SmartOS: Një sistem operativ me burim të hapur si UNIX

SmartOS: Një sistem operativ me burim të hapur si UNIX

SmartOS: Një sistem operativ me burim të hapur si UNIX

vetëm një ditë (09/08) një është liruar versioni i ri (20220908T004516Z) të sistemit operativ të quajtur "Smart OS". Dhe meqenëse nuk i kemi përmendur apo kushtuar kurrë një postim të plotë, kjo është një kohë ideale për të.

Megjithatë, kjo pak e njohur Sistemi operativ me kod të hapur bazohet në një tjetër që përmendëm më parë, të quajtur "iluzionet", e cila nga ana tjetër është një derivat i komunitetit të Opensolaris. Pra, shkurtimisht do ta trajtojmë edhe ne.

Goland

Dhe, para se të hyjmë plotësisht në temën e sotme, rreth Sistemit operativ i quajtur "Smart OS", do të lëmë disa lidhje për të postimet e mëparshme të lidhura për lexim të mëvonshëm:

Goland
Artikulli i lidhur:
Go 1.19 tashmë është lëshuar dhe këto janë të rejat e tij

Artikulli i lidhur:
Chrony 4.2 tashmë është lëshuar dhe këto janë të rejat e tij

SmartOS: Hipervizor i konvergjuar i kontejnerëve dhe VM

SmartOS: Hipervizor i konvergjuar i kontejnerëve dhe VM

Çfarë është Smart OS?

në mënyrë të përmbledhur dhe të saktë, "Smart OS" përshkruhet është e tij faqen zyrtare të internetitsi një Sistemi operativ me kod të hapur e cila ofron një platformë të specializuar për Hipervizori i tipit 1 dhe konverguar për menaxhimin efikas të kontejnerëve dhe makinave virtuale.

Dhe për këtë arsye, mbështet dy (2) lloje të virtualizimit:

 • Një i bazuar në Makinat Virtuale të Sistemit Operativ (Zonat): Ofrimi i një zgjidhjeje të lehtë virtualizimi për të arritur një mjedis të plotë dhe të sigurt përdoruesi në një kernel të vetëm global.
 • Një i bazuar në Makinat Virtuale Hardware (KVM, Bhyve): Çfarë ofron një zgjidhje e plotë virtualizimi për të arritur ekzekutimin e një sërë sistemesh operative të ftuar, duke përfshirë Linux, Windows, *BSD, ndër të tjera.

Prandaj, dhe siç pritej, Smart OS punon si a "Sistemi operativ i drejtpërdrejtë" (Live OS), kështu duhet të jetë niset përmes çelësit PXE, ISO ose USB y funksionon tërësisht nga RAM-i të kompjuterit ku është pritur.

Rrjedhimisht, lejon që disqet lokale të përdoren tërësisht presë makina virtuale pa humbur disqe për sistemin operativ rrënjë. Çfarë ofron, a arkitekturë e favorshme e punës, për shkak të zbatimit të sigurisë së shtuar, nuk ka nevojë të aplikoni arna dhe ekzekutim të shpejtë të përditësimeve dhe rikuperimeve.

Çfarë është illumos?

Në të tijën faqen zyrtare të internetit Shtë përshkruar si:

“Illumos është një sistem operativ Unix që ofron veçori të gjeneratës së ardhshme për Downstream Distributions, duke përfshirë korrigjimin e avancuar të sistemit, sistemin e skedarëve të gjeneratës së ardhshme, rrjetet dhe opsionet e virtualizimit. Për më tepër, ai është zhvilluar si nga vullnetarë ashtu edhe nga kompani që ndërtojnë produkte në krye të softuerit. Prandaj, është një bazë e shkëlqyeshme për vendosjet tradicionale dhe vendase në cloud.”

Karakteristikat e Smart OS

karakteristika të

Ndërmjet karakteristikat teknike që ofron apo përfshin edhe tuajën version aktual i qëndrueshëm, bien në sy:

 1. Ai zbaton ZFS si një sistem skedari të kombinuar dhe menaxher logjik të vëllimit.
 2. Shfrytëzon DTrace, i cili ofron një mjet gjurmues dinamik për të diagnostikuar dhe rregulluar problemet e kernelit dhe aplikimit në sistemet e prodhimit në kohë reale
 3. Ai përfshin softuerin Zones (zgjidhje virtualizimi i lehtë) dhe KVM (zgjidhje e plotë virtualizimi) për të arritur ekzekutimin e sistemeve të ndryshme operative jo-rezidente.
 4. Teknologji ose programe të tjera që ai integron janë Crossbow (dladm) për virtualizimin e rrjetit, SMF për menaxhimin e shërbimit dhe RBAC/BSM për auditimin dhe sigurinë e bazuar në role.

Për ata që dëshirojnë provoni dhe përdorni sistemin operativ të hapur krejtësisht pa pagesë, ata vetëm duhet të shkojnë në seksioni zyrtar i shkarkimit dhe vazhdoni drejt tij. Ndërsa, për të mësuar më shumë rreth tij, mund ta eksploroni Dokumentacioni zyrtar y faqe në internet në GitHub.

Artikulli i lidhur:
OpenZFS 2.0 tashmë ka mbështetje për Linux, FreeBSD dhe më shumë
zfs-linux
Artikulli i lidhur:
Zhvilluesit e ZFS Linux shtuan mbështetje për FreeBSD

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, "Smart OS" është një zgjidhje e lezetshme teknologjike për ata njerëz, grupe, komunitete ose organizata dhe kompani që pëlqejnë implementimet me kod të hapur për të ndërtuar infrastrukturat cloud, aplikacionet dhe shërbimet. Meqenëse, është projektuar posaçërisht për të dhe mund të merret plotësisht pa pagesë. Përveç kësaj, ai ka një dizajn të krijuar shumë mirë që kombinon aftësitë që merrni nga një sistem operativ i kontejnerëve të lehtë dhe të optimizuar, me aftësi të forta sigurie, rrjeti dhe ruajtjeje.

Nëse ju pëlqeu ky postim, sigurohuni që ta komentoni dhe ndajeni me të tjerët. Dhe mbani mend, vizitoni tonën «filloni faqen» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux, Perëndim grup për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.