Quake3: Si ta instaloni dhe përdorni këtë lojë klasike FPS në GNU / Linux?

Tërmeti 3: Si ta instaloni dhe përdorni këtë lojë klasike FPS në GNU / Linux?

Tërmeti 3: Si ta instaloni dhe përdorni këtë lojë klasike FPS në GNU / Linux?

Në këtë post sot, do të flasim për një lojë përrallore e dikurshme, të cilat ne do t'i shtojmë në mrekullitë tona dhe në rritje Lista e Lojërave del Zhanri FPS (revole e personit të parë). Dhe kjo, nuk është askush tjetër përveç botës së vjetër dhe të njohur Quake 3.

Megjithëse, për fanatikët më të rinj dhe / ose më pak të lojrave video kompjuterike ose të konzollave, vlen të sqarohet se, Quake 3 o Tërmeti III Arena ishte i pari i Tërmete krijuar fokusi i të cilit ishte përqendruar në mënyra e shumëfishtë, dhe se ajo u lëshua më 2 dhjetor 1999 nga kompania Bethesda.

Rexuiz, Trepidaton dhe Smokin 'Guns: 3 lojëra të tjera FPS për GNU / Linux

Rexuiz, Trepidaton dhe Smokin 'Guns: 3 lojëra të tjera FPS për GNU / Linux

Para se të hidhem menjëherë Quake 3, ne do të kthehemi në dorë, tonë të vlefshëm, të gjatë dhe në rritje Lista e Lojërave del Zhanri FPS (revole e personit të parë) në dispozicion për të luajtur në GNU / Linux. Gjithashtu, nga lidhjet për postimet tona të mëparshme të lidhura:

 1. Arena Alien
 2. Assaultcube
 3. Blasfemuesi
 4. COTB
 5. Kub
 6. Kubi 2 - Sauerbraten
 7. Territori armik - Trashëgimi
 8. Territori armik - Luftërat e Tërmejve
 9. Liri
 10. IOQuake3
 11. Nexuiz Classic
 12. OpenArena
 13. Tërmet
 14. Rrjeti i Eklipsit
 15. Rexuiz
 16. I rremë
 17. Trepidaton
 18. Armët e tymosura
 19. E pakërkuar
 20. Terrori Urban
 21. Varshava
 22. Wolfenstein - Territori Armik
 23. Ksenotik
Artikulli i lidhur:
Urban Terror: Një lojë e shkëlqyeshme me qitje e personave të parë (FPS) për Linux

Artikulli i lidhur:
FPS: Lojërat më të mira me revole të personit të parë të disponueshëm për Linux
Artikulli i lidhur:
Rexuiz, Trepidaton dhe Smokin 'Guns: 3 lojëra të tjera FPS për GNU / Linux

Tërmeti 3: Përmbajtja

Quake 3: A FPS Classic Loja Ia vlen të luhet

Çfarë është Tërmeti 3?

Sepse, siç thamë më parë, Quake 3 është një Lojë video FPS e shumë viteve më parë, më shumë se 20, në të saj faqen zyrtare të internetit, i vetmi përshkrim aktual që loja po promovon ende është si më poshtë:

"Mirësevini në Arena, ku luftëtarët elitë janë shndërruar në mush. Duke braktisur çdo aluzion të arsyes së shëndoshë dhe çdo gjurmë dyshimi, ju hyni në një skenë tmerresh dhe humnerash të errëta. Ambienti juaj i ri ju mirëpret me gropa lave dhe rreziqe atmosferike ndërsa jeni të rrethuar nga legjione armiqsh, duke e vënë në provë aftësinë që ju solli në këtë vend. Mantra juaj e re: Luftoni ose vdisni."

Për më tepër, për ata që pasi kanë lexuar këtë botim janë të motivuar ta instalojnë dhe ta luajnë atë, ia vlen të njohin kërkesat minimale të rekomanduara të lojës, të cilat janë në përputhje me Faqja zyrtare e avullit për Quake 3 në vijim:

"Kartë grafike 8 MB me përshpejtim 3D dhe mbështetje të plotë OpenGL®, procesor Pentium® MMX 233 MHz ose Pentium II në 266 MHz ose AMD® K6®-2 në 350 MHz me kartë grafike 4 MB, 64 MB RAM, 100% Windows® Kompjuter i pajtueshëm me XP / Vista (përfshirë drejtuesit 32-bit për kartën video, drejtuesit për kartën e zërit dhe pajisjet e hyrjes), 25 MB hapësirë ​​të lirë të pakompresuar në diskun e ngurtë për skedarët e lojës (instalimi minimal), plus 45 MB për skedarin paging të Windows, kartë zanore e pajtueshme 100% DirectX 3.0, tastierë dhe maus e përputhshme 100% Microsoft, levë (opsionale)."

Si ta instaloni dhe përdorni atë në GNU / Linux?

Mënyra 1: Instalimi i Tërmeti 3

Tërmeti 3: Modaliteti 1 - Instalimi i Tërmetit3

Mënyra më e shpejtë dhe e lehtë për të jugar «Quake 3» në GNU / Linux është të ekzekutosh sa vijon komandat komandueseterminali i rrënjës (tastierë):

apt install quake3 game-data-packager

game-data-packager quake3

dpkg -i /home/$USER/quake3-demo-data_63_all.deb

Pas kësaj, loja do të instalohet në rrugë «/usr/lib/quake3/» dhe loja mund të luhet duke ekzekutuar komandën «quake3» në terminal.

Modaliteti 2: Instalimi i IOQuake 3

Tërmeti 3: Modaliteti 2 - Instalimi i IOQuake 3

Mënyra alternative dhe më e përshtatshme për të luaj Quake 3 në GNU / Linux po instalon «IOQuake 3», për të arritur përdorimin e «Mods». Për ta bërë këtë, duhet të kryhen hapat e mëposhtëm dhe komandat komandueseterminali i rrënjës (tastierë):

apt install ioquake3 game-data-packager

Atëherë duhet të merrni të paktën skedarin e thirrur «pak0.pk3» nga një faqe në internet, pasi, në faqja zyrtare e «IOQuake 3», as «archivos instaladores .run», as «archivos extras .pk3» (Patch Data / Patches), ndër të tjera, të cilat duhet të kopjohen në rrugën e mëposhtme:

/usr/lib/ioquake3/baseq3/

Pasi të merret dhe kopjohet, mund të ekzekutohet dhe të luhet duke ekzekutuar komandën e mëposhtme:

/usr/lib/ioquake3/ioquake3

Në rastin tim personal, përdorni në mënyrë të kënaqshme skedarët e marrë në vijim lidhje. Përveç kësaj, për këtë modalitet lojë, ajo tregon një mesazh për të futur një Çelës CD, e cila nuk është e nevojshme për t'u vendosur ose, duke mos arritur atë, mund të futet ndonjë sekuencë e gjatësisë së kërkuar. Në rastin tim, unë hyra në sekuencën vijuese të rastit «l2lth23ta3pcp7lp» dhe më funksionoi pa problem dhe nuk e tregonte më mesazhin. Pas kësaj, mbetet vetëm të luash dhe të shijosh një lojë kaq madhështore.

Më në fund, ata që janë adhurues të kësaj Lojë FPS mund të shijoni tuajin version falas online thirrje Champions tërmetit, duke përdorur Steam për ta luajtur GNU / Linux. Dhe për ata që duan të dinë më shumë rreth kësaj, ata mund të klikojnë në një rrjetë tifozësh e saj

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" rreth një prej Lojëra FPS klasikët më të njohur në histori të quajtur «Quake3», e cila tani bëhet pjesë e jona «Lista e lojrave falas dhe falas vendase FPS për Linux »; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegram, Sinjal, Mastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht. Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux. Ndërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.