Quake: Si të luani FPS Quake1 me QuakeSpasm në GNU / Linux?

Quake: Si të luani FPS Quake1 me QuakeSpasm në GNU / Linux?

Quake: Si të luani FPS Quake1 me QuakeSpasm në GNU / Linux?

Sot, për të filluar javën kemi vendosur të trajtojmë fushën e Lojëra në GNU / Linux përsëri. Dhe mbi të gjitha, nga ato lojëra të dikurshme që ne zakonisht i përshkruajmë si "Shkolle e vjeter"Me Konkretisht dhe siç thotë titulli i botimit, sot do të eksplorojmë versionin e parë të FPS Game Tërmet një thjeshtë Tërmeti 1.

«Quake 1» për ata që nuk e dinë apo e mbajnë mend, ishte loja e parë e Sagës Tërmet nga kompania Id Software. Dhe u lëshua në año 1996 për kompjuterët. Dhe ishte aq i suksesshëm sa mund të thuhet se «Quake 1» ripërcaktoi zhanrin e lojës FPS falë motorit të tij të fuqishëm Motori i tërmetit.

Tërmeti 3: Si ta instaloni dhe përdorni këtë lojë klasike FPS në GNU / Linux?

Quake3: Si ta instaloni dhe përdorni këtë lojë klasike FPS në GNU / Linux?

Dhe si zakonisht, para se të futeni në instalimin e lojës së vjetër FPS «Quake 1», ne do të kthehemi në dorë, tonë të vlefshëm, të gjatë dhe në rritje Lista e Lojërave del Zhanri FPS (revole e personit të parë) në dispozicion për të luajtur në GNU / Linux. Gjithashtu, nga lidhjet për postimet tona të mëparshme të lidhura:

 1. Veprimi Tërmeti 2: «https://q2online.net/action»
 2. Arena Alien: «http://red.planetarena.org/»
 3. Assaultcube: «https://assault.cubers.net/»
 4. Blasfemuesi: «https://github.com/Blasphemer/blasphemer»
 5. Doom çokollatë (Dënim, Heretik, Hexen dhe më shumë): «https://www.chocolate-doom.org/»
 6. COTB: «https://penguinprojects.itch.io/cotb»
 7. Kub: «http://cubeengine.com/cube.php»
 8. Kubi 2 - Sauerbraten: «http://sauerbraten.org/»
 9. Motori i Doomsday (Dënim, Heretik, Hexen dhe më shumë): «https://dengine.net/»
 10. Duke Nukem 3D: «https://www.eduke32.com/»
 11. Armiku Territore - Trashëgimia: «https://www.etlegacy.com/»
 12. Territori armik - Luftërat e Tërmejve: «https://www.splashdamage.com/games/enemy-territory-quake-wars/»
 13. Liri: «https://freedoom.github.io/»
 14. GZDoom (Dënim, Heretik, Hexen dhe më shumë): «https://zdoom.org/»
 15. IOQuake3: «https://ioquake3.org/»
 16. Nexuiz Classic: «http://www.alientrap.com/games/nexuiz/»
 17. OpenArena: «http://openarena.ws/»
 18. Quake 1: «https://packages.debian.org/buster/quake»
 19. Tërmeti i reagimit 3: «https://www.rq3.com/»
 20. Rrjeti i Eklipsit: «https://www.redeclipse.net/»
 21. Rexuiz: «http://rexuiz.com/»
 22. Kaos total (Modd Doom II): «https://wadaholic.wordpress.com/»
 23. I rremë: «https://tremulous.net/»
 24. Trepidaton: «https://trepidation.n5net.com/»
 25. Armët e tymosura: «https://www.smokin-guns.org/»
 26. E pakërkuar: «https://unvanquished.net/»
 27. Terrori Urban: «https://www.urbanterror.info/»
 28. Varshava: «https://warsow.net/»
 29. Wolfenstein - Territori Armik: «https://www.splashdamage.com/games/wolfenstein-enemy-territory/»
 30. Ksenotik: «https://xonotic.org/»
Artikulli i lidhur:
Quake3: Si ta instaloni dhe përdorni këtë lojë klasike FPS në GNU / Linux?

Artikulli i lidhur:
Heretic and Hexen: Si të luani lojëra "Old School" në GNU / Linux?
Artikulli i lidhur:
Doom: Si të luani Doom dhe lojëra të tjera të ngjashme me FPS duke përdorur GZDoom?
Artikulli i lidhur:
EDuke32: Si ta instaloni dhe luani Duke Nukem 3D në GNU / Linux?

Tërmeti: Një lojë e denjë e shkollës së vjetër FPS për t'u përsëritur

Tërmeti: Një lojë e denjë e shkollës së vjetër FPS për t'u përsëritur

Rreth tërmetit 1

Për të mos u ndalur më «Quake 1» Ne do të lëmë citatin e mëposhtëm në lidhje me të në emër të tuajit seksioni zyrtar në Steam ku mund të luhet akoma. Dhe më e mira nga të gjitha, ka luajtur nën të tijin version i rimasterizuar që doli kohët e fundit:

"Quake është revole inovative e fantazisë së errët në personin e parë që frymëzoi rekreativët e sotëm të stilit retro. Në Quake, ju jeni një endacak, një luftëtar i armatosur me një arsenal të fuqishëm. Dhe ju duhet të përballeni me kalorës të korruptuar, ogra të keqformuar dhe një ushtri krijesash të liga në katër dimensione të errëta që përfshijnë bazat ushtarake të infektuara, kështjellat mesjetare, birucat e mbushura me lavë dhe katedralet gotike. Në këto vende duhet të gjeni katër runa magjike. Vetëm kur të keni arritur të katër, do të keni fuqinë për të mposhtur të keqen e lashtë që kërcënon të gjithë njerëzimin." Tërmet në Steam

Si ta instaloni dhe luani në GNU / Linux?

Sepse, në varësi të Distro e GNU / Linux mund të jetë i ndryshëm procesi dhe komandat e komandës. Vlen, gjithnjë për të nënvizuar se për rastin tonë praktik do të përdorim të zakonshmen Përgjigju Linux-it i quajtur Mrekulli GNU / Linux, e cila bazohet në MXLinux 19 (Debian 10)Me E cila është ndërtuar pas tonës «Udhëzues për Snapshot MX Linux».

Hapi 1: Instaloni paketën e tërmetit

Për të instaluar pakoja "tërmet" ne duhet të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

«sudo apt install quake»

Hapi 2: Konfiguroni paketën e tërmetit

Për të konfiguruar pakoja "tërmet" ne duhet të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

«game-data-packager -i quake ./Descargas/»

Shënim: Zgjodha dosjen e shkarkimit, por ju mund të zgjidhni ndonjë tjetër ose atë ku skedari i nevojshëm mund të gjendet i quajtur «tërmeti106.zip»Me Përndryshe, programi do të vazhdojë ta shkarkojë atë.

Hapi 3: Luani Tërmetin 1 në Formularin Bazë

Për të luajtur «Quake 1» Thjesht duhet të kërkojmë të njëjtën gjë në menunë e aplikacioneve nën emrin TërmetMe Në këtë rast, vlen të përmendet se qasja e krijuar quhet "Tërmeti 1: Humnera e Pandemoniumit - Misioni Përfundimtar" nuk do të funksionojë për shkak të mungesës së skedarëve të nevojshëm. Ndërsa, gjatë ekzekutimit Tërmet loja do të tregojë mesazhe për të luajtur një version të paregjistruar dhe demo.

Hapi 4: Luaj Quake 1 Expanded

Për të luajtur «Quake 1» y "Tërmeti 1: Humnera e Pandemoniumit - Misioni Përfundimtar" na mbetet vetëm të shkarkojmë skedarin e mëposhtëm «Tërmeti_1.rar» dhe zbërthejeni atë. Atëherë ne vetëm duhet të gjejmë, riemërtojmë, kopjojmë dhe ngjisim / zëvendësojmë skedarët e quajtur "PAK.0.PAK" y "PAK1.PAK" nga "Pak0.pak" y "Pak1.pak" në rrugë «/usr/share/games/quake/id1/».

Pasi të bëhet kjo, qasjet do të hapen «Quake 1» y "Tërmeti 1: Humnera e Pandemoniumit - Misioni Përfundimtar" pa sherr, pa mesazhe të paregjistruara dhe versione demo, dhe së fundi, me një nivel më të lartë vështirësish.

Të shtëna në ekran

Pamja e ekranit

Pamja e ekranit 2

Pamja e ekranit 3

Pamja e ekranit 4

Pamja e ekranit 5

Pamja e ekranit 6

Pamja e ekranit 7

Pamja e ekranit 8

Mësoni më shumë rreth paketës së tërmetit, aplikacionit QuakeSpasm dhe lojës Quake

Për këtë qëllim mund të vizitoni lidhjet e mëposhtme:

Dhe nëse doni të jeni të vetëdijshëm për informacioni aktual në lidhje me tërmetin 1 eksploroni lidhjet e mëposhtme:

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Si përmbledhje, siç mund ta shihni, nuk ka kufij të dukshëm në mënyrë që sot shumë prej lojëra nostalgjike dhe argëtuese «Old School»Si Tërmeti 1, ndër shumë të tjera të ngjashme, mbeten në dispozicion dhe mund të luhen lehtësisht në rrymë Sisteme operative falas dhe të hapuraSi GNU / Linux. Përveç kësaj, tani «Quake 1» bëhet pjesë e jona «Lista e lojrave falas dhe falas vendase FPS për Linux ».

Së fundmi, shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.