[Pjesa e tretë] LMDE në thellësi: Optimizimi edhe më shumë.

Në këstet e mëparshme ne tashmë pamë se si instaloj y actualizar LMDE. Tani do t'ju tregoj disa këshilla për të bërë disa rregullime të vogla në sistemin tonë.

Optimizimi i LMDE

Nëse procesi i azhurnimit nuk paraqet ndonjë problem dhe gjithçka funksionon si duhet, ne mund të vazhdojmë të kryejmë truket e caktuara për të optimizuar më tej tonat LMDE dhe ta bëjnë atë më funksional. Mbani në mend se ne duhet ta bëjmë këtë me rrezikun tonë, dhe nëse ata kanë dyshime për diçka, ata e pasqyrojnë atë në komente ose pyesin kush «Di gjithçka".

Cheats për LMDE.

Instaloni vetëm ato që i duhen APT.

Zakonisht kur instalohet një paketë, është e mundur që ajo të instalojë varësitë e sugjeruara dhe të rekomanduara për ne. Në shumë raste, njëra varet nga tjetra, por jo nga të tjerat. Me këtë komandë ne do të bëjmë të instalojmë të përshtatshme vetëm atë për të cilën në të vërtetë ka nevojë për paketën që do të instalojmë.

echo -e 'APT :: Install-Rekomandon "0"; \ nAPT :: Install-Sugjeron "0";' | sudo tee /etc/apt/apt.conf.d/99synaptic

Ne gjithashtu mund ta bëjmë këtë duke Synaptic. Ne jemi duke shkuar tek Cilësimet »Preferencat dhe zgjidh opsionin: CKonsideroni paketat e rekomanduara si varësi.

Paketat e Rekomanduara nga Synaptic

Hiqni disa pako të panevojshme.

pastrimi i aftësive sudo live-installer-slideshow gnome-core

Me këtë ne eliminojmë pagëzim y Evolucion. Nëse i përdorni të dy mos shtoni gnome-bërthamë.

Personalizoni ekranin e spërkatjes.

sudo cp /etc/gdm3/greeter.gconf-default / usr / share / gdm / Hello-config / 99_personal gksudo gedit / usr / share / gdm / Hello-config / 99_personal

Sigurisht, për këtë duhet të keni njohuri për atë që po bëni :P

Rregullo kohën e skadimit në GRUB.

sed -r -e's / \ s + koha e caktuar = \ $ \ {2 \} / koha e caktuar = 0 / g '/etc/grub.d/00_header | sudo tee /etc/grub.d/00_header

Korrigjo pamjen e Terminalit.

En Testimi i Debian disa paketa po shtohen gnome3, dhe kjo është arsyeja pse disa aplikacione (të tilla si terminali) mund të duken të tmerrshme. Për ta rregulluar këtë, ne bëjmë sa vijon:

aftësia sudo instalo gnome-theme-standard sudo cp -r / usr / share / themes / Mint-X / usr / share / themes / Mint-X2 sed -e's / Mint-X / Mint-X2 / g '/ usr /share/themes/Mint-X2/index.theme | sudo tee /usr/share/themes/Mint-X2/index.theme sudo cp -r /usr/share/themes/Adwaita/gtk-3.0/ / usr / share / themes / Mint-X2 /

Tani na mbetet vetëm të zgjedhim Menyja »Aplikime» Cilësimet »Pamja tema Mint-X2. Terminali do të shkojë nga kjo:

Terminal para

për këtë:

Terminal pas

Tani kur instaloni këtë paketë, GDM do të shfaqë ikonat Adwaita dhe ata do të duken diçka të gabuar. Autori nuk gjeti një zgjidhje më të vlefshme sesa të vraponte:

sudo rm -rf / usr / share / ikona / Adwaita

Vetëm në rast se bëni një kopje rezervë

sudo cp -R / usr / share / icons / Adwaita / usr / share / icons / OldAdwaita

Çaktivizo Bluetooth-in.

Nëse përdorni vetëm Bluetooth herë pas here, mund ta përdorni këtë komandë për ta çaktivizuar atë gjatë fillimit:

aftësia sudo instalo rfkill sed -e '/ dalje 0 / d' -e '/ bllok rfkill bluetooth / d' /etc/rc.local | sudo tee /etj/rc.lokale; echo -e "bllok rfkill bluetooth \ nexit 0" | sudo tee -a / etj / lokal

Vendosni orën.

Sipas autorit, vendosja e orës Hardware në UTC nuk është një ide e mirë, veçanërisht nëse përdorni më shumë se një sistem operativ, kështu që:

sed -r 's / ^ UTC = po / UTC = jo / ig' / etj / parazgjedhur / rcS | sudo tee / etc / default / rcS sudo apt-get instalo ntp

Kjo do të çaktivizojë kohën UTC dhe do të lejojë sinkronizimin me serverat NTP.

Mos rinisni bërthamën.

Tani mund të rindizemi, por mund të kemi një problem pak të bezdisshëm. Nëse provojmë, ai do të rifillojë vetëm bërthamën, dhe ne do të kapërcejmë GRUB etj. Tashmë kishte komentuar në lidhje me këtë, dhe unë e lë këtu zgjidhjen:

sudo apt-get hiqni mjetet kexec

Problemet sinaptike.

Nëse kemi probleme me Synaptic, ne mund ta rregullojmë atë duke instaluar paketat e mëposhtme:

sudo apt-get install apt-xapian-index sudo apt-get install apt aptitude synaptic - riinstalo

Kjo gjithashtu do të lejojë një kërkim të shpejtë në të.

Për kartat ATI.

Për përdoruesit e ATI, rekomandohet të bëni sa më poshtë:

sudo apt-get remove --purge fglrx * sudo apt-get update && sudo apt-get install fglrx-driver fglrx-control sudo apt-get install libgl1-mesa-dri-eksperimental compiz-fusion- * fusion-icon sudo / usr / bin / aticonfig - reboot fillestar sudo

Autori na tregon se, pas rifillimit, ne mund të konfigurojmë parametrat Compiz dhe ATI, dhe në këtë të fundit, duhet t'i kushtojmë vëmendje të veçantë: Desktop Falas.

Na tregon gjithashtu, se keni zbuluar se duhet të përdorni Ikona e bashkimit (duke e ngarkuar atë gjatë fillimit) për të përdorur kompizin si menaxher dritarësh. Ekzekutoni metodën "kompiz-zëvendësoj”Ai na jep Compiz vetëm një herë.

Për përdoruesit e smeraldit:

sudo apt-get install build-basic libxcomposite-dev libpng12-dev libsm-dev libxrandr-dev libxdamage-dev libxinerama-dev libstartup-notification0-dev libgconf2-dev libgl1-mesa-dev libglu1-mesa-dev libmetacity-dev librsvg2-dev libdbus-1-dev libdbus-glib-1-dev libgnome-desktop-dev libgnome-windows-settings-dev gitweb curl autoconf automake automake1.9 libtool intltool libxslt1-dev xsltproc libwnck-dev python-dev python-pyrex libprotobuf -përgatitësi piton-seksi wget
wget http://releases.compiz.org/0.8.8/emerald-0.8.8.tar.gz tar xvzf smerald-0.8.8.tar.gz cd smerald-0.8.8 ./configure –prefiksi = / usr LIBS = -ldl bëj sudo bëj instalim

Tani ne thjesht duhet të marrim disa tema dhe t'i provojmë ato. Autori na tregon se kjo lejon efektin e turbullirës në Compiz. Përdorimi i një turbullire Gaussian me të paktën një rreze prej 8 duket mbresëlënëse.

Korrigjo problemet me tipografinë.

Mund të keni probleme me shkronjat. Paraqitja e nën-pikselit sillet keq. Për ta zgjidhur atë:

sudo rm /etc/fonts/conf.d/10-hinting-slight.conf sudo rm /etc/fonts/conf.d/10-no-sub-pixel.conf sudo ln -s /etc/fonts/conf. disponueshëm /10-hinting-medium.conf /etc/fonts/conf.d/. sudo ln -s /etc/fonts/conf.available/10-sub-pixel-rgb.conf /etc/fonts/conf.d/. sudo dpkg-rikonfiguro fontconfig

Çaktivizo altoparlantin.

Sistemi është pothuajse i përsosur tashmë, por mund të jetë edhe më i mirë. Ju nuk ju pëlqen zëri i lartë në fillimin? Apo ndoshta tingëllon super bukur në terminal? Le të çaktivizojmë altoparlantin e PC!

jehonë "listë e zezë pcspkr" | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist.conf sudo rmmod pcspkr

Korrigjimi i zërit në Flash dhe Mplayer.

Duke folur për zërin. A keni vërejtur mete në flash? Shtrembërim i tillë i tingullit në Skype ose Mplayer? Për shtrembërimin e zërit, receta magjike është si më poshtë:

echo /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libc/memcpy-preload.so | sudo tee /etc/ld.so.pload

Kjo është për 32 bit. Autori nuk e di se ku mund ta bëjë këtë në makineritë 64 Bit.

Zgjohuni nga PC me tastierë ose maus.

Dëshironi të zgjoni PC tuaj me tastierë ose miun? Shumë e lehtë:

((echo '#! / bin / sh' && sed -rn 's /^.* (USB [0-9E] + | EUSB). * $ / echo \ 1> \ / proc \ / acpi \ / zgjim / pg '/ proc / acpi / wakeup) | sudo tee /etc/pm/sleep.d/05_usb && sudo chmod + x /etc/pm/sleep.d/05_usb)

Po, duket e tmerrshme, por funksionon menjëherë. Ky hile është nga autori.

Instalo Grub Customizer:

sudo apt-get instalo bzr cmake libgtkmm-2.4-dev gettext dega bzr lp: grub-customizer cd grub-customizer / cmake. && Bëni menynë e instalimit sudo apt-get install hwinfo sudo bëjeni instalimin

Dhe aplikoni një mashtrim tjetër të autorit:

sudo mkdir /etc/grub.d/.disabled sudo mv /etc/grub.d/06_* /etc/grub.d/.disabled/ sed -r -e's / \ $ \ {2 \} / \ $ \ {GRUB_COLOR_NORMAL \} / g '-e' s / \ $ \ {3 \} / \ $ \ {GRUB_COLOR_HIGHLIGHT \} / g '/etc/grub.d/05_debian_theme | sudo tee /etc/grub.d/05_debian_theme> / dev / null

Me këtë ne mund ta bëjmë atë të funksionojë siç pritet. Mos harroni të riaplikoni këtë sulm sa herë që Grub Customizer refuzon të punojë. Kjo do të ndodhë pasi të azhurnoni skedarët /etj/grub.d/ ose disa nga përbërësit e GRUB.

Mos përdorni Gnome-DO.

Së fundmi, autori rekomandon që nëse jemi rehat me MintMenu y Alt + F2, le të mos përdorim Gnome-Bëj, pasi ka konflikte varësie. Zgjidhja mund të jetë, përdorni Synapse, e cila ju lejon të bëni saktësisht të njëjtën gjë.

Në këstin tjetër do të shohim të konfigurojmë pak pamjen dhe rastësisht, të kursejmë disa MB të konsumit për të kursyer burimet e sistemit.

 

links: Jeta Linux | Forumi LinuxMint


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos dijo

  Të fala. Së pari, shumë faleminderit për blogun: është shumë i plotë dhe ka qenë shumë i dobishëm në kalimin tim nga Ubuntu 10.10 në Linux Mint 11 Debian.

  Unë e instalova atë dje, pasi kisha provuar versionin Lxde, dhe gjithçka po shkonte shkëlqyeshëm deri para disa minutash: font ndryshoi. Unë u përpoqa të zbatoja këshillat në këtë artikull, por ato nuk më ndihmojnë. Shkronjat duken të çuditshme, si nga fokusi dhe nuk më pëlqen pamja. Ju lutem a mund të më ndihmojë dikush pak? Faleminderit.

  1.    Guxim dijo

   Letrat në LXDE më dukeshin keq, si në katror, ​​por më pas me një nga azhurnimet ose kush e di se çfarë, më morën, në Arch, në LMDE asnjë ide

 2.   JJ dijo

  Mirë Pas kaq shumë kërkimesh nuk kam gjetur një zgjidhje për një mani që kam. Unë dua të vendos ekranin e hyrjes Mint 7 Gloria në LMDE Gnome v1 të ri që sapo fillova të përdor. 3 ditë më parë fillova të përdor Mint dhe megjithëse në fillim mendova të përdor Gloria, ajo kishte shumë kufizime.
  http://gnome-look.org/content/show.php/Arc-Colors+GDM-Walls?content=88305
  Unë nuk kam qenë në gjendje të instaloj Ngjyrat e Harkut në asnjë mënyrë,

  1.    elav <° Linux dijo

   E tëra çfarë ju duhet të bëni është të instaloni GDM dhe ta zëvendësoni atë me GDM3 .. Pastaj shkarkoni temën, lidheni atë me GDM dhe kaq ...

 3.   Andres Silva dijo

  Së pari, faleminderit shumë për sugjerimet tuaja, ato kanë qenë shumë të dobishme për mua, më në fund kam arritur të aktivizoj lehtësisht kartën time ATI e cila ishte një makth në Ubuntu.

  Kam një pyetje me aktivizimin e compiz, rezulton se kufijtë e dritares janë humbur, a ka ndonjë zgjidhje të thjeshtë për të?

  1.    elav <° Linux dijo

   Me siguri tani nuk mund t'i përgjigjesha kësaj pyetjeje. Së pari sepse nuk përdor LMDE për momentin dhe së dyti sepse nëse do ta përdorja, Compiz do të çaktivizohej. Sidoqoftë, me shtypjen Alt + F2:

   compiz --replace

   Nuk funksionon?

   1.    Andres Silva dijo

    Kjo është, nëse funksionon për të aktivizuar kompizin me komandën që ju tregoni dhe gjithashtu përmes ikonës fusion, por kur e aktivizoni, skajet e dritareve zhduken ... Dua të them?

 4.   sergio dijo

  Pershendetje A mund të më thoni të kundërtën e kësaj komande: echo /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libc/memcpy-preload.so | sudo tee /etc/ld.so.preload… Unë krijoj një gabim në sistemin tim dhe dua ta kthej në gjendjen e tij normale

  gabim = GABIM: ld.so: objekti '/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libc/memcpy-preload.so' nga /etc/ld.so.preload nuk mund të ngarkohet paraprakisht: injorohet.