GJITHA: Flisni hapur Zhvilloni hapur

GJITHA: Flisni hapur Zhvilloni hapur

GJITHA: Flisni hapur Zhvilloni hapur

"PËR TË BËRË" është një fjalë origjina e së cilës vjen nga fraza në anglisht: "Flisni hapur Zhvilloni hapur" çfarë është në spanjisht është "Flisni hapur Zhvilloni hapur". Dhe kjo në thelb i referohet një lëvizjeje që bashkon kompanitë e përkushtuara për të «Código Abierto».

Prandaj, mund të përshkruhet si "PËR TË BËRË" si një grup i hapur i ndërmarrjeve të cilët dëshirojnë të bashkëpunojnë në praktikat, mjetet dhe mënyrat e tjera të ekzekutimit të projekteve dhe programeve «Código Abierto» i suksesshëm dhe efektiv.

TODO: Bisedoni hapur Zhvilloni hapur

Në një mënyrë të tillë, për të përfituar nga «Software Libre y Código Abierto» të zhvilluara brenda organizatave të tyre dhe filozofisë, parimeve dhe lirive të tyre të qenësishme, në mënyrë që të gjithë anëtarët e tyre të mund të përdorin njëri-tjetrin, të përdorin, të kontribuojë dhe mirëmbajë mijëra projekte, të mëdha dhe të vogla.

GJITHA: Flisni hapur Zhvilloni hapur

Ky grup apo lëvizje "PËR TË BËRË" favorizon zgjidhjen grupore të sfidave ose vështirësive, të tilla si sigurimi i cilësisë së lartë të produkteve softuer të zhvilluar dhe frekuencës dhe metodologjisë së versioneve që do të zhvillohen. Përveç kësaj të sigurojë angazhimin e nevojshëm me komunitetet zhvilluese dhe kontributet e nevojshme drejt të gjitha projekteve në një mënyrë efektive dhe të ekuilibruar.

Anëtarët e saj janë të përkushtuar të punojnë së bashku për të kapërcyer këto sfida. Dhe për ta arritur atë ndajnë përvojat e tyre, zhvillojnë praktikat më të mira të punës, dhe ata punojnë në mjete të zakonshme për të shmangur probleme ose vështirësi të panevojshme.

Prandaj, në mënyrë të përmbledhur, mund të thuhet qartë se Qellimi kryesor i këtij grupi është të sjellë së bashku kompani që kryejnë programe «Código Abierto» të ndajnë përvojat e tyre me njëri-tjetrin dhe të ndihmojnë njëri-tjetrin për të përmirësuar njohuritë e përbashkëta në lidhje me zbatimin e programeve të tilla.

anëtar

Anëtarët e TODO

Anëtarët në përgjithësi kanë tendencë të përfaqësojnë kompanitë që marrin parasysh «Código Abierto» si një plotësues thelbësor i modelit tuaj të biznesit. Dhe për shkak të natyrës së këtij grupi, domethënë, për informacionin e ndjeshëm që zakonisht shkëmbehet rreth zhvillimit të tyre «Código Abierto», anëtarët e saj përdorin një listë postare private për atë lloj shkëmbimi. Dhe gjithashtu, ata zakonisht takohen çdo tre muaj personalisht në selinë fizike të një prej kompanive të tyre anëtare.

Disa nga anëtarët e saj më të famshëm ose të njohur globalisht janë:

 • Qerpiç
 • AWS
 • ebay
 • Facebook
 • GitHub
 • Google
 • Hewlett Packard
 • Huawei
 • IBM
 • microsoft
 • Paypal
 • Kapele e kuqe
 • Samsung
 • Twitter

Shenim: Të jesh anëtar zyrtar i Grup "PËR TË BËRË", duhet të jetë një anëtar i Fondacionit Linux.

Operacioni i GJITHA

"PËR TË BËRË" është menduar posaçërisht si një forum kështu që drejtorët e programeve «Código Abierto» të kompanive anëtare takohen. Dhe aktualisht, ata po studiojnë krijimin e një udhërrëfyesi të përbashkët për anëtarësimin dhe aktivitetin për të gjithë anëtarët e tyre.

Planet e tyre përfshijnë detyra të tilla si:

 • Ndani praktikat më të mira për drejtimin e programeve të shkëlqyera me burim të hapur
 • Kodifikoni kriteret ose cilësitë për të cilat duhet të aspirojnë projekte të menaxhuara mirë
 • Vendosni mjetet dhe instrumentet e nevojshme që lehtësojnë fushën dhe mirëmbajtjen e këtyre standardeve.
 • Krijoni një direktori të projekteve me burim të hapur të të gjithë anëtarëve që plotësojnë disa ose të gjitha kriteret ose cilësitë e zgjedhura.

Me pak fjalë, "PËR TË BËRË" është një grup i kompanive me një interes të përbashkët, Softuerin «Código Abierto», dhe një qëllim i përbashkët, për të ndihmuar në zgjidhjen e problemit të përdorimit dhe botimit të zhvillimeve tuaja softuerike «Código Abierto».

Shenim: Për më shumë informacion në lidhje me këtë grup mund të vizitoni faqja zyrtare e grupit "PËR TË BËRË".

anëtar

Përfundim

Shpresojme te jesh "post i vogël por i dobishëm" në këtë temë interesante të «Grupo TODO», qëllimi kryesor i të cilave është të bashkojë kompanitë që kryejnë «Código Abierto», të jetë me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të aplikacioneve të dhe për «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në Nga Linux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegram nga DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guillermo dijo

  Softuer falas Burim i hapur.
  Burimi i hapur është vetëm një nga kushtet për t'u konsideruar softuer i lirë. Ithtarët e softuerit të vërtetë të lirë nuk e përdorin termin "burim i hapur" si sinonim sepse nuk është kështu. https://maslinux.es/wp-content/uploads/2019/12/sl.jpg

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Guillermo! Faleminderit per komentin tuaj Sigurisht që duhet të nënvizohet, ata bastisin më shumë se gjithçka në burim të hapur dhe jo në softuer të lirë, të cilët nuk janë të njëjtë, por pajtohen për shumë gjëra. Nga perspektiva ime, Open Source është më i adaptueshëm për kompanitë e orientuara drejt tregtisë, softueri falas është më i dobishëm për grupet ose komunitetet jo biznesi.