në kompjuter, diçka më serioze, quhej Dritaret 95 dhe unë isha në frikë të saj, dhe kemi pasur një lidhje të gjatë prej 3 vitesh. Ishte e dashura ime e parë zyrtare.

Marrëdhënia ishte në rënie kur u njoha me një vajzë të re në një autobus në 98, por pas dy vitesh unë gjithashtu u ndava me të për të qenë "e pambrojtur mendërisht" dhe në 2000, fillova një marrëdhënie të re që doli të ishte më e keqe.

Për fat të mirë në ato vite unë isha një njeri me pamje të mirë, dhe ajo që në atë moment, mendova se do të ishte dashuria e jetës sime erdhi në jetën time: Windows XP. Por bukuria nuk është gjithçka, marrëdhënia jonë vuajti nga uljet dhe ngritjet e saj për shkak të numrit të gabimeve që ajo bëri dhe numrit të ndërhyrës që ajo la në shtëpinë time.

Përkundër kësaj, unë arrita ta dominoja atë mjaft mirë, por thellë brenda vetes gjithnjë e dija që ajo ishte një çështje e humbur, ajo më dominonte mua. Isha pak a shumë e qëndrueshme me të derisa u lodha. Unë rrëfej se me të mësova shumë, ishte një përvojë e paharrueshme, por deri atëherë nuk u largova kurrë nga shtëpia, isha shumë rehat dhe nuk e dija se kishte një vend për të flirtuar që quhej Interneti plot lloje.

Vendosa të dilja nga zona ime e rehatisë dhe të kërkoja një dashuri të re. Marrëdhënia ime me XP ishte në rënie, dhe rastësisht në një banak të barit hasa në një vajzë (e cila doli të ishte e bukur, por ajo ishte shumë bla bla bla, por pak veprim) Ubuntu. Kur kuptova që kjo nuk ishte gjëja ime, e binda atë të më prezantonte me një shoqe, kushërirë apo motër ... zusha më prezantoi me nënën e saj. Ai më tha të pres në lokal dhe shkoi ta kërkonte.

Ndërsa po prisja të takoja prindin e Ubuntu, fillova të shoh gra të çdo lloji dhe lloji. Unë isha në frikë të Mac OSIshte vërtet e bukur, e stilit të lartë, shumë ndryshe nga Windows. Ideja e çmendur e dashurimit me të më kaloi në mendje por unë mund ta kuptoja me një bisedë të shkurtër që vajzës i pëlqyen dhuratat e shtrenjta dhe ishte shumë e shtrenjtë.

Mendova se Ubuntu më kishte tallur, pasi u desh shumë kohë për t’u shfaqur, kështu që unë dola për të vizituar vendin. Kështu ishte aty, i fshehur në një cep, si i pikëlluar, kur takova një grua shumë të thjeshtë, aspak mendjemadhe, bukuroshe, pa shumë pretendime, por po, ajo nxirrte siguri dhe ishte ideale për një marrëdhënie të qëndrueshme.

Unë iu afrova me kujdes dhe zbulova se nuk ishte as si Windows "diçka që më bëri shumë të lumtur" ishte diçka e re, e panjohur dhe vendosa të filloj një bisedë me të. Ndërsa biseda intensifikohej, po zbuloja se ishte paksa e vështirë për mua ta kuptoja, dhe është logjike, ishte përshtatur shumë me Windows, por unë nuk kisha asgjë për të humbur dhe rrezikova, i dhashë të gjitha.

Ne po flisnim gjithë natën. Ai më tregoi për familjen e tij, të madhe, shumë të madhe, në fakt kishte shumë kushërinj. E pyeta emrin e saj dhe e dija që ajo ishte gruaja ideale, ajo që po kërkoja. Debian, tha ai, dhe atje isha me goje hapur, u shtanga.

Ajo foli pa ndalur për të dashurit e saj, motrat dhe kushërinjtë, SUSE, Centos, Mandriva, Mandrake, Knoppix, Fedora, me pak fjalë një listë të madhe ... dhe se të gjithë ata lindën të bukur dhe të fortë falë gjeneve të babait të saj , një burrë i quajtur Kernel Linux. Dhe pastaj në një kthesë të papritur ai më tregoi për vajzën e tij, Ubuntu. Atëherë kuptova gjithçka. Në fakt, tani që e dija e kuptova se ata ishin në të vërtetë shumë të ngjashëm, vetëm se Ubuntu ishte plot grim.

Kështu filloi marrëdhënia jonë, në një natë të stuhishme në një lokal. Ajo ishte e dashura ime për shumë vite, dhe me kalimin e kohës ajo kishte ndryshuar, ajo ishte bërë më e bukur kështu që unë i propozova asaj dhe ajo pranoi. Ishte një martesë e bukur ku Debian im vishej KDE për ceremoninë, GNOME për vallëzimin dhe për natën e dasmës, ajo kishte veshur mbathje marke Xfce.

Ishte kaq e lumtur! Por unë jam një frymë e lirë, dhe pas një kohe të gjatë, të gjatë, marrëdhënia u bë shumë e mërzitshme. Unë tashmë kam disa vjet dhe vendosa të kërkoj një vajzë më të re, më aktuale, dhe kjo është arsyeja pse sot mbaj marrëdhënien time me ArchLinux. Por si në çdo marrëdhënie, asgjë nuk është perfekte. Ai ka insistuar të vendosë gjëra në shtëpinë time që nuk më pëlqen, diçka e re që ai bleu në dyqan Systemshit, dua të them, Systemd. Do të shohim sa zgjat.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   edward lopez dijo

  gjej nje shoqe te vertete

  1.    i gjallë dijo

   Por nëse unë tashmë e kam .. gjithsesi, e njëjta gjë për ju që keni pasur kohë për të lexuar ..

   1.    Yoyo dijo

    Uuuuoooohhhhh, kjo ka qenë ajo që quhet a ...! Zas në të gjithë gojën xDD

 2.   yatogami dijo

  Sublime fundi xD Unë kurrë nuk kam menduar se kjo botë mund të shihet nga ai këndvështrim, një ditë unë do të shkruaj dashuritë e mia epshore ...

  1.    i gjallë dijo

   XDD Faleminderit

 3.   Kristian David dijo

  Doja të largohesha nga Debian, por nuk isha në gjendje ta dëmtojë ...

  1.    i gjallë dijo

   Debian është një prostitutë e punësuar nga RedHat

   1.    Jukiteru dijo

    LOL !!!

    Më vjen keq ta them por është e vërteta, megjithëse unë jam duke përdorur Debian Wheezy në punën time, dhe nuk mendoj se do ta zhvendos te Debian Jessie.

 4.   Hanibal Smith dijo

  Moral: duhet të qitësh më shumë

  1.    i gjallë dijo

   Pajtohem U_U

 5.   zonadober dijo

  Unë jam një shkencëtar kompjuterash dhe një taringuero. Unë madje nuk e di se çfarë është të kesh të dashurën, por do ta kërkoj në wikipedia

 6.   linuXgirl dijo

  Hmm ... gjithçka shumë mirë. Por do të betohesha se kam pasur "të dashur" me të njëjtët emra dhe pothuajse në të njëjtin rend. O ZOT I MADH… !!! As nuk dua të mendoj se kemi qenë të fejuar me "të dashurit e njëjtë" gjithë këtë kohë.

  1.    i gjallë dijo

   Ata janë transvestitë ose transeksualë .. nuk ka ide, po sikur t'ju siguroja se ishin të gjitha gra ... atje e bëni hahaha ..

   1.    linuXgirl dijo

    Eja, por nuk do të më mohosh që "Ubuntu", "Debian", "Windows" ... tingëllojnë macho, macho ... hehehehe

    Justshtë thjesht një shaka, mos e merrni në mënyrën e gabuar. Në fund të fundit, qofshin ata "burra" apo "gra" ne kemi mësuar shumë me "ata" dhe jo saktësisht për seksin ... hahahaha

    1.    i gjallë dijo

     HAHAHAHA .. Ubuntu dhe Windows po, por Debian tingëllon si një grua Latine hahaha

 7.   i errët dijo

  Përdorni BSD nëse nuk ju pëlqen systemd është një mundësi shumë e mirë.

  1.    ramon gelvez dijo

   Unë e dua FreeBSD, veçanërisht për serverat, por në gjërat e tavolinës ka disa të meta. Hibernimi për shembull është i vështirë në një kompjuter portativ dhe praktikisht i pamundur në një kompjuter desktop.

 8.   Luis Miguel dijo

  Histori e shkëlqyer, a mund të kërkoni ndonjë këshillë për timin? për momentin jam me ubuntu por nuk më pëlqen aspak, po kërkoj diçka që është shumë e bukur dhe e qëndrueshme. Po shikoj filloren si një zgjidhje të mundshme, çfarë këshille mund të më jepni?

  1.    dario dijo

   elementare rrjedh nga ubuntu, domethënë, është e njëjta gjë me ikonat e tjera dhe gjëra të tilla, nëse doni diçka të qëndrueshme përdorni debian. bukur ju mund të mund të përdorni kanellë si desktop që vjen mirë nga default dhe është shumë i përshtatshëm

  2.    gabo dijo

   vendim i mire, une e bera ate me shume se 1 vit me pare dhe nuk pendohem, edhe nese nuk rrjedh asgje per te bere ñ.ñ

 9.   Raphael Mardechai dijo

  Por asgjë si një jetë e dyfishtë me Ubuntu dhe Windows 7. xD

  PS: Lëre Sistemin e varfër, ai është njerëz i mirë. xD

  1.    dario dijo

   ata ngacmojnë sistemin e dobët xD

   1.    i gjallë dijo

    Asgjë i varfër, se babai i tij është i pasur, shumë i pasur .. (RedHat)

 10.   Alberto cardona dijo

  hahaha shum mir
  Unë do të doja të ju prezantoj me një vajzë shumë të pjekur, pavarësisht moshës së saj, emri i saj është falas BSD,
  Megjithëse më pëlqen couga për momentin, unë kam një marrëdhënie me Slackware.
  Përshëndetje.

 11.   dario dijo

  më seksi është nenexhiku linux. Ai gjithashtu nuk është aq i kërkuar dhe i pëlqen të bëjë gjëra për mua, në vend të Debian që ju kërkon të bëni shumë gjëra xD

 12.   amulet_linux dijo

  Ekziston një post shumë interesant që është në zhvillim e sipër, jam i sigurt se ju frymëzova, pasi gjithçka i dhatë vetë vlerësimet e para

  1.    i gjallë dijo

   Kam shikuar postimin por nuk mund ta botoj sepse imazhet nuk ishin në të ..

   1.    amulet_linux dijo

    E zgjidha

   2.    amulet_linux dijo

    thuaj "ya", gabim gishti

   3.    i gjallë dijo

    Sot sa më shpejt që kam një kohë ta botoj .. Faleminderit për bashkëpunimin.

 13.   mistic dijo

  Përshëndetje, më pëlqeu shumë artikulli. Qasja që ju i bëni subjektit, ndonjëherë shumë teknik, të informatikës; sikur çdo sistem operativ që keni pasur ndonjëherë të ishte një mikeshë, ishte shumë bukur.

  Tani unë shoh nga ajo që ju lëshon në kalimin në rreshtin tuaj të fundit që preferoni të iniciuar në krahasim me systemd. Unë do të isha shumë mirënjohës nëse do ta sqaronit këtë mendim. Nëse është nga preferenca ose për arsye reale. Unë jam shumë i interesuar të di mendimin tuaj në lidhje me të.

  Të fala,
  mistic

  1.    i gjallë dijo

   Epo, është shumë e thjeshtë. Nuk më pëlqen që Systemd dëshiron të iniciohet (gjë që është mirë deri më tani), të kontrollojë rrjetin dhe gjithçka tjetër që ajo dëshiron të kontrollojë. Nuk më pëlqejnë shkrimet binare. Nuk më pëlqen që krijuesi i tij të kalojë nëpër raportet e defekteve në kod, dhe se disa prej tyre kalohen sikur përdoruesi të ishte fajtor. Më pëlqen filozofia e Unix, edhe pse Linux nuk është Unix: bëj vetëm një gjë, por bëje mirë.

   Kjo është ajo që më ndodh me Systemd ..

   të fala

   1.    dario dijo

    Thjesht je xheloz sepse systemd i ka të gjitha xD.

   2.    i gjallë dijo

    HAHAHA .. Nuk e kisha menduar në atë mënyrë ..

   3.    anonim dijo

    Epo, atëherë .... software, gentoo, funtoo a do të ishin ato gra që punojnë tokën dhe e bëjnë kopshtin me duar të ashpra ??

   4.    peterçeko dijo

    Kur duhet të FreeBSD Elav? Nga ajo që thua, tani do të ndryshosh: D.

    1.    i gjallë dijo

     Kjo të merr procesin tënd .. Unë nuk mund të çmendem

 14.   ramon dijo

  haha histori e mire por e gjate. Ja historia ime: Unë fillova romancën time idilike me gnu / linux me një vajzë të quajtur ubuntu me një pseudonim oelotik oenerik, një vit më vonë vendosa të gjej një tjetër të quajtur linux mint maya ajo që më pëlqente tek ajo ishte kanella.

  Tashmë vitin e kaluar guxova të gjej një aventurë me hark ose më mirë me motrën e saj të vogël manjaro, pasi do të mërzitesha me të vendosa që nenexhiku linux të rritë marrëdhëniet tona dhe shkova të mos merrja askënd nga atje. Për disa vjet, ose më mirë të kaluarën, unë tashmë i kisha shikuar ata që quheshin suse, centos, kaos. Megjithëse në fund të zemrës sime e dija që nuk mund të shpëtoja nga mentja duke pritur Rebekën për temat e saj shumëngjyrëshe dhe të reja.

  Më në fund, unë kam edhe ish-partnerët e mi në formatin 64-bit falë të dashurit të saj të quajtur boot boot.

 15.   Gabriel dijo

  tani jam duke u takuar, flirtuar, ndyrë (duke e kthyer duke e kthyer) ubuntu dhe të gjitha motrat dhe kushërinjtë e tij, për të zbutur nënën që duhet të kisha zotëruar karmën dhe rastësisht të vish një palë chimps me majë çeliku për ta dominuar atë mirë, por Unë humbas me një grua të jashtëzakonshme. (:
  Seriozisht elav anën e errët të tuxlandia (redhat) është përfshirë deri në krye me e famshme systemd, e cila është e njëjtë me NSA ????

 16.   geek dijo

  Pra, elav nuk del me windows 3.11? haha,
  Mbaj mend që kam lënë fitoren 98 për kapelen e kuqe 5 me kde 3.5 që më ka ngecur një revistë (dvd), por kurrë nuk mund ta bëja të fliste (nuk dija si ta aktivizoja tingullin): C

 17.   Roberto dijo

  Jjajajajjaja shume e mire ... Jam nje i dashur me kubuntu, dhe megjithese ka nje emer disi mashkullor, eshte mjaft femeror, shume i rregulluar dhe i grimuar, pak i bezdisur, por ndihem rehat me te, nje vit me pare ajo braktisi nëna e saj, nuk ndihej mirë me kaq shumë degë dhe azhurnime; Sidoqoftë, çfarë do të bëhej me ne pa këto dashuri?

 18.   santiago dijo

  e dashura ime dhe kontakti im i parë ishte me windows 95 edhe pse zgjat pak, nga atje në 98, mijëvjeçari, por të gjitha ato ishin shumë të përkohshme, më pas erdhi XP e cila ishte marrëdhënia ime e parë serioze derisa dritaret 7 e zëvendësuan atë. dhe 3 vjet më parë takova nenexhikun i cili ishte i pari në familjen e saj, pastaj kalova nëpër shumë që zgjatën 2 ose 3 javë, debian, openSUSE, fedora dhe 90% të kushërinjve të saj derisa vendosa të luftoj për hark dhe ajo më ka pushtuar, dhe aktualisht e patë Openbox, ajo mëson shumë por mbulon mjaftueshëm dhe kjo më pëlqen

 19.   Rrjeti i Zi dijo

  Edhe pse për momentin po e tradhtoj vajzën time me një prostitutë të nivelit të lartë nga puna (Mac). Fillova të ngopem me Windows, vi $ ta me Ubuntu, pastaj shkova me motrën e saj më të vogël Mint 9, dhe që tani nuk e kam lënë me XFCE, e gjithë puna ime e doktoraturës ka qenë e shkëlqyeshme !!!, unë jam një njeri i thjeshtë , Unë preferoj të sakrifikoj grimin për performancën ... Unë e pranoj atë, unë kam flirtuar me disa të tjerë, por qëndroj me miun tim ...

 20.   Adolfo Rojas dijo

  Nëse e dini se një nga vajzat e Arch Linux, Manjaro gjithnjë e më sensuale vjen me OpenRC në vend të Systemd si sistemi boot? Do të ishte një mënyrë më e bukur për t'u zgjuar në mëngjes, dua të them ...

  1.    i gjallë dijo

   Po, e kam dëgjuar atë .. Unë duhet t'i jap një shije ..

 21.   gabo dijo

  e dashura ime e parë ubuntu, dashuria e jetës time ElementaryOS seksi, por elegante !!!

 22.   Ho2gi dijo

  Unë mashtroj Debian tim me Ubunta në punën time. Pd është motra e ish të dashurit të Elav.

  1.    i gjallë dijo

   LOL

 23.   Raul dijo

  Normalisht kur plakemi duhet të ndalojmë kaq shumë flirtimin dhe të vendosemi. Por kjo është krejt e kundërta. E para do MS-DOS, Windows 286 - 3.1 - 3.11, were, ishin më të gjatat. Epo, ishte një që nuk më zgjati aspak. Ai Unix. E lashë në buzë. Ne nuk e kuptonim njeri-tjetrin. Me disa madje kisha fëmijë që ende vrapojnë.
  E vërteta është që unë kam pasur një sezon që kam flirtuar me këdo që kalon pranë. Po sikur Mint me të gjitha llojet e fustaneve të vegjël, Kanellë, XFCE, KDE, po sikur SolykXK, po sikur Fedora, ...
  Por më lodhi të kisha një të dashur në secilin port, kështu që unë kam qenë me Debian për disa muaj tani, rrobat e Gnome i përshtaten asaj mrekullisht. Jam super e dashuruar dhe shoh një të ardhme në marrëdhënie.

 24.   jandresplp dijo

  Më pëlqente historia hahaha.
  Për më tepër, mendoj se është romani më i madh që kam lexuar pa ndalur
  Shume mire. Pershendetje

 25.   lf dijo

  I dhashë fund marrëdhënies sime me arch në 2012, viti i systemd, por ishte për arsye të tjera, veçanërisht për shkak të dorëheqjes që përdoruesit e Linux duhet të mësohen. Ne duhet të japim dorëheqjen se x distro funksionon mirë, por nuk ka gjë. Distro z ka atë Një gjë por nuk funksionon aq mirë dhe / ose po i mungon gjëja B. Kjo është të heqësh dorë nga vetja, të japësh dorëheqjen duke përdorur distro duke ditur që A nuk funksionon dhe se softueri specifik mungon (Vetëm në Windows / OSX), shumica e tyre mashtrohen dhe thonë "Gjithsesi ka pse më duhen gjëra X të punojë për mua ”. Për të mos përmendur mjediset dhe programet e desktopit me cilësi të dobët që jemi mësuar. Jo më kot pothuajse të gjithë përfundojnë duke shkuar në OSX kur të kenë rastin. Unë mendoj se Systemd do të sjellë pak rregull (siç thonë ata) dhe do të përfundojë duke unifikuar arkitekturën pak, shpresojmë se do të shërbejë për të përmirësuar pak mbështetjen e harduerit dhe softuerit, eliminimin e defekteve, Gjithsesi, Linux është i shkëlqyeshëm për serverat që nuk i mohoj.

 26.   Solrak Rainboluftëtar dijo

  Vajza BSD kishte brekë dëlirëse .. xD
  Artikull i mirë!

 27.   giskard dijo

  Po bënit aq mirë derisa të bëra të betohesha në paragrafin e fundit. Për më tepër, artikull i shkëlqyeshëm.

  Nga rruga, ju nuk keni kaluar nëpër Windows 3.x ???

 28.   Benpaz dijo

  Gruaja = Distrohopper

 29.   MSX dijo

  NERD! NERD! NERD!

 30.   jehu88 dijo

  o gardh po e ngre këtë artikull përshëndetje elav nga një cep i largët dhe i vogël i Venezuelës, mrekullitë e internetit.

 31.   Juan José dijo

  Hap pas hapi kjo është edhe historia e jetës sime që ka ndodhur.

 32.   Sergio torres dijo

  Epo, kur pashë që marrëdhëniet e mia me Windows ishin të gjitha të njëjtat dhe unë vetëm ndryshova përbërjen time, unë takova Mandrake, e bukur, e thjeshtë, punëtore dhe nga një familje e prejardhjes një ditë ajo më tha se do të fillonte të ushtronte dhe se ajo do të mësonte të kërcente samba, ajo filloi të Vishte atë markë seksi Brazilian të brendshme Conectiva dhe duke ndryshuar emrin e saj në Mandriva, gjithçka ishte lumturi derisa ata filluan t'i jepnin asaj një ajër madhështie dhe ajo po humbiste përulësinë ... atëherë ajo u bë bipolare, pastaj me një personalitet të dyfishtë: Mandriva e largët dhe krenare, dhe Mageia të cilën Ajo besonte në magji dhe madje alkimi, kështu që vendosa t'i jepja motrës së saj Fedora një mundësi, gjithmonë besoja se ajo do të ishte një vajzë e vështirë dhe pretenduese, por pas disa vite marrëdhënie të lumtur e kuptoj që ajo është një vajzë studiuese, punëtore, e qëndrueshme dhe se thjesht duhet t’i kushtosh kohë cilësore në mënyrë që të të japë më të mirën. Cila është familja juaj e pasur? po, por ata nuk i kanë dhënë asgjë, Fedora ka bërë historinë e tij, që nëse përfiton nga kontaktet e babait të tij

 33.   Fosfor dijo

  Nëna ime këtë xD madhështore

 34.   pegasi dijo

  Një histori shumë e bukur jam dakord me ju