Woof: tani mund të krijoni distros porosi bazuar në Puppy Linux

Disa ditë më parë pamë si të krijoni distro-në tuaj të personalizuar të bazuar në Ubuntu. Sot, unë do t'ju tregoj se si të ndërtoni distro-n tuaj të bazuar në Puppy Linux.


Përparësitë e krijimit të një distro porosie janë të shumta, por në thelb ato kanë të bëjnë me kursimin e kohës, veçanërisht nëse duhet ta instaloni atë OS në disa makina. Sa herë që instaloni sistemin tuaj operativ, duhet të filloni të instaloni shumë programe dhe shtesa që ju nevojiten gjithmonë. Prandaj, të kesh një OS që i përfshin ato si parazgjedhje do të ju kursejë shumë kohë.

Bazuar në Puppy Linux, lehje na lejon të krijojmë një "derivat të Puppy" në të cilin mund të shtojmë sa më shumë gjëra që duam dhe ta rregullojmë atë në mënyrën tonë.

Çfarë mund të bësh me Woof:

 • Shkarkoni paketa nga shpërndarjet e tjera ... po, seriozisht.
 • Ndërtoni një Puppy LiveCD plotësisht automatikisht, me të gjitha paketat e zgjedhura (edhe nëse ato i përkasin distrove të tjera).
 • Ndërtoni plotësisht automatikisht skedarin SFS "devx" (e cila është mënyra se si Puppy siguron mbështetje për përpilimin në C / C ++ / Vala / Genie / Fortran).
 • Mbështet shpërndarjet e shumta.
 • Programi i vogël është shumë i lehtë për tu azhurnuar.
 • Rezultati përfundimtar është një Puppy Linux i personalizuar.

Ky program i mrekullueshëm, i shkruar nga krijuesi origjinal i Puppy Linux (Barry Kauler), ka gjithashtu një ndërfaqe grafike që e bën atë shumë të lehtë për t'u përdorur, veçanërisht për ata që thjesht po zhyten në botën e terminaleve dhe komandave Linux.

Diçka për të mbajtur në mend është se distros që ne besojmë se do të bazohet në Puppy Linux, i cili automatikisht i shndërron ato në distro shumë të shpejtë që konsumojnë pak hapësirë ​​në disk dhe shumë pak RAM pa humbur funksionalitetin ose tërheqjen vizuale.

Unë sugjeroj që para se të filloni të luani me këtë mrekulli, së pari lexoni me kujdes udhëzimet për përdorim dhe instalim.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Petrus Rerum dijo

  Përshëndetje, ne jemi një shoqatë studentore dhe duam të krijojmë shpërndarjen tonë linux.
  Ne e pamë artikullin tuaj dhe e gjetëm shumë interesant.
  Ne nuk kemi kohë ose njohuri për ta bërë këtë, kështu që ne jemi duke kërkuar për një person që të punësojë dhe të bëjë shpërndarjen.
  Nëse jeni të interesuar, na dërgoni një email me CV-në tuaj petrusrerum@gmail.com dhe ne ju japim më shumë detaje.

 2.   soje dijo

  A mund ta marrë dikush modemin pirelli arnet USB duke punuar në PUPPY?