Testimi i Xubuntu 12.04 Beta 1 [Rishikimi]

Siç e dinë shumë, Xubuntu është varianti "Zyrtari i Ubuntu" që bën përdorimin e Mjedisi i desktopit Xfce për përdorimin tuaj.

Kjo shpërndarje mirëmbahet nga Komuniteti dhe, përkundër gjithçkaje, ata marshojnë krejt në të njëjtin nivel me të Ubuntu në kalendarët e lëshimit. Tashmë mund të shkarkojmë versionin Beta 1 e asaj që do të jetë Xubuntu 12.04, të cilën unë e kam testuar duke përdorur a LiveCD, dhe vendosa të komentoj përshtypjet e mia.

Artwork:

Nga version 9.10, Xubuntu filloi përdorimin e temave Gtk të dizajnuara nga Projekti Shimmer, duke pasur në dispozicion që nga temat Albatross, Bluebird (i preferuari im midis 3) y Greybird. Të gjitha këto tema po azhurnohen për të pasur mbështetje në Gtk3.

Beta 1 vjen me Greybird si parazgjedhje dhe megjithëse është një temë mjaft e bukur (Përzierje fillor me pamjen e OX X) disa detaje ende mungojnë për t'u korrigjuar. Unë me të vërtetë nuk e kuptoj pse ata nuk e vendosin të njëjtën temë në të Ambiance, dhe kështu të arrihet një ekuilibër midis përdoruesve që duan të testojnë Ubuntu y Xubuntu. Gjithashtu, vendosni butonat e dritares në të majtë.

Terminali është konfiguruar për të imituar një integrim homogjen midis kufirit të dritares, menusë së mjeteve dhe zonës së shkrimit, dhe unë veçanërisht do ta kisha vendosur ngjyrën e tekstit më të errët.

Më pëlqeu shumë dizajni i ri për Plymouth kur fillojmë ose mbyllim sistemin, unë e shoh atë të matur dhe elegant. Shkronja e zgjedhur për sistemin nuk është Shkronja Ubuntu, nese jo Droid Sans, gjë që më shtyn të mendoj, duke mbledhur elementët e ekspozuar më parë në artikull, për të cilin ekipi i modelit Xubuntu Ai është disi larg ekipit të Ubuntu. Nuk e di nëse nuk pajtohen apo idetë e tyre janë krejtësisht të ndryshme, por mendoj Xubuntu mund të ketë pamjen e njëjtë (ose shumë të ngjashme) që ka Ubuntu.

Paneli i poshtëm si Dock duket shumë i suksesshëm, edhe pse për shijen time, ikonat janë paksa të mëdha si parazgjedhje.

aplikimet

Megjithëse Xubuntu gradualisht ka rënë në varësi nga paketat xhuxhNe ende shohim një numër të madh të tyre të instaluar në sistem, të cilat për mendimin tim, janë krejtësisht të panevojshme. Le të shohim disa nga aplikacionet e instaluara dhe alternativat e mia për to:

 1. GCalcTool, mund të zëvendësohet nga Galkulator.
 2. vërtetoj mund të zëvendësohet nga epdfview.
 3. Ristretto është përmirësuar shumë por mund të zëvendësohet nga Mirazh.
 4. GMusicBrowser Unë nuk e kam testuar plotësisht, por nuk duket shumë e lehtë. Mund të shtohet një lexues i thjeshtë audio, ndoshta me mundësi të përparuara si Viçi i ngordhur o i guximshëm, megjithëse ka alternativa të tjera si p.sh. Eina.
 5. Lirim me kusht Mendoj se është një mundësi e shkëlqyeshme. Tani e përdor atë në Debian.
 6. AbiWord Ajo paraqet diçka shumë të shëmtuar në ndërfaqen e saj për shijen time, dhe kjo është që rregullat e zeza nuk duken mirë me temën.
 7. Për Firefox 11 y Thunderbird 11 asgjë e re për të komentuar. zogu i stuhisë ka disa ikona shumë të këndshme. U përpoqa t’i fusja brenda Debian, por ato nuk dalin, madje kopjojnë të njëjtat dosje.

Xubuntu ka indikatorë të panelit të integruar si në Ubuntu dhe integrimin me zogu i stuhisë, Pidgin y GMusicBrowser. Performanca, të paktën nga LiveCD ishte mjaft mirë, madje edhe me disa aplikacione të hapura në të njëjtën kohë.

Problemet e gjetura:

Unë mendoj se për shkak të gjendjes së tij Beta, të gjitha problemet që do të komentoj më poshtë janë normale. Unë gjithashtu duhet të sqaroj se kisha mundësinë të azhurnoja 300 Mb në lidhje me paketat, azhurnoni që mbase rregulluan disa prej tyre, por lidhja ime nuk më lejoi ta kontrolloja.

Diçka që nuk më pëlqeu është se ikona e rrjetit nuk u shfaq askund, dhe për ta konfiguruar duhet Menyja »Preferencat. Ikonat dhe artikujt e desktopit nuk azhurnohen automatikisht kur shtohen ose fshihen, prandaj duhet t'i azhurnojmë manualisht me të F5. Menuja nuk ka mundësi për të ekzekutuar dhe aplikacioni që është përgjegjës për këtë veprim, ndonjëherë nuk dilte kur shtypte [Alt] + [F2] ose u deshën më shumë se 10 sekonda për të kandiduar.

Kur ndryshoja paraqitjen e tastierës, më duhej të mbyllja disa aplikacione që ndryshimet të hynin në fuqi. Menuja kontekstuale përfshin një hyrje për Kërkim në dosjen ku jemi, por ai opsion thjesht nuk funksionon. Kur përpiqeni të hiqni drejtuesit nga Nvidia (pasi une perdor Intel) këto zvarriten Desktop Xubuntu.

Xubuntu gjithashtu përfshin shumë paketa gjuhësore, të cilat nuk i kuptoj nëse në fund të fundit LiveCD vrapon në anglisht. Sigurisht, unë mendoj se kur do të instalohet dhe përdoret një gjuhë tjetër, anglishtja dhe spanjishtja nuk janë të vetmet në planetin tonë, por mendoj se duhet të ketë një mundësi në mënyrë që, pas instalimit, të eliminohen gjuhët e panevojshme sipas preferencat.

Konkluzione

Megjithëse ata ende paraqesin të gjitha këto probleme, mendoj Xubuntu është përmirësuar shumë në krahasim me versionet e mëparshme dhe mund të përmirësohet edhe më shumë. Do të përpiqem t'ia raportoj të gjitha këto ekipit të Xubuntu për të parë nëse jam dëgjuar.

Në kohën kur version 12.04 Unë do të përpiqem të bëj një instalim të Xfce nga e para duke përdorur Ubuntu për të parë nëse mund ta lë si të dua. Unë e konsideroj atë si një alternativë të shkëlqyeshme për atë përdorues të Ubuntu që dëshiron të largohet Unitet, Shell gnome o KDE.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

31 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   pandev92 dijo

  Duke parë kështu, nëse heq dokun është gnome 2 e gjithë jetës ..., do të duhet të shohim nëse ndryshimi midis njërit dhe tjetrit tregon vërtet, mbaj mend që gnome 2 në 32 bit konsumonte mes 300 dhe 500 megabajt ram me shumë aplikacione të hapura, aq mirë, konsumi ishte i ulët.

 2.   hairosv dijo

  Ju thoni: “Edhe pse ata i kanë ende të gjitha këto probleme, unë mendoj se Xubuntu është përmirësuar shumë në krahasim me versionet e mëparshme dhe mund të përmirësohet edhe më shumë. Do të përpiqem t'i raportoj të gjitha këto te ekipi i Xubuntu për të parë nëse jam dëgjuar ".

  Zot nuk dua të imagjinoj versionet e mëparshme

  1.    Guxim dijo

   Unë ju them, * buntu = mut

  2.    elav <° Linux dijo

   Dua të them që në versionet e mëparshme, Xubuntu përmbante shumë aplikacione Gnome për argëtim dhe performanca e tij nuk ishte aq e mirë.

 3.   Kharzo dijo

  Nuk e di pse, por Xubuntu gjithnjë është dukur më i paqëndrueshëm se versionet e tjera të Ubuntu, nuk e di, provova edhe Kubuntu 12.04 beta edhe këtë dhe u habita se sa mirë shkoi me KDE në gjithçka, thjesht u ndjeva dikur varej plazma, por azhurnimi i tij u zgjidh. Nga ana tjetër, në Xubuntu nga cd-ja e drejtpërdrejtë më dha probleme ...

  Lidhur me postimin tuaj, unë mendoj se nëse Xubuntu do të përdorte temën Ubuntu Ambiance, butonat në të njëjtën anë dhe pjesa tjetër e dizajnit artistik ishin të njëjtat, çfarë do ta dallonte atë nga Ubuntu? Sepse teorikisht, Xubuntu është për PC me pak burime, dhe nëse do të ishte e njëjtë me Ubuntu në modalitetin e kthimit, nuk do të kishte shumë ndryshime ...

  OFF-Tema:
  Një gjë, a mund të më tregojë dikush sepse me disa monitorë nuk mund të rris rezolucionin dhe me të tjerët lidh PC-në dhe gjithçka është perfekte? Më ndodh që me një Emachines nuk mund të rris rezolucionin dhe me një tjetër nga HP nuk kam problem me rezolucioni.

  1.    targoni dijo

   Unë mendoj se përgjigjja juaj do të ishte kjo:

   Ndërfaqja e komandës së kanalit të të dhënave të shfaqjes ose DDC / CI është një standard komunikimi që lejon monitorin të dërgojë komanda në përshtatësin grafik për mënyrat e tij të përputhshme të shfaqjes në mënyrë që pajisja (kompjuteri) të rregullojë parametrat e monitorit siç janë: shkëlqimi dhe kontrasti. Ai gjithashtu lejon që monitori të dërgojë komanda në kompjuter në lidhje me një kombinim më të mirë të rezolucionit dhe shpejtësisë së rifreskimit.

   PS: Unë kam përpiluar përkufizimin nga disa artikuj që kam lexuar, kështu që nëse doni versionin 'e kondensuar', mund ta lexoni nga këtu:

   http://www.blackbox.es/es-es/page/94/ddc-display-data-channel
   http://en.wikipedia.org/wiki/Display_Data_Channel

 4.   assuarto dijo

  akoma nuk e sjell wayland?

  1.    rogertux dijo

   A ka ndonjë shpërndarje që e përdor atë si parazgjedhje? Besoj se është akoma në zhvillim të plotë.

  2.    pandev92 dijo

   Unë dyshoj se dikush përdor tokën si parazgjedhje para vitit 2013, kjo është një çështje e stabilitetit, funksioneve dhe pajtueshmërisë së drejtuesit.

 5.   Histori dijo

  Unë instalova xubuntu 10.4 dhe nuk u binda nga performanca, kjo ishte arsyeja pse u ktheva në debian. dhe meqenëse atje nuk e instaloj, më mirë të zgjedh distros të tjera

 6.   Rajonant dijo

  Në fakt, disa nga problemet që ata përmendin janë të meta të raportuara dhe ato shfaqen në shënimet e lëshimit, unë ndaj mendimin tuaj se është përmirësuar shumë, në fakt unë jam duke pritur që të dalë versioni përfundimtar sepse në prill mbështetja për Mint 10 dhe më shumë Ndoshta opsioni do të jetë Xubuntu 12.04 i cili gjithashtu do të jetë një LTS kështu që nuk do të shqetësohem për një kohë të mirë

 7.   kriotop dijo

  Nga ajo që unë shoh problemi me varësitë mbetet i njëjtë, i cili është një pengesë e madhe kur e konfiguroni sipas dëshirës tuaj. Pyes veten nëse ata e kanë përmirësuar çështjen e azhurnimeve të shpërndarjes pasi nuk do të ishte hera e parë që duhej të instaloja nga e para pasi u përpoqa të bëja një "dist-upgrade".

  Terminali do të ishte mirë nëse nuk do të ishte menuja që prish atë "vazhdimësi" pak, në çdo rast për ata prej nesh që punojmë në dritë të ulët, asgjë më mirë sesa një sfond shumë i errët.

  Logoja duket e frymëzuar nga skena e kokës së kalit nga "The Godfather" dhe është mjaft mashtruese se pse kjo nuskë është në Xfce (ju mund të bëni gjithçka me miun).

  Sidoqoftë, 11.10 është ndoshta xubuntu i fundit që instaloj në kompjuterin tim. Meqenëse LMDE Xfce është gjysmë i vdekur (ekipi Linux Mint po futet në një moçal kujdesi), unë do të shqyrtoj fedora ose debian si opsione në javët e ardhshme.

  PS: Një pyetje "jashtë temës", në kompjuterin tim (Athlon 3200+, 2 GB RAM, Xubuntu 11.10 pa "ndryshime") si Firefox 10.03 ashtu edhe Firefox 11.0 dështojnë më shumë sesa një armë gjahu, a i ndodh e njëjta gjë dikujt?
  Thatshtë që për të lundruar i qetë në vende "delikate" duhet të drejtohem në Opera ose Midori.

  1.    burjanet dijo

   »Edhe Firefox 10.03 dhe Firefox 11.0 dështojnë më shumë sesa një armë gjahu, a ndodh e njëjta gjë me këdo?"

   Epo, kjo nuk më ndodh mua.

 8.   targoni dijo

  Në asnjë mënyrë, mbetet për të shkuar në konfigurimin e gjuhës dhe për të fshirë paketat shtesë, gjithashtu ia vlen të ekzekutohet lokalpurge.

  … Gjithashtu, vendosni butonat e dritares në të majtë.

  Më pëlqejnë në anën e djathtë o_O

 9.   Daniel dijo

  Po shqyrtoj seriozisht testimin e xforce, si funksionon ky version desktop i fedora ?: f

 10.   hairosv dijo

  Le të shohim djema, unë e di që distro për programuesit është Fedora, por a mund të përdor LMDE dhe të instaloj programet që dua të mësoj?. (PHP, MySql, Postgres ... etj ..)

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Fedora distro për programuesit? ... jo, nuk mendoj kështu, nuk është se ekziston një distro specifike që është për programuesit
   P.sh. nano program në Python, po mëson HTML5, jQuery dhe disa gjëra të tjera, dhe përdor Mint / Ubuntu, Perseu ai është duke programuar në Ruby dhe po mëson Python, dhe po përdor të njëjtën Chakra, Sabayon dhe tani Debian. elav dhe unë zhvilloj faqet e internetit (zhvillohem Unë mendoj se është diçka e gjerë për pak që bëjmë LOL !!) dhe ne të dy përdorim Debian, unë në fakt kam përdorur ArchLinux për mjaft kohë.

   Unë vetë kam Apache + MySQL + PHP të instaluar dhe duke punuar në laptopin tim, me një klon të DesdeLinux dhe faqeve të tjera në zhvillim, dhe pa ankesa

   Sigurisht që mund ta instaloni këtë në distro tuaj, nuk keni nevojë të instaloni një distro specifike për ta bërë atë hehe.

   1.    Guxim dijo

    Fedora është e orientuar më shumë drejt kësaj, gjërave të biznesit, etj. Por sigurisht, Anti Fedora si ju do ta pranojë keq

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     HAHAHAHA tani kam lexuar gjithçka! Unë anti-fedora? ... nëse thoni Mint ose një tjetër ... por Fedora? … Nëse nuk kam asgjë negative ose pozitive për të thënë në lidhje me këtë O_O distro… LOL !!

     1.    Guxim dijo

      Ju thatë vetë se nuk ju pëlqente ajo distro.

     2.    vrasësin e plehrave dijo

      Unë tashmë ju pashë KZKG ^ Gaara, tashmë ju pashë ¬¬ *

 11.   hairosv dijo

  Faleminderit Gaara, mirë shpjegimi juaj. Nuk është se dua të them që Fedora është për zhvilluesit, por nëse nuk gaboj sipas instalimit të saj, ajo është më e orientuar drejt kësaj.

  Sidoqoftë, unë ju falënderoj sepse më nxorët nga një dyshim i madh.

  Isshtë e vërtetë që LMDE është lënë pas dore?, Sepse është se dy muaj më parë instalova këtë distro (ishte atëherë ajo që zbulova nga Linux) dhe më pëlqeu shumë, edhe pse më parë ajo që përdorja ishte Fedora.

  Shtë ai që unë dua të përdor, por nëse komuniteti është dembel me të, unë nuk do të kisha nevojë të hipja në atë anije dhe më pas të zhytej.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Në të vërtetë unë nuk mendoj se Fedora është bërë ose dizajnuar posaçërisht për zhvilluesit ... nëse gaboj, dikush më korrigjo haha

   LMDE nuk është objektivi kryesor i Mint ... LinuxMint (bazuar në Ubuntu) është, por përsëri mund ta përdorni LMDE pa probleme, atëherë nëse doni të bëni si elav dhe ju ndryshoni LMDE thjesht për Debian dhe voila

   Nëse keni pyetje ose probleme në LMDE, çdo përdorues i Debian mund t'ju ndihmojë, si shumë përdorues të Ubuntu, ose shpërndarje të tjera, është gjëja më e mirë për këtë botë ^ - ^

   1.    vrasësin e plehrave dijo

    Unë me të vërtetë nuk mendoj se Fedora është bërë ose krijuar posaçërisht për zhvilluesit

    Në fakt nuk është e orientuar për zhvilluesit, është e orientuar për të gjithë edhe nëse nuk e besoni, unë erdha nga dritaret disa muaj më parë * më ka mbetur pak për të përfunduar vitin duke përdorur GNU / Linux * sinqerisht nuk kam zgjedhur të përdor ubuntu ashtu siç është ata bëjnë shumë kur vijnë nga dritaret, unë vendosa të përdor fedora ishte shumë komode dhe e lehtë për t'u përdorur, atëherë provova ubuntu të quajtur kështu, nuk zgjati duke e përdorur atë më shumë se një javë më bëri problematike atë të APP-së dhe problemet e performancës, për kjo është që fedora nuk e lëshon më, më shumë se një javë më parë kjo ishte kur isha duke provuar debian lol shumë mirë nga rruga, por ato janë vetëm detaje që nuk varen me mua lol.

    pasi e dija GNU / Linux sepse rreth vitit 2008, asgjë më shumë sesa nuk u hodha në përdorimin e tij, për shkak të kohës dhe problemeve të njohurive kompjuterike.

    Unë u takova me fedora falë largvlerësimit dhe falë një personi në youtube një OSGUIshow të caktuar.

 12.   Hairosv dijo

  Epo faleminderit Gaara, do të instaloj LMDE tani, po shkruaj nga Live_cd, kur të mbaroj do të të tregoj. megjithëse nuk mendoj se kam ndonjë gjë të re për të thënë ...

 13.   Mauricio dijo

  Ju mund të shihni se ata kanë punuar shumë që kur kam testuar Xubuntu 11.04. Lidhur me zëvendësimet që ju propozoni për paketat, ato duken shumë të suksesshme, me përjashtim të Evince, i cili është më i fuqishëm dhe më i shpejtë se Epdfview (madje harxhon më pak ram, megjithëse është e vërtetë që varet nga paketat Gnome), dhe Ristretto, i cili është përmirësuar jashtëzakonisht shumë dhe është pjesë e projektit XFCE.

 14.   Fajkua dijo

  E vërteta është që unë kam kohë që nuk e provoj xubuntu, e fundit që testova ishte 8.04 dhe më pëlqeu, por asokohe as nuk e dija që XD synaptik ekzistonte në Linux.

  Kështu që mos e përdor më aktualisht unë përdor LMDE.

  Unë me të vërtetë shpresoj se shoferët e zërit janë rregulluar që 2 vjet më parë tingulli nuk funksiononte për mua në të njëjtin kompjuter.

  dhe meqenëse isha rishtar (dhe nuk është se kam ndaluar së qeni një) nuk dija as të instaloja një program dhe me dokumentacion në anglisht dhe rrallë kisha qasje në internet siç mund ta imagjinoni.

 15.   Manuel Alejandro Gonzalez Prieto imazhi i mbajtësit të vendit dijo

  Epo unë do t'ju them se që kur kam takuar Xubuntu është sistemi që unë përdor në një laptop të vjetër Pentium IV me vetëm 500 MB RAM dhe 2.66 GHz dhe asgjë që unë jam super i kënaqur me Xubuntu dhe pasi që provova versionin 12.04 është shumë më i shpejtë se ai që kisha aktualisht 11.10 ... kështu që asgjë .. Urime ekipit Xubuntu.

 16.   moicesc dijo

  ps Unë kam një kompjuter 9-vjeçar me 275 ram. 40 GB në hard drive. Unë kam azhurnuar firefox-in me 3 faqe të hapura duke dëgjuar radioFM plotësuesin e fundit të Fm dhe duke biseduar nga emese dhe nuk ka problem .. përshëndetje për ata që ankohen kaq shumë ...

 17.   moicesc dijo

  Le të shohim se si shkon me azhurnimin 12.04 ..

 18.   Xhonatan dijo

  dhe a di dikush se si të bëjë punë conky në xubuntu, unë vendos conky dhe gjithmonë
  Kjo i bën ikonat e mia të desktopit të dridhen.

  Përshëndetje për xubuntu tim, unë thjesht dua të jem në gjendje të konfiguroj mirë conky për ta bërë atë të përsosur