Terminal GPT dhe Shell Genie: 2 Chatbots të dobishëm Terminal AI (CLI)

Terminal GPT dhe Shell Genie: 2 Chatbots të dobishëm Terminal AI (CLI)

Terminal GPT dhe Shell Genie: 2 Chatbots të dobishëm Terminal AI (CLI)

Që nga viti 2020, Teknologjia e inteligjencës artificiale na ka dhënë shumë për të folur, dhe kjo është arsyeja pse këtu në Desde Linux Ne e kemi trajtuar këtë temë shumë shpesh (Publikimet e AI). Mbi të gjitha, sepse shumë nga zhvillimet në këtë fushë ndodhin nën filozofinë e zhvillimit të softuerit me kod të lirë dhe të hapur. Në mënyrë që ato të jenë më të besueshme, të sigurta dhe transparente për të gjitha llojet e përdoruesve (njerëz dhe kompani). Dhe për të njëjtën arsye, sot kemi zakonisht zhvillime të panumërta të aplikacioneve, sistemeve dhe platformave të AI, të qëndrueshme dhe në proces evolucioni.

Dhe një nga piketa teknologjike që me siguri do të tërheqë vëmendjen e shumë njerëzve për këtë vit dhe ata që do të vijnë, do të jetë integrimi i AI drejtpërdrejt në sistemet operative, si të pronarit, të mbyllura dhe komerciale (Windows dhe macOS) dhe ato që janë falas dhe hapur (për kompjuterë të stilit GNU/Linux dhe për pajisje celulare si Android). Për më tepër, kjo nuk do të jetë e disponueshme vetëm në nivelin e Ndërfaqes Grafike të Përdoruesit (GUI) që përdorin zakonisht përdoruesit tradicionalë të zyrës, por edhe në nivelin e Ndërfaqja e linjës së komandës (CLI) më së shpeshti përdoret nga përdoruesit e avancuar dhe profesionistët e IT. Ndaj sot do të shfrytëzojmë rastin t'ju bëjmë të njohur 2 Chatbots të dobishëm Terminal AI (CLI) të quajtur "Terminal GPT dhe Shell Genie".

PyGPT: Asistent personal i AI me burim të hapur i shkruar në Python

PyGPT: Asistent personal i AI me burim të hapur i shkruar në Python

Por, përpara se të filloni të lexoni këtë postim rreth këtyre 2 Chatbots AI CLI të thirrur "GPT Terminal dhe Shell Genie", ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur me një tjetër aplikacion tjetër të ngjashëm me burim të hapur AI GUI të bërë me Python:

PyGPT: Asistent personal i AI me burim të hapur i shkruar në Python
Artikulli i lidhur:
PyGPT: Asistent personal i AI me burim të hapur i shkruar në Python

Terminali GPT dhe Shell Genie: ChatBots AI CLI për terminalin Linux

Terminali GPT dhe Shell Genie: AI CLI Chatbots për terminalin Linux

Çfarë është aplikacioni Terminal GPT?

Sipas faqen zyrtare të internetit të këtij zhvillimi të softuerit bazuar në Teknologjinë AI i quajtur GPT Terminal (TGPT), ai përshkruhet si më poshtë:

Një ndërfaqe terminali (CLI) për të përdorur shërbimin OpenAI ChatGPT 3.5 Chatbot AI përmes platformës së internetit BAI Chat pa pasur nevojë të përdorni çelësat e mirënjohur API.

Çfarë është aplikacioni Terminal GPT?

Aktualisht ky zhvillim po ecën versioni i fundit i qëndrueshëm Numri 2.7.0, lëshuar këtë muaj shkurt 2024. Dhe instalimi dhe përdorimi i tij është vërtet i thjeshtë. Për shembull, për tuajin shkarkoni dhe instaloni Është e nevojshme vetëm për të ekzekutuar urdhrin e mëposhtëm të komandës:

curl -sSL https://raw.githubusercontent.com/aandrew-me/tgpt/main/install | bash -s /usr/local/bin

Ndërsa, për ekzekutimin e tij do të jetë e nevojshme vetëm të shkruhet komanda tgpt e ndjekur nga pyetja ose urdhri që do të kryhet në thonjëza, duke përdorur thonjëza të dyfishta «"pregunta u orden"». Përveç kësaj, komanda tgpt Mund të riemërtohet pa asnjë problem, për ta ekzekutuar në mënyrë të personalizuar, thjesht duke ekzekutuar komandën e mëposhtme:

sudo mv /usr/local/bin/tgpt /usr/local/bin/nuevo_nombre

Gjëja e mirë për këtë Chatbot AI CLI është se, duke përdorur platformën BAI Chat AI falas, programin na lejon t'ju bëjmë pyetje për çdo temë ose fushë, jo vetëm në Linux dhe komandat e tij të terminalit, megjithëse kufizimi i tij është se nuk është në gjendje të ekzekutojë komanda direkt në Terminal. Përveç kësaj, ai mund të plotësohet me përdorimin grafik (GUI) të desktopit dhe aplikacioneve në ueb të platformës BAI Chat. Siç mund të shihet në vijim lidhje.

Çfarë është aplikacioni Shell Genie?

Çfarë është aplikacioni Shell Genie?

Sipas faqen zyrtare të internetit të këtij zhvillimi të softuerit bazuar në Teknologjinë AI i quajtur Shell Genie, ai përshkruhet si më poshtë:

Shell Genie është një mjet i linjës komanduese që ju lejon të ndërveproni me terminalin në gjuhë të thjeshtë. Ju pyesni xhindin se çfarë doni të bëni dhe ai do t'ju japë porosinë që ju nevojitet.

Megjithatë, për një kuptim më të mirë, vlen të shtohet se, Shell Genie është në thelb një Chatbot AI CLI i cili fokusohet në përgjigjen vetëm të pyetjeve rreth sistemit operativ GNU/Linux dhe komandave të tij, duke ofruar urdhra komandues të zbatueshëm si përgjigje për verifikim dhe ekzekutim në Terminal.

Aktualisht, kjo Zhvillimi i Python në faqen e internetit PyPi është në dispozicion përmes Numri i fundit i versionit të qëndrueshëm 0.2.10, lëshuar në prill 2023. Dhe instalimi dhe përdorimi i tij është vërtet i thjeshtë. Për shembull, për tuajin instalim Ekzistojnë 2 mënyra të disponueshme, të cilat janë si më poshtë:

Instalimi duke përdorur pipx

 1. Instaloni Python 3.10 ose më të lartë.
 2. instaloj pipx.
 3. Instaloni Shell Genie me pipx: pipx install shell-genie

Instalimi duke përdorur pip

 1. Instaloni Python 3.10 ose më të lartë.
 2. Krijoni një mjedis virtual në vendndodhjen tuaj të preferuar: python -m venv .venv
 3. Aktivizoni mjedisin virtual: source .venv/bin/activate
 4. Instaloni Shell Genie me cicërin: pip install shell-genie

I instaluar tashmë, për ta ekzekutuar do t'ju duhet vetëm të shkruani komandë «shell-genie ask» e ndjekur nga pyetja ose urdhri që do të kryhet në thonjëza, duke përdorur thonjëza të dyfishta «"pregunta u orden"». Por, para kësaj, shërbimi duhet të inicializohet me komandën komanduese «shell-genie ask» dhe shkrimi «free-genie» për ta shijuar atë falas, domethënë pa pasur nevojë të konfiguroni një çelës API për ChatGPT (Çelësi i hyrjes dhe lidhjes në platformën Open AI ChatGPT).

Ju lutemi vini re se, në disa Distro si Debian/Ubuntu dhe derivate të kësaj, shumë herë mund të instaloni versionin më të fundit të disponueshëm të Python dhe Pip nga depot tuaja duke përdorur komandën e mëposhtme të komandës:

apt install python3 python3-pip software-properties-common python3-launchpadlib python3-keyring

Megjithëse, mund të përdoren edhe metoda alternative për merrni një version specifik, më modern të Python dhe Pip, drejtpërdrejt dhe në mënyrë unike ose paralelisht (mjedis virtual) siç thuhet në vijim lidhje.

Si të instaloni ndonjë version të Python 3? Përfshirë 3.12
Artikulli i lidhur:
Si të instaloni ndonjë nga versionet e Python 3?

Shembull i përdorimit të Terminal GPT dhe Shell Genie

Për ta bërë këtë, ne i bëmë të dyve të njëjtat 2 pyetje, njëra për njohuritë e përgjithshme dhe tjetra për Linux, dhe këto ishin rezultatet:

Pamja e ekranit të terminalit GPT

Pamja e ekranit 1

Pamja e ekranit të Shell Genie

Pamja e ekranit 2

GPT4All: Ekosistemi Chatbot i AI softuerësh me burim të hapur
Artikulli i lidhur:
GPT4All: Ekosistemi Chatbot i AI softuerësh me burim të hapur

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Si përmbledhje, këto 2 zhvillime interesante, të dobishme dhe inovative të Chatbots falas dhe të hapur AI CLI për Terminalin Linux i quajtur "GPT Terminal dhe Shell Genie" Ato janë, pa dyshim, zgjidhje të mira plotësuese për të fituar akses, falas ose me pagesë, në teknologjinë ChatGPT të OpenAI. Megjithatë, jemi të sigurt se sot mund të ketë zhvillime të tjera të ngjashme, po aq ose më pak të njohura. Pra, nëse jeni një nga ata që përdor ose di disa të tjera Chatbot AI CLI për Terminalin Linux, falas, të hapur dhe falas, ju ftojmë të na njoftoni emrin e saj, nëpërmjet komenteve, për njohuri dhe kënaqësi të të gjithë komunitetit tonë të IT Linux.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.